Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 18:21
Reklama
Reklama

Klęska Opoczna może być szansą dla Tomaszowa. Trzeba ją tylko uchwycić

Oddziały ginekologiczno - położnicze w całej Polsce przeżywają prawdziwy kryzys. Co kilka tygodni docierają do nas informacje o tym, że któryś z nich zostaje zamknięty lub planowane jest jego zamknięcie. Dużą winę za to ponosi demografia i wyludnianie się miast powiatowych takich jak Tomaszów czy Opoczno. Liczba porodów w naszym szpitalu spada niemal każdego roku. W 2019 do końca listopada było ich niespełna 600. To drastyczny ubytek w stosunku lat ubiegłych. Oczywiście ten trend można było przewidzieć, o ile badało się i analizowało na bieżąco strukturę wiekową ludności oraz poziom migracji.

Kilka lat temu przestrzegałem, że należy podjąć pilne działania, by stworzyć u nas z prawdziwego zdarzenia centrum położnictwa (co ma tym większy sens, że mamy całkiem niezły oddział neonatologiczny). Chodziło o to, by warunki w TCZ dostosować do warunków XXI wiecznych i zbudować prawdziwą "tomaszowską markę". 4 lata temu, kiedy razem z Martą Goździk rozmawialiśmy z ordynatorem oddziału, doktor Kocemba mówił o luce pokoleniowej wśród ginekologów. Obecnie zaczynamy odczuwać jej skutki.

To jednak nie wszystko. Uważaliśmy, że cywilizowane warunki, kultura zarządcza oraz osobista personelu powinny ściągać do Tomaszowa pacjentki nie tylko z okolicznych gmin ale i powiatów. To jedyna słuszna droga, a alternatywą jest zamknięcie albo tak jak w Opocznie przekształcenie na Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy lub oddział geriatryczny. Jedyna możliwość ucieczki w tym przyppadku, to ucieczka do przodu. Pamiętajcie, że za 10-15 lat liczba mieszkańców naszego miasta spadnie poniżej 35 tysięcy. Nie wierzycie? Mogę się założyć... 

Problemy służby zdrowia nigdy nie mają i nie będą mieć charakteru liniowego. Z jednej strony demografia i zmiana potrzeb, z drugiej brak specjalistów, emigracja zarobkowa... wymieniać można w nieskończoność. W tle zazwyczaj są pieniądze. Nie chcę jednak dłużej rozwodzić się nad tym, jak to się stało, że miasta takie jak Tomaszów umierają. Polityka gospodarcza, a w zasadzie jej brak była wszędzie niemalże taka sama, a więc i los miast i miasteczek musi być podobny. Niemal ćwierć wieku temu, jako dosyć młody człowiek, próbowałem co nieco wyjaśniać radnym miejskim (zanim sam nim zostałem). Nic nie rozumieli i się ze mnie wyśmiewali. Dzisiejszy Tomaszów to efekt ich działań i zaniechań.

Obecnie powinniśmy ratować to, co jeszcze można i to co się da. Z punktu widzenia samorządu oznacza to wyznaczenie celów i ich realizację. Pomysłów, do których potrzeba odrobinę wyobraźni, siły i odwagi. Przy okazji pamiętać należy, że nawet najlepsze zewnętrzne wzorce wcale nie muszą się u nas przyjąć, a mogą się stać naszym przekleństwem. Kopiowanie nie musi się sprawdzać. Dlaczego? Powodów jest wiele, a wśród nich i ten, że "każda pliszka swój ogonek chwali". 

Przepraszam, za te drobne dygresje. Znowu jeden z kolegów dziennikarzy powie mi, że piszę w sposób niezrozumiały dla ogółu.Wracam więc do głównego wątku. Wyczytałem dzisiaj na stronach Dziennika Łódzkiego, że oddział ginekologiczno położniczy szpitala w Opocznie ma zostać zamknięty. Generuje straty na poziomie 2 milionów złotych rocznie, brakuje w nim kadry i jest mało porodów. W tym roku było ich ok. 400. Czy to mało? Jeśli porównamy z niemal dwukrotnie większym Tomaszowem, okazuje się, że wcale nie. 

O tym, że Opoczno boryka się z problemami, wiemy już od kilku miesięcy. Jak to zwykle bywa, co dla jednych jest problemem, dla innych może być szansą. Tak jest i w tym przypadku. Upadek Opoczna, jest szansą dla Tomaszowa. Być może trafi nam się niepowtarzalna okazja przejęcią przynajmniej części pacjentek. Trzeba się tylko do tego przygotować. Zapewnić kadrę, oraz przede wszystkim warunki dla kobiet. Oddział należy doposażyć oraz odnowić. Miałem okazję niedawno odwiedzać ciężarną kobietę i naprawdę było mi smutno.

Można przejmować chorych z innych placówek, generować dodatkowe przychody. Świadczy o tym fakt, że w zarządzanym przez naszego radnego, Piotra Kagankiewicza szpitalu w Radomsku liczba porodów jednak rośnie. I to w warunkach mocno konkurencyjnych, bo Radomsko ma stosunkowo blisko szpitale w Częstochowie i Bełchatowie. Opocznianki także będą mieć wybór. Równie blisko jak do Tomaszowa będą miały do... Końskich. 

Dwa tygodnie temu przygotowywaliśmy wnioski do budżetu powiatu na 2020 rok. Zgłosiłem między innymi ten, by 100 tysięcy złotych przeznaczyć na doposażenie oddziału położniczo - ginekologicznego. Zdziwiłem się mocno, kiedy usłyszałem, że szpital potrzeb żadnych na tym oddziale nie dostrzega. Taką ponoć informację członkowie Zarządu uzyskali od Prezesa TCZ. Próbowano więc wniosek, który poparli wszyscy radni zarówno komisji zdrowia, jak i budżetu odrzucić. Ostatecznie, dzięki wsparciu Michała Czechowicza, Leszka Ogórka i Marka Kubiaka na ginekologię trafi 50 tysięcy. Za co serdecznie wszystkim Panom dziękuję w imieniu pacjentek TCZ. Mam też nadzieję, że uda się tę kwotę w trakcie roku budżetowego zwiększyć. 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Basia 02.01.2020 16:10
Byłam operowana tutaj. Opieka po zabiegu na najwyższym poziomie, bez bólu. Szczerze polecam

Tomaszowianin 22.12.2019 07:33
Trzymam kciuki za Opoczno. I tak niedługo wchlonie Tomaszów.

Anka 15.12.2019 17:02
Witam ja tez rodzilam w Opocznie dwa razy, i tak wspanialej opieki nie mialam nigdzie, lezalam w paru szpitalach, jesli poród to tylko tam, ale i inne oddzialy w Opocznie przeszlam i naprawde lekarze, pielęgniarki na wysokim poziomie. Trzymam kciuki za Opoczno

Pacjentka 14.12.2019 20:40
Sytuacja bardzo podobna dotego co wydarzylo sie jakos czas temu w Piotrkowie Trybunalskim tylko wtedy "cudowna" zmiana miala byc likwidacja bardzo dobrze prosperujacej porodowki wraz z oddzialem noworodków i przeniesienie do szpitala na ul. Roosevelta. Jak sie niedawno okazualo byl to strzal w kolano, pacjentki zaczely uciekac i co?i znowu nie pyknely wspaniałe pomysły. Wy siedzacy na stołkach poknijcie sie w te puste glowy i przestancie na sile wszystkich uszczęśliwiac a zacznijcie sluchac tego co mówi spoleczenstwo, bo szpitale w dużej mierze sluza nam zwyklym zjadaczom chleba.

Pacjent 13.12.2019 08:10
Giną nieprzychylne opinie dla oddziału ginek/polozniczego w Tomaszowie... Opinie o prywacie na nim, o braku kompetencji, o braku ludzkiego podejścia... Nieładnie. Chronimy tam kogoś czy jak? Po co pisać nam nasze opinie skoro je kasujecie?

Janek 13.12.2019 08:57
ŚWIĘTA RACJA!!!!PO CO???MÓJ KOMENTARZ O PRYWACIE ITD. ITP. TEZ ZNIKNĄŁ!!!!

em 12.12.2019 18:40
Rodzilam w Tomaszowie Maz nikomu nie zycze takiej traumy.Zmiencie podejscie Ludzi a nie piszcie o sprzecie.Tomaszow to tragedia!!!!

Marusha 12.12.2019 18:29
Prawda jest taka, że nie sprzęt i nie wyremontowane sale dają poczucie bezpieczeństwa i szacunku dla rodzącej kobiety tylko empatia i szacunek personelu jest najważniejszy. I póki to się nie zmieni to do tomaszowskiego szpitala nikt nie przyjdzie . Sama rodziłam w państwowym szpitalu i to było najgorsze przeżycie w moim życiu. Następny poród będzie w Prywatnej placówce !!!!

Nowak 12.12.2019 16:06
Poziom kultury osobistej i atmosfera personelu wobec pacjentek jest równa zeru taka jest prawda

llll 12.12.2019 13:01
kto w Opocznie chce ktoś rodzić ?

Tomaszowek 12.12.2019 10:44
Szkoda ze usuwacie komentarze.wstyd!!!!

Mikołaj 11.12.2019 20:41
Jak oddziały maja się nie zamykać? W takim systemie same upadną. Duża część kobiet z Tomaszowa i okolic rodzi w Łodzi. Szpitale prywatne z kontraktami nfz (do niedawna) swiadczą bardzo dobre usługi. Kobieta ma wszystko co potrzeba w tym chyba najważniejsze czyli znieczulenie. Matka jest tam klientem. Niestety w krótkim okresie po porodzi żony w warunkach hotelowych (dosłownie) szpital nie dostał konkratu z NFZ. Ciekawe czemu? Wydaje mi się, że te same pieniadze idą za poród do Tomaszowa Opoczna czy do Matki Polki. Druga sprawa jest taka, że prywatnym się zawsze opłaca, natomiast państwowy oddział ma straty i upada. Koszty zarzadzania? Rozwiązanie. Podniesienie jakości usługi. Oddział przyjazny rodzicom, szczególnie matce, znieczulenie, patrzenie na każdego pacjenta tak samo (a nie Ta matka jest od tego dr od tej położnej). Jechać do prywatnych szpitali i się nauczyć jak powinno to wyglądać. Dodam że poród nas nic nie kosztował.

Miłka 11.12.2019 18:37
Trochę za wcześnie dzielić skórę na niedźwiedziu. Jeszcze istniejemy i mam nadzieję że będziemy dalej przyjmować pacjentki do porodu, bo mamy piękny oddział, dobrze wyposażony, miłą kadrę i jesteśmy zdeterminowane by działać, pomimo nieprzemyślanych, złych decyzji odgórnych. Zapraszamy do nas?

Pacjentka 11.12.2019 19:04
Trzymam za Opoczno kciuki:)

Pacjetka 11.12.2019 18:06
A ja mam nadzieję że nie zamkną oddziału w Opocznie lepszego oddziału nie znam a miałam i przyjemność być w Tomaszowie to przepraszam nie dorastacie Opocznu do pięt.

Pacjentka 11.12.2019 10:40
Tak naprawdę to wszystko zależy od ludzi i ich podejścia. Rodziłam w naszym szpitalu 2 razy i jeśli o porodówce złego słowa nie powiem bo pielęgniarki tam pracujące miłe pomocne kobiety, natomiast oddział noworodkowy już tak powiedzieć się nie da. Oczywiście zależy od zmiany jaką przyjdzie w danym dniu. Poprostu podejście do pacjentek, wyjaśnienie pewnych rzeczy czy zwykły uśmiech w takich chwilach może wiele zdziałać. Niestety na noworodkach większość pań tam pracujących to jakby za kare i takim przede wszystkim szkolenie z człowieczeństwa by się przydało ? Mimo wszystko w pamięci zostaną mi te mile, uczynne kobietki-ciocie ?

Obserwator 11.12.2019 09:54
Kultura zarządcza niestety pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście rozumiem, że wszystkim się nie dogodzi, ale świadkami "pewnych dyskusji personelu w podniesionym tonie" niekoniecznie powinny być Pacjentki i ich bliscy - u mnie i mojej żony wywołało to spore obawy i wątpliwości co do profesjonalizmu "dyskutujących". Nie od dziś też wiadomo jak traktowane są tzw. "swoje" Pacjentki, a te nie będące pod opieką lekarzy z oddziału. Ciekawe też, że jak dotychczas nikt nie zainteresował się tlumami Pań spoza oddziału, wystającymi czy to na korytarzu czy pod gabinetem USG (A niby Wszyscy naokoło doskonale wiedzą czyje są te zbłąkane owieczki i co gorsza jest przyzwolenie na takie postępowanie). Poza tym ja tu widzę przepaść, a nie lukę pokoleniową wśród tomaszowskich ginekologów - jeszcze trochę i tutaj powstanie oddział geriatryczny! Gdzie się podziali młodzi ludzie, chętni do pracy w tak pięknej profesji? Dlaczego stąd odchodzą? Pytań jest wiele, a diabeł tkwi w szczegółach. Mimo to wierzę, że może kiedyś oddział ten stanie się takim na miarę XXI wieku, ale na to potrzeba czasu i przede wszystkim ZMIAN, ZMIAN i jeszcze raz ZMIAN, a nie upadku innych!!! Pieniądze, a i owszem się przydadzą, ale wszystkiego nie rozwiążą.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama