Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 15:25
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Czy Tomaszów straci Pogotowie Ratunkowe? /aktualizacja/

Czy Tomaszów straci Pogotowie Ratunkowe? /aktualizacja/

Tomaszowskie Centrum Zdrowia czekają poważne problemy związane z utrzymaniem Stacji Ratownictwa Medycznego. Na jej przejęcie ochotę ma WSRM. Trudno się dziwić. Nasze pogotowie to łakomy kąsek, ponieważ generuje kilkanaście milionów złotych przychodu i ponad milion złotych zysku. Wojewódzka Stacja przejmuje sukcesywnie powiatowe jednostki, dokonując w ten sposób całkowitej monopolizacji. 18.09.2020 21:03    35    3
Badaj się profilaktycznie. Nie daj się rakowi!

Badaj się profilaktycznie. Nie daj się rakowi!

Zdrowia się nie kupi, więc lepiej zapobiegać 18.09.2020 09:33
Dzieci pozostają bez pomocy. Potwierdza to także NIK

Dzieci pozostają bez pomocy. Potwierdza to także NIK

System lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży wymaga zmian, bowiem nie zapewnia kompleksowej oraz powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej w tej dziedzinie. Problemem jest nierównomierne, w skali kraju, rozmieszczenie kadry lekarskiej, szpitalnych oddziałów psychiatrycznych i poradni dla małoletnich. W pięciu województwach nie funkcjonował żaden oddział psychiatryczny dzienny, a w województwie podlaskim brakowało oddziału całodobowego. Zdarzało się, że małoletni pacjenci trafiali na oddziały dla dorosłych. Zmniejszyła się również liczba podmiotów udzielających małoletnim ambulatoryjnych świadczeń psychiatrycznych, a jednocześnie dostępność do nich była uzależniona od miejsca zamieszkania - utrudniona w małych miastach i na wsi. Przede wszystkim jednak brakowało profilaktyki zaburzeń psychicznych, którą powinien zapewnić model leczenia środowiskowego, stanowiący najbardziej efektywną formę opieki psychiatrycznej nad tą populacją. 15.09.2020 11:24    2
Esperal Tomaszów Mazowiecki - Skierniewice - Opoczno - Łask

Esperal Tomaszów Mazowiecki - Skierniewice - Opoczno - Łask

Alkoholizm jest bardzo trudnym do wyleczenia nałogiem. Wiele osób zmaga się z nim od lat i nie potrafi sobie samodzielnie poradzić. Istnieją sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym, jednak uzależniona osoba zawsze wymaga odpowiedniej terapii oraz wsparcia. 10.09.2020 20:29    4    3
974 550 zł. dla Domów Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektu „Łódzkie pomaga”

974 550 zł. dla Domów Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektu „Łódzkie pomaga”

W czwartek, 10 września 2020 roku, w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, została podpisana umowa na dofinansowanie w kwocie prawie miliona złotych, dwóch Domów Pomocy Społecznej w naszym mieście. Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, odebrał czek na kwotę 974 550 złotych z rąk Zbigniewa Ziemby – Wicemarszałka Województwa Łódzkiego. 10.09.2020 16:03    15    2
Dyrektorem szpitala zostanie... katecheta

Dyrektorem szpitala zostanie... katecheta

Dzisiejszy felieton miał dotyczyć zupełnie innego tematu. Tymczasem na DGP ukazał się artykuł, którego autor sugeruje, że w najbliższym czasie dojdzie poważnych zmian w systemie ochrony zdrowia. Najkrócej to ujmując, Prawo i Sprawiedliwość, zamierza przejąć szpitale powiatowe i pozbawić władztwa nad nimi samorządy. Kolejny pomysł na centralne zarządzanie przez partyjnych fachowców od… wszystkiego. 10.09.2020 11:23    15    5
Odtrucie alkoholowe Tomaszów Mazowiecki – Rawa Mazowiecka

Odtrucie alkoholowe Tomaszów Mazowiecki – Rawa Mazowiecka

Odtrucie alkoholowe – czemu jest ważne? 09.09.2020 11:02    1    4
Kolejne dofinansowanie dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia

Kolejne dofinansowanie dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia

W piątek, 4 września 2020 roku, w Sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym W Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się uroczyste przekazanie kolejnej dotacji (ok. 60 tysięcy złotych) z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim. 04.09.2020 15:58    21    3
Szczepienie za darmo?

Szczepienie za darmo?

Od września 2020 r. na liście leków refundowanych znalazło się także kilka szczepionek przeciw grypie. Dla osób po 75. roku życia szczepienie będzie bezpłatne. 01.09.2020 16:36    10    2
Szpital szykuje się na kolejną falę epidemii

Szpital szykuje się na kolejną falę epidemii

Tomaszowskie Centrum Zdrowia przygotowuje się do jesiennej fali epidemii koronawirusa. Zarażeń w całej Polsce i na świecie wciąż przybywa. Sytuacja może się w sposób zdecydowany pogorszyć już za kilka tygodni. Mimo, że w Tomaszowie nie odnotowaliśmy dużej jak na blisko półroczną epidemię liczby zachorowań, to nasz szpital pod względem epidemicznym obsługuje aż cztery powiaty. Od września, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia nie będziemy mieli już możliwości odsyłania chorych do jednoimiennej placówki w Zgierzu lub do szpitala im. Biegańskiego. Pierwsza z placówek ma obsługiwać głównie przypadki wymagające na przykład przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. 25.08.2020 09:19    15
Podpisując petycję możecie pomóc chorym dzieciom

Podpisując petycję możecie pomóc chorym dzieciom

Zgłaszam się z prośbą o pomoc w nagłośnieniu problemu, z którym zmagają się rodzice dzieci chorych na fenyloketonurię. Od 1 września preparat, który jest lekiem zapobiegającym nieodwracalnym skutkom ubocznym choroby, będzie pozbawiony refundacji. Dotąd Milupa PKU 2 MIX kosztował 3,20zł, od 1 wrzesnia cena wzrasta do 322zł. Koszt ten jest bardzo wysoki, biorąc pod uwagę, że miesięcznie trzeba zakupić kilka opakowań. Do tego dochodzą wysokie ceny żywności specjalistycznej. Powstała też petycja, która jest krzykiem rozpaczy wielu osób, które będą zmuszone zrezygnować z leczenia, z powodu zbyt wysokich kosztów. 22.08.2020 09:32    5
Sprzęt dla szpitala w Tomaszowie

Sprzęt dla szpitala w Tomaszowie

Kolejne urządzenia do opieki nad chorymi trafią do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia – jednostki zaangażowanej w walkę z COVID-19. Umowę przekazującą sprzęt podpisali w tomaszowskim starostwie: wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba i  prezes TCZ Wiesław Chudzik. Towarzyszyli im gospodarze i przedstawiciele organu założycielskiego szpitala: starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i członek zarządu Elżbieta Łojszczyk. 13.08.2020 16:33    1
Słodkie uzależnienie

Słodkie uzależnienie

Raport o cukrze przygotowany przez NFZ wskazuje, że statystyczny Polak zjada rocznie 44,5 kg cukru. Co 4. Z nas jest otyły. Nastolatkowie najchętniej gaszą pragnienie… energetykami. Pije je aż 67% . Tymczasem 1 puszka takiego napoju może zawierać tyle samo kofeiny co 2 lub 3 filiżanki kawy i nawet do 15 łyżeczek cukru! 12.08.2020 13:25    2
Szpital z widokami... na wiceprezesa

Szpital z widokami... na wiceprezesa

Do Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych dotarła w ubiegłym tygodniu informacja o planowanym powołaniu wiceprezesa w spółce Tomaszowskie Centrum Zdrowia. By to zrobić niezbędna jest zmiana statutu. Część członków komisji, którą kieruję wyraziła swoje zaniepokojenie. Dotąd szpital funkcjonował w oparciu o jednoosobowy zarząd pod postacią Prezesa, którego wspierali pełnomocnicy ds. medycznych. Sytuacja taka trwala przez ostatnich kilkanaście lat i żaden z poprzednich prezesów nie uskarżał się na nadmiar zajęć i konieczność zatrudnienia mu supportu. Czemu miałoby się to zmienić właśnie teraz? 27.07.2020 13:36    18    8
Kasia schudła 25 kg- Sprawdź jak to zrobiła!

Kasia schudła 25 kg- Sprawdź jak to zrobiła!

Jeszcze nie tak dawno założenie dopasowanej sukienki, było dla Kasi sporym wyzwaniem. Dziś bez problemu w każdym sklepie jest w stanie znaleźć dla siebie kreację, w której czuje się piękna i pewna siebie! 24.07.2020 20:16    6
Czy w Tomaszowie powstanie Centrum Leczenia Uzależnień

Czy w Tomaszowie powstanie Centrum Leczenia Uzależnień

We wtorek, 21 lipca 2020 roku, w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się obrady, powołanego przez Zarząd Powiatu uchwałą nr 467/2020, zespołu roboczego ds. opracowania propozycji koncepcji budowy Centrum Psychiatryczno-Odwykowego w Tomaszowie Mazowieckim przy Tomaszowskim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim. 24.07.2020 16:11    3    1
Zbadaj bezpłatnie płuca w programie profilaktycznym – ruszyły zapisy!

Zbadaj bezpłatnie płuca w programie profilaktycznym – ruszyły zapisy!

Palisz? Paliłeś? – ZAPISZ SIĘ i zbadaj swoje płuca. Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim realizuje „Program wczesnego wykrywania nowotworów płuc”. Program realizowany jest na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. 21.07.2020 17:03    1
Sprawdzają działalność lekarzy POZ w czasie pandemii

Sprawdzają działalność lekarzy POZ w czasie pandemii

Epidemia Covid-19 to także czas rozpowszechnienia teleporad i wideoporad oraz zmiana organizacji wizyt osobistych w POZ. Od 6 lipca do osób, które skorzystały z porady lekarza pierwszego kontaktu, mogą zadzwonić ankieterzy na zlecenie NFZ. Zadając, kilka pytań sprawdzą, czy porada faktycznie się odbyła i w jakiej formie została przeprowadzona. 21.07.2020 13:36    1
Tomaszowskie Stowarzyszenie Amazonek zaprasza na spotkanie z dr Anną Rogulską – dietetykiem klinicznym

Tomaszowskie Stowarzyszenie Amazonek zaprasza na spotkanie z dr Anną Rogulską – dietetykiem klinicznym

Tomaszowskie Stowarzyszenie Amazonek zaprasza na spotkanie z dr Anną Rogulską – dietetykiem klinicznym. Spotkanie odbędzie się w Sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Farbiarskiej 20/24 w środę, 22 lipca 2020 roku, o godzinie 15.30. 17.07.2020 18:22
ZUS opóźnia wypłaty świadczenie chorobowego. Nękanie o charakterze systemowym

ZUS opóźnia wypłaty świadczenie chorobowego. Nękanie o charakterze systemowym

ZUS blokuje wypłatę zasiłków chorobowych. Poszukiwanie pretekstów do niewypłacenia należnego świadczenia ma już charakter systemowy. Wielu pacjentów skarży się, że są nękani przez urzędników ZUS. Ci z kolei działają zgodnie z zaleceniami kierownictwa. Polska powoli staje się Państwem urzędniczego bezprawia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z najczęściej krytykowanych w Polsce instytucji. W okresie kilku minionych lat stał się częścią aparatu represji wobec obywateli. Masowe kontrole i podważanie zasadności zasiłków chorobowych z jednej strony, z drugiej brak reakcji na masowe "zachorowania" służb mundurowych lub nauczycieli. Konieczność dochodzenia sprawiedliwości przed sądem. 16.07.2020 20:07    40    1
Reklama
Reklama
Wózek inwalidzki Meyra Nano X WERSJA STAB

Wózek inwalidzki Meyra Nano X WERSJA STAB

Aktywny wózek inwalidzki na stałej ramie otwartejW naszej ofercie dostępny jest wózek inwalidzki na stałej ramie otwartej, przeznaczony dla osób, które oczekują lekkości, wytrzymałości i bardzo dobrego dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.Rama wózka wykonana jest z wytrzymałego aluminium, stosowanego również w przemyśle wojskowym. Dzięki temu konstrukcja łączy trwałość z niską wagą i sprawdza się w codziennym, aktywnym użytkowaniu.Wózek można dopasować do sylwetki oraz sposobu poruszania się użytkownika. Dostępna jest szerokość siedziska od 30 do 50 cm, głębokość od 38 do 50 cm oraz wysokość oparcia pleców od 25 do 45 cm. Istnieje również możliwość regulacji wysokości siedziska – z przodu od 45 do 53 cm, a z tyłu od 36 do 51 cm. Różnica między przednią i tylną wysokością siedziska może wynosić do 10 cm, a kąt siedziska do 13 stopni, w zależności od długości ramy.Dużym atutem modelu jest płynna regulacja środka ciężkości, która pozwala lepiej dostosować wózek do poziomu aktywności i techniki jazdy. Wózek może być wyposażony w boczek aktywny, aluminiowy – stały lub wyjmowany. Jednoczęściowy stopień podnóżka wykonano z lekkiej i wytrzymałej płyty aluminiowej, a jego wysokość, głębokość i kąt można regulować.Model posiada wytrzymałą tapicerkę, przednie kółka w rozmiarach 4”, 5” lub 5,5”, a w wersji standardowej dostępne jest oparcie z rączkami do pchania lub bez nich.W ramach dodatkowych opcji można dobrać elementy stabilizacji, takie jak peloty, pasy piersiowe, kamizelki oraz zagłówki. Dostępne są także regulowane na wysokość rączki do pchania, szeroka gama modeli i kolorów kółek przednich oraz tylnych, bogata paleta kolorów ram i tapicerek, stopień podnóżka z oświetleniem drogowym LED, kółka podporowe oraz tylne wąsy.Z pełną ofertą wózków inwalidzkich można zapoznać się w naszym punkcie zaopatrzenia medycznego:Twój Sklep MedycznyTomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż i dostawy bezpośrednio do domów pacjentów.
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama