Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 09:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Stomatolog a ortodonta. Czym różni się praca obu specjalistów?

Stomatolog a ortodonta. Czym różni się praca obu specjalistów?

Stomatolodzy, zwani również powszechnie dentystami i ortodonci to specjaliści, którzy pomagają swoim pacjentom poprawić zdrowie jamy ustnej. Nie jest to jednak ten sam zawód. Każdy z nich oferuje inny zakres badań i różne metody leczenia. Czym różni się praca obu specjalistów? Kiedy udać się do stomatologa, a kiedy do ortodonty? Wyjaśniamy. 25.02.2022 09:11
Depresja pracowników to dla gospodarki koszt 325 mln zł rocznie

Depresja pracowników to dla gospodarki koszt 325 mln zł rocznie

Ponad 61 proc. Polaków ocenia, że ma oznaki depresji - wynika z badania sondażowego przekazanego PAP przez UCE Research. Straty dla gospodarki wywołane absencją pracowników w depresji, sięgają 325 mln zł rocznie - podali autorzy badania. 23.02.2022 20:42
Dzień Walki z Depresją

Dzień Walki z Depresją

Depresja to groźna choroba. Utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest też źródłem ogromnego cierpienia. Jeśli chcesz wesprzeć osobę chorą na depresję, zastosuj kilka wskazówek. 23.02.2022 12:18
Szybka i skuteczna suplementacja w postaci kroplówek witaminowych

Szybka i skuteczna suplementacja w postaci kroplówek witaminowych

Kroplówki kojarzą się głównie ze szpitalem, pacjentami w niezbyt dobrym stanie potrzebujących hospitalizacji. Warto jednak wiedzieć, że są także kroplówki wzmacniające, zawierające witaminy i szereg dodatkowych substancji, które oddziałują korzystnie na sferę psychiczną. 22.02.2022 15:34    1
Wielkie Badanie Wzroku - coraz więcej Polaków ze stwierdzoną wadą lub chorobą oczu

Wielkie Badanie Wzroku - coraz więcej Polaków ze stwierdzoną wadą lub chorobą oczu

Co czwarty Polak źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Odsetek osób, które mają stwierdzoną wadę lub chorobę oczu wynosi już 54 proc., a najwięcej z nich cierpi na krótkowzroczność - takie alarmujące dane przynosi badanie przeprowadzone na zlecenie Vision Express w ramach akcji „Wielkiego Badania Wzroku” [1]. 21.02.2022 08:00
Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline - nie pozwól dziecku wylogować się z życia

Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline - nie pozwól dziecku wylogować się z życia

XVI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. 17.02.2022 19:45    1
Dziś poruszamy ważny temat: antybiotykooporność.

Dziś poruszamy ważny temat: antybiotykooporność.

Okres zimowych infekcji, niestety, sprzyja nadużywaniu antybiotyków. Bywa, że gorączkę, przeziębienie, ból gardła czy grypę samodzielnie próbujemy leczyć antybiotykiem, np. takim, który został nam lub bliskim z poprzedniej kuracji. To błąd. W infekcjach wirusowych leczenie antybiotykami nie ma sensu, ponieważ nie działają na wirusy i nie leczą chorób przez nie wywoływanych. Antybiotykiem nie leczymy przeziębienia ani grypy. Grypa jest infekcją wirusową, podobnie jak większość przeziębień z katarem i kaszlem. Wirusy nie są wrażliwe na antybiotyki. Nawet bardzo złe samopoczucie lub wysoka gorączka podczas infekcji wirusowej nie są żadnym uzasadnieniem do sięgnięcia po antybiotyk. 16.02.2022 11:06
Szpitale: pacjenci "niecovidowi" trafiają w stanie gorszym niż przed pandemią

Szpitale: pacjenci "niecovidowi" trafiają w stanie gorszym niż przed pandemią

Pacjenci z innymi chorobami niż COVID-19 są przyjmowani w gorszym stanie, niż trafiali do lecznic przed pandemią – poinformowały PAP szpitale powiatowe w Wadowicach i Cieszynie. Ich zdaniem, to efekt m.in. obaw przed koronawirusem, przez co pacjenci unikali kontaktów z służbą zdrowia. 11.02.2022 09:00
Nie daj się chorobie! Jak wzmocnić układ odpornościowy?

Nie daj się chorobie! Jak wzmocnić układ odpornościowy?

Za nami wiele miesięcy walki z chorobami, ale na tym niestety nie koniec. Gdy organizm jest osłabiony, spadają jego możliwości obronne, a my stajemy w obliczu poważnego zagrożenia. Masz dość zmagania się z kolejną infekcją wirusową lub bakteryjną? Wzmocnij układ odpornościowy i nie daj się chorobie! 11.02.2022 08:12    1
Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim podsumowuje 2021 rok

Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim podsumowuje 2021 rok

Prawie 5 tys. pacjentów było leczonych w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym Grupy NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim w 2021 roku. To o niemal 350 osób więcej niż rok wcześniej. Ponad połowa z nich to osoby, które zostały poddane chemioterapii. 08.02.2022 20:04    3
Prof. Banach: efekt piątej fali jest już widoczny w szpitalach

Prof. Banach: efekt piątej fali jest już widoczny w szpitalach

Wciąż jest dużo zakażeń SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19. Efekt piątej fali jest już widoczny w szpitalach - powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi. 05.02.2022 12:02
Każdego roku ponad 160 tys. osób w Polsce zapada na nowotwory złośliwe, 100 tys. umiera z ich powodu

Każdego roku ponad 160 tys. osób w Polsce zapada na nowotwory złośliwe, 100 tys. umiera z ich powodu

Choroby onkologiczne to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce – poinformowano w komunikacie prasowym Agencji Badań Medycznych. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce każdego roku na nowotwory złośliwe zapada ponad 160 tys. osób, a 100 tys. umiera z ich powodu – dodano. 04.02.2022 21:33
Witamina D i kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżać ryzyko chorób autoimmunizacyjnych

Witamina D i kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżać ryzyko chorób autoimmunizacyjnych

Codzienne zażywanie witaminy D albo kombinacji witaminy D z kwasami tłuszczowymi omega-3 (w które obfitują owoce morza), może obniżać ryzyko wystąpienia choroby autoimmunizacyjnej – wynika z badania, które publikuje pismo „BMJ”. 30.01.2022 06:27
Nie tylko szpital. Kolejny punkt wymazowy już czynny

Nie tylko szpital. Kolejny punkt wymazowy już czynny

Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację związaną z pobieraniem wymazów w kierunku COVID-19. Powstają kolejne punkty wymazowe. W Tomaszowie można zgłosić się też do punktu pobrań przy ulicy Legionów 21/23/A4, 29.01.2022 16:23    18    3
Mikrobiolog: gdy podejrzewamy zakażenie koronawirusem powinniśmy jak najszybciej wykonać test

Mikrobiolog: gdy podejrzewamy zakażenie koronawirusem powinniśmy jak najszybciej wykonać test

"Podejrzewając zakażenie koronawirusem, powinniśmy to jak najwcześniej sprawdzić" – powiedziała PAP mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza. Zaznaczyła, że wiedza o zakażeniu pozwala na dokładniejszą obserwację i szybsze wychwycenie niepokojących objawów. 29.01.2022 12:45
Gigantyczne kolejki oczekujących na wymaz

Gigantyczne kolejki oczekujących na wymaz

Aż 323 testy wymazowe wykonali wczoraj pracownicy Tomaszowskiego Centrum Zdrowia w punkcie pobrań funkcjonującym w kontenerze przy wejściu do poradni specjalistycznych. Aż 66 z nich było pozytywnych. Co piąta przebadana osoba jest więc chora na covid-19. Do testów ustawiają się gigantyczne kolejki. Aby się zbadać trzeba odstać na mrozie i wietrze nawet dwie lub trzy godziny. Pracownicy pobierający wymazy dosłownie padają z nóg. W dodatku narażeni są na często nie tylko nieprzychylne ale wręcz wulgarne komentarze. Ludziom puszczają nerwy. Trudno się dziwić, bo warunki są rzeczywiście katastrofalne. Sytuacji niestety nie ułatwiają lekarze POZ-ów, którzy mają możliwość zlecania pobierania wymazów bezpośrednio w domach pacjentów. Rząd w ostatnich dniach wprowadził możliwość robienia tzw. szybkich testów m.in. w aptekach. Nie zatrzymają one jednak epidemii a mogą jedynie spotęgować rozprzestrzenianie się wirusa. Być może lepszym pomysłem byłoby przywrócenie punktów drive thru, do których na badanie można byłoby podjechać samochodem. Wciąż czekamy na apogeum piątej fali zarazy, sytucja z dnia na dzień będzie się pogarszać. Pora na zdecydowane i szybkie działania i to głównie ze strony służb epidemicznych wojewody. 25.01.2022 10:54    44    5
Złamane serce a medycyna

Złamane serce a medycyna

Motyw złamanego serca często przejawia się w literaturze, kinematografii i sztuce. Serce łamie się zwykle przy rozstaniu dwojga zakochanych, często nieszczęśliwie, nierzadko złamanemu sercu towarzyszy zdrada albo śmierć. Patrząc na ujęcie literackie tego zjawiska trudno tak naprawdę opisać czy owe złamane serce jest – poczuciem zawodu, straty, traumatycznym doświadczeniem. Okazuje się jednak, że szukając odpowiednika złamanego serca w realnym świecie medycyna może nas zaskoczyć. Dlaczego? 24.01.2022 11:39
Magnez niezbędny dla odporności i walki z rakiem

Magnez niezbędny dla odporności i walki z rakiem

Poziom magnezu we krwi jest ważnym czynnikiem warunkującym skuteczność układu odpornościowego w walce z patogenami i komórkami nowotworowymi – informują szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Cell”. 22.01.2022 17:07
Lekarze PPOZ piszą do premiera: gigantyczne rachunki dla placówek i brak wsparcia

Lekarze PPOZ piszą do premiera: gigantyczne rachunki dla placówek i brak wsparcia

Podwyżki i brak wsparcia dla placówek POZ spowoduje zamykanie się kolejnych poradni. Jeśli rząd nie podejmie działań interwencyjnych, dostępność do świadczeń medycznych będzie zagrożona – podkreśla w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka. 20.01.2022 15:51    1
Opiekunowie będą mogli odetchnąć, a nawet wziąć urlop

Opiekunowie będą mogli odetchnąć, a nawet wziąć urlop

Powiat tomaszowski pozyskał pieniądze na realizację programu pn.  „Opieka wytchnieniowa”, który został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego. Jego celem jest wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych, poprzez odciążenie członków rodzin i opiekunów w codziennych obowiązkach wynikających ze sprawowanej opieki. 17.01.2022 21:09    2    5
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama