Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 15:33
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Bez szans na zmartwychwstanie?

Wiadomość o 24 letniej dziewczynie, która urodziła dziecko, mające prawie 5 promili alkoholu w swoim organizmie, wstrząsnęła dzisiaj nie tylko naszym miastem ale całą Polską. W każdym serwisie informacyjnym pojawiały się kolejne obrazki z Tomaszowa Mazowieckiego. Zarówno lekarze, jak i policjanci potwierdzają, że z podobnym przypadkiem w swoich karierach zawodowych się jeszcze nie spotkali.

 

Miałem okazję rozmawiać dzisiaj na ten temat z dziesiątkami osób. Wszyscy są zszokowani i zbulwersowani. Jak zwykle w takich przypadkach sąsiedzi nic nie słyszą, a MOPS nic nie zauważa. A dla mnie oczywistym jest, że nie ma możliwości upić się w taki sposób, by stężenie alkoholu w organizmie przekroczyło dawkę śmiertelną. Dzieje się tak, kiedy człowiek właściwie nie przestaje pić przez dłuższy okres czasu. Tymczasem nikt nie zauważył alkoholizmu dziewczyny, która była w ciąży, odwiedzała MOPS i oczywiście ginekologa.

 

Nie o tym jednak chcę pisać. Nie interesuje mnie grzebanie w cudzym (nawet jeśli jest mocno pokręcone) życiu. Problem jest moim zdaniem dużo poważniejszy a ten ekstremalny przypadek go jedynie podkreśla. Polega on na poczuciu beznadziejności i braku wiary możliwość wyrwania się z zaklętego kręgu niemocy, z jakim mamy u nas do czynienia.

  

Beznadziejność w Tomaszowie widać na każdym kroku.  Wydaje się, jakby miastem od szeregu lat rządzili kolejni Kononowicze, którzy konsekwentnie realizują program wyborczy likwidacji wszystkiego, na czele z obywatelami własnego miasta.

 

Większość z nas stoi tu pod murem, z zawiązanymi oczyma, tyłem do plutonu egzekucyjnego. Z głupkowatym uśmiechem na ustach czekamy aż padnie komenda a my opadniemy kolanami na dziurawy trotuar, którego nikomu nie chce się nawet uprzątnąć. Najgorsze jednak jest to, że bezwolnie godzimy się na ten niesprawiedliwy wyrok. Apokaliptyczny obrazek? Być może i jest nieco przejaskrawiony ale… tylko nieco.

 

Zapewne jak zacznę pisać o braku możliwości realizacji jakiejkolwiek ścieżki kariery zawodowej, będzie ktoś mógł powiedzieć: człowieku daj spokój i nie truj, tyle razy już to słyszeliśmy, że nie mamy ochoty słuchać tego dłużej. I właśnie może w tym jest problem. Może nie tylko trzeba po wielokroć powtarzać ale i krzyczeć na całe gardło i  włączyć się do chóru innych potężnych głosów. Apatia przecież zabija!

 

Żeby było jasne, nie usprawiedliwiam dziewczyny, która naraziła siebie i swoje dziecko na utratę zdrowia i życia. Jestem jednak w stanie zrozumieć uczucie zagubienia i niemocy. Bywa, że ogarnia ono i mnie, osobę mocno zahartowaną w życiowych bojach i potyczkach. Skoro zdarza mi się popadać w depresję, to co czuje 20 letnie dziewczę, nie widzące przed sobą żadnej świetlanej przyszłości, w mieście z którego nawet dzieci prezydentów uciekają jak najdalej, wystawiając przy okazji nie najlepsze świadectwo własnym rodzicom. Przecież inaczej wyobrażała sobie własne dorosłe życie.

 

Nie o samą pracę zresztą chodzi. Równie ważna jest ogólna atmosfera zniechęcenia. Jeszcze kilkanaście lat temu uznałbym, że nie jest ono zaraźliwe. Uważałem, że jeśli czymś można się zarazić, to bardziej entuzjazmem i pozytywną energią. O tym, że jest inaczej przekonałem się, kiedy z przedsiębiorcy przeistoczyłem się na krótką chwilę w radnego.

 

Okazało się, że nie ma nic bardziej skutecznego niż miejski urzędnik, który postanowił zniechęcić kogoś do działania. Dowiadujemy się na każdym kroku, że wszystko jest niemożliwe, niczego nie da się zrobić a każdy kto próbuje działać, to wróg. Skoro więc ci, którzy powinni inicjować działania są ogarnięci chorobą niemocy, to czego można oczekiwać po ludziach, smutnie przemierzających szare, tomaszowskie ulice. Zauważyliście, że coraz rzadziej mijamy uśmiechniętych przechodniów? Nadzieja na zmiany została ukrzyżowana i chyba nie ma co liczyć na jej zmartwychwstanie.

 

Problemy się mnożą. Alkoholizm nie jest czymś, co otrzymujemy w darze. To przekleństwo dla chorych i dla ich rodzin. Nie bierze się on znikąd. Szczególnie u ludzi młodych. Parę osób obruszyło się dzsiaj, że informacji o nieszczęsnej matce dałem tytuł „Miasto pijanych kobiet”. Nie było moim celem obrażanie kogokolwiek ale przedstawienie tego zdarzenie, jako symbolu upadku nie tylko gospodarczego ale i społecznego naszego miasta (chociaż wiem, że nie stanowimy w tym względzie wyjątku).

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 01.06.2013 10:12
Narzekania, biadolenia... Czytam to już od dawna. A kiedy wreszcie redakcja zachęci ludzi do działania? Może zorganizujecie referendum odwołujące prezydenta - nieudacznika, a może i radnych? Coś trzeba zrobić z umierającym miastem mojego urodzenia! Tak dalej być nie może!

Żero 19.05.2013 17:14
Mariusz, w pewnych kwestiach nie sposób się z Tobą nie zgodzić. Jakoś tak się przez te 22 lata jako wolne społeczeństwo uformowaliśmy. Idziemy w bylejakość. Widać to w urzędach, widać to w służbie zdrowia etc. Pokutuje jeszcze mentalność nabyta za czasów bohaterów pana Millera (nie tego z gestapo). I nie wejdziemy do Ziemi Obiecanej, dopóki nie przejdziemy tych czterdziestu lat przez pustynię, a ty, ja i nasi koledzy będziemy już "na emeryturze" albo six feet under. Problemem jest to, że pewnych ludzi - których jest niestety wielu - się po prostu nie rozlicza z ich obowiązków. Ich kompetencje są niejasno określone. Nie mają przydzielonych konkretnych zadań i w sumie to nie wiadomo za co odpowiadają. Inaczej - Nikt od nich nie wymaga. Samemu od siebie wymagać jest ciężko, przy założeniu, że jak się te osiem godzin odsiedzi i wypije 2 kawy, to pensja i tak na konto wpadnie. Sam wiem. I się przyzwyczajamy do tego luksusu, a potem jak trzeba coś solidnie zrobić od początku do końca, to się system wykrzacza. Dla takiego "wyhodowanego przez system lenia" wszystko staje się problemem. A być powinno zasranym obowiązkiem. Inna sprawa, że na pełnienie określonych profesji mających wpływ na dobro innych, młodzież decyduje się dziś, nie z powołania i nie z pasji, ale z potrzeby zapewnienia sobie i rodzinie wygodnej egzystencji. Podejście takie jest częściowo prawomocne, jednakże prawdą jest, że entuzjasta w każdej dziedzinie sprawdzi się lepiej. Dopóki temat dotyczy zwykłych usług, nie ma problemu. Niestety, gdy zaczynamy mówić o ochronie zdrowia, trosce o "publico bono" albo jakąkolwiek funkcję służby publicznej, gdzie odpowiedzialność rośnie, robi się nieciekawie. Już gdzieś chyba kiedyś pisałem, że z moich znajomych z ogólniaka w politykę, na ten przykład, poszli raczej Ci, z którymi nawet gadać by mi się nie chciało. Miernoty bez polotu i do tego zasrani, a wytresowani tylko ładnie, konformiści. I nie jest to diagnoza żadna z mojej strony, a tylko kropla w morzu zależności, które kształtuje po prostu przypadek. I oto druga właśnie część mojego nieodkrywczego wywodu. Przypadek... Myślę, że to nie problem Tomaszowa. To jest Mariusz problem całej Polski w wydaniu miejscowość 10-300 tyś. Choć mogła ta tragedia mieć miejsce, równie dobrze, w większym mieście. Prawie wszędzie jest tak samo. Bezrobocie, dziury w drogach i mury pomazane "wyrazami". Zadziałała statystyka i tyle. I tak Bogu dziękować, że nie mamy na koncie dzieci w beczkach pokiszonych i pochowanych po zamrażarkach. Jest jak jest. I zmienić to możemy tylko solidnym przykładem sumiennie wykonywanego obowiązku pracy, który powinniśmy dawać tym co przyjdą po nas i miejmy nadzieję, w końcu zapełnią lukę po tych, którym strzelono w tył głowy i po tych dotkniętych przez Sonderkartion Krakau. Bo ta luka ciągle jest. Na koniec się Ciebie czepnę. Otóż argument dotyczący migracji zawodowej prezydenckich dzieci trąca mi nieco populizmem. Od wieków w celach edukacyjnych się wyjeżdża. Nie widzę tu nic dziwnego, ani tym bardziej niepoprawnego. Tak zrobił Kopernik. Tak zrobiła Skłodowska. A po studiach - nieco przejaskrawiając - nie da się być fizykiem kwantowym w Wolborzu i nie da się być inżynierem genetycznym w Odrzywole. A jeśli ktoś taki kierunek studiów obrał, to nie należy nikogo obwiniać i się dziwić, że zostaje w dużym mieście, żeby pracę w wyuczonym zawodzie wykonywać. Niemniej jednak, taki tekst jak Twój jest potrzebny. I dobrze, że budzi kontrowersje. Mam nadzieję, że choć odrobinę da do myślenia komu trzeba. Choć piąty akapity przywodzi mi niestety na myśl referen utworu "Szepty i Krzyki" mojego ulubionego DEZERTERA... Pozdro, Żero

Dariusz Rumiński 18.05.2013 11:54
Mariuszu drogi! Nic się nie zmieniasz! Jeśli trafnie Cię rozpoznaję na zdjęciu :) Sprawa i mnie mieszkającego od ponad 20 lat w Warszawie na Pradze poruszyła. A jestem tu Kuratorem zawodowym rodzinnym i już wiele widziałem. Tomaszów się sypie. Ostatnio będąc u mamy mojej przechodziłem ulicą Barlickiego po raz kolejny i po raz kolejny pomyślałem, że jeśli jakiś mój znajomy będzie chciał nakręcić horror to ta ulica w CAŁOŚCI może być naturalną scenerią. Przepraszam za interpunkcję. Jak widać osoby które przed laty zakładały ruch MONAR nadal mają w sobie społeczną misję. Pozdrawiam serdecznie.

18.05.2013 12:33
:) Trafnie rozpoznajesz :) Minęło sporo lat. Faktycznie dobrą szkołę u Marka przeszliśmy. Przede wszystkim szkołę entuzjazmu i wiary w to, co się robi a tej chyba teraz zaczyna ludziom dzisiaj najbardziej brakować.

alkoholik 17.05.2013 17:13
jedyna skuteczna metoda na wysjcie z alkoholizmu jes program i grupy AA. Nic nie kosztuje a ma duza skutecznosc. Reszta posuniec to udawanie ze sie cos robi no i kosztuje budzet panstwa ogromne pieniadze. W USA jest AA a reszta jet prywatna, jesli chcesz korzystac z odwykow badz terap[ii to plac. Wiec ja nie rozumiem czemu armia psychologow i terapeutow jest oplacana z naszych pieniedzy, przy miernych wynikach. AA nie potrzebuje pieniedzy a wyniki ma duzo lepsze. Czy ktos w tym kraju bedzie na tyle odwazny i zabierze wreszcie te pieniadze i przeznaczy na inne cele?

dziadek 17.05.2013 17:03
Pelna zgoda,rozbudowana administracja zajeta samymi soba, a odnisnie poroblemu alkoholowego to komisja ktora ma sie zajmowac rozwiazywaniem tegoz problemu nagromadzila duzą ilosc ludzi ktiorzy udaja ze sie znaja na problemie, biora tylko pieniadze przychodza na dyzury i nic za tym nie idzie, wpisuja w zeszyt jakies bzdurne informacje o udzielonej poradzie , zamiast ludzi merytorycznych,oddanych sprawie, sa ludzie udajacy ze znaja problem. Przypomina mi sie powiedzenie " fasadowa demokracja" w tym wypadku mozna zastosowac fasadowa komisja

Andy 17.05.2013 10:41
Alkoholizm to nie choroba to styl życia. Nie zgadzam się, aby z moich podatków szły pieniądze na alkoholików. Zgadzam się, że MOPS powinien pomagać (nie rozdawać pieniądze) czyli dawać wędkę. Samotnym matkom pomagać zmienić lokal mieszkalny na taki, że będzie je stać utrzymać. Dawać stypendia za wyniki w nauce. Pomagać znaleźć pracę lub pomóc się przekwalifikować. Jeśli są małe dzieci to opłaty za przedszkole powinny być refundowane. Posiłki w szkołach. Osoby takie powinny być objęte programem realistycznym wyjścia z problemów. Nie może być tak, że działalność MOPS ogranicza sie do wydania talonów żywnościowych, na węgiel czy na przybory szkolne. Jak ktoś dostaje węgiel kontrola czy ten węgiel dotarł. Jak już sprzedany a rodzina chleje wódę. Nie tylko, że ma wstrzymane wszelkie inne zasiłki ale ma zwrócić pieniądze za węgiel. Pomagać należy tylko i wyłącznie tym, którym warto. Wtedy pomoc ma większy sens. Dawanie po równo wszystkim potrzebującym po 150 zł nie pomoże tak naprawdę nikomu. Danie grupie 20-30% po 1000 zł może sprawić, że duża grupa wyjdzie z biedy odciąży budżet miasta stając na nogi. Dzieci z takich rodzin będą samodzielne i nie będą powielać biedy i stylu życia rodziców. Tylko w sumie komu chce się tak myśleć. A co do beznadziejności Tomaszowa to prawda. To miasto bez przyszłości. Czarna dziura egzystencji.

Hej, absolwenci! 17.05.2013 01:58
Lelum Polelum: spraw, żeby ten tomaszowski (i nie tylko) naród nauczył się wyrażać myśli po polsku! Pijaństwo i narkomania dotyczą tylko wybrańców. Cała reszta "szprechuje po polskiemu" tak, jak matula i tatula. To gdzie, do diaska, byli ci poloniści, czyli nauczyciele w podstawówkach i nieco potem? Jazda z powrotem do trzeciej klasy, przeczytać kransoludki i następnie chłopa Ślimaka, a potem opowiedzieć własnymi słowami, w tym na piśmie! Dopiro wonczas matula powinni wysupłać z zapaski grosza na kompiiiuuuter.

kiki 16.05.2013 20:14
To jakiś satanista...zapewne.

bs 16.05.2013 19:58
Alkoholizmu i skrajnej nieodpowiedzialności nie tłumaczy nic-brak pracy ,zwątpienie ,brak perspektyw.Zawsze tak myślałam ,ale czasami wątpię we własne przekonania.Kocham to miasto i nie mogłabym mieszkać nigdzie indziej ,ale dla swoich dzieci nie widzę tu przyszłości.Po latach przepracowanych w jednej firmie-zwolniona z powodu redukcji etatu szukam pracy-bezskutecznie.To miasto umiera ,więcej jest tu marketów niż zakładów zapewniających ludziom pracę Czasami mam ochotę wyć do księzyca.Czy to się kiedyś zmieni-tego nie wie nikt. Zawsze jest jeszcze NADZIEJA

Norbert 16.05.2013 19:25
Mariusz kocham Cie

Drobny niepokój 16.05.2013 18:26
Niezły tekst, jak na gazetę internetową redagowaną amatorskimi siłami. Całkowicie się zgadzam z oceną "bezzadziejności w Tomaszowie, którą widać na każdym kroku". Ale kim jest ten model na fotografii, zadowolony z siebie ponad wszystko, pod tak wstrząsającym tematem, upozowany jak Pola Negri? Czyżby to nawet sam Autor (Autor, Autor...!!!!), bezgranicznie w sobie zakochany?!

16.05.2013 16:14
odpowiedz do 13Mieszkam na Niebrowie w bloku obok Arki Noego GDZIE WYDAJĄ PACZKI DLA LUDZI BIEDNYCH. Widze jakimi furami podjerzdzają czasami mówiac że obecnie nie pracuja. A jaka kolejka stoi a z boku ARKI prominętów co biora bez kolejki.Może MOPS by zprawdził co dzieje się w czasie wydawania...

16.05.2013 15:40
Chyba pozostała ekspresowa wymiana miejskiego władcy w trybie referendalnym :)

Elcia 16.05.2013 13:16
ludzie piszecie jak pijani i jak byście życia nie znali, ,,te sprawy" ciągną jeno ku drugiemu, a że są odmiennej płci więc istnieje ryzyko że wszystko się wyda bo dzieciak już w drodze. Nie obwiniałabym tutaj poszkodowanej ale jej rodziców i nieodpowiedzialnych partnerów, raczej nieudacznych w tych sprawach, to ojca tego dziecka obarczyła bym odpowiedzialnością za to że zostawił na pastwę losy dziewczę które w stanie błogosławionym wymaga szczególnej opieki. To miasto nieodpowiedzialnych ,,ogierów" cwaniaczków co chowają puste łby w piasek!

maniek 16.05.2013 13:41
>To miasto nieodpowiedzialnych ,,ogierów" cwaniaczków co chowają puste łby w piasek!< - niezła diagnoza tubylców zamieszkujących tę osadę, tylko wyglądać tutaj ekipy TVNu

bystra 16.05.2013 19:41
maniek ty nie przejmuj się zawsze byłeś odpowiedzialnym partnerem, diagnozy robią elyty pod swoje ustrojstwo

jaga 16.05.2013 13:07
Ten cytat L. Stafieja w mojej subiektywnej ocenie jest idealnym komentarzem do tekstu BEZ SZANS NA ZMARTWYCHWSTANIE. "Powołane przez system urzędy, procedury oraz ich wykonawcy - urzędnicy - są lustrem naszej społecznej dojrzałości. Nie należy winić lustra za to, że nie podoba nam się nasze w nim odbicie. Trzeba system naprawiać zanim padną kolejne ofiary".

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Auto prywatne czy z komisu — co wybrać? Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Wózek inwalidzki Meyra SMART F WERSJA STAB

Wózek inwalidzki Meyra SMART F WERSJA STAB

Cena: Do negocjacji Aktywny wózek inwalidzki dopasowany do potrzeb użytkownikaW naszej ofercie dostępny jest lekki, aluminiowy wózek inwalidzki, zaprojektowany z myślą o osobach, które cenią mobilność, wygodę i możliwość indywidualnego dopasowania sprzętu do codziennego funkcjonowania.Wózek posiada składaną krzyżakowo ramę aluminiową, zintegrowany z ramą podnóżek oraz możliwość wyboru przedniej części ramy — z przewężeniem lub bez. Dostępne są także trzy długości ramy, co pozwala lepiej dopasować konstrukcję do wzrostu, sylwetki i sposobu poruszania się użytkownika.Komfort jazdy zwiększa oparcie z regulacją napięcia pasami, poduszka siedziska oraz możliwość regulacji środka ciężkości, kąta i wysokości siedziska. Do wyboru są różne rozmiary i rodzaje kółek przednich, szeroka gama kół tylnych na szybkozłączkach, a także kamber 0,5° lub 3°. Wózek można wyposażyć w ciągi aluminiowe lub stalowe oraz hamulce dociskowe pionowe albo poziome.To sprzęt, który można skonfigurować bardzo indywidualnie — od koloru ramy i tapicerki, przez rodzaj rączek do pchania, po rozwiązania dla osób z większymi potrzebami stabilizacji. Dostępne są m.in. tapicerki oddychające, ciągi dla tetra- i paraplegików, zagłówek, pas, kamizelka, klin, pasy odwodzące nogi, kółka podporowe, osłony na szprychy, śpiwór oraz plecak.Wózek wyposażony jest również w boczek aktywny, jednoczęściowy stopień podnóżka oraz pas podudzia. Dzięki szerokiej gamie opcji może być dopasowany zarówno do użytkownika aktywnego, jak i osoby wymagającej dodatkowego wsparcia w codziennym poruszaniu się.Z pełną ofertą wózków inwalidzkich można zapoznać się w naszym punkcie zaopatrzenia medycznego:Twój Sklep MedycznyTomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż i dostawy bezpośrednio do domów pacjentów. 

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama