W weekend 10–11 listopada 2025 roku Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim ponownie stała się sercem polskiego łyżwiarstwa szybkiego. Na torze odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Łyżwiarstwie Szybkim „Tomaszów Mazowiecki dla Niepodległej” oraz Tomaszowskie Zawody w Łyżwiarstwie Szybkim im. Marka Łakomskiego – impreza poświęcona pamięci zmarłego w 2022 roku trenera, działacza i byłego rekordzisty Polski na 10 000 m.
Młodzi panczeniści na torze Areny
Przez dwa dni na 400-metrowym torze Areny Lodowej rywalizowało blisko 150 młodych łyżwiarzy w wieku od 7 do 13 lat. Zawodniczki i zawodnicy ścigali się na dystansach 100, 300, 500 i 1000 metrów, a do Tomaszowa przyjechały kluby z całej Polski, m.in. IUKS Dziewiątka Tomaszów, KS Arena Tomaszów Mazowiecki, KS Pilica Tomaszów Mazowiecki, UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki, UKS 3 Milanówek, Akademia Łyżwiarstwa Kristensen czy UKS Giżycko.
Zawody były jednym z ważniejszych punktów kalendarza Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego dla najmłodszych kategorii wiekowych – dla wielu młodych zawodników stanowiły pierwszy tak poważny start w sezonie oraz sprawdzian formy przed kolejnymi ogólnopolskimi zawodami dzieci, które od grudnia rozgrywane będą m.in. w Sanoku, Warszawie, Elblągu i ponownie w Tomaszowie Mazowieckim
Sukcesy tomaszowskich klubów
W poszczególnych kategoriach wiekowych bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci tomaszowskich klubów. W najmłodszej kategorii F1 wśród dziewcząt triumfowała Lena Ziółkowska z IUKS Dziewiątka Tomaszów, a na podium stanęły także zawodniczki KS Arena i Akademii Łyżwiarstwa Kristensen. Wśród chłopców w tej grupie wiekowej zwyciężył zawodnik KS Arena Tomaszów
W kategorii F2 pierwsze miejsca zajmowały panczenistki KS Pilica i Dziewiątki, a wśród chłopców wyraźnie dominowali reprezentanci Dziewiątki. W kategorii E1 bezkonkurencyjna była Lena Wolska z KS Arena, a świetnie spisali się także chłopcy z Areny, Pilicy i Kristensen
W starszych kategoriach dzieci, E2, D1 i D2, wysokie lokaty zajmowali m.in. Agata Sobczak (KS Pilica), Martyna Mokrogulska (Dziewiątka), Hanna Gawron (Dziewiątka) oraz chłopcy z klubów Sparta Grodzisk Mazowiecki, UKS 3 Milanówek, KS Arena i KS Pilica. W klasyfikacji „tomaszowskiej” – prowadzonej oddzielnie dla zawodników lokalnych klubów – na podium wielokrotnie meldowali się panczeniści Pilicy, Areny i Kristensen
Pamięć o Marku Łakomskim
Druga część rywalizacji – Tomaszowskie Zawody w Łyżwiarstwie Szybkim im. Marka Łakomskiego – miała szczególny, emocjonalny wymiar. Zawody upamiętniają Marka Łakomskiego, jednego z najważniejszych ludzi dla tomaszowskiego łyżwiarstwa:
- byłego panczenistę KS Pilica,
- rekordzistę Polski na 10 000 m z 1985 roku,
- wieloletniego trenera i działacza, prezesa KS Arena Tomaszów Mazowiecki,
- szefa Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego w Tomaszowie i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej PZŁS.
Zmarły w kwietniu 2022 roku w wieku 61 lat, Łakomski był współtwórcą sukcesów wielu pokoleń tomaszowskich panczenistów. Nadanie jego imienia zawodom dziecięcym sprawia, że młodzi sportowcy co roku symbolicznie przejmują pałeczkę po swoich starszych kolegach z toru.
Arena Lodowa – serce polskiego łyżwiarstwa
Organizacja zawodów „Tomaszów dla Niepodległej” i memoriału im. Marka Łakomskiego to kolejny dowód na to, że Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim pozostaje kluczowym obiektem dla polskiego łyżwiarstwa. To pierwsza w Polsce całoroczna hala z pełnowymiarowym torem do łyżwiarstwa szybkiego, otwarta w 2017 roku, która regularnie gości Mistrzostwa Polski na dystansach, PGE Puchar Polski oraz zawody międzynarodowe.
Zaledwie kilka dni przed listopadowymi startami dzieci w Arenie rywalizowali najlepsi krajowi seniorzy w PGE Pucharze Polski, dlatego młodzi łyżwiarze mogli ścigać się na torze, na którym chwilę wcześniej startowała czołówka reprezentacji Polski
Sportowe święto Niepodległości
Zawody w Arenie były ważnym elementem tomaszowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości – biało-czerwone dekoracje, obecność rodzin na trybunach i głośny doping stworzyły atmosferę prawdziwego sportowego święta. Dla dzieci była to okazja nie tylko do walki o medale i rekordy życiowe, ale też do nauki rywalizacji fair play oraz poznania historii lokalnego sportu
Szczegółowe wyniki wszystkich biegów oraz pełne klasyfikacje wiekowe dostępne są w serwisie Domtel-Sport oraz na profilu Areny Lodowej w mediach społecznościowych.























































































Napisz komentarz
Komentarze