Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 09:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Tabletki z konopi dają nadzieję na zmniejszenie bólu pooperacyjnego

Tabletki z konopi dają nadzieję na zmniejszenie bólu pooperacyjnego

Nowe badanie wykazało, że przyjmowana doustnie tabletka, zawierająca uzyskiwany z konopi kannabidiol (CBD), skutecznie zmniejsza ból po operacji barku bez obaw o bezpieczeństwo - poinformowano podczas dorocznej konferencji American Academy of Orthopaedic Surgeon’s (AAOS) w Chicago. 27.03.2022 14:03
Cukrzyca u kobiet i mężczyzn powstaje inaczej

Cukrzyca u kobiet i mężczyzn powstaje inaczej

Tkanka tłuszczowa z innych części ciała jest przyczyną rozwoju cukrzycy u kobiet i u mężczyzn - informują naukowcy z Kanady na łamach czasopisma „Obesity Reviews”. 27.03.2022 11:37
Jedzenie żurawiny wspiera serce

Jedzenie żurawiny wspiera serce

Spożywanie 100 gram żurawiny dziennie już po miesiącu stabilnie poprawiało funkcje układu krwionośnego. Jedzenie warzyw i owoców to ważny element dbania o układ krążenia, a żurawiny zawierają szczególnie korzystne składniki. 27.03.2022 11:33
Bezpłatna rehabilitacja po COVID-19 dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Sprawdź, jak poprawić zdrowie i wrócić do pracy

Bezpłatna rehabilitacja po COVID-19 dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Sprawdź, jak poprawić zdrowie i wrócić do pracy

Już od ponad dwóch lat mierzymy się z COVID-19. Choroba wywoływana jest przez SARS-CoV-2, czyli wirus należący do rodziny koronawirusów. Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Początek światowej pandemii, czyli 2020 rok, był czasem obaw przed nieznaną chorobą, ale i lęku o własne zdrowie i zdrowie bliskich osób. Obecnie koronawirus pozostawia po sobie nie tylko złe wspomnienia, ale także powikłania u tzw. ozdrowieńców. Część osób, które przeszły COVID-19 skarży się na niepokojące powikłania, takie jak: duszności, kaszel, zaburzenia snu, drażliwość, problemy z pamięcią, silne bóle oraz zawroty głowy, zaburzenia lub utrata węchu i smaku. To właśnie z myślą o nich powstał program „Łódzkie Centrum Postcovidowe”. 25.03.2022 15:29
5 następstw braków w uzębieniu

5 następstw braków w uzębieniu

Brak zęba rzutuje nie tylko na nasze możliwości gryzienia i żucia, ale też może być podstawą wielu powikłań. Zanik kości, dysfunkcja stawu, zmiany zgryzu, to tylko niektóre z następstw utraty zęba. Tym gorzej jeśli ubytek dotyczy nie jednego a kilu zębów. Niestety, wielu z nas nic sobie z tego nie robi. Pozostawia dziurę w dziąśle bez opieki. Przecież skoro nie ma zęba, to gorzej być już nie może, nie ma się co zepsuć. Jest to jednak bardzo błędne założenie. Dlaczego? 25.03.2022 08:57
Blisko 40 proc. Polaków ocenia, że w czasie pandemii pogorszyło się ich zdrowie psychiczne.

Blisko 40 proc. Polaków ocenia, że w czasie pandemii pogorszyło się ich zdrowie psychiczne.

38,5 proc. ankietowanych ocenia, że w czasie pandemii pogorszyło się ich zdrowie psychiczne. Wszystko z powodu wzrostu cen – wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH. 24.03.2022 15:54
Amatorzy sportu mają na starość więcej komórek macierzystych

Amatorzy sportu mają na starość więcej komórek macierzystych

Osoby, które lubią się ruszać, mają w późnym wieku więcej komórek macierzystych w mięśniach, które dzięki temu są sprawniejsze. Wystarczą nawet niewielkie dawki ćwiczeń - przekonują autorzy pracy opublikowanej na łamach „The Journal of Physiology”. 23.03.2022 15:38
Zanieczyszczone powietrze powiązane z depresją nastolatków

Zanieczyszczone powietrze powiązane z depresją nastolatków

Obecny w powietrzu ozon, który powstaje m.in. ze spalin zwiększa ryzyko objawów depresyjnych u młodych ludzi. Problemy widać już nawet przy stężeniach nieprzekraczających norm. 16.03.2022 16:30
Równy dostęp

Równy dostęp

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta przypomina o prawie do równego dostępu do świadczeń medycznych dla obywateli polskich i ukraińskich 16.03.2022 11:03    2
W cukrzycy pora posiłku też ma znaczenie

W cukrzycy pora posiłku też ma znaczenie

Pora dnia, w której osoby chore na cukrzycę spożywają określone produkty, może być tak samo ważna dla ich dobrego samopoczucia i długości życia, jak wielkość porcji i liczba kalorii - informuje "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". 16.03.2022 11:00
Pacjenci onkologiczni z Ukrainy mogą kontynuować leczenie w Polsce

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy mogą kontynuować leczenie w Polsce

Chorzy na raka, którzy przybyli do Polski z Ukrainy i muszą kontynuować leczenie onkologiczne łatwo uzyskają pomoc i dalszą terapię.  Potrzebę takiego leczenia mogą zgłosić dzięki całodobowej bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590, która zapewnia konsultantów mówiących w języku ukraińskim. 14.03.2022 19:09
Cynk – opinie i właściwości

Cynk – opinie i właściwości

Cynk (Zn) jest pierwiastkiem, zaliczanym do mikroelementów. Nasz organizm, nie jest w stanie bez niego funkcjonować, ponieważ buduje ponad 200 enzymów. Stanowi podstawowy czynnik do wzrostu tkanek i ich regeneracji. Reguluje procesy rozrodcze i funkcjonowanie układu odpornościowego. 14.03.2022 17:50
Pediatra o pacjentach z Ukrainy: po dzieciach nie widać traumy, ale rodzice są w rozsypce

Pediatra o pacjentach z Ukrainy: po dzieciach nie widać traumy, ale rodzice są w rozsypce

Po małych dzieciach nie widać traumy – to zasługa ich rodziców, którzy sami są często są w emocjonalnej rozsypce – mówi pediatra dr Natalia Krysiak z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi, gdzie trafia coraz więcej małych pacjentów z Ukrainy. 12.03.2022 13:38
Jak i dlaczego warto uzupełniać braki w uzębieniu? - protetyka

Jak i dlaczego warto uzupełniać braki w uzębieniu? - protetyka

Choć dla większości z nas braki w uzębieniu są wyłącznie problemem natury estetycznej, wpływają one również bezpośrednio na nasze zdrowie. Niezależnie od tego, w jaki sposób straciliśmy zęby - czy to w wyniku wypadku, choroby, czy ingerencji chirurgicznej - warto pomyśleć o uzupełnieniu luk. Dlaczego jest to tak istotne i w jaki sposób można uzupełnić ubytki w jamie ustnej? 12.03.2022 10:22    1
Światowy Dzień Nerek 2022 – 4 mln Polaków cierpią na przewlekłą chorobę nerek

Światowy Dzień Nerek 2022 – 4 mln Polaków cierpią na przewlekłą chorobę nerek

Aż 4 mln Polaków cierpią na przewlekłą chorobę nerek, która stopniowo prowadzi do niewydolności nerek. Większość o tym nie wie i nie leczy się – przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Nerek, który przypada 10 marca. 10.03.2022 16:15    1
Picie nawet niewielkich ilości alkoholu postarza mózg

Picie nawet niewielkich ilości alkoholu postarza mózg

Obszerne badanie z udziałem 36 tys. osób pokazało, że regularne picie już niewielkich ilości alkoholu ma dla mózgu podobne konsekwencje, jak starzenie się organizmu. 50-latek pijący średnio dwa piwa dziennie ma mózg o 10 lat starszy, niż niepijący rówieśnicy - wykazało badanie. 09.03.2022 17:56    2
Zapraszamy na badania mammograficzne

Zapraszamy na badania mammograficzne

LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 50-69 lat finansowane przez NFZ  w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Po raz pierwszy w 2022 roku będą mogły wykonać je Panie, które urodziły się w 1972 roku. 04.03.2022 09:45    1
Psycholog: w kontaktach z uchodźcami wykażmy się delikatnością i taktem

Psycholog: w kontaktach z uchodźcami wykażmy się delikatnością i taktem

Udzielając pomocy, starajmy się odpowiadać na potrzeby drugiego człowieka i ofiarować to, co rzeczywiście jest potrzebne. W kontaktach z uchodźcami wykażmy się delikatnością i taktem; wystrzegajmy się słów nasilających niepokój o aktualną sytuację - radzi psycholog, dr hab. Aneta Borkowska, prof. UMCS. 02.03.2022 11:33    1
Eksperci: migrena to najczęstsza i najdroższa choroba neurologiczna

Eksperci: migrena to najczęstsza i najdroższa choroba neurologiczna

Migrena jest najczęstszą chorobą neurologiczną – cierpi na nią 11-12 proc. społeczeństwa. Jest też najdroższą spośród schorzeń neurologicznych – jej koszty pośrednie mogą sięgać nawet 8,6 mld złotych rocznie – powiedzieli eksperci w rozmowie z PAP. 28.02.2022 16:38
Zielone tereny i czyste powietrze chronią przed ADHD

Zielone tereny i czyste powietrze chronią przed ADHD

Dzieci narażone na zanieczyszczone powietrze i z niewielkim dostępem do zieleni są bardziej zagrożone rozwojem ADHD - wynika z międzynarodowych badań. Najgorzej dzieje się, gdy oba te szkodliwe czynniki działają jednocześnie. 27.02.2022 19:00
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama