Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 22:38
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Prawym okiem: telewizja zamiast sali obrad

Od jakiegoś czasu prowadzę dyskusję z prezesem Tomaszowskiego Centrum Zdrowia i Starostą Powiatu Tomaszowskiego za pomocą mediów. Nie tak to powinno wyglądać, ale taka formuła została mi narzucona. W ubiegłym tygodniu dla lokalnej TV obaj panowie udzielali wywiadu, w którym rzekomo mieli odpowiadać na moje pytania. Na żadne nie odpowiedzieli. Z drugiej strony ekipa Amazing zaprosiła mnie, by dać możliwość odnieść się do wypowiedzi Mirosława Kuklińskiego i Krzysztofa Zarychty. Program, mimo, że trwa ponad 40 minut, nie dał mi wystarczającej ilości czasu, bym odniósł się do wszystkich poruszanych kwestii. Dlatego część z nich znajdziecie poniżej, a do innych jeszcze powrócę.

1. Na początek o samym wywiadzie kilka słów. Przez ponad 44 minuty starosta Mirosław Kukliński i prezes Krzysztof Zarychta niczego nie powiedzieli. Zamiast mówić o konkretnych problemach skupili się na atakowaniu jednego radnego, którym jestem ja. W tym czasie Starosta ani razu nie wymienił mojego nazwiska, jak sam twierdzi z szacunku. Otóż samo to pokazuje, że starosta nie ma pojęcia czym jest szacunek do drugiej osoby, bo na pewno nie jest nim jej odpodmiotawianie. Dokładnie w ten sposób traktowani jesteśmy jako radni. Smutne jest to, że poza mną i chyba Leszkiem Ogórkiem nikt nie protestuje.

 

2.  Drugi temat dotyczy liczby składanych przeze mnie zapytań. Faktycznie w ostatnim czasie jest ich sporo. I faktycznie brakuje na nie rzeczowych odpowiedzi. Nie biorą się one jednak znikąd. Jeśli przychodzą do mnie pracownicy starostwa i opowiadają, że są osoby, które biorą delegacje, by pojechać sobie na narty, albo spędzają weekend w Pradze, albo też służbowymi samochodami podróżują na pielgrzymki, to mamy prawo nie tylko jako radni ale też jako obywatele zadawać pytania. Niestety jest grupa ludzi, którzy po wygranych wyborach traktują samorządy jak wojenny łup i tego łupu wszelkimi siłami bronią. Wciąż czekam więc na odpowiedź dotyczącą podróży służbowych członków zarządu powiatu. Wycieczki na koszt podatnika krytykuję od lat. Kilka lat temu opisywałem podróże poprzedniego zarządu powiatu, czemu miałbym milczeć o obecnym. 

 

3. Starosta twierdzi, że tylko jednemu radnemu przeszkadza to, co w szpitalu się dzieje. Rzecz w tym, że próbując zdyskredytować mnie w złym świetle stawia całą radę. Nie jest to też prawda. Wystarczy porozmawiać z ludźmi i zapytać o ich opinię, ale przede wszystkim o informacje, jakie do  nich docierają.

 

4. Podkreślę to raz jeszcze: Starosta Powiatu Tomaszowskiego jednoosobowo i osobiście ponosi odpowiedzialność za szpital. Jest to oczywiście głównie odpowiedzialność o charakterze osobistym, a nie karnym. To nieprawda, że za służbę zdrowia w Tomaszowie i jej funkcjonowanie odpowiadają Minister Zdrowia, jacyś urzędnicy NFZ czy  nie wiadomo kto. To Starosta podejmuje jednoosobowo decyzje dotyczące tak kluczowych kwestii jak wybór kadry zarządczej w tym Prezesa. Wskazywani przez niego urzędnicy z ministrem Radziwiłłem na czele odpowiadają oczywiście za kształt systemu, ale nie za sprawność poszczególnych placówek. Szpital to samorządowa spółka, której działalność oparta jest na prawie handlowym.

 

5. Co do nieobecności prezesa. To prawda, że na konkretną godzinę można wezwać kogoś do prokuratury /chociaż nawet i tu można zatelefonować i termin w nagłych przypadkach przełożyć/ a nie do NFZ. Moja żona prowadzi firmę, której część działalności opiera się na usługach medycznych i też często z Funduszem umowy podpisuje. Nie ma żadnego problemu z elastycznością. Można umówić się na dowolną datę i godzinę. Tym bardziej, że o ile się nie mylę, prezes szpitala nawet nie musi jeździć w tym celu do Łodzi. Sesję zwołujemy najdalej na tydzień przed terminem, ale termin znany jest na długo wcześniej, bo zwyczajowo jest to ostatni czwartek miesiąca. A już kompletnie niepoważne jest stwierdzenie, że trzeba było pilnie do NFZ jechać, bo się samemu błędów w dokumentacji narobiło.

 

 

6. Wynagrodzenie prezesa. W  programie TV Prezes Krzysztof Zarychta stwierdził, że zarabia 3,5 - krotność podstawy wymiaru. Jak sam stwierdził jest to 14 tysięcy złotych. Z tym, że jest to nieprawda. Zwyczajnie okłamał widzów, mieszkańców Tomaszowa. Dlaczego? Otóż ta podstawa to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego. Za rok 2016 wynosiło ono 4403,78 złotych. Znaczy to, że wynagrodzenie Krzysztofa Zarychty to nie jest jak sam twierdzi 14 tysięcy a 15,5 tysiąca. Do tego jest to jedynie składowa podstawowa. Ani Prezes ani też starosta nawet słowem nie wspomnieli o uznaniowym dodatku, który może wynieść nawet 50% podstawy. Do tego stwierdzenie starosty, że cały czas wiedział /w czasie sesji/ile to wynagrodzenie wynosi. Wiedział i radnym nie  powiedział? W ten właśnie sposób radnych się traktuje. Pytajcie ile chcecie, a odpowiemy jak będziemy chcieli. Dziwicie się, że nikt o nic nie pyta? Podkreślmy: prezes Krzysztof Zarychta nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Nic dziwnego, że lekarze, którzy zarabiają po 3 tysiące złotych na szpitalnych etatach się denerwują. Za 16 tysięcy złotych pensji podstawowej miesięcznie plus dodatki można na pewno znaleźć dobrego menadżera z doświadczeniem.

 

7. Prezes Krzysztof Zarychta twierdzi, że na moje pytania na bieżąco odpowiada. To oczywiście jest nieprawda. 28 maja zadałem pytanie dotyczące zakażeń bakteryjnych na szpitalnych oddziałach. TCZ powinien prowadzić ich rejestr. Do dzisiaj odpowiedzi nie mam. Z kolei 10 maja prosiłem o kopię decyzji zarządu województwa o odrzuceniu wniosku na budowę bloku operacyjnego. Odpowiedź w ubiegłym tygodniu dostałem ale bez załącznika, o którym w niej jest mowa.

 

8. Centralny Blok Operacyjny - upadek projektu na etapie oceny formalnej i to po wezwaniu przez RPO do uzupełnienia braków jest kompromitujący. Jednak jeszcze bardziej żenująca jest radość Starosty i Prezesa, że dofinansowania nie udało się uzyskać. "W tym złu jest to dobro". Mariusz Kałamaga by tego nie wymyślił. Powstaje pytanie: po co było wniosek składać? Nie dywagując teraz czy blok jest potrzebny czy nie. Nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie wierzył, że przy dostępności 100 milionów Tomaszów uzyska 30. Przypomnę tylko, że to w programie tej samej lokalnej TV w lutym obaj panowie chwalili się rewelacyjnie przygotowanym wnioskiem. Nawet trudno to komentować. Jest to tak samo mało poważne, jak rozmowa z radnymi za pomocą mediów. Dwóch chłopców w krótkich spodenkach dostało do zabawy niewłaściwe zabawki. Należało przygotować wniosek realny do realizacji. Nie wydumany. Każdy oddział szpitalny wymaga dosprzętowienia i remontu. Po prostu każdy. Należało zrobić to, co zrobił Piotr Kagankiewicz w Radomsku. Przygotował projekt mniejszy ale został najlepiej oceniony.

 

9. Kilka słów o rzekomym czy prawdziwym zysku. Pod koniec lutego  zwołano konferencję prasową. Pan Prezes stwierdził /mimo że kilka dni wcześniej na sesji Rady Powiatu mówił coś innego - 800 tys/, że TCZ zamknął rok stratą na poziomie ok. 330 tysięcy złotych. Z kolei Pan Starosta na tej samej konferencji prasowej twierdził, że szpital zamknął rok zyskiem na poziomie przekraczającym 2 miliony złotych. Tymczasem w wyniku finansowym czytamy, że zysk to raptem 1,3 miliona złotych. Nawet jeśli uwzględnimy odprowadzony podatek to i tak kwota zysku nie przekracza 2 milionów. Ale to nie koniec, bo skoro strata wyniosła 300 tysięcy, a zysk 1,9 miliona natomiast wypłacona kwota za nadwykonania sięga 3,6 miliona złotych, to oczywistym jest pytanie: gdzie trafiło 1,5 miliona złotych?   Przypomnę, że na początku kadencji krytykowano generowanie przez szpital nadwykonań. Tymczasem to one ratowały szpital w kolejnych latach.

 

10. Wynik za bieżący rok. Nie można wprowadzać radnych w błąd. W danym okresie czasu mówiąc o wyniku finansowym nie możemy brać pod uwagę jedynie jednego miesiąca. Tymczasem w czasie sesji księgowa mówi nam o zysku za jeden miesiąc na  poziomie czterysta tysięcy złotych. Tymczasem miesiąc wcześniej było to 900 tysięcy straty. Nie można tak manipulować danymi.

 

11. Jakość usług w szpitalu. Ma ona oczywiście związek z wynikiem finansowym. Jeśli oszczędza się na wszystkim, to znaczy, że oszczędza się na pacjencie. Narzekają wszyscy na SOR. Tymczasem być może mało kto wie, ale na tym oddziale przetrzymywani są pacjenci, którzy powinni trafiać na inne oddziały np. na oddział wewnętrzny. To nie są informacje, które sobie wymyślam. Pochodzą one od pracowników SOR-u, którzy mają dosyć tego, że cała frustracja pacjentów i ich rodzin jest wylewana właśnie na nich. Dodatkowo Prezes twierdzi, a Starosta potwierdza, że szpital zatrudnia optymalną liczbę personelu. Niestety przeczy temu ostatnia kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia, który właśnie przez brak tej optymalnej liczby nałożył na szpital 30 tysięcy złotych kary. To jest problem, o którym  mówię od miesięcy. Lekarze pełniący dyżur na oddziale nie mogą równocześnie przyjmować w poradni specjalistycznej, i to nie tylko ze względu na przepisy prawa, ale też zwyczajnie nie są w stanie fizycznie tego robić. Później dziwimy się, że lekarz, który powinien być w poradni o 8 przychodzi o 10, a pacjenci czekają. To problem złego zarządzania. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 22.07.2017 13:58
Najpierw do wpisu nr 11: jesteś "łucuny" i silnie mundry. Tylko, jako taki mundruś, nie pisz takich zdań jak to twoje: "Ale puki dzban wodę nosi puki się ucho nie urwie....". Pomogę ci mundrusiu: powinieneś napisać: "Ale, póty dzban wodę nosi, puki się ucho nie urwie..". PS. Przykro to pisać, ale w najbliższych wyborach, te pieprzone mohery znów zniszczą tę "postympuwum yntelygencje" . Pozdrowienia dla MOHERÓW .

..... 19.07.2017 21:42
Obejrzałem oba wywiady. Różnica klas osobistych ogromna. Wstyd Panie Starosto (choć wiem że ,,dziada można porównywać tylko z innym dziadem")Trzeba się uczyć. Bezcenna też jest postać Radnego A. Gajewskiego. Geniusz myśli niskiej. Panie Mariuszu, to nie Pana liga. Strach przy nich stanąć a co dopiero z nimi rozmawiać. współczuje Panu.

Gorzej Panie Mariuszu 19.07.2017 15:44
ta grupa traktuje jako wyborczy łup nie tylko powiat czy miasto ale cały nasz piękny kraj !!! Przedstawicielom tej grupy wydaje się że jeśli wygrali wybory /jaki wynik i przy jakiej frekwencji wiemy/ to już im wszystko ale to d o s ł o w n i e wszystko wolno bo nikt na ta chwilę nie ma siły by przebić się i powiedzieć dość!!! Ale puki dzban wodę nosi puki się ucho nie urwie a suweren już parę razy w historii tego podbitego na tą chwilę przez kaczą armie kraju pokazali rządzącym figę lub jak kto woli zagrali requiem na nosie. Pożyjemy to być może doczekamy podobnego teatrzyku...

rumpel 19.07.2017 14:48
I rym cycm cym a karawana i tak pojedzie dalej w podskokach.

jak masz matołku 23.07.2017 10:04
pisać głupoty to nie pisz nic ! ! !

xmen 19.07.2017 13:27
Ja obserwując od jakiegoś czasu ,,poczynania,, pana starosty jak i prezesa tcz dziwię się czemu jeszcze są na swoich ,,stołeczkach,, , czemu nie ponoszą odpowiedzialności za ten cyrk /nazywać trzeba to po imieniu/ i dziwię się Panu Prezydentowi Miasta że tacy ludzie niszczą min jego wizerunek jako partii rządzącej w naszym mieście. Szkoda słów na to co się dzieje ................

Odpowiedź na komentarz nr4 19.07.2017 13:20
Patrz lokalne oferty pracy.

@Tomek 19.07.2017 13:09
Jeśli chodzi o zarobki, powinno się zarabiać wszędzie, według kompetencji a nie stanowiska.

@Tomek 19.07.2017 13:01
Witam wszystkich Żeby nie wchodzić w szczegóły, mówiąc o zysku szpitala, proszę o podanie ile w całym okresie rozliczeniowym szpital zarobił i ile wydał. Na tej podstawie, za cały okres rozliczeniowy (np roczny, czy jak tam jest) funkcjonowania szpitala, dowiemy się ile ten szpital zarobił. Czy to takie trudne? Zarobiłem w roku 2016 32 000,00 zł wydałem 30 000,00 zł zarobiłem na czysto 2000,00 zł.

Ewa 19.07.2017 10:59
Widać, że program Koryto+ w Tomaszowie zadziałał. Wszyscy Prezesi miejskich i powiatowych spółek zarabiają więcej niż ich poprzednicy. Pamiętam zapowiedzi ówczesnego kandydata na prezydenta TM M. Witko, że obniży wynagrodzenia prezesom, i co......?!

ja 19.07.2017 13:03
I weszła w życie ustawa, na którą MW nie ma wpływu. Porównaj też liczbę zastępców itd. Teraz nie ma żadnego wiceprezesa. A wiesz, że np. w takim szpitalu, w radzie nadzorczej jest Pan Gajewski? Tak, ten który tak nienawidzi PiSu, że wziął od nich stołek.

Ewa 19.07.2017 10:58
Oferta pracy z. TCZ dla pielęgniarki anestezjologicznej 2tys. Oferta pracy z dla szwaczki i praczki 2tys. Czy można porównać stopień odpowiedzialności? Trochę odbiegam od tematu ale to też ma wpływ na jakość usług.

<> 19.07.2017 12:40
Nie wiem jak z praczkami, ale szwaczki to podobno pracują na akord, a nie comiesięczną pensję.

Brawo Ty # 19.07.2017 10:29
Panie Mariuszu, konkretnie, rzeczowo, tak powinien pracować radny, gratuluję

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama