Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 października 2022 03:27
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Prawym okiem: nie tylko Warszawska

Zmienili się ludzie, ich nawyki i sposób zachowania. Zmieniają się także oczekiwania. Wystarczy krótki spacer, by pojąć o czym piszę. Lokale, które stoją opuszczone być może kiedyś były atrakcyjne dla wynajmujących pod działalność gospodarczą, ale dzisiaj już takie nie są. I problem ten nie dotyczy jedynie ulicy Warszawskiej ale wszystkich innych ulic w naszym mieście. Warszawska może jeszcze tętnić życiem, ale aby tak się stało potrzebne jest mądre zarządzanie i przede wszystkim wizja tego, jak chcemy aby całe miejskie obszary wyglądały. Pokażę to na dwóch przykładach z prowadzonej przez moją rodzinę działalności.
Prawym okiem: nie tylko Warszawska

Mało atrakcyjne użytkowo

Na początek nieco oddalona od centrum ulica Słowackiego. Od 1 grudnia 1990 roku nasza rodzina prowadzi tu działalność gospodarczą w niedużym lokalu wynajmowanym od TTBS (dokładnie ujmując od miasta). Stara kamienica z początków ubiegłego wieku, wymagająca gigantycznych nakładów finansowych. Nie ma tu centralnego ogrzewania, na ścianach miejscami pojawia się wilgoć. Nie ma w tym nic dziwnego. W czasach jej budowy nikt przecież nie myślał o izolowaniu fundamentów.

Lokal jest mało funkcjonalny i wymaga przebudowy. Z uwagi na stan techniczny całego budynku konieczne będzie wzmacnianie stropów i sporo skomplikowanych zabiegów techniczno budowlanych, w tym wyburzanie ścian, montaż podciągów, wymiana stolarki i wszelkich instalacji. Sufit to w wielu miejscach zbutwiałe już deski. Już nie wspomnę, że sensowne byłoby podłączenie całego budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Pomijając ten ostatni warunek koszt prac adaptacyjnych specjaliści od budownictwa oszacowali na poziomie 250 tysięcy złotych. To nie żart. Lokal niespełna 70 metrów kwadratowych. Za tę kwotę można pobudować 150 metrowy dwukondygnacyjny budynek w pełni wyposażony (właśnie taki skończyliśmy więc podane koszty są na poziomie realnym a nie wydumanym). Tyle, że nie mówimy o zwykłym odnowieniu ścian i malowaniu. To normalna przebudowa ruiny, która zawsze kosztować musi więcej (chociaż koszt jaki ponosi prywatny inwestor i tak będzie zawsze o połowę niższy od kosztu jaki poniosłoby miasto albo miejska spółka).

Pytanie takie, kto ten koszt powinien ponieść. Odpowiedź nasuwa się sama: miasto, które jest właścicielem budynku. Dla małego przedsiębiorcy jest to koszt, który stanowi zbyt duże ryzyko, w przypadku dokonywania inwestycji w obcym środku trwałym. Co zrobić, kiedy biznes się nie powiedzie, albo zdrowie nie pozwoli dalej prowadzić firmy? Przecież wydatków nikt nie zwróci.

Rozwiązaniem byłoby wyodrębnianie i sprzedaż lokali użytkowych ich najemcom. Przesunięcie na nich odpowiedzialności ale i minimalizacja ryzyka utraty poniesionych nakładów. Miasto co prawda pozbywa się części majątku ale zyskuje też podmiot, który zobowiązany jest współuczestniczyć w kosztach remontów części wspólnych nieruchomości. W ogólnym rozrachunku wszystkim się to opłaca.

Niestety od lat w mieście obowiązuje blokada na zbywanie lokali użytkowych. Miasto pozbywa się niemal za darmo mieszkań, a lokale pod działalność traktuje, jak źródło dochodu. Tyle, że i tu nikt nie zauważył, że świat się zmienił i po kiedyś atrakcyjnych lokalizacjach dzisiaj hula wiatr i nie ma nimi zainteresowania a więc zamiast generować zyski, przynoszą straty. Dokładnie tak dzieje się na Warszawskiej ale i w wielu innych miejscach.  

Inwestować... ale jak?

Wróćmy więc na ulicę Warszawską. Wspomniany artykuł w TIT poruszył bardzo ważny problem. Jest nim gospodarowanie przestrzenią miejską przy głównych ciągach komunikacyjnych. Mamy swoją nieruchomość także na ulicy Warszawskiej. Mniej więcej w połowie drogi między Szeroką a Barlickiego. Chcielibyśmy zbudować tu nowoczesny budynek w śródmiejskiej zabudowie pierzejowej. Nowoczesna kamienica o architekturze zbliżonej do tej XIX wiecznej ale ze wszystkimi współczesnymi udogodnieniami. Taki właśnie sposób zabudowy wydaje się tu najwłaściwszy. Na całym terenie obowiązuje stary podział terenu, gdzie wyodrębniano stosunkowo długie ale wąskie działki. W naszym przypadku jest to 22x65 metrów.

Okazuje się jednak, że sposób zagospodarowania jest mocno ograniczony, ponieważ nowe prawo budowlane nakłada na nas sporo różnych obostrzeń, które złagodzić może uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego. W takich miejscach jest on niezbędny. Nasza działka w porównaniu z innymi i tak jest stosunkowo szeroka. Sąsiednia ma 17 metrów. Jeśli jej właściciel będzie chciał dochować warunków wynikających z prawa to niewiele powierzchni będzie mógł zabudować.

Oczywiście jak każde prawo, tak i to można omijać. Tylko po co, skoro można podążać prostą a nie krętą drogą? Miasto powinno być zainteresowane racjonalną gospodarką przestrzenną, bo ona generuje dla samorządu przychody i pobudza prawdziwe inwestycje miastotwórcze a nie jedynie służy lokalizacji kolejnych marketów. Tak się jednak od wielu lat u nas nie dzieje. Dlaczego? Ja odpowiedzi na to pytanie nie znam.

Sporo się też mówi o nowym układzie komunikacyjnym, zwężeniu ulicy i braku miejsc postojowych. Z tego co słyszę Prezydent Marcin Witko stara się o przejęcie całej ulicy w zarząd miasta. To dobra i sensowna decyzja, która ma ułatwić życie i inwestowanie właścicielom nieruchomości. Obecnie uzgodnienie zmiany wjazdu na posesję to prawdziwa droga przez mękę. nam zajęło to dwa lata. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
. 09.03.2019 17:00
Skoro tak, to dlaczego nie pobudujesz sobie budynku? Po drugej stronie Słowackiego jest plac. Biznesiki które z Warszawskiej znikają nie pojawiaja się już nigdzie, a lokali w nowym budownictwie u prywaciarzy nie brakuje. Przykładem niech będzie budynek przy PSS Ewa. Wracajac na Warszawską, nie znikaja w takiej skali jakby wynikało z tekstu w Tice. Vis a vis Kołątają powstał oddział banku... Trochę dalej idąc, na przeciwko Tesco drobnych hochsztalerów, zatąpiły chwilówki... Także to nie jest tak, że TTBS ma jakieś ceny zaporowe. Gdy coś znika po chwili coś się pojawia, akurt w tych miejskich lokalach. ALE, budynek narożny na rogu Warszawskiej i Kołątaja, ten pusty jest własnością prywatną. Jeszcze niedawno wisiało na OLX ogłoszenie. Był do spredania za 3 miliony. Ta parterowa zabudowa i dalej ta duża kamienica. Zainteresowany byłem reklamą T-Mobile z tego budynku, ale odebrał jakiś burak, potem w podobnym stylu powiedział mi za neonik "tsy stufy" Pół roku później T-Mobile zamontował NOWO, za darmo. Takżę zdjecie nie oddaje intencji z tekstu. Przedstawiony na nim budynek jest prywatny.

Zabrakło tylko dziarskich chłopców Zabrakło tylko dziarskich chłopców Historia lubi się powtarzać, zataczać koła i często śmieje nam się prosto w twarz. Czasem wesoło a czasem ze złośliwą przekorą. Takie refleksje mam po tym jak wylądowałem ostatnio na ławie oskarżonych w piotrkowskim Sądzie. Trudno nie odczuć rechotu losu, kiedy po jednej stronie sali siedzę ja, syn działacza Solidarności z lat 80-tych, wciąż pamiętający ubeckie rewizje w swoim domu, a po drugiej typ, który widnieje na liście donosicieli służby bezpieczeństwa PRL oraz wyszkolony w komunistycznym reżimie prokurator. Zabawne jest też to, że to oni znowu oskarżali. Wyrok (prawomocny), jaki zapadł okazał się korzystny dla mnie, a uzasadnienie stanowiło pochwałę profesjonalnie przygotowanego i napisanego artykułu. W dodatku ten w pierwszej instancji zapadł w Dniu Wolności Prasy, co ma dla mnie znaczenie symboliczne. Nie tej sprawie jednak poświęcę swój dzisiejszy felieton, ale temu, że w czasach, kiedy usuwa się ostatnie pomniki sławiące komunistyczną dyktaturę, bolszewicka mentalność nadal znajduje się w głowach wielu ludzi, szkolonych i wychowanych w duchu partyjnej indoktrynacji. Te osoby wciąż zachowują się, jak reprezentanci reżimowej władzy, aroganccy, pewnie siebie i wulgarni niczym witkiewiczowski Prokurator Scurvy, który jak zapewne pamiętacie lubił otaczać się Dziarskimi Chłopcami. Siedząc na sali Sądowej czekałem więc aż krzyknie: "hej dziarscy chłopcy do mnie" i zostanę zamknięty w sali przymusowego bezrobocia.
Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Magdalena Dziejma malarstwa i rysunku uczyła się między innymi w Miejskim Centrum Kultury (wówczas OK Tkacz) pod kierunkiem artysty plastyka Mirosława Bernackiego. − Dużo pracowała, ponieważ swoją przyszłość wiązała ze szkołą artystyczną. Dała się poznać jako aktywna, koleżeńska i twórcza osoba. Uczestniczyła w konkursach, warsztatach i wystawach organizowanych przez pracownię. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez ośrodek w Inowłodzu, Liciążnej, Lanckoronie. W pracowni Tkacza przygotowywała się do egzaminów wstępnych na uczelnię artystyczną, z pozytywnym skutkiem – wspomina M. Bernacki, kurator wystawy. Pani Magda w 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Projektowanie Graficzne. Później zajęła się malowaniem portretów na zamówienie, natomiast od połowy 2020 roku zaczęła malować autorskie obrazy. Portrety artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju między innymi w Anglii i Niemczech.Malarkę interesują nieoczywiste rozwiązania kolorystyczne, emanujące spokojem, z nutą swoistej tajemnicy. Motywy przedstawiane na płótnach w sposób poetycki pozostawiają element niedopowiedzenia. Wystawy:– 07.2008 – wystawa zbiorowa „Plener malarski Inowłódz”, OK Tkacz, Tomaszów Mazowiecki– 07.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 3/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 05.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 2/22”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 04.2022 – wystawa indywidualna „Tajemnica spojrzenia”, Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Wasilków– 01.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 1/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 07.2021 – wystawa zbiorowa „Prezentacje”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 03.2021 – wystawa zbiorowa „Kobieta”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 12.2020 – wystawa zbiorowa „Kobieca strona sztuki”, Defabryka, Warszawa Miejsce wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury Tkacz, Tomaszów Mazowiecki, ul. Niebrowska 50.Wstęp wolny.Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.09.2022
Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! EKG, USG płuc, konsultacja pulmonologiczna, dermatologiczna, dietetyczna, spirometria, mammografia, pomiary cholesterolu, glukozy, natlenienia krwi, konsultacja internistyczna w ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości – to tylko niektóre badania, które bezpłatnie i bez skierowania będzie można wykonać w najbliższy weekend, 1-2 października na pl. Kościuszki. Mobilne Strefy Zdrowia będą dostępne przez dwa dni w godzinach 10 - 19.Projekt „Zdrowe Życie”, w ramach którego odbywa się wydarzenie, to pierwszy, ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz grupy PZU - pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.W najbliższy weekend specjaliści trafią do naszego miasta. W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;badanie EKG;badanie USG płuc + konsultacja radiologa;konsultacje dietetyczne;konsultacje dermatologiczne;mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;wystawianie kart EKUZ;potwierdzanie profilu zaufanego;informacje o programach profilaktycznychkonsultacja farmaceutyczna.w sobotę w godzinach 10-15 dzięki obecności Narodowego Centrum Krwiodawstwa będzie możliwe oddanie krwiWojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska zapewni:pomiar ciśnienia i tętna, pomiar glukozy z krwi włośniczkowej, saturacji,       temperatury,BMIkonsultacja internistyczna ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz instruktaż pierwszej pomocy przy użyciu fantomu do BLS, instruktarz samobadania piersi na fantomie piersi.Dodatkowo, w trakcie trwania wydarzenia, policja przeprowadzi działania w zakresie profilaktyki senioralnej o tematyce dotyczącej oszustw, bezpieczeństwa w domu i poza domem oraz cyberzagrożeń, profilaktyki dla dzieci i młodzieży o tematyce dotyczącej cyberzagrożeń i innych aspektów bezpieczeństwa, profilaktyki dotyczącej uzależnień i przemocy w rodzinie, profilaktyki z zakresu ruchu drogowego,  promocji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Odbywać się będą także aktywne pokazy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratownika policyjnego przy wykorzystaniu manekinów. Na miejscu obecny będzie również przewodnik z psem służbowym.Straż Pożarna przygotuje stanowisko medyczne z fantomem. Przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy, oraz omawiane będą wszelkie zagadnienia medyczne zgodnie z potrzebą i zainteresowaniem gości odwiedzających. Pojawi się także stoisko promujące zdrowe i bezpieczne życie, pojazd ratowniczy GBA i pojazd pożarniczy typu quad, zaplanowano również prelekcje dotyczącą zagrożeń ze strony czadu wraz z pokazem. Po więcej informacji i aktualności zapraszamy na Zdrowezycie.org.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.10.2022
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ***** ***Treść komentarza: raka to ma polska - ostatnie stadiumData dodania komentarza: 30.09.2022, 21:25Źródło komentarza: Jodek potasu dla dzieci z powiatu tomaszowskiegoAutor komentarza: Jadwiga BąkTreść komentarza: A Morachowa sprzedawała barszcz za 50 groszy, tj pół słoiczka po dżemie.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 20:50Źródło komentarza: Spacer szklakiem tomaszowskich muraliAutor komentarza: SzakalTreść komentarza: A wiadomo co się znajduje w tych tabletkach co rozdaję rząd? Jak będą ludzie chcieli to wiedzą gdzie jest apteka Tak jak szczepionki ludzie dzięki nim noszą śmierci w sobie która ich zżera każdego dnia. Spier....cię z tymi tabletkami.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:36Źródło komentarza: Jodek potasu dla dzieci z powiatu tomaszowskiegoAutor komentarza: NieróbTreść komentarza: To kto taki ma ciężej? Skoro taki z Ciebie obserwator pracy innych to widocznie masz dużo czasu. Skoro masz dużo czasu na obserwację więc tym mającym ciężej nie jesteś z pewnością Ty. Jak to cudownie oceniać innych nie mając za krzty pojęcia. Skoro taki z Ciebie chojrak lub chojraczka to napisz gdzie Ty pracujesz, co robisz a ja z wielką chęcią porównam twoją pracę z moją. Niestety najczęściej tak durne opinie jak Twoja snuja ludzie mający z jakąkolwiek pracą tyle co pasek w TVP info z prawdąData dodania komentarza: 30.09.2022, 14:43Źródło komentarza: Biedny jak... pracownik samorządowyAutor komentarza: KiedyśTreść komentarza: zrobiłam tam malutkie zakupy. To był pierwszy i ostatni raz pobytu w tym sklepie. Wyłożyłam na taśmę wybrany towar i kazano mi go przenieść na taśmę przy innej kasie. Nadmieniam, że przy żadnej kasie nie było żadnej pracownicy. Nie kupujcie w DINO na św.Antoniego to te "książniczki spod Łopocna" może nabiorą jakiejś ogłady.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 12:19Źródło komentarza: Cena nie bez znaczeniaAutor komentarza: KtośTreść komentarza: E Mariuszo jest wesoły:))))Data dodania komentarza: 30.09.2022, 11:41Źródło komentarza: Kolejna droga w gminie Ujazd do modernizacji
Reklama
Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Magdalena Dziejma malarstwa i rysunku uczyła się między innymi w Miejskim Centrum Kultury (wówczas OK Tkacz) pod kierunkiem artysty plastyka Mirosława Bernackiego. − Dużo pracowała, ponieważ swoją przyszłość wiązała ze szkołą artystyczną. Dała się poznać jako aktywna, koleżeńska i twórcza osoba. Uczestniczyła w konkursach, warsztatach i wystawach organizowanych przez pracownię. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez ośrodek w Inowłodzu, Liciążnej, Lanckoronie. W pracowni Tkacza przygotowywała się do egzaminów wstępnych na uczelnię artystyczną, z pozytywnym skutkiem – wspomina M. Bernacki, kurator wystawy. Pani Magda w 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Projektowanie Graficzne. Później zajęła się malowaniem portretów na zamówienie, natomiast od połowy 2020 roku zaczęła malować autorskie obrazy. Portrety artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju między innymi w Anglii i Niemczech.Malarkę interesują nieoczywiste rozwiązania kolorystyczne, emanujące spokojem, z nutą swoistej tajemnicy. Motywy przedstawiane na płótnach w sposób poetycki pozostawiają element niedopowiedzenia. Wystawy:– 07.2008 – wystawa zbiorowa „Plener malarski Inowłódz”, OK Tkacz, Tomaszów Mazowiecki– 07.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 3/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 05.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 2/22”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 04.2022 – wystawa indywidualna „Tajemnica spojrzenia”, Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Wasilków– 01.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 1/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 07.2021 – wystawa zbiorowa „Prezentacje”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 03.2021 – wystawa zbiorowa „Kobieta”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 12.2020 – wystawa zbiorowa „Kobieca strona sztuki”, Defabryka, Warszawa Miejsce wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury Tkacz, Tomaszów Mazowiecki, ul. Niebrowska 50.Wstęp wolny.Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.09.2022 Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy
Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! EKG, USG płuc, konsultacja pulmonologiczna, dermatologiczna, dietetyczna, spirometria, mammografia, pomiary cholesterolu, glukozy, natlenienia krwi, konsultacja internistyczna w ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości – to tylko niektóre badania, które bezpłatnie i bez skierowania będzie można wykonać w najbliższy weekend, 1-2 października na pl. Kościuszki. Mobilne Strefy Zdrowia będą dostępne przez dwa dni w godzinach 10 - 19.Projekt „Zdrowe Życie”, w ramach którego odbywa się wydarzenie, to pierwszy, ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz grupy PZU - pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.W najbliższy weekend specjaliści trafią do naszego miasta. W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;badanie EKG;badanie USG płuc + konsultacja radiologa;konsultacje dietetyczne;konsultacje dermatologiczne;mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;wystawianie kart EKUZ;potwierdzanie profilu zaufanego;informacje o programach profilaktycznychkonsultacja farmaceutyczna.w sobotę w godzinach 10-15 dzięki obecności Narodowego Centrum Krwiodawstwa będzie możliwe oddanie krwiWojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska zapewni:pomiar ciśnienia i tętna, pomiar glukozy z krwi włośniczkowej, saturacji,       temperatury,BMIkonsultacja internistyczna ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz instruktaż pierwszej pomocy przy użyciu fantomu do BLS, instruktarz samobadania piersi na fantomie piersi.Dodatkowo, w trakcie trwania wydarzenia, policja przeprowadzi działania w zakresie profilaktyki senioralnej o tematyce dotyczącej oszustw, bezpieczeństwa w domu i poza domem oraz cyberzagrożeń, profilaktyki dla dzieci i młodzieży o tematyce dotyczącej cyberzagrożeń i innych aspektów bezpieczeństwa, profilaktyki dotyczącej uzależnień i przemocy w rodzinie, profilaktyki z zakresu ruchu drogowego,  promocji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Odbywać się będą także aktywne pokazy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratownika policyjnego przy wykorzystaniu manekinów. Na miejscu obecny będzie również przewodnik z psem służbowym.Straż Pożarna przygotuje stanowisko medyczne z fantomem. Przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy, oraz omawiane będą wszelkie zagadnienia medyczne zgodnie z potrzebą i zainteresowaniem gości odwiedzających. Pojawi się także stoisko promujące zdrowe i bezpieczne życie, pojazd ratowniczy GBA i pojazd pożarniczy typu quad, zaplanowano również prelekcje dotyczącą zagrożeń ze strony czadu wraz z pokazem. Po więcej informacji i aktualności zapraszamy na Zdrowezycie.org.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.10.2022 Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim!
Reklama
Reklama
a