Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 16:44
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

460 tysięcy mniej dla tomaszowskiego szpitala w maju. NFZ obcina ryczałt.

460 tysięcy mniej dla tomaszowskiego szpitala w maju. NFZ obcina ryczałt.

Narodowy Fundusz Zdrowia w drodze jednostronnej decyzji zmniejszył wartość ryczałtu części placówek w województwie łódzkim. Dyrektorzy nie kryją oburzenia. Kwoty, jakie im odebrano, bywają zbliżone z funduszami, jakie otrzymali na walkę z koronawirusem lub nawet średnio wyższe (bo środki otrzymano na okres od marca do maja br, a potrącenie dotyczy jedynie maja). Rząd jedną ręką daje, drugą odbiera podwójnie odbiera. W dodatku czyni to z datą wsteczną, mimo, że obowiązuje w Polsce zasada, iż prawo nie działa wstecz. Tomaszów w ten sposób stracił 460 tysięcy złotych. Sporo więcej Radomsko, bo aż 780. 04.06.2020 16:06    15    1
Idzie lato – uwaga na kleszcze!

Idzie lato – uwaga na kleszcze!

Zbliża się lato, więc chętniej korzystamy z wypoczynku na świeżym powietrzu – wycieczki do parków, relaks nad jeziorem czy prace na działce lub w przydomowym ogródku stają się codziennością. Pamiętajmy jednak o kleszczach – małych pajęczakach, których ukłucie może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Zapytaliśmy eksperta, jak rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu i jak się przed nim chronić oraz czy oddawanie wyjętego ze skóry kleszcza do badań ma sens.   02.06.2020 11:37
Wznawiają pracę sanatoria

Wznawiają pracę sanatoria

Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii. 02.06.2020 10:50
Z chorobą i w izolacji

Z chorobą i w izolacji

28 maja, w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi, solidaryzujemy się z chorymi, którzy musieli zmierzyć się nie tylko z ciężką chorobą, ale i długotrwałym odosobnieniem. Jakie emocje towarzyszyły nam podczas kwarantanny? Izolacja z perspektywy społeczeństwa oraz Pacjentów chorych na nowotwory krwi – wyniki badania 27.05.2020 19:41
Webinar dla lekarzy.

Webinar dla lekarzy.

Dowiedz się więcej o elektronicznym wystawianiu zleceń na wyroby medyczne w systemie eZWM. 26.05.2020 17:08
Sprzęt ratujący życie trafił do TCZ

Sprzęt ratujący życie trafił do TCZ

W ostatnich dniach Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim przekazało Tomaszowskiemu Centrum Zdrowia Sp. z o.o. kolejny sprzęt, potrzebny do walki z koronawirusem. Są to trzy respiratory i zamgławiacz do dezynfekcji powierzchni. 25.05.2020 21:41    2
U pacjentów z COVID-19 udary rzadsze niż się wydawało, ale częściej śmiertelne

U pacjentów z COVID-19 udary rzadsze niż się wydawało, ale częściej śmiertelne

Jak wynika z nowej analizy, mniej osób - niż wcześniej informowano - doznaje udaru mózgu w wyniku COVID-19, jednak udary w wydają się być w ich przypadku bardziej niebezpieczne - informuje pismo „Stroke”. 22.05.2020 08:39
Dużo jeszcze do zrobienia

Dużo jeszcze do zrobienia

Epidemia koronawirusa znajduje się obecnie na dosyć stabilnym poziomie. Na naszym terenie liczba wykrytych zachorowań jest na bardzo niskim poziomie 0,025‬%. Nie zanotowaliśmy też żadnych ofiar śmiertelnych Covid-19. Minister Łukasz Szumowski zapowida jednak drugą falę epidemii, któa nadejdzie prawdopodobnie jesienią. Może ona przebiegać równolegle z falą zachorowań na grypę i okazać się katastrofalna w skutkach. Tomaszów Mazowiecki posiada jeden z nielicznych w województwie oddziałów specjalizujących się w leczeniu chorób zakaźnych. Przy dużej skali zachorowań może okazać się, że 25 łóżek, jakimi dysponuje okaże się ilością zbyt małą. 15.05.2020 22:59
Jedna osoba na plusie. Kolejni ozdrowieńcy

Jedna osoba na plusie. Kolejni ozdrowieńcy

Mamy kolejny w naszym powiecie przypadek zarażenia koronawirusem. Tym razem wynik dodatni uzyskano u kobiety będącej na kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zarażoną, która przyjechała z zagranicy. Tym samym liczba osób "pozytywnych" doszła u nas do 26. Dobra informacja jest taka, że wśród tych osób jest już 21 ozdrowieńców. 14.05.2020 16:40
Coraz mniej zachorowań. W Tomaszowie chorzy zdrowieją

Coraz mniej zachorowań. W Tomaszowie chorzy zdrowieją

W województwie łódzkim jest 11 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wydaje się, że zachorowania notują tendencję spadkową. W ciągu ostatnich blisko 3 miesięcy odnotowano w całym województwie ponad 1200 potwierdzonych przypadków. Największe ogniska koronawirusa znajdują się w powiatach opoczyńskim, bełchatowskim i zgierskim. 13.05.2020 20:59    2    2
Więcej zachorowań niż ozdrowień

Więcej zachorowań niż ozdrowień

W województwie łódzkim jest 10 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. 11.05.2020 20:55
Skoro nie ma tego,  co się lubi, trzeba polubić to, co się ma

Skoro nie ma tego, co się lubi, trzeba polubić to, co się ma

"Ślachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się... zepsujesz" - czy zna ktoś coś bardziej aktualnego niż ta fraszka Jana Kochanowskiego? Pytanie, jakie nasuwa się w czasie epidemii koronawirusa jest oczywiste: czy aby na pewno dowiedziliśmy się ile to zdrowie kosztuje i dlaczego musi kosztować tak dużo? 11.05.2020 10:22    18    1
Wkładki ważne nie tylko dla stóp

Wkładki ważne nie tylko dla stóp

Myślicie, że wkładki do butów, to rzecz całkowicie bez znaczenia? Wielu z nas kupując obuwie nie zastanawia się nawet przez chwilę, jak wpływa ono na nasze zdrowie. Buty oceniamy przede wszystkim według walorów estetycznych oraz "wygody". Ta druga kategoria może być jednak mocno złudna i przysporzyć nam również sporo kłopotów zdrowotnych. 08.05.2020 17:48    6    1
Porady dla Stomików na czas pandemii

Porady dla Stomików na czas pandemii

Fundacja im. dr Jana Serafia Rode oraz Twój Sklep Medyczny Tomaszów ul. Słowackiego 4 zapraszają na pierwszy webinar dla pacjentów stomijnych oraz dla osób opiekujących się chorymi. 02.05.2020 21:24
Nowe przypadki zarażenia w naszym powiecie. Mamy też kolejnych ozdrowieńców

Nowe przypadki zarażenia w naszym powiecie. Mamy też kolejnych ozdrowieńców

W województwie łódzkim są  34 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. 4 z nich pochodzą z powiatu tomaszowskiego. Dwie osoby, to mieszkańcy gminy Rzeczyca, a dwie z gmi ny Czerniewice. Wszystkie pochodza ze wcześniejszych kontaktów z osobami zakażonymi. Mamy też dobre wiadomości dla mieszkańców naszego miasta. 2 pracownice ze sklepu Dino przy ulicy Białobrzeskiej, uznanane zostały za ozdrowieńców, co oznacza, że dwukrotne testy u nich dały wynik ujemny. Także przetestowanym pracownikom oddziału zakaźnego udało się uniknąć zakażenia. U pielęgniark, u której wynik był dodatni, kolejne badanie nie wykazało obecności koronawirusa. Od wczoraj działalność wznowił też oddział zakaźny TCZ 02.05.2020 14:26    2    2
Czas na zmiany, czyli poskromić nadciśnienie

Czas na zmiany, czyli poskromić nadciśnienie

Ocenia się, że 30 % z 10 milionów Polaków cierpiących na nadciśnienie tętnicze nie wie o swojej chorobie. Wielu leczy się nieregularnie lub w ogóle terapii nie podejmuje. W przypadku pięciu procent chorujących przyczynami dolegliwości są schorzenia tarczycy, nerek lub nadnerczy. W pozostałych 95% przypadków mówimy o nadciśnieniu pierwotnym (idiopatycznym czy samoistnym), które jest często skutkiem odziedziczenia dolegliwości, spadkiem elastyczności tętnic a także czynnikami środowiskowymi – zły sposób odżywiania, palenie, siedzący tryb życia, przewlekły stres. 01.05.2020 21:30    2
Walczmy z koronawirusem. 10 000 urządzeń wspomagających oddychanie dla polskich szpitali

Walczmy z koronawirusem. 10 000 urządzeń wspomagających oddychanie dla polskich szpitali

Codziennie wzrasta liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. W niektórych miejscach brakuje odpowiedniego sprzętu wspomagającego oddychanie. Jest jednak urządzenie, które niskim kosztem może pomóc w walce z COVID-19. Dzięki ogólnopolskiej akcji „Ratuj Życie” chcemy zebrać fundusze, bypolskie szpitale otrzymały bezpłatnie systemyAmboVent. 27.04.2020 16:07    1    2
W Tomaszowie na krótko zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy

W Tomaszowie na krótko zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy

W województwie łódzkim jest 19 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Tak informuje dzisiaj wojewoda łódzki. W Tomaszowie liczba zachorowań pozostaje bez zmian. Z 20 odnotowanych przypadków, 9 uznano za wyleczone. Jutro oddział zakaźny Tomaszowskiego Centrum Zdrowia opuszczą najprawdopodobniej pensjonariusze DPS w Drzewicy. Dzisiaj na czas dekontaminacji zamknięto na krótko Szpitalny Oddział Ratunkowy, z uwagi na pacjenta, u którego podejrzewano obecność koronawirusa. 26.04.2020 21:14    10
WHO: brak dowodów na to, że ludzie, którzy wyzdrowieli z Covid-19, nie mogą się ponownie zarazić

WHO: brak dowodów na to, że ludzie, którzy wyzdrowieli z Covid-19, nie mogą się ponownie zarazić

Obecnie nie ma dowodów na to, że ludzie, którzy wyzdrowieli z Covid-19 i mają przeciwciała, nie mogą się ponownie zarazić koronawirusem - oświadczyła w sobotę w komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 25.04.2020 18:09    3
Dodatkowe pieniądze dla szpitali

Dodatkowe pieniądze dla szpitali

Dodatkowe pieniądze dla szpitali zaangażowanych w leczenie chorych na COVID 19, szybsze i częstsze wypłaty pieniędzy dla wszystkich placówek, także tych, które z powodu pandemii musiały zmienić zakres opieki nad pacjentami. Wyższe ryczałty dla szpitali w sieci i poradni specjalistycznych. Te i inne instrumenty finansowe, pozwolą na to, by zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu pandemii, pacjenci w Łódzkiem mogli korzystać z leczenia na dotychczasowym poziomie dostępności i jakości, a dyrektorzy placówek medycznych utrzymali stabilność finansową. 17.04.2020 13:42    1    2
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama