Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 15:25
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Pilne! Tomaszowskie Centrum Zdrowia jednoimiennym szpitalem zakaźnym

Pilne! Tomaszowskie Centrum Zdrowia jednoimiennym szpitalem zakaźnym

Wszystko wskazuje na to, że Tomaszowskie Centrum Zdrowia będzie szpitalem jednoimiennym. Oznacza to, że będą w nim leczeni jedynie pacjenci zarażeni SARS COVID-2. Taką decyzę, jak się nieoficjalnie dowiedziliśmy ma podjąć dzisiaj wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński. Wczoraj NFZ rozsyłał do wszystkich placówek medycznych w kraju infomację o tym, by wstrzymywały realizacje planowych zabiegów. Gdzie będą odsyłani chorzy z naszego powiatu, potrzebujący pomocy a nie będący zarażeni koronawirusem. Na to pytanie na tę chwilę nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Wkrótce więcej informacji na ten temat 16.10.2020 09:53    53    2
Spokojnie... to tylko pandemia

Spokojnie... to tylko pandemia

Podobno „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”. Czasem ważne, a czasem budzące uczucia takie jak nadzieja, ale i obawy. Często zapominamy, że na to, jakie one będą, mamy wpływ my sami. Od kilku dni mamy lawinowy przyrost zachorowań na Covid-19. Słyszę więc powtarzające się pytania: co robią radni, zarząd powiatu, władze szpitala itd. Staram się zazwyczaj takich wątków nie dotykać, ale powiem wprost: nie robią nic. Do tego niektórzy pozatrudniani zostali w szpitalu i biorą co miesiąc po kilka tysięcy złotych. Pracownicy TCZ łapią się za głowy, bo nikt nie wie, jaką rolę ci samorządowcy spełniają, a w spółce brakuje pieniędzy na wszystko. Jest mi zwyczajnie wstyd, a jak słucham pielęgniarek, które te pytania mi zadają, to odwracam wzrok.   15.10.2020 23:57    23    8
Od soboty nowe obostrzenia związane z pandemią

Od soboty nowe obostrzenia związane z pandemią

W czwartek,15 października 2020 roku o godz. 17.20 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Na konferencji zostały przedstawione decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 15.10.2020 18:44    9
8 tygodni do zdrowia – buduj odporność i siłę z NFZ

8 tygodni do zdrowia – buduj odporność i siłę z NFZ

8 tygodni do zdrowia to bezpłatny, profesjonalny program profilaktyczno-treningowy przygotowanego przez Akademię NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia chce zachęcić Polaków do regularnej aktywności fizycznej, która jest znakomitym sposobem na wzmocnienie odporności tak ważnej w czasach pandemii oraz znakomitą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Jeśli boisz się iść na siłownię, zrezygnowałeś z zajęć w fitness klubie, ćwicz bezpiecznie w domu z NFZ. 13.10.2020 14:53
Wzrasta współczynnik umieralności na raka piersi. Sytuacja jest alarmująca, a Polki wciąż zbyt rzadko wykonują samobadanie

Wzrasta współczynnik umieralności na raka piersi. Sytuacja jest alarmująca, a Polki wciąż zbyt rzadko wykonują samobadanie

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród Polek. Co roku taką diagnozę słyszy ponad 18 tys. kobiet, a co trzeci przypadek tego nowotworu kończy się śmiercią. Dzieje się tak, ponieważ często rak piersi wciąż jest wykrywany w zaawansowanym stadium, a Polki nadal zbyt rzadko się badają. Sytuację pogorszyła pandemia, bo przez nią wiele kobiet odwołało lub przesunęło wizyty u specjalisty. Tymczasem diagnoza we wczesnym stadium, kiedy zmiany w piersi są niewielkie, daje prawie 100-procentową szansę na wyleczenie. O tym m.in. ma przypomnieć kobietom – jak i ich partnerom – piąta odsłona kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. 09.10.2020 21:16
W efekcie pandemii coraz więcej dzieci jest uzależnionych od internetu i smartfonów. Negatywnie wpłynie to na ich rozwój i relacje społeczne

W efekcie pandemii coraz więcej dzieci jest uzależnionych od internetu i smartfonów. Negatywnie wpłynie to na ich rozwój i relacje społeczne

Wynikające z pandemii lockdown oraz ograniczenie innych aktywności mogły pogłębić problem uzależnienia dzieci i młodzieży od internetu i urządzeń elektronicznych. Tym bardziej że również nauka w dużej mierze przeniosła się do online’u. W konsekwencji wiele spośród najmłodszych dzieci zaczęło swoją przygodę z internetem dużo wcześniej, niż powinno, i masowo weszło w świat wirtualny. – By to niekorzystne zjawisko osłabić, trzeba zadbać o przestrzeganie tzw. higieny cyfrowej – radzą psychologowie. Najważniejszą rzeczą, o którą powinni zadbać opiekunowie, jest umiejętne budowanie realnej więzi z dzieckiem. 09.10.2020 12:54    4    2
Kolejny sprzęt szpitalny od samorządu województwa łódzkiego

Kolejny sprzęt szpitalny od samorządu województwa łódzkiego

7 października 2020 roku podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się uroczyste przekazanie kolejnej transzy sprzętu medycznego z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim, skierowanego do walki z pandemią Covid-19. 08.10.2020 15:09    2
Kronawirus w Starostwie. Chorzy w karetkach. Zarażonych w Tomaszowie przybywa lawinowo

Kronawirus w Starostwie. Chorzy w karetkach. Zarażonych w Tomaszowie przybywa lawinowo

Przybywa chorych na Covid-19 w naszym mieście. Wczoraj do godziny 15 wykryto 4 zarażonych. Wieczorem przybyło trzech kolejnych. Dzisiaj w godzinach dopołudniowych SANEPiD odnotował 11 kolejnych chorych. Na szczęście nie mamy jak dotąd doczynienia z ogniskami masowych zarażeń. Wśród aktualnych "dodatnich" pacjentów są emeryci oraz osoby niepracujące. Jest też niestety dwóch pracowników Starostwa Powiatowego. Wirusa też potwierdzono u jednego dziecka. Kolejne osoby trafiają też na kwarantannę. Tomaszowski SANEPID narzeka jednak, że chorzy ukrywają osoby, z kórymi byli w kontakcie. 07.10.2020 12:49    48    5
Czy spacer może pomóc osobie z depresją?

Czy spacer może pomóc osobie z depresją?

Nie zastąpi wizyty i psychologa czy psychiatry, terapii, leków, ale może pomóc! 07.10.2020 11:22    1    1
700 tys. Polaków ma migotanie przedsionków. To tykająca bomba grożąca udarem mózgu i niepełnosprawnością

700 tys. Polaków ma migotanie przedsionków. To tykająca bomba grożąca udarem mózgu i niepełnosprawnością

Według szacunków Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego migotanie przedsionków, którego objawami są m.in. szybka i nieregularna praca serca, ma 700 tys. Polaków. Schorzenie to – nierozpoznane albo nieleczone – aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Co więcej, udary wywołane migotaniem przedsionków mają cięższy przebieg i prowadzą do ciężkiej niepełnosprawności, a połowa pacjentów z takim rozpoznaniem umiera w ciągu roku. O ryzyku, jakie wiąże się z migotaniem przedsionków, i konieczności badań kontrolnych ma Polakom przypomnieć utwór i klip nagrany przez zespół Pectus w ramach ogólnopolskiej kampanii Stop Udarom. 05.10.2020 20:32    3
Wirus w szpitalu oraz w przedszkolu

Wirus w szpitalu oraz w przedszkolu

W województwie łódzkim jest 126 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Sześć z nich dotyczy powiatu tomaszowskiego. Wśród zarażonych jest jedna z pracownic oddziału ortopedycznego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Wirusa wykryto też u nauczycielki jednego z tomaszowskich przedszkoli. Trójka chorych uległa najprawdopodobniej zakażeniu w piotrkowskim szpitalu, gdzie pojawiłol się kolejne ognisko choroby. 05.10.2020 15:11    12    1
W Polsce chorzy na stwardnienie rozsiane czekają na leczenie blisko 15 miesięcy od diagnozy. Zalecany czas to maksymalnie cztery tygodnie

W Polsce chorzy na stwardnienie rozsiane czekają na leczenie blisko 15 miesięcy od diagnozy. Zalecany czas to maksymalnie cztery tygodnie

Na stwardnienie rozsiane choruje ok. 45 tys. Polaków, a tylko co trzeci otrzymuje leki modulujące przebieg choroby. Ten odsetek wciąż jest zbyt niski w porównaniu do innych państw europejskich. Kolejnym wyzwaniem jest czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia. W Polsce od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy SM mija średnio siedem i pół miesiąca, a kolejne 15 miesięcy chorzy czekają na wdrożenie leczenia – wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej na grupie 12 tys. pacjentów. Należy dążyć, by czas ten skrócić do maksymalnie kilku tygodni, bo w przypadku aktywnej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane, czas ma kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii. 30.09.2020 13:07    1
Dzień Twojego serca

Dzień Twojego serca

Polacy zapytani, co robią, aby utrzymać swoje serce w dobrej kondycji twierdzą, że dbają o nie poprzez unikanie palenia oraz aktywność fizyczną. Około połowa respondentów unika tłustych potraw oraz nie spożywa w nadmiarze alkoholu. Czy to wystarczy? Tak. Dla serca ważny jest systematyczny trening, ponieważ powiększa i podwaja on sieć naczyń krwionośnych w organizmie, dzięki czemu więcej bogatej w tlen krwi może dotrzeć do serca. Regularnymi ćwiczeniami można nie tylko wzmocnić serce, ale także obniżyć poziom złego cholesterolu i cukru we krwi oraz zmniejszyć ciśnienie tętnicze. 30.09.2020 12:47    1
Kolejne dwie szkoły z koronawirusem

Kolejne dwie szkoły z koronawirusem

W dwóch kolejnych szkołach w Tomaszowie Mazowieckim wykryto koronawirusa. Tym razem zarażenie pojawił się w I Liceum Ogólnokształcącym oraz Szkole Podstawowej numer 7. W obu przypadkach wirus został wykryty u nauczycieli. Na kwarantanne prawdopodobnie trafi kolejne kilkaset osób. Będą to przede wszystkim uczniowie, nauczyciele oraz członkowie ich rodzin. Kończą się też już wolne łóżka na oddziale zakaźnym wTomaszowskim Centrum Zdrowia. Wczoraj przywieziono do TCZ ośmioro rezydentów domu pomocy społecznej ew Bełchatowie (tamtejszy oddział zapełniony jest w 100 procentach) 30.09.2020 11:48    11    1
Co roku najbardziej agresywną formę raka płuca rozpoznaje się u 3 tys. Polaków. Często diagnozowany jest zbyt późno

Co roku najbardziej agresywną formę raka płuca rozpoznaje się u 3 tys. Polaków. Często diagnozowany jest zbyt późno

Drobnokomórkowy rak płuc to agresywny i złośliwy nowotwór, którego w Polsce rokrocznie rozpoznaje się u ok. 2,5–3 tys. osób. Tylko 5 proc. chorych ma szansę przeżyć pięć lat od momentu rozpoznania choroby, a pacjenci umierają zwykle średnio po roku–dwóch latach od diagnozy. Ostatnie dekady nie przyniosły żadnych większych postępów w leczeniu i jeszcze do niedawna wciąż stosowano głównie chemioterapię, na której kończyły się opcje terapeutyczne. Dopiero zarejestrowana niedawno immunoterapia stworzyła nadzieję na poprawę sytuacji pacjentów. Chorzy w Polsce wciąż muszą jednak czekać na jej refundację. 29.09.2020 09:46
ORDN otrzyma 300 tys. zł na nowy sprzęt do rehabilitacji!

ORDN otrzyma 300 tys. zł na nowy sprzęt do rehabilitacji!

Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych wzbogaci się o nowy, specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji. Będzie to możliwe dzięki uzyskanej dotacji, realizacja  zadania będzie współfinansowana z środków  Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest  Minister Sprawiedliwości. 25.09.2020 15:48    2    2
Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia u osób powyżej 65 roku życia.

Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia u osób powyżej 65 roku życia.

Choroba charakteryzuje się takimi objawami jak: utrata pamięci, upośledzenie osądu i trudnościami w mówieniu. 23.09.2020 08:52
Profilaktyka nowotworów głowy i szyi w Urzędzie Miasta

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi w Urzędzie Miasta

Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. O działaniach w ramach tej akcji mówili dziś (21 września 2020 r.) podczas konferencji prasowej: Paweł Paczkowski prezes Zarządu NU-MED, prezydent Tomaszowa Marcin Witko, dr Michał Spych dyrektor ds. medycznych tomaszowskiej onkologii. Trwająca pandemia spowodowała niepokojące tendencje w profilaktyce i diagnostyce nowotworów. Przedstawiciele placówki oraz prezydent apelowali o niebagatelizowanie objawów i zaangażowanie lekarzy pierwszego kontaktu w akcję profilaktyczną i diagnostykę. 21.09.2020 20:47    3    1
W Inowłodzu brakuje dentysty

W Inowłodzu brakuje dentysty

Inowłódz to jedyna gmina w powiecie tomaszowskim pozbawiona darmowego dostępu do leczenia stomatologicznego.  Nie ma tu ani jednego gabinetu stomatologicznego współpracującego z NFZ.  Mieszkańcy i mieszkanki Inowłodza, chcąc uzyskać bezpłatną pomoc stomatologiczną, muszą zgłosić się do lekarza w sąsiednich gminach. Na prośbę obywateli i obywatelek Inowłodza Posłanka Anita Sowińska napisała w tej sprawie interpelację do Ministra Zdrowia. 19.09.2020 14:37    3
Więcej szkody będzie z opóźnionej diagnozy niż z koronawirusa

Więcej szkody będzie z opóźnionej diagnozy niż z koronawirusa

Przed nami Europejski Tydzień Nowotworów Głowy i Szyi. Koronawirus nie zatrzymał raka – niepokojące dane w onkologii. W poniedziałek konferencję w tej sprawie zapowiedział Prezzydent Marcin Witko oraz przedstawiciele Centrum Onkologicznego Nu-Med 19.09.2020 10:35    2
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Wózek inwalidzki Meyra Nano X WERSJA STAB

Wózek inwalidzki Meyra Nano X WERSJA STAB

Aktywny wózek inwalidzki na stałej ramie otwartejW naszej ofercie dostępny jest wózek inwalidzki na stałej ramie otwartej, przeznaczony dla osób, które oczekują lekkości, wytrzymałości i bardzo dobrego dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.Rama wózka wykonana jest z wytrzymałego aluminium, stosowanego również w przemyśle wojskowym. Dzięki temu konstrukcja łączy trwałość z niską wagą i sprawdza się w codziennym, aktywnym użytkowaniu.Wózek można dopasować do sylwetki oraz sposobu poruszania się użytkownika. Dostępna jest szerokość siedziska od 30 do 50 cm, głębokość od 38 do 50 cm oraz wysokość oparcia pleców od 25 do 45 cm. Istnieje również możliwość regulacji wysokości siedziska – z przodu od 45 do 53 cm, a z tyłu od 36 do 51 cm. Różnica między przednią i tylną wysokością siedziska może wynosić do 10 cm, a kąt siedziska do 13 stopni, w zależności od długości ramy.Dużym atutem modelu jest płynna regulacja środka ciężkości, która pozwala lepiej dostosować wózek do poziomu aktywności i techniki jazdy. Wózek może być wyposażony w boczek aktywny, aluminiowy – stały lub wyjmowany. Jednoczęściowy stopień podnóżka wykonano z lekkiej i wytrzymałej płyty aluminiowej, a jego wysokość, głębokość i kąt można regulować.Model posiada wytrzymałą tapicerkę, przednie kółka w rozmiarach 4”, 5” lub 5,5”, a w wersji standardowej dostępne jest oparcie z rączkami do pchania lub bez nich.W ramach dodatkowych opcji można dobrać elementy stabilizacji, takie jak peloty, pasy piersiowe, kamizelki oraz zagłówki. Dostępne są także regulowane na wysokość rączki do pchania, szeroka gama modeli i kolorów kółek przednich oraz tylnych, bogata paleta kolorów ram i tapicerek, stopień podnóżka z oświetleniem drogowym LED, kółka podporowe oraz tylne wąsy.Z pełną ofertą wózków inwalidzkich można zapoznać się w naszym punkcie zaopatrzenia medycznego:Twój Sklep MedycznyTomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż i dostawy bezpośrednio do domów pacjentów.
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama