Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 11:24
Reklama
Reklama

Wzmacnianie kluczowych kompetencji uczniów ZSP nr 1 podczas wyjazdu do Portugalii

W dniach 03.11.2019 – 14.11.2019 czternastu uczniów i trzech nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnzajlnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, uczestniczyło w mobilności zagranicznej do miasta Barcelos w Portugalii.

Wyjazd ten był częścią przedsięwzięcia projektowego pod nazwą „ Młodzież - Kompetencje - Sukces”, realizowanego w ramach krajowego projektu “Ponadnarodowa mobilność uczniów”- Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Uczniowie Mechanika po zakończeniu w październiku zajęć przygotowawczych:  językowych i  kulturowych oraz przygotowaniu psychologiczno - pedagogicznym i szkoleniu BHP, zrealizowali główne działanie, jakim miały być wspólne zajęcia z uczniami  AGRUPAMENTO DE ESCOLAS DE BARCELOS -  Escola Secundária w Portugalii.

Podczas realizacji programu pobytu,  uczennice i uczniowie ZSP nr 1 brali  udział razem z młodzieżą portugalską w zajęciach w Escola Secundária de Barcelos. Głównym celem prowadzonych działań było rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów ze szczególnym nastawieniem na rozwój i doskonalenie umiejętności językowych, TIK, skutecznego nauczania i uczenia się matematyki oraz nauk przyrodniczych, motywacji uczniów do nauki, a także wzmocnienie postaw obywatelskich i społecznych uczniów. 

Zajęcia w instytucji przyjmującej były prowadzone w międzynarodowych zespołach w języku angielskim,   co sprawiało, że każdy z uczniów miał sposobność używania języka w praktyce. Uczniowie odbyli zajęcia m.in. z zakresu : podstaw  języka portugalskiego, matematyki ze szczególnym wykorzystaniem działań matematycznych w praktyce zawodowej i  życiu codziennym, elektrotechniki,  programowania i robotyki z zastosowaniem urządzeń TI-Innovator i ROVER. Uczyli się zarządzania czasem oraz metod skutecznego uczenia się i zapamiętywania. Uczniowie  pracowali nad określeniem własnego typu osobowości i określeniem własnego stylu uczenia się. W międzynarodowych zespołach uczestniczyli  w grze miejskiej po Barcelos, poznając historię i zabytki tego ciekawego i urokliwego miasta. Uczestniczyli również w rywalizacji sportowej  z rówieśnikami z Portugalii, a także skorzystali  z oferty zajęć w Aquaparku.

Zrealizowali  wydarzenie - Dzień Niepodległości Polski w Porto oraz przedstawili na międzynarodowym forum  historię walki o niepodległość  Polski. Był to znakomity wstęp do debaty na temat patriotyzmu młodych europejczyków. Korzystając z materiałów promocyjnych Powiatu tomaszowskiego i  Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz  własnych prezentacji , wspaniale promowali powiat, miasto i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. W siedzibie Urzędu Miasta, odbyli bardzo  serdeczne spotkanie z wiceprezydent miasta Barcelos - Armandiną Saleiro.

Uczniowie pogłębili wiedzę i świadomość na temat dziedzictwa kulturowego Portugalii.  Poprzez udział w wycieczkach edukacyjno-kulturowych do Porto, Bragi, Esposende, Viana do Castelo  i Póvoa de Varzim wzmocnili wrażliwość na sztukę, historię , religię i różnorodność kulturową tego pięknego kraju.

 W trakcie wycieczek i spacerów brzegiem Oceanu Atlantyckiego , uczniowie podziwiali przyrodę i  niezwykłe krajobrazy północnej Portugalii , jej charakterystyczne budowle, a także walory kuchni portugalskiej . Nauczyciele Mechanika nawiązywali kontakty z nauczycielami z  Portugalii, Słowenii i Węgier,  z nadzieją by w przyszłości realizować nowe projekty.

Wyjazd połączony z nauką,  były dla naszych uczniów wspaniałym doświadczeniem i nową  przygodą, a jednocześnie sposobem – okazją do dalszego ich rozwoju osobistego i budowania postaw uczniów skierowanych na osiąganie sukcesu w nauce i karierze zawodowej.

Ostatnie dni pracy w szkole w Barcelos były pełne pracy, bo uczniowie pracowali nad wykonaniem rezultatów cząstkowych projektu – plakaty, prezentacje i opracowania słowników oraz baz danych. Powstała wspaniała galeria zdjęć i filmy związane z  tematyka projektu. Podczas pobytu Portugalii,  miło było nam słyszeć opinie na temat bardzo aktywnej i kreatywnej pracy naszych uczniów, którzy także na każdym kroku godnie reprezentowali naszą szkołę, powiat , miasto i nasz kraj. Uczniowie i nauczyciele otrzymali certyfikaty mobilności zagranicznej, potwierdzające zrealizowane działania i nabyte nowe kompetencje , potwierdzone przez Lidera projektu – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Maz. oraz Partnera – Zespół Szkół w Barcelos

Projekt jest kolejnym zadaniem szkoły podjętym w celu polepszenia poziomu edukacji oraz pokazania uczniom międzynarodowego aspektu kształcenia i wsparciem  ich rozwoju osobistego.

Uczestnicy niebawem przedstawią wypracowane rezultaty i produkty projektu na spotkaniach z młodzieżą i nauczycielami zainteresowanych projektem szkół. Teraz kolej na przygotowania drugiej  grupy  projektowej , która wyjedzie do Barcelos w marcu 2020.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 28.11.2019 21:18
Do "ztm" : tym swoim wpisem (na różowo), wysilił się Pan bardzo, ale jakiejś wielkiej akceptacji na plus ( tak jak i ja - na minus) też Pan nie osiągnął. Nie poparł Pana nawet dracula, który ZAWSZE popiera tych, którzy mnie atakują. Tak więc, średni Pana sukces. Dlaczego taki średni sukces? Ano dlatego, że Pan sam zagmatwał się w te swoje wywody: jak zwykle - jak każdy nauczyciel. Wy już tak macie. Pozdrowienia od starego czekisty.

ztm 28.11.2019 22:54
Szanowny Panie przecież ja dla plusów nie piszę i tym rożnimy sie od siebie .Sukcesem jest , że czytał Pan i nie atakuje , jedynie klasyfikuje . Takie Pana prawo . Nie rozwinął Pan kwestii zagmatawania, bo pewnie ma Pan z tym problem . Życzę zdrowia i więcej wiary oraz empatii

Ajdejano 25.11.2019 16:41
Do "ztm": moje, niezbyt przychylne uwagi do naiwnych ludzi, zachwycających się tymi "jewropiejskimi" (w tym wypadku: portugalskimi) występami naszych uczniów i nauczycieli, odebrał Pan jako moje chamstwo, z czego wynikałby brak szacunku dla ludzi. Pański wpis jest taki, jak w większości przypadków, wpisy i wypowiedzi naszych typowych nauczycieli: żadnych konkretów, a jedynie takie ogólne ględzenie, z którego nic nie wynika. Tak więc, Szanowny Panie: konkrety, konkrety, KONKRETY, a nie takie ogólne wstawianie kitu. Takiem kitem może Pan czarować jedynie swoich uczniów - jeżeli jest Pan nauczycielem. Do draculi. Dla beki, z idiotami nie należy zaczynać. Dlaczego? Bo to są właśnie idioci. He, he, he.

ztm 25.11.2019 17:38
KONKRET 1 - cytat z Pana " Wtedy, na tych wycieczka, obozach przyjaźni uczyliśmy się kochać sowietów, teraz unia daje nam kasę, abyśmy p i l n i e uczyli się zwyczajów i języka np. portugalskiego, który jest u nas powszechnie, pilnie poszukiwany. " - gdzie jest napisane że głównym celem projektu jest pilne uczenie się j. portugalskiego ? To tylko jeden z elmentów - będąc w kraju partnera projektu wypada i należy przynajmniej poslugiwać się najważniejszymi zwrotami . Tyle i tylko tyle . KONKRET 2 - cytat z Pana " Reszty tych bzdur, wymienionych powyżej nie dotykam " Prosze napisać konkretnie co jest bzdurą, bo łatwo jest krytykować jednym słowem , nie odnosząc się konkretnie do założeń i celów oraz przewidywanych rezultatów . KONKRET 3 cytat z Pana " W opisanym powyżej, patologicznym przypadku, obowiązywała zasada: jest kasiorka? Jedziemy ! Co nam szkodzi ! " Czy zna Pan chociaż założenia Programu PO WER i tego projektu ( Ponadnarodowa Mobilność Uczniów ) ? Czy wie Pan w jaki sposób aplikowało sie by zostać beneficjentem ? Czy sądzi Pan , że kasa sobie leżała i kazdy kto chciał ja wziął ? Czy zna Pan liczbę złożonych wniosków i liczbę wniosków , które otrzymało dofiansowanie ? Czy orientuje się Pan ile czasu pisze się wniosek i ile trzeba wklądu pracy by doprowadzić do realizacji takiego przedsięwzięcia ? Czy sądzi Pan , że poza wyjazdem na mobilność zagraniczną nauczyciele - opiekunowie nic nie robią ? Kto wg Pana składa raporty lub przygotowuje dokumenty i utrzymuje stalł kontakt z partnerem zagranicznym na każdym etapie realizacji projektu ? KONKRET 4 cytat z Pana " Dlaczego pojechało TYLKO trzech nauczycieli, anie np. ośmiu, albo najlepiej czternastu? Przecież unia i tak dałaby kasiorkę. Tak jak kiedyś dawał zsrr i tppr. " Zapewniam Pana , że aby być uczestnikiem projektu i jechać na mobilność , to trzeba najpierw wykonać pracę. Po drugie regulamin krajowy projektu i warunki uczestnictwa oraz przepisy sztywno określają liczbę opiekunów . Proszę sobie wyobrazić , że każda sprawa jest konsultowana z krajowym opiekunem projektu. Każdy wydatek i udział osób jest przedmiotem ustaleń , konsultacji i stosowania przepisów i respektowania umów. Wcale nie ubolewam na tym , że nie jest Pan ekspertem od ocen projektów i rozdawania pieniędzy , bo przy takim powierzchownym podejściu do spraw doprowadziłby Pan do tego , że nikt nie odważyłby sie wnioskować o realizacje projektów . Dziwię się także kwestionowaniu przez Pana udziałowi młodych ludzi w tego typu przedsięwzięciach. Nie mam zamiaru także przekonywać o zaletach i korzyściach - szkoda czasu i jednocześnie współczuję, że zatrzymał się Pan w czasach cyt " zsrr i tppr " . Wspomnienia młodzieży będą o wiele bogatsze i zapewniam , że ich udział w projektach to dla nich wielka szansa oraz faktycznie zmienia życie i otwiera umysły . Nie pisałem nigdzie o Pana chamstwie , to Pan swierdził . Wyraziłem tylko braki w wychowaniu i braki w szacunku dla ludzi - dla ich pogladów , pracy i zaangażowania . Pana ocena kompetnie mnie nie interesuje , wyraziłem tylko zdziwienie , że nie znając kompletnie zasad i warunków wnioskowania i udziału w tego typu projektach , zabiera Pan zdanie czyniąc z siebie jedynego nieomylnego i wyrrawnego eksperta . Człowiek uczy się całe życie, mnie sprawia to ogromną przyjemność.

Ajdejano 23.11.2019 01:33
Odezwali się światli "jewropiejcy". Najlepsi są ci z 23:55 i z 0:48 (na różowo). Do tego pierwszego: stuknij w stół, a nożyce się odezwą. Jak szybko znalazł się wielbiciel komuny i tych świetnych pociągów pokoju. Szkoda czasu na takich gigantów. Do tego drugiego: po prostu gigant!!! Nie wiedziałem, że mamy w naszym grajdole takich entuzjastów języka portugalskiego i hiszpańskiego. Ponadto cytat: "Potem studia jakieś techniczne, albo interdyscyplinarne - wyjazd do Ameryki Łacińskiej już jako specjalista i powrót do Kraju po 5-10 latach z bogatym doświadczeniem." Marzenia, marzenia...... o tym wyjeździe do Ameryki Łacińskiej." Na jakim ty, człowieczku, świecie żyjesz ?! Nie podobam tobie się ja (widzę, że mnie dobrze znasz - cwaniaczku, dzięki Adminowi) i moje wpisy, napisz tutaj na tym portalu jawnie - do kogo się zwracasz - cwaniaczku. Obraziłem ciebie czymkolwiek?! Wychyl się i postaw mi jakieś zarzuty (używając mojego nazwiska) i nie cwaniakuj - lokalny spryciulo. Ostrzegam: jeżeli dalej będziesz robił takie podchody, potrafię ciebie znaleźć - sądownie.

. 23.11.2019 01:44
Zna cię każdy kto dłużej czyta twoje wpisy. Sam się chwalies masa decyzji, za które powinies się tylko wstydzic. Sękty dziadu.

. 23.11.2019 01:51
Na takim świecie, żyje że podobne programy wymiany młodzieży samemu pomogły mi w życiu. Perspektywa której ty nigdy nie osiągniesz, nie dlatego że nie mogłeś, ale jesteś zapartym, zacietrzewionym kolkiem. W gruncie rzeczy dużo bardziej roszczeniowym niż te socjalne nieroby, do których ludzi w mieście sprowadza. Bo czym innym jest sytuacja, że jeśli ktoś nie ma z domu żadnego kapitału kulturowego, społecznego (kontakty, jakiś autorytet rodziców), a czym innym jest wszystko jest a życie mija na konsumpcji, a następnie defekacji na innych. Bleeee, obrzydliwy, mentalnie chyba zawsze stary dziad.

Vlad_Palovnick 23.11.2019 13:14
Sądownie...? Chłopaku....? Więcej czytaj mniej pisz. Czytujcie posty Ajdejano dla beki? Buziaki?

ztm 23.11.2019 21:22
Szanowny Panie ....... i wystarczy . Na jakąkolwiek dyskusję i polemikę nie pozwalają mi Pana braki, przede wszystkim wychowania i szacunku dla ludzi . Zdrowia życzę , bo to najważniejsze .

Ajdejano 22.11.2019 23:41
Jak czytam ten materiał powyżej, to przypominają mi się czasy komuny. Różnica jest tylko taka, że takie bezsensowne rejterady, teraz funduje unia europejska (czytaj: związek socjalistycznych republik europejskich), a kiedyś jeździło się do sowietów tzw. pociągami przyjaźni za kasę towarzystwa przyjaźni polsko-sowieckiej, czyli naszych, ciężko wypracowanych i ukradzionych nam przez komunę pieniędzy. Wtedy, na tych wycieczka, obozach przyjaźni uczyliśmy się kochać sowietów, teraz unia daje nam kasę, abyśmy p i l n i e uczyli się zwyczajów i języka np. portugalskiego, który jest u nas powszechnie, pilnie poszukiwany. Reszty tych bzdur, wymienionych powyżej nie dotykam. W opisanym powyżej, patologicznym przypadku, obowiązywała zasada: jest kasiorka? Jedziemy ! Co nam szkodzi ! Dlaczego pojechało TYLKO trzech nauczycieli, anie np. ośmiu, albo najlepiej czternastu? Przecież unia i tak dałaby kasiorkę. Tak jak kiedyś dawał zsrr i tppr.

? 22.11.2019 23:55
Ale co ty masz do Portugalczyków? Zresztą trzymając się twoich analogii, to akurat w pociągu pokoju do Ruskich nie było nic złego. Ludzie chlali – ale to jest też rosyjska tradycja, więc czemu nie? – ale oprócz tego zwiedzali masę muzeów które do dziś na całym świecie uznawane są za wartościowe. Z pińć złotych zwykle, czyli jakieś koszty które polska strona musiała ponieść na widoczne oznakowanie grupy. Z takiego tomaszówka, rodząc się na jakejś Kaczce, o własnych siłach byś zobaczył petersburski Ermitraż. Jak świnia niebo.

? 22.11.2019 23:58
Nie mówiąc już o tym, że najwięcej kasy na wymianę uczniowską/akademicką łożą Stany, nawet za kadencji konserwatystów. Fundacje, fundacyjki, wieloletnie programy.

Vlad_Palovnick 23.11.2019 13:22
Idziesz za grubo. Żeby rozszyfrowac co to Ermitraż Ajdejano użyje googla i dowie się ze to muzeum, a żeby iść do muzeum, wystarczy przecież że wsiądzie w darmowe MZK i przyjedzie do Tomaszowa. ?

Żyć lokalnie, myśleć globalnie. Matyszewski to co robisz jest piękne i prosimy Cię o więcej! 23.11.2019 00:48
1. Po portugalsku mówi się w jednym z najludniejszych krajów świata czyli w Brazylii. 2. Znajac podstawy portugalskiego bardzo łatwo przeskoczyć na hiszpański, tak jak z hiszpańskiego na francuski. Jeśli chodzi o hiszpański to po chińskim dziś najbardziej perspektywiczny język. 3. Przez kilka dni mogli tylko lizać język z którym dotychcas nie mieli nawet okazji się zetknąć. Jeśli się spodoba ktorejs/któremus to możliwości samoksztalceniowe - przynajmniej do poziomu intermediate, są obecnie nawet w mniejszym mieście nieograniczone. Przez dwa-trzy lata można wypracować sobie taki poziom, że spokojnie można komunikować się. 4. Potem studia jakieś techniczne, albo interdyscyplinarne - wyjazd do Ameryki Łacińskiej już jako specjalista i powrót do Kraju po 5-10 latach z bogatym doświadczeniem. Ty tego nie zrozumiesz Ajdejano, bo poza studiami, których bez PRLu nie udałoby Ci się skończyć, nigdzie poza Tomaszowem nie byłeś. Wróciłeś po prostu po 5 latach z Warszawy, pozamykałeś nam w Tomaszowie resztke rentownych zakładów, i myślałeś że poczucie że jesteś powiatowym Balcerowiczem, zagwarantuje ci jakąś posadę - no przynajmniej eksperta :)) - w samorządzie. Oczywiście dożywotnio, bo jesteś niewyczeralnym źródłem samowiedzy. Po prostu śpisz w nocy, a geniusz sam ci narasta i narasta. Skończyło się jak musiało się skończyć każdemu, kto myśli że skończy studia i do końca życia będzie już tylko od tego odcinal kupony - na montowaniu bojlerów wykorzystując polniewolnikow bez kwalifikacji i ciągłym narzekaniu. Teraz już nie wiem jak możemy Ci pomóc? Może powinies chodzić po szkołach jako przykład postawy jak nie powinno się żyć. Jako ofiara 30-lecia polskiego kapitalizmu(?) Im nie podetniesz skrzydeł, bo sami widzą, że warto się uczyć, warto współpracować, no a przede wszystkim ze będąc Polka czy Polakiem z mniejszego miasta, drogi rozwoju WRESZCIE nie mają poblokowane.

? 23.11.2019 00:54
Ajdejano, oczekuję teraz skrupulatnego podłączenia literówek. Niektóre zrobilem celowo, więc dawaj.

ŻK 23.11.2019 14:00
Czytajac Pana/Pani komentarze zastanawiam się ile jadu i nienawisci potrafi pomiescic organizm ludzki...Zamiast wylewać ten jad w internecie prosze sie wziąć za Siebie , dokształcić, wyjść do ludzi i zaszczepić w Swoim umysle inne uczucie niz tylko nienawiść do wszystkich i wszystkiego. Jest Pan/Pani bardzo samotnym człowiekiem współczuje...

Tiny.cc/ZSP1 22.11.2019 22:24
Pan Matuszewski świetny Nauczyciel i organizator. Niejedna szkoła zazdrości. Oddany, zaangażowany, pełen pasji. Co chwila coś wymyśla i proponuję. Dziękuję! Chciałbym też podziękować za takie "drobne szczegoly" jak zabieranie na zorganizowane wyjazdy zagraniczne polskiej flagi i tomaszowskiej z herbem. Miasto jest z Was dumne, a Wy też nie macie się czego wstydzić. Brawo Mechanik! Najstarsza tomaszowska szkoła techniczna! Pierwsza średnia w wolnej Polsce! Brawo!

Tiny.cc/ZSP1 22.11.2019 22:29
Pan Jacek MatYszewski. Przepraszam. Słownik podmienił.

m 22.11.2019 22:24
"czternastu uczniów i trzech nauczycieli" Kiedyś była zasada na wszystkich wyjazdach, że na 10 uczniów przypadał 1 nauczyciel. Podczas realizacji programu pobytu, uczennice i uczniowie ZSP nr 1 brali udział … prowadzonych działań było rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów ze szczególnym nastawieniem na rozwój i doskonalenie umiejętności językowych, TIK, skutecznego nauczania i uczenia się matematyki oraz nauk przyrodniczych, motywacji uczniów do nauki, a także wzmocnienie postaw obywatelskich i społecznych uczniów. Co w czasie tej wycieczki robili nauczyciele (na pewno mile spędzali czas).

Brawo Mechanik! 22.11.2019 22:31
Kiedyś była taka zasada i nie jeździli nigdzie. Teraz jest inna i jeżdżą co pół roku gdzieś. Poducz się języka, bądź trochę bardziej otwarty na współpracę z ludźmi, też gdzieś pojedziesz. Niech przestanie Cię wypalac ta toksyczna zazdrość. Szkodzisz w ten sposób sobie i najbliższym.

wers 22.11.2019 23:10
sądzę, że realizacja projektu to nie wycieczka, ale możesz sobie tak mysleć. Twoje prawo . Znasz sie na pisaniu projektów i jego prowadzeniu i raportowaniu ? Czy znasz kto zatwierdza te zasady o których piszesz ? Czy sądzisz , że nauczyciele nic nie robili i nie byli w żaden sposób odpowiedzialni za młodzież ? Pewnie zawsze masz rację, pewnie rodzina jest z ciebie zawsze dumna , pewnie nie musisz mysleć i czytać oraz uczyć się bo jak mówił klasyk - twój zawód to dyrektor

. 22.11.2019 23:23
To jest też kwestia bezpieczeństwa. To są nadal jednak dzieciaki. Sam transport, odprawa na lotniskach. Z jednym nauczycielem można sobie pójść na wycieczkę do tomaszowskiego muzeum. Tu trzeba ogarnąć stadko zagranicą, by kompletne wróciło do Ojczyzny. Dobrze, że byli, a dobrze ze rówieśników z krańca kontynentu spotkali, trochę lokalnej rzeczywistości lizneli. Program wypełniony zajęciami, wszędzie trzeba dotrzeć na czas... to nie jest wszystko takie proste jak z fotela się wydaje.

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama