Miliony dla szpitala w Tomaszowie?

  • 28.05.2021, 07:51 (aktualizacja 28.05.2021, 08:53)
  • redakcja
Miliony dla szpitala w Tomaszowie?
Posłowie Lewicy odbywają aktualnie trasę informacyjną po Polsce, w czasie której chwalą się wynegocjowanymi z Jarosławem Kaczyńskim i jego partią funduszami, które przeznaczone zostaną między innymi dla szpitali powiatowych. Łódzcy posłowie odwiedzają kolejne miasta i organizują konferencje prasowe przed szpitalami. Wczoraj odwiedzili także Tomaszów.

Jarosław Kaczyński miał kilka tygodni temu poważny problem z przyjęciem uregulowań prawnych związanych z unijnym Funduszem Odbudowy. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry współtworząca obóz Zjednoczonej Prawicy z głosowania się wyłamała, argumentując, że przyjęcie funduszy poskutkuje drastycznym wzrostem zadłużenia kraju a co za tym idzie utratą narodowej suwerenności. Prezes Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny okazał się dobrym graczem. Tym razem udało mu się rozegrać zarówno koalicjanta, jak i całą opozycję. 

Lewica, która wsparła w głosowaniu PiS argumentuje, że pieniądze z Funduszu są Polsce potrzebne. Podkreśla, że wynegocjowała 850 milionów EURO dla szpitali powiatowych. W przeliczeniu kwota ta wynosi 3,85 miliarda złotych. Z pozoru więc wydaje się być kwotą gigantyczną. Nieco mnie różowo wygląda to, kiedy przyjrzymy się szczegółom i poddamy je chociażby pobieżnej analizie. 

Konferencje organizowane przez polityków oparte są głównie na hasłach, które mają utrwalać się w świadomości społecznej lub oddziaływać na ludzką podświadomość. To po to właśnie używa się kartek które dzierżą w dłoniach politycy i urzędnicy. Nasza percepcja nie pozwala nam zapamiętać (często niezbyt mądrych) słów. Zapamiętujemy natomiast hasło które wpatrujemy się przez kilka minut. 

Politycy niestety lubią rozmawiać o pieniądzach. Pokazują łatwe do zapamiętania cyfry. Gorzej, kiedy trzeba porozmawiać o konkretnych rozwiązaniach. Podobnie jest z pieniędzmi dla szpitali powiatowych. Na laikach, którzy na co dzień nie mają do czynienia z publiczną służbą zdrowia i samorządem, faktycznie kwota blisko 4 miliardów złotych wydaje się być duża. Do tego widząc konkretny szpital w tle wydaje nam się, że "teraz to już wszyscy będziemy zdrowi i szczęśliwi".  

Spróbujmy więc spojrzeć na te fundusze z nieco innej perspektywy. Czy ktoś słuchając wypowiedzi polityków zastanowił się ile właściwie jest w Polsce powiatów? Otóż jest ich dokładnie 314 i 66 miast na prawach powiatu. W sumie 380. Wyciągając średnią arytmetyczną mamy więc średnio po nieco ponad 10 milionów złotych przypadających na powiat. Czy nadal ta kwota wydaje się tak ogromna, jak dotychczas? Sama posłanka Anita Sowińska w czasie konferencji prasowej przyznała, że kwoty będą na takim właśnie poziomie. Dodała też, że mają one zostać przeznaczone na bardzo potrzebne inwestycje. 

Co to oznacza dla szpitala w Tomaszowie? Oczywiście każda złotówka jest bardzo ważna, ale.... te 10 milionów to jedynie kropla w morzu potrzeb. Na chwilę obecną Tomaszowskie Centrum Zdrowia wymaga nakładów inwestycyjnych wielokrotnie przekraczających wspomniane kwoty.

Dla przykładu sama budowa nowego bloku operacyjnego to wydatek rzędu 20-50 milionów złotych. Planowany oddział psychiatryczno odwykowy to kolejne 15 milionów. Poważnych remontów wymagają położnictwo i ginekologia, ortopedia, interna, rehabilitacja. Czekają nas też wydatki na Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy. Koniecznym jest utworzenie oddziału rehabilitacji neurologicznej. Poprzedni rok co prawda spółka zakończy zyskiem. Wypracowany on jednak zostanie (paradoksalnie) dzięki covidowi i to kosztem nie leczonych na inne choroby pacjentów. 

Cieszy natomiast fakt, że lewica dostrzega inne problemy służby zdrowia, chociażby związanych niedoborem kadry. Czy są pomysły na ich rozwiązanie? Na pewno nie w najbliższej perspektywie czasowej. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 29.05.2021, 11:25
Do "towarzysza Kumka": Tomek - prywatnie, Ty jesteś normalny człowiek. Dlatego nie powinieneś kumać się z tą waszą posłanką, która jest znikąd, która nie wiadomo, co robiła, czym się wyróżnia, i która przed kamerami zawsze wie, gdzie się ustawić. Jej posłowanie, to jest cwaniackie badziewie.
Twoja obecność przy boku tej kiepskiej posłanki, w naszym powiecie nie nobilituje Ciebie, a tę posłankę.
Ajdejano
Ajdejano 30.05.2021, 18:18
Jeszcze dopiszę do siebie samego: a co tam robi ten Antek Smolarek ?!?!?! Dlatego, że kiedyś kochał pzpr, a tera kocha każdego, kto jest na lewo od centrum? Może niech dalej biega w tych różnych biegach Malinowskiego, x-ińskiego, itp. i niech ja jego wreszcie przestanę oglądać jako czerwoniaka.
Towarzysz
Towarzysz 30.05.2021, 20:50
S. to od zawsze Medialny Mistrz Drugiego Planu.
Pawełek
Pawełek 28.05.2021, 20:58
Na pohybel tych wszystkich "towarzyszy" wzajemnej adoracji. Czerwoni mięli już swój czas. Teraz to tylko na fotografiach i w wąskim, osobistym gronie niech sobie wspominają swoje rządy i "se towarzyszą" Wypad jak najdalej !
...)
...) 28.05.2021, 14:45
pozdrowienia dla towarzysza Kumka..my starzy komuniści PZPR owcy jeszcze jesteśmy istniejemy
...)
...) 28.05.2021, 09:36
jak "miło" znowu oglądać towarzysza Kumka... my Was pozdrawiamy towarzyszu !

Pozostałe