Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 12:55
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Dzień babci i dziadka? Pomyśl inaczej niż wszyscy

Dzień babci i dziadka? Pomyśl inaczej niż wszyscy

Zbliżają się Dziń Babci i Dziadka. Jeśli szukasz ciekawego i nie sztampowego prezentu pomyśl, może nie zawsze musi to być szalik, skarpety lub pachnąca woda. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i kupić prezent bardziej praktyczny. Jaki? No właśnie... Dodatkowo specjalnie z okazji tych świąt możesz poprosić o rabat w sklepie medycznym przy ul. Słowackiego 4 21.01.2021 14:54
Żeby mniej bolało. Wiele zastosowań tapingu. Mogą dotyczyć każdego

Żeby mniej bolało. Wiele zastosowań tapingu. Mogą dotyczyć każdego

Wielu z Was oglądając na ekranach swoich telewizorów zmagania sportowców różnych dyscyplin zapewne zauważyło ponaklejane na ich ciałach różnobarwne plastry. Co to takiego? To taping. Metoda fizjoterapeutyczna, która została opracowana przez japońskiego kręgarza Kenzo Kase jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Co ciekawe, stała się ona popularna po olimpiadzie w Pekinie w 2008, gdzie była dosyć powszechnie używana 20.01.2021 08:46
Wkładki ortopedyczne i obuwie dla dzieci

Wkładki ortopedyczne i obuwie dla dzieci

W drugiej części naszego poradnika wyjaśnimy kilka popularnych mitów dotyczących zaopatrzenia dzieci we wkładki ortopedyczne oraz obuwie. Wiele z nich krąży zarówno wśród rodziców jak i wśród osób dobierających takie zaopatrzenie, warto je zatem zweryfikować 19.01.2021 06:00    1
Dziecko ze stomią? Wyzwanie nie tylko dla rodziców

Dziecko ze stomią? Wyzwanie nie tylko dla rodziców

Dzisiaj trochę nietypowo. Będzie o dzieciach, ich opiekunach, nauczycielach i o tym, w jaki sposób powinni zachowywać się, by pomóc przejść trudny okres wyłonienia stomiyi, ponieważ zabiegi tego typu dotyczą także najmłodszych. 18.01.2021 09:42
Niewydolność serca najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce także w dobie COVID-19. Co roku na tę chorobę umiera 140 tys. osób

Niewydolność serca najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce także w dobie COVID-19. Co roku na tę chorobę umiera 140 tys. osób

W Polsce na niewydolność serca cierpi 1,2 mln osób. Choroba rokuje gorzej niż zawał serca, rak prostaty czy jelita grubego. Ponad 40 proc. pacjentów nie przeżywa pięciu lat po diagnozie. Pandemia koronawirusa dodatkowo pogorszyła sytuację chorych. – Osoby z niewydolnością serca są bardziej narażone na powikłania i zgon – mówi Marta Domańska z Instytutu LB Medical. Dlatego środowiska lekarzy i pacjentów apelują do rządu o natychmiastowe działania, m.in. o refundację nowoczesnych terapii, które mogą wydłużyć życie chorym. 17.01.2021 08:09    4    1
Mała rzecz, a jaka ulga. Akupresura w domu? Czemu nie...

Mała rzecz, a jaka ulga. Akupresura w domu? Czemu nie...

Akupresura to niezwykle popularna w ostatnim czasie metoda wspomagająca metoda leczenia bólu. Sprawdza się zarówno bólu nagłego, ostrego, jak i przewlekłego (np. dolegliwości reumatycznych). Można stosować ją do złagodzenia występujących już dolegliwości, jak również profilaktycznie, by poprawić ogólny stan zdrowia. Nic dziwnego, że na coraz większej popularności zyskują maty do akupresury. Są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnianie napiętych mięśni, pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Wyjaśnimy Wam, jakie korzyści przynosi korzystanie z maty do akupresury i dlaczego warto ją mieć. 15.01.2021 07:00    1    3
Ekspert: część chorych po COVID-19 wymaga intensywnej rehabilitacji

Ekspert: część chorych po COVID-19 wymaga intensywnej rehabilitacji

Część chorych po przejściu COVID-19 odczuwa skutki choroby jeszcze przez wiele miesięcy i wymaga intensywnej rehabilitacji. Dotyczy to szczególnie osób, które przez kilka tygodni przebywały w szpitalu – zwraca uwagę Damian Wiśniewski, fizjoterapeuta z Warszawy. 14.01.2021 09:19
Koślawość u dzieci - jak sobie z nią radzić?

Koślawość u dzieci - jak sobie z nią radzić?

Dziś porozmawiamy o stopach Waszego dziecka. Koślawości i płaskostopia spotykamy coraz częściej. Może przyda się też kilka porad o tym, jak radzić sobie z tymi popularnymi dolegliwościami 14.01.2021 07:38    1
Stomia? A co to takiego?

Stomia? A co to takiego?

Rozpoczniemy dzisiaj publikację serii artykułów poradnikowych poświęconych osobom, które w wyniku różnego schorzeń mają wyłonioną tzw. stomię. Dla większości naszych czytelników słowo wydawać się będzie całkowicie obce. 13.01.2021 17:05    3
Od dziś tylko e-skierowanie!

Od dziś tylko e-skierowanie!

Od dzisiaj e-skierowania będą już naszą codziennością. Tak jak wcześniej e-zwolnienia czy e-recepty.  Ułatwią rejestrowanie się w placówkach medycznych, pomogą i pacjentowi, i lekarzowi lepiej kontrolować historię leczenia. W Łódzkiem 532 placówki medyczne wystawiły do tej pory 311 tys. e-skierowań.  08.01.2021 15:56    2    2
Pandemia pogorszyła już i tak słabą kondycję psychiczną Polaków. Wciąż często wstydzą się pójść do psychologa czy psychiatry

Pandemia pogorszyła już i tak słabą kondycję psychiczną Polaków. Wciąż często wstydzą się pójść do psychologa czy psychiatry

Pogarsza się zdrowie psychiczne Polaków. Na depresję w naszym kraju cierpi ok. 1,5 mln osób. W ostatnich dwóch latach połowa z nas doświadczyła trwałego obniżenia nastroju – wynika z raportu Instytutu LB Medical. Pandemia koronawirusa jeszcze nasiliła ten problem. Tylko w I połowie 2020 roku liczba zwolnień lekarskich związanych z depresją wzrosła o 72 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Problemem jest też niska świadomość społeczna choroby – tylko 40 proc. osób byłoby skłonnych pójść do psychologa lub do psychiatry. Często powstrzymuje ich przed tym wstyd. 08.01.2021 05:49    3
Łódzka mapa szczepień

Łódzka mapa szczepień

Blisko 6 tys. punktów szczepień i przeszło 7,3 tys. zespołów szczepiących weźmie udział w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Oznacza to, że ponad 98,5% Polaków ma dostęp do punktu szczepień w najbliższej okolicy. W Łódzkiem punkt szczepień w swojej gminie lub mieście ma niemal każdy dorosły mieszkaniec regionu – 99,7%. 07.01.2021 17:48    2    2
Szczepienia przeciw COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się prawdopodobnie 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna. 05.01.2021 11:57    14    6
"Niech jadą!"

"Niech jadą!"

12 października 2017 roku Sejm "zajmował się" protestem głodowym lekarzy rezydentów i postulatach podwyżek oraz zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Kiedy Posłanka PO Lidia Gądek mówiła z trybuny, że jeżeli młodzi lekarze wyjadą za granicę jeśli ich warunki pracy się nie polepszą, wówczas posłanka PiS Józefina Hrynkiewicz krzyknęła z ław sejmowych: „niech jadą!”. 31.12.2020 15:43    3    3
Zapraszamy na badania mammograficzne

Zapraszamy na badania mammograficzne

LUX MED jeden z największych od lat realizatorów Programu Profilaktyki Raka Piersi w ślad za ogólnopolską kampanią promocyjną Ministerstwa Zdrowia pn. Planuję Długie Życie zaprasza na pierwsze w 2021 roku bezpłatne badania mammograficzne. W mammografii finansowanej przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. 29.12.2020 14:04
Tylko niewielki odsetek alergików poddaje się odczulaniu. Może to zmienić refundacja doustnej immunoterapii, możliwej do samodzielnego stosowania w domu

Tylko niewielki odsetek alergików poddaje się odczulaniu. Może to zmienić refundacja doustnej immunoterapii, możliwej do samodzielnego stosowania w domu

Na alergie i choroby o podłożu alergicznym cierpi około 12 mln Polaków. Tylko niewielki odsetek poddaje się jednak odczulaniu, czyli swoistej immunoterapii alergenowej, która jest tu jedyną przyczynową metodą leczenia. Lekarze podkreślają, że im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większa szansa na zapobieżenie rozwojowi cięższych chorób o podłożu alergicznym, jak np. astma. Najwygodniejsze dla pacjentów jest odczulanie doustne w formie kropli lub tabletek podawanych pod język, które można stosować samodzielnie w domu, jednak ta metoda leczenia nie jest objęta w Polsce refundacją. Alergolodzy wskazują, że sfinansowanie jej przez NFZ skłoniłoby do odczulania większą liczbę alergików. 29.12.2020 11:56
Podsumowanie warsztatów profilaktycznych „Młodzież na rozdrożu”

Podsumowanie warsztatów profilaktycznych „Młodzież na rozdrożu”

We wtorek, 21 grudnia 2020 roku, w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się uroczyste podsumowanie warsztatów profilaktycznych „Młodzież na rozdrożu” współfinansowanych przez Mariusza Węgrzynowskiego - Starostę Powiatu Tomaszowskiego. Uczniowie z 25 klas oraz ich rodzice z terenu powiatu tomaszowskiego brali udział w tych warsztatach od września 2020 r. Zajęcia prowadzone były przez Anettę Markiewicz z Fundacji Arka Nadziei w Tomaszowie Mazowieckim. 25.12.2020 14:12
Informacja w sprawie szczepień

Informacja w sprawie szczepień

Informujemy, iż Koordynatorem ds. Szczepień w Tomaszowskim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. jest Pani Krystyna Arkuszyńska, tel.: 502-226-768 oraz 44-725-71-46 adres e-mail:[email protected] 23.12.2020 15:47    14    2
„Podzielmy się miłością” – upominki dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej nr 2

„Podzielmy się miłością” – upominki dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej nr 2

Trwa akcja zorganizowana przez Marszałka Województwa Łódzkiego, Grzegorza Schreibera, pod hasłem „Podzielmy się miłością”, podczas której podopieczni domów pomocy społecznej oraz kombatanci i weterani z terenu województwa łódzkiego są obdarowywani upominkami. Świąteczne upominki otrzyma blisko 2,5 tysiąca starszych osób. 23.12.2020 12:59    1
29. Finał WOŚP przełożony na 31 stycznia 2021 roku

29. Finał WOŚP przełożony na 31 stycznia 2021 roku

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miała zagrać 10 stycznia 2021 roku. Z uwagi na ogłoszoną narodową kwarantannę 29. Finał Orkiestry trzeba było przełożyć, a część zbiórki przenieść do Internetu. Organizatorzy zapewniają jednak, że nawet epidemia nie powstrzyma Orkiestry, która gra przecież do końca świata i jeden dzień dłużej. 21.12.2020 10:14    1
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama