Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 14:32
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Tomaszowianki nie chcą rodzić w Tomaszowie

Czy kogoś to zaskakuje? Chyba najbardziej powiatowych "samorządowców" dla których sprawy związane z ochroną zdrowia są najczęściej mniej ważne niż setki konferencji prasowych w sprawie budowy kolejnej drogi do nikąd. Sytuacja jest poważna i stan ten będzie się jeszcze pogłębiał.

Tak małej liczby porodów w Tomaszowskim Centrum Zdrowia jeszcze nie było. Nasza porodówka odbiera obecnie ok. 40 dzieci miesięcznie, Daje to liczbę poniżej 500 rocznie. Dotąd też nie było "rewelacyjnie" ale jednak było to co najmniej 30 procent więcej. Dla szpitala są to bardzo konkretne straty finansowe. Przy drugim stopniu referencyjności, jakim możemy cieszyć się dzięki neonatologii (szpitale przystosowane do zabezpieczenia kobiet w ciąży zagrożonej oraz do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami) każdy poród to 8 tysięcy złotych. Ubytek tylko 10 daje stratę na poziomie miliona złotych rocznie. Kłania się tu najprostsza matematyka. Dziwi więc, że władze powiatu, którym szpital bezpośrednio podlega nie analizują na bieżąco danych liczbowych. Okazuje się, że rada nadzorcza spółki to jednak za mało, szczególnie jeśli analizuje głównie zagregowane wskaźniki finansowe. I nie da się tutaj całej odpowiedzialności przerzucić na pandemię. 

Jak widać porody dla szpitala to bardzo dobry biznes. Szczególnie, że są one nielimitowane i NFZ zapłaci za każde urodzone w placówce dziecko. Powinniśmy więc oddział położniczo ginekologiczny traktować jako crème de la crème Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Dlaczego się tak nie dzieje? To, że oddziały mogą być dochodowe świadczy fakt, że w całej Polsce powstało wiele prywatnych klinik położniczo ginekologicznych. Swoją działalność opierają o kontrakty z Funduszem, podobnie jak ma to miejsce w TCZ. 

Wystarczy obserwować rynek usług medycznych, by móc we właściwy sposób reagować na trendy. O tym, że porodówki w takich szpitalach jak tomaszowski będą miały problemy z pozyskaniem pacjentów było wiadomo już kilka lat temu. Zwracałem na to uwagę i poprzedniemu staroście i władzom szpitala. Słyszałem zazwyczaj, że najważniejszy jest nowy blok operacyjny. Efekt widzimy. Minęło 6 lat a my nie mamy ani bloku ani pacjentek, które chciałyby u nas rodzić dzieci. Nie zrobiono więc nic, by przed obecnymi problemami uciec "do przodu", a lokalni "politycy" mogą co najwyżej obgryzać paznokcie. 

Oczywiście nic nie jest proste i jednowymiarowe. Dlaczego kobiety uciekają z porodami z Tomaszowa? Może warto poszukać jednak odpowiedzi na to pytanie. Ja szukałem jej przepytując lekarzy ale  pacjentki. Co ciekawe, część opinii pokrywa się. 

Zacznijmy od tego, że kobiety mają swoich lekarzy, którzy prowadzą je przez cały czas ciąży. Liczą na to, że będą oni także obecni przy porodzie. Powszechna opinia głosi, że pacjentka "idzie za lekarzem" ale chyba nie do końca tak jest, bo często o wyborze lekarza decyduje fakt, w jakim szpitalu pracuje on na porodówce. Co to oznacza? Że nie wystarczy tylko zatrudnić w szpitalu lekarzy, ja słyszę to w ostatnim czasie. Trzeba im też zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Fora internetowe są pełne złych opinii o warunkach (nie tylko w naszym) szpitalu. Są też opinie o lekarzach, którymi wymieniają się kobiety, który poród już przeszły. Tomaszowscy lekarze wcale nie mają tych opinii najgorszych. 

Mam wrażenie, że lokalni samorządowcy powiatowi nie nadążają za zmianami we współczesnym świecie. Czasem wydaje mi się, że jesteśmy jednym wielkim zarządem dróg powiatowych, bo o niczym innym się właściwie nie rozmawia. Łatwo się pochwalić udziałem w remoncie kawałka asfaltu na terenie własnej gminy niż działaniami na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego jej mieszkańców. Nawiasem mówiąc to jeden z powodów dla których powiaty nie mają racji bytu i powinny zostać zlikwidowane, jako zbędne generatory kosztów. 

Świat się zmienia a razem z nim nasze nawyki o oczekiwania. Jeśli popatrzymy na warunki, jakie zapewniają pacjentkom prywatne kliniki, to trzeba powiedzieć wprost: tkwimy w głębokim peerelu.  Co ciekawe w innych miastach tę oczywistą oczywistość dostrzeżono. I na oddziałach ginekologiczno położniczych przeprowadzono remonty i zostały one mocno dofinansowane. W ten sposób Tomaszowianki jeżdżą rodzić już nie tylko do Łodzi, ale do Rawy Mazowieckiej lub Brzezin. Brzmi jak żart, ale takim nie jest. Na warunki w naszym szpitalu skarżą się nie tylko pacjentki ale i lekarze. Jest źle zarówno na położnictwie jak i części ogólnej ginekologicznej. 6 osobowe sale bez łazienek, to nie jest współczesny standard. 

Lekarze narzekają też na brak możliwości wykonywania porodów ze znieczuleniem. W Tomaszowie się ich praktycznie nie robi. Dlaczego? Przecież w innych placówkach nie ma z tym problemu. Kobiety to doskonale wiedzą i jest to kolejna z przyczyn dla których wolą rodzić gdzieś indziej.  Nie ma też warunków do przeprowadzania porodów rodzinnych, chociaż z tego co mi wiadomo czasem są one przeprowadzane. 

Zapaść na naszej porodówce się jeszcze pogłębi. I żeby było to jasne, nie jest to tylko wina obecnego starosty, Mariusza Węgrzynowskiego ale też jego poprzednika i wielu innych osób, odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji. 

Do dalszej degradacji przyczynią się także inwestycje, jakie czynione są w łódzkim szpitalu im. Matki Polki. Rusza już piąty etap remontu porodówki, który obejmie ostatni nieodnowiony oddział położniczy i będzie prowadzony razem z remontem bloków porodowych. Całość prac zakończyć ma się jesienią. W Tomaszowie prosty remont oddziału psychiatrycznego trwa już ponad rok i jego końca nie widać. 

Inwestycja w Matce pogląd to nie tylko odmalowanie ścian. Kobiety czekające na poród i z noworodkami leżą w nowoczesnych salach w pastelowych kolorach błękitu i różu, z węzłami sanitarnymi. Zarządzający szpitalem stawiają na wysoki standard zarówno pobytu jak i samych usług medycznych. Nic dziwnego, że ordynator oddziału zapowiada większą liczbę porodów. 

Prace budowlane na łódzkiej porodówce kosztują 50 mln zł, z czego aż 20 mln zł to remont bloków porodowych, a 30 mln zł remont oddziałów. Finansowane są w 85 proc. ze środków unijnych, pozostałe 15 proc. to dotacja od ministerstwa zdrowia. Szpital przeznaczy też kolejne  6 mln zł na  nowy sprzęt medyczny. W Tomaszowie nie ma nawet kto odpowiedniego wniosku przygotować. Przypomnę tylko, że nasze wnioski (nawet te najprostsze) bywają odrzucane ze względów formalnych. 

Konkurencja będzie tym większa, że spadła liczba porodów w całym województwie. Są jednak nieliczne wyjątki.  Duży obiekt będzie wysysał pacjentki ze wszystkich powiatów. Niektórzy się przygotowali na to lepiej, inni gorzej. 

Tomaszowskie Centrum Zdrowia potrzebuje realnej do wykonania strategii rozwoju. Pora skończyć z mrzonkami o budowie nowego szpitala, bo są one tak realne, jak bezpieczny skok bez spadochronu z samolotu lecącego na wysokości 2000 metrów. najwyższy czas wykorzystać potencjał posiadany i nie szukać miodu tam... gdzie go nie ma. 

Jestem też zwolennikiem rozszerzenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne także na miasto i gminy wchodzące w skład powiatu tomaszowskiego. Samorządy powinny mieć udziały w spółce i brać udział w jej finansowaniu. Przecież leczymy także ich mieszkańców. 

 

***

Proszę Was o aktywną i rzeczową dyskusję na ten temat. Szczególnie nasze Panie proszę o wyrażanie opinii. Dlaczego nie chciałyście lub nie chcecie rodzić w Tomaszowie? W jaki sposób wybierałyście lekarza prowadzącego? Czego brakowało Wam w naszym szpitalu? Który z lekarzy jest godnym polecenia. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

matka 25.06.2021 22:04
a nie daj boże jak chodzisz prywatnie na wizyty do wroga koordynatora, Pana Kwia..... kolegi(dawnego kolegi:) po fachu, nie radze trafić na ten odział w razie komplikacji

Mama 07.06.2021 06:31
Rodziłam w TM miesiąc temu. Szczerze nigdy nie chciałam rodzic u nas w szpitalu. Tyle co się człowiek nasłuchał jak to tam jest źle to mała głowa. Jednak w ciąży chodziłam do lekarza który tam pracuje, położną środowiskową i poporodową też miałam z tego szpitala to pomyślałam ok będę miała w razie co na kogo liczyć bo poród miał być przez CC zaplanowane . W rezultacie przy porodzie nie było ani lekarza albo położnej, bo poród nastąpił nagle a ich nie było akurat na dyżurze. No cóż życie ... Jednak nie z tego powodu nie chciałabym więcej rodzic w TM, głównym powodem jest personel. Przykro mi, ale na 20 osób powiedzmy to 16 jest do wymiany. Tam jest potrzebny personel młody że świeżą głową i podjęciem do tematu. Położne robią minimum, podać leki zmierzyć ciśnienie itp. żadnej pomocy w karmieniu piersią. Pielęgniarki z noworodków powinny iść na oddział neurologii pracować to dopiero doceniłyby jak lekka mają pracę z maluchami. Warunki na oddziale, hmm remont potrzebny od zaraz. Jedzenie parszywe na bank nie dla kobiet karmiących zero wartości odżywczych ! I kategoryczny zakaz palenia na oddziale położniczym !!!!! Do czego niestety nie stosuje się sam personel i panie salowe!! ??‍♀️

Rodziłam pierwsze dziecko 07.06.2021 11:22
w 1963 r. Szpital na obecnej ul.Sw.Antoniego. Warunki super. Miły personel i doktorzy. Lekarz sam, bez jakiegokolwiek nacisku z mojej strony zaaplikował mi zastrzyk przeciwbólowy, abym nie cierpiała. Po porodzie pobyt w szpitalu jeszcze 7 dni, w celu obserwacji. Drugi poród po 13 latach (tak się złożyło) w obecnym szpitalu. Porównanie dzień do nocy. Pogotowie przywiozło mnie z silnymi bólami i dopiero po awanturze zaaplikowano mi zastrzyk przeciwbólowy, bo darłam mordę. Po co pacjentka ma cierpieć, jak można jej pomóc? Personel - bez kija nie podchodź. Po porodzie dziecko gdzieś zabrano, a mnie zostawiono na łóżku tak jak leżałam w czasie porodu. Ostatkiem sił naciągnęłam na siebie prześcieradło, bo leżałam półnaga i cała zakrwawiona. Urodziłam w piątek, a w poniedziałek już do domu. Jeśli w całej Polsce tak się traktuje kobiety rodzące, to nie dziwcie się, że mamy taki przyrost naturalny jaki mamy.

Kaśka 19.09.2021 10:26
I czym mówisz Więc kiedy ostatni raz byłaś w szpitalu?

ktoś 02.06.2021 17:33
Dlatego uważam że obecnie najlepszą decyzją było by przeniesienie do odpowiednio przystosowanego na ten cel budynku na Niskiej,. Było by nowocześnie i kameralnie. Na jednym piętrze porodówka plus blok i ginekologia na drugim ocep i położnictwo a na kolejnym noworodki. Po za tym niech wreszcie ktoś zwróci uwagę na ilość cięć cesarskich jakie się u nas wykonuje w stosunku do innych szpitali jak i czas hospitalizacji pacjentki. W salve do szpitala przychodzi się do porodu jak się coś dzieje, a u nas poleżeć i zrobić badania.

Gosc 19.09.2021 10:28
Nie masz pojęcia o tym co mowisz

Obs 02.06.2021 11:47
Jeden wniosek wynika z tego na pewno naleźy zapytać ordynatora i pielęgniarkę koordynującą dlaczego jest taka fatalna opinia. Dlaczego nie widzą niestosownych zachowań i złego podejścia do pacjentek .A moźe sami reprezentują taki poziom i uznają to za normę?

mąż 02.06.2021 09:18
najlepiej w TCZ rodzić rodzinnie z mężem zawsze jest świadek w razie draki i trochę się krępuje obsługa szpitala więc starają się nieco obsługiwać poród na minimalnym poziomie - jak kobieta sama rodzi to współczuję

Czytelniczka 05.06.2021 21:16
Niestety, rodziłam w trakcie pandemii i nie było takiej możliwości. Faktycznie teraz kiedy słyszę opowieści kobiet rodzaxych w innych szpitalach, to przykre, ale zazdroszcze, świece, muzyka, przyciemnione światło.. wow, u nas to jedynie położna wychodząca w wolnej chwili na szluga ??‍♀️ nie tylko mnie spotkały nieprzyjemności, ale nikt nic nie powie, bo co jeśli znowu dane nam będzie trafić w ręce tych lekarzy?

M 01.06.2021 19:38
Miałam wątpliwą przyjemnosc leżeć na ginekologii w TCZ gdy poronilam wczesną ciążę. Doktor N. przy przyjęciu zanegował że w ogóle jestem/byłam w ciąży komentarzem "kto pani tą ciążę wymyślił?'.. I że na zachodzie nie przyjmuje się do szpitala na 'takie rzeczy'. Rozumiem, że organizm się już oczyszczał, ale można potraktować pacjentkę z empatią. Dopiero gdy zobaczył wynik HCG, ktory ewidentnie wskazywal na obecność zarodka w niedalekiej przeszłości, pomyślał że może nie ma go w macicy i jest to ciąża pozamaciczna. Wiecej doktor się u mnie nie pojawił. W nocy zostałam przeniesiona na salę z kobietami w ciąży, co jest chore bo trudno patrzeć osobie po stracie na przyszle mamy. Położna z innej zmiany zapytała w którym jestem tygodniu, a po mojej odpowiedzi że poroniłam, zapytała z wyrzutem 'to co pani robi na tej sali?' Cóż, sama jej nie wybrałam. Do tego węzeł sanitarny na żenującym poziomie, drzwi od kabiny w toalecie otwierały się na oścież same, nie posiadają zamka. Trudno jest kobiecie z krwawieniem jedną ręką trzymać drzwi a drugą się ogarnąć. Brak poszanowania, traktowanie z gory. Nie wiem jak wygląda tam poród i nie chcę wiedzieć. Kolejna ciąża szczęśliwie zakończyła się porodem w Łodzi.

xyz... 01.06.2021 15:39
należałoby zobaczyć, w jakim czasie pracy pracują lekarze, który mogą znieczulać porody.... o której rozpoczynają pracę, a o której ją kończą. i nie jest to tylko problem porodówki, tylko wszystkich oddziałów zabiegowych.... ile więcej operacji można byłoby zrobić.

xxx 02.06.2021 09:17
już mówię przychodzą na 8 -9 a wychodzą zaraz po 12:00 i biorą cały etat - wystarczy na korytarzu chwilę posiedzieć w tych godzinach !!

Sandra 01.06.2021 15:05
Rodziłam swoje pierwsze dziecko w lutym 2021 r mam 27 lat , opieka tragiczna panie pielęgniarki z łaską przychodziły i pomagały tak naprawdę byłam zdana sama na siebie . Nigdy więcej bym tam nie wróciła NIGDY .

Tomaszowianka 01.06.2021 07:43
Rodziła już dobre kilka lat temu ale widzę że nic się nie zmieniło. Ja nawet nie chciałam myśleć o porodzie w Tomaszowie. Znałam opinie innych kobiet. Warunki dalekie od ideału a personel też daje wiele do życzenia.

Pielęgniarz 31.05.2021 22:47
1. Zapraszam do sanitariatów na ginekologicznym 2. Lekarz H. bada rozwarcie jakby był weterynarzem i do krowy przyjechał 3. Personel generalnie ok jak chodzisz prywatnie to Cię w szpitalu dobrze zaopiekują ale generalnie jak trafisz na tego co prywatnie chodzisz 4. Jedzenie nędza i nie umywa się do tego w zakładach karnych 5. Poza tym szpital swym wyglądem nie zachęca do niczego

Czytelniczka 31.05.2021 18:07
Głównym problemem jest personel. Panie na ginekologii mają rodzące w głębokim poważaniu, jeżeli któraś nie robi afery i nie wyolbrzymia bólu. Panie salowe wchodzą w trakcie porodu i porównują kobiety leżące okrakiem, a niektórzy lekarze potrafią tylko podnosić głos i stresowac. Drugi raz na pewno nie zdecydowałabym się na poród w Tomaszowie. Co więcej, nikt o takich rzeczach nie będzie mówił otrwacie, bo w przypadku pojawienia się na oddziale pewnie opieka byłaby jeszcze gorsza. Znam dziewczynę, której lekarz pwoiedzial, że jest tak brzydka, zedziwi się, że ktoś jej zrobił dziecko, nie ma co się dziwić, że kobiety wolą rodzić chociażby w Piotrkowie

Pisior 31.05.2021 15:38
Tu rzadzi pis i kobietę ma boleć a jak nie to pałą od policji!

Czytelnik 31.05.2021 12:19
A ja z innej beczki. Uraz barku u dziecka, założony gips w TCZ. Nie można zdjąć tego gipsu w TCZ ... bo nie ma ortopedii dziecięcej.

aabbcc 31.05.2021 11:10
Te 40 porodów to porody osób, które pewnie nie mieszkają w Tomaszowie...

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama