Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 21:09
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Prawym okiem: długi... a co to takiego?

Kampania wyborcza jeszcze oficjalnie się nie rozpoczęła ale nie da się ukryć, że jest już w toku. Polityczna walka trwa. Póki co nie skupia się jednak na programach i propozycjach dla miasta. Tematem dominującym opozycyjnego przekazu jest zadłużenie miasta. Ktoś wybiera taką formułę prowadzenia samorządowej kampanii. Czy ma rację? Oczywiście przekonamy się jesienią. Może się jednak okazać, że ta droga prowadzi do... nikąd. Dlaczego?

 

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. 80 procent wyborców nie interesują magistrackie długi. Kogo obchodzą kredyty, obligacje i pożyczki? Śmiem twierdzić, że niewielu. Nie wierzycie? Zapytajcie sąsiadów. Albo nie będą wiedzieć nic na ten temat, albo odpowiedzą tak, jak zagadnięty przeze mnie niedawno na ulicy młody człowiek: no długi są ale przecież coś się za te pieniądze robi. Nawet jeśli ktoś czyta informacje w TIT, czy innych środkach masowego przekazu, pokazujące rozkład długu na jednego mieszkańca i trendy demograficzne, to nie traktuje ich w sposób osobisty, pozostają więc one bez wpływu na decyzje wyborcze.

 

- Edukacja głupcze - parafrazowany slogan z gabinetu owalnego, niezbyt lubianego przeze mnie Prezydenta USA. Może od niego warto zacząć. Edukacja ekonomiczna w naszym kraju to niestety zimny trup. Niby na studiach (prawie na wszystkich kierunkach) uczą jakiś podstaw makro i mikroekonomii, programy ślizgają się po zagadnieniach finansowych ale najczęściej odbywa się to na zasadach "zakuć - zaliczyć - zapomnieć". Efekt? Dziesiątki jeśli nie setki) tysięcy absolwentów wyższych uczelni z wiedzą na poziomie przedszkolaka.

 

Dług publiczny jest  publiczny a więc nie nasz (w komunie publiczne równało sie niczyje), więc nie ma się czym przejmować. Tymczasem przekroczył on wielokrotnie poziom jaki doprowadził do upadku Edwarda Gierka. Czy ktoś widzi w nim źródło przegranych przez PO wyborów? Bardziej niż "dług" (a przecież zainstalowano słynny licznik Balcerowicza, który zresztą ostatnio mocno przyspieszył) oddziaływało słowo "ośmiorniczki". Śmieszne? Trochę tak. Smutne jednak zarazem.

 

Edukacja ekonomiczna, która powinna być elementem kształcenia już na poziomie podstawowym, prowadzonym w formie ćwiczeń i warsztatów, tak naprawdę nie istnieje.

 

Nie tylko jednak o świadomość i edukację chodzi, ale również o psychologiczny mechanizm wypierania. To dokładnie tak jak z paleniem papierosów. Przecież wszyscy wiedzą jak bardzo są szkodliwe, że są przyczyną licznych chorób, a mimo to ludzie wciąż po nie sięgają (używając przy tym różnego rodzaju często zabawnych - wymówek). Do czasu... aż lekarz wyda diagnozę: choroba nowotworowa. Niby mieliśmy świadomość... a jednak. Przecież sięgając po "śmierdziucha" nie myślimy za każdym razem o tym, że niesie on śmierć, a jeśli nawet pomyślimy, to wydaje nam się, że kostucha po nas jednak nie przyjdzie, że nas choroba nie dotknie.

 

 

- No i co że się zadłużają, ale ja nareszcie coś z tego mam - kiedyś usłyszałem od pewnego znajomego. Cieszył się z długu, bo mógł na plenerówce obejrzeć koncert średniej klasy muzycznego wykonawcy. Uświadomiłem sobie, że w ten sposób myśli większość. Wszelkie dyskusje nie mają sensu. W ubiegłym tygodniu redaktor Jacek Mrozowicz z TIT obliczył, że na każdego mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego przypada 1,5 tysiąca złotych długu wygenerowanego przez  samorząd. Nie do końca się z nim zgadzam, bo przyjął on założenia, że liczba mieszkańców miasta jest taka, jak w oficjalnych wykazach. Moim zdaniem realna liczba tomaszowian to 50 tysięcy osób. Oznacza to kwotę 1,8 tysiąca złotych. Dlaczego zwracam uwagę na tę różnicę w wyliczeniach? Bo uważam, że są one bez znaczenia. Równie dobrze mogłoby to być 50 tysięcy złotych na mieszkańca. I tak ludzie mieliby to tak samo w... sami wiecie gdzie.

 

Problem może stać się zauważalny, kiedy miasto utraci zdolność kredytową i nie będzie już za co kupować, dotować i inwestować. Wtedy może okazać się, że niezadowolenie ludzkie wpłynie na wyniki wyborcze, ale i tak nie będzie to informacja o tym, że przyczyną jest dług, ale bardziej to, że nie ma pieniędzy na zniszczony chodnik, na pomoce naukowe w szkołach, na wynagrodzenia dla nauczycieli, na dotacje dla Stowarzyszeń, na piłkarzy Lechii, łyżwiarzy Pilicy itd. Znowu pytanie: dlaczego? Bo ten brak, to już jest coś co można odczuć w sposób osobisty.

 

Kilkanaście dni temu opublikowane zostały dane Krajowego Rejestru Dłużników. Wynika z nich, że przeterminowane zobowiązania Polaków wzrosły w I kw. tego roku o ok. 1,24 mld zł, podczas gdy w tym samym czasie przed rokiem wzrost przekraczał aż 2 mld zł. Równocześnie dane te pokazują, że wzrosła liczba dłużników. Średnia wartość zadłużenia przypadająca na jednego niesolidnego dłużnika w kraju wynosi 24 tys. 423 zł.  

 

Dane te pokazują jaki mamy stosunek do zaciąganych zobowiązań i kredytów w ogóle. Gigantyczna liczba osób zwyczajnie lekce je sobie waży. Kiedyś pewien znajomy, pracujący w dużym markecie AGD opowiadał mi o zakupach na raty, jakich się u nas dokonuje. Telewizory po 10 tysięcy złotych sprzedaje się w kredycie osobom, których po prostu na to nie stać. Sporo więc pracy mają komornicy i windykatorzy.

 

Podobnych przykładów możemy też szukać na samorządowym podwórku. kilkanaście milionów złotych to długi lokatorów TTBS nie wzięło się znikąd. To co najmniej kilka tysieścy osób nie płacących czynszów (7800 głosów dało obecnemu prezydentowi udział w II turze). Ktoś chce tym ludziom tłumaczyć, że zadłużenie jest złe? Ci którzy mają tę świadomość, nie potrzebują takiego tłumaczenia, a pozostali... no cóż, napisałem już wyżej. Ktoś chce komuś tłumaczyć, że dzieci, że wnuki, że ktoś musi spłacić? Żart....

 

Jeśli ktoś w kampanii używa argumentu długu publicznego jako głównego i najmocniej akcentowanego argumentu, to zwyczajnie nie zna i nie czuje otaczającego go (polskiego i ale i tomaszowskiego) świata, nie pojmuje też ludzi wśród których przyszło mu żyć. Jeśli piszą na ten temat dziennikarze, wyrażając niepokój o stan finansów publicznych, to wszystko jest ok, bo sprawują nadzór na działalnością organów administracji publicznej, ale jeśli na długu koncentrują się politycy, to jednak są oni mało wiarygodni i strzelają sobie zwyczajnie w sam środek stopy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zalekniona, sfrustrowana szczurzyca 03.09.2018 05:37
Poza tym chamra od równouprawnienia to autorka pierwszego wpisu o tym "smialym" tunelu w Łodzi. Ucielesnienie tomaszowskich kompleksów, slabo wyksztalcona, w zasadzie bez żadnego doświadczenia (skoro po 25 latach pracy w gazecienie nie potrafi się przeprowadzić relacji z własnego spotkania z wyborcami, już o prowadzeniu portalu nie wspominajac. O czym tu mowa?), pogardzajacego calym otaczajacym ja obcym, katolickim światem. Podniecenie się Łodzią w czasach gdy ludzie z Tomaszowa jeżdżą do pracy do 2 czy nawet 9 milionowych miast w Europie, jest kwintesensja twojego żałosnego życia. I nie ma tutaj Panie Mariuszu przesady, proszę nie wycinać. Są werfikowalne dowody na te tezę, dowody których przytaczac nie muszę. Kazdy wie gdzie mozna poczytac. Ode mnie nikt nie odchodził, ode mnie nikt nie uciekał, nikogo do niczego nie zmuszalem. Od niej tak i ona owszem. Toksyczny babsztyl, którego źródeł postawy trzeba szukać w rodzicach, nie wiem czy w braku miłości od nich, na pewno ogromnym skrywanym głęboko lęku, którego już w tym wieku u niej nie da się uleczyć. Zalekniona, w poholokaustowej Polsce, żydowska szczurzyca. Co by nie zrobić, ona i tak będzie kąsać. A jeśli jej się na to by pozwoliło to i przegryzie człowiekowi tętnice szyjna. Bo w sumie dlaczego? My dla nich nie jesteśmy ludźmi. Co by o mnie nie mówić, ja takich skolonnosci nie mam. Poza rodziną może nie wykazuje empatii, ale też ludziom krzywdy nigdy bym nie wyrządził, jeśli nie byłaby to obrona. Zalekniona, żyjąca w przekonaniu zmarnowanego nie ze swojej winy życia, szczurzuca - tak. Trzeba pokazywać ludziom z kim mają do czynienia.Bo to jeszcze krzywdy może narobić. Nie wstydzi się by obsrac w Polityce rodzinne miasto...

ja 07.06.2018 07:57
Wystarczy wejść w bip i budżet... trochę wiedzy:D

vlad_palovnick 03.06.2018 11:50
Do ludzi przemawiają wyłącznie te pieniądze, które wypływają z ich własnej kieszeni. Dlatego-mam nadzieję-przynajmniej właściciele domów jednorodzinnych przekonali się już w którą stronę to zmierza i kto faktycznie spłaca zaciągnięte kredyty-podatek od nieruchomości na przestrzeni ostatnich czterech lat wzrósł o ok. 30%. Raczej należy podejrzewać, że to nie koniec wzrostu-vide "bezpłatna" komunikacja, czy też Arena Lodowa z menadżerem, który do cv mógł sobie wpisać jedynie funkcję małomiasteczkowego fotografa.

Ja 02.06.2018 22:57
Do 22... kurcząca? A PIT w mieście z roku na rok rośnie:D Biedna ta opozycja...:D A Tit obok obiektywności to nawet w kolejce nie stał. Nigdy:)

vlad_palovnick 03.06.2018 12:02
Wskaż źródło z którego wywnioskowałeś że PIT w mieście rośnie. I dodaj jeszcze co miałeś na myśli-czy związaną z podatkiem dochodowym subwencję dla gmin? Jeśli tak to w jaki sposób rozdzieliłeś tę pochodzącą z CITu od tej pochodzącej z PITu.

Dimos 05.06.2018 10:26
Ja (klika osób, chodzi o tego co chwali Witko) to urzędnik zatrudniony w celach związanych z marketingiem politycznym. Ma dostęp do danych o wpływach z PIT. Logiczne jest, że przy malejącym bezrobociu, uszczelnianiu podatku, wzroście minimalnego wynagrodzenia wzrosły wpływy z PIT. Pytanie czy znacznie rosną wpływy z CIT? Może nam "urzędnik" odpowie.

Zejk 07.06.2018 13:21
Widzisz różnicę między bazą podatkową a bieżącymi wpływami? Potrafisz na to nałożyć prognozy demograficzne? Zarówno te bezwzględne o przyroście naturalnym, starzeniu się społeczności naszego miasta jak i te względne dotyczące migracji. Osobisty przykład mojej klasy z liceum, gdzie po studiach mniej niż połowa z nas wróciła i pracuje w Tomaszowie utrzymując tutaj swoje rodziny. Za chwilę (perspektywa kilku lat) pokolenie wyżu demograficznego lat 50-tych będzie na emeryturach. Popatrz teraz na zadłużenie miasta w perspektywie dekady lub dwóch. Też widzisz ciemność?

Zejk 02.06.2018 00:26
@17. Po pierwsze - żaden ze mnie likwidator. Po drugie - odnieś się może do tego co napisałem, czyli kurczącej się bazy podatkowej w naszym mieście i perspektywy spłaty zadłużenia w dającej się przewidzieć przyszłości. Po trzecie - zobacz lineup imprez i wydarzeń biletowanych na "Narodowym" dodaj do tego wynajem powierzchni komercyjnych i konferencyjnych. Przenieś teraz zachowując skalę na naszą Arenę. Ile biletów trzeba sprzedać co miesiąc i ile powierzchni wynająć, żeby przebić BEP? Narodowy to obiekt w stolicy, z bazą noclegową i bogatą ofertą. Arena to obiekt bez bazy noclegowej na prowincji i z wyspecjalizowaną ofertą. Może pora spojrzeć realnie na to przedsięwzięcie zamiast zaklinać rzeczywistość. I skończ już z tym "wystarczy nie kraść". Po czwarte - daruj sobie wycieczki osobiste o miłośnikach harnasia, poganiaczach plebsu itp. To nie służy rzeczowej dyskusji.

01.06.2018 23:32
Czasy się zmieniły. Uważam, że o ekonomii można było biadolić w latach '90. Teraz każdy żyje ponad stan i to taki styl życia. Wokół niego kręci się gospodarka, a ekonomia jako nauka znaczy tyle co filozofia;-) Banki nie dopuszczą by Tumanów stał się bankrutem, bo nic na tym nie zarobią i nie będzie zabawy. W dużych miastach za byle jaką pracę płacą czasem niepoważnie duże pieniądze - to jeszcze bardziej psuje społeczeństwo. Projekt Mieszkanie+TM leży, bo ludzie nie mają kasy, jeśli jednak spojrzymy na powstające jak grzyby po deszczu supermarkety i pełne bagażniki aut (bo każdy w TM musi mieć swój samochód) to dowodzi, że jest inaczej, a priorytetem w życiu nie jest bezpieczeństwo, stabilizacja, przyszłość, ect. Mam przed sobą ofertę pewnego sklepu z Tumanowa przygotowaną na dzień dziecka, np. PS4 1500,-, iPhone 3500,- ja dostawałem cukierka do buta. A jak kasa się skończy, to wiadomo emigracja. Czasy są inne. Da radę żyć na kredyt. Cały pic z UE, to kredyt.

Smol biznes 01.06.2018 19:42
Mnie juz teraz tylko interesuje od kiedy podatki w gore i o ile, bo to juz jest pewne. A drogi do firmy jak nie mialem tak nie mam, za to wkolo jest wesolo czlowiek w pracy malpa w zoo.

44 01.06.2018 17:25
I to większy. Tylko co to ma dorzeczy.pl

Ja 01.06.2018 17:10
Ma nadal na POw

01.06.2018 16:18
Bank mBank miał swój oddział w Tomaszowie przez pewien okres czasu. Mieścił się na ul.Warszawskiej vis-a- vis ul.Kołłątaja. Obecnie już go nie ma.

Zejk 01.06.2018 15:48
Nie sam dług jest tu problemem, ale kurcząca się w naszym mieście baza podatkowa. Społeczność Tomaszowa szybko się starzeje, a młodzi uciekają do większych miast. Nie ma się co łudzić, że emeryci spłacą te długi, bo ich kontrybucja do lokalnego budżetu jest znikoma. Zamiast na wodotryski typu Arena Lodowa, zadłużać się trzeba było na inwestycje tworzące miejsca pracy. Na koniec wykład polecam na wyrobienie sobie perspektywy. https://youtu.be/ebETaIBzetk

Do kolejnego likwidatora 01.06.2018 16:46
Arena Lodowa była odnowienie istniejącego w mieście toru, powstałego w drugiej połowie lat 70tych. Nie działa jeszcze roku, a już wszyscy wiedzą że nie będzie się opłacać. Stadion Narodowy też miał się nie opłacać, a finansuje się i nawet zarabia. Mieli nie odnawiac? Było łyżwiarstwo w Tomaszowie, miasto ma tradycje olimpijskie w tym sporcie, więc dlaczego mieli nie wyremontować sypiącego się już obiektu. Przecież tam nawet już parking był organizowany! To że niektórzy w Tomaszowie uważają się za lepszych, w mieście jedynie są by zarządzać "bydlem, plebsem, bekartami po PRLu" nie znaczy, że mamy na takich głosować. Tym bardziej, że jak się popatrzyłem bliżej to sami są zwykle niedoceniany, pozatrudniani po rodzinie. Miasto zyskalo obiekt który jest ikoną. Rozpoznaje nas po nim cała Polska. Ma potencjał do zarabiania na siebie i będzie zarabiał byle nie dopuścić złodziejstwa do zarządzania nim. Już LOT miał byc likwidowany, bo wg Tuska Polska nie musi mieć linii lotniczych... Proszę sobie wygooglowac konkretną wypowiedź, jest chyba nawet nagranie z jakiejś konferencji. Szósty pod względem ludności kraj w Europie... Pepiczki mają, uruchamiają pod nimi tanie submarki, 36 milionowek Polski nie stać... Dziady! Złodzieje! Wystarczył rok wolny od złodziejstwo. LOT lata, LOT zarabia, LOT uruchamia kolejne połączenia, jak ostatnio Singapuru... Takze zluzuj majty. Coraz więcej Polek chodzi już zapalonych, spokojnie. Siedzisz w jakiejś warszawskiej norze po 6sciu na pokoju? Sączysz Harnasia po robocie na budowie? W Tomaszowie jeszcze ktoś został, spokojnie.

02.06.2018 10:56
Ale kto ma pracować w opustoszałym mieście? Najpierw trzeba stworzyć infrastrukturę, by młodzi zostawali. Współcześni młodzi, to konformiści. Większość z nich myśli jak tu sobie kupić nowego smartfona z super aparatem niż odłożyć na mieszkanie. Poważne pieniądze nie są im teraz potrzebne, rozrywka tak.

F.Ossendowski 03.06.2018 17:00
65 tysięcy mieszkańców to cel, po osiągnięciu którego powinniśmy w Tomaszowie klaskać uszami. 70 tysięcy Tomaszów miał tylko raz! Nie było lepszej infrasturuktury. Ludzie do Tomaszowa przyjeżdząli na fali entuzjazmu po zmianie ustroju i w związku z brakiem perspektyw prowadzenia opłacalnych gospodarstw rolnych. Ludzie przyjeżdzali tu mimo, że szanse stabilnej pracy topniały w związku z zamykaniem czy ograniczeniem produkcji największych PRLowskich zakładów. Ludzie patrzcie w statystyki! 70 tysięcy mieszkańcow Tomaszów miał w... 1995 roku. Chociaż jakieś ogólne pojęcie! https://pl.wikipedia.org/wiki/...owieckiego

jam 01.06.2018 07:52
Panie Redaktorze, taki felieton to jak orka na ugorze. Miliardy publiczne są jak witaminy, nikt ich nie widział. Żeby zaniepokoić niedoborem, trzeba dług publiczny opakować w kolorowe opakowania jak witaminy. Sorry ale taki mamy klimat.. a właściwie społeczeństwo.

44 01.06.2018 15:54
Nie wiem czy orka na ugorze. Gdyby to chociaż były konkretne dane. A przede wszystkim weryfikowalne źródła. A tak "w Ticie sobie wyliczył dług na 1 mieszkańca..." Jakby TiT miał w Tomaszowie opinie bezstronnej gazety :) Poza tym teraz tym bardziej dramatyzują, podkręcają tezy bo jednak oni czy też on, bo tam zdaje się jest jeden etat, żyje ze sprzedaży egzemplarzowej. A ta spada, co można zaobserowac po rozmowach w sklepach. Po prostu czy są zwroty czy nie. Internetowe wydanie ma archaiczne, nie sądzę by za te PDFy wiele osób płaciło. Z rok temu dopiero dowiedzieli się o Facebooku. Zasięg ma większy bo ludzie jeden egzemplarz czytają w kilka osób, no ale kasy z tego nie ma. Zatem gdy napisze, że 1,500 zł za dwa lata każdy z nas będzie musiał płacić za fantazje prezydenta, to parę osób więcej kupi gazetę. Teksty pisane na kolanie, o Oskarze Lange pisał na podstawie Wikipedii :)) Dziennikarz z miasta w którym Lange urodził się i dorasta jako główne źródło przedstawia medium społecznościowe, edytowane przez ludzi którzy czasem w Tomaszowie nawet nigdy nie byli. To jest TiT - wiarygodne, źródło. Potem tutaj, łatwą ręką obniżanie populacji miasta o 10 tysięcy... Na podstawie czego? Własnych obserwacji?

02.06.2018 10:53
TiT nie nadążył, jak ekonomia za współczesnym światem;-) A świat się zmienił. Facebook, Instagram - podstawa, tak samo jak wielkie zakupy w supermarkecie, nowy smartfon, zmiana auta, wielki TV na ścianie, piwo kraftowe za 20 zł, kablówka za 100 zł (choć połowę kanałów można mieć za darmo), pizzeria parę razy w tygodniu, ect.

^ 31.05.2018 16:19
Panie Mariuszu Wg zapowiedzi Prezydenta Miasta i obecnego kandydata miasto miało liczyć ponad 100.000 mieszkańców to wtedy dług na mieszkańca wynosił by mniej niż 1.000 zł.

^ 31.05.2018 16:12
"Kilkanaście dni temu opublikowane dane Krajowego Rejestru Dłużników" Kiedy na tej liście znajdzie się Tomaszówek.

Ja 31.05.2018 14:15
Największe inwestycje jakie zrobił Zagozdon to pl. Kościuszki i rozbudowa oczyszczalni z kanalizacją. W ostatnich latach pojawił się dach nad torem. Dług urusł i wraz z ukrytym w obligacjach daje nam blisko 2.000zł na mieszkańca. Problem w tym, że nie da się robić nowych projektów z takim balastem. W artykule zabrakło informacji, że wpływy z MZK spadły o 6 mln rocznie. Perspektywa dla Tomaszowa to bieda.

@ 31.05.2018 16:10
Już w 2017 r. pisałem, że dług każdego mieszkańca (uwzględniając: noworodki i najstarszych seniorów) naszego miasta w 2018 r. wyniesie ok. 2.000 zł. Wtedy dużo osób się śmiało w komentarzach. Co mogą dzisiaj powiedzieć te osoby - widzę płacz.

02.06.2018 10:48
Nikt nie płacze, większość się cieszy z inwestycji;-)

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama