Żylaki? Możesz ich uniknąć

  • 6.12.2017, 10:00
Żylaki? Możesz ich uniknąć
Dużą część dnia spędzamy pracując w pozycji stojącej lub siedzącej. Minimalna ilość ruchu sprzyja powstawaniu żylaków, które stają sie aktualnie schorzeniem cywilizacyjnym. Jak się przed nimi ustrzec. Oczywiście stosując rekomnesatę w postaci ruchu oraz profilaktyczną odzież oraz bieliznę.

Kilka słów o anatomii


Długość wszystkich naczyń, którymi płynie krew w jednej nodze, wynosi aż 100 km. Trudno w to uwierzyć ale takie są fakty. Większość żył schowana jest głęboko miedzy mięśniami i tworzy tzw. układ żył głębokich, którymi odpływa z nóg do serca ok. 80% krwi a ich wydolność decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Większość chorób układu żylnego dotyczy jednak żył powierzchniowych, to właśnie tam powstają żylaki. Oba układy łączą poprzeczne żyłki nazywane perforatorami.

 

W prawidłowych warunkach, krew w kończynach dolnych płynie z układu żył powierzchniowych poprzez perforatory do układu głębokiego, skąd przesuwa się dalej w kierunku serca. Pionowa pozycja ciała sprawia, że żyły nóg muszą wykonać ogromną pracę, czyli przepchnąć krew z okolic stóp do serca. 

 

By krew mogła dotrzeć do celu żyły wspomaga tzw. pompa naczyniowo mięśniowa w stopie i łydce, która systematycznymi skurczami wypycha krew ku górze. A przed cofaniem się krwi (tzw. refluks żylny) chronią nas zastawki żylne, które zapewniają jednokierunkowy przepływ krwi. 

 


 

Mechanizm powstawania
 

Przebywając wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej nie uruchamiamy pomp wspomagających wędrówkę krwi ku sercu. Bez pomocy ze strony pompy mięśniowej, krew przegrywa walkę z grawitacją: spada prędkość jej przepływu, krew zalega w naczyniach (tzw. zastój krwi) i z coraz większym ciśnieniem napiera na ich ściany.

Aby zwiększone ciśnienie nie uszkodziło ścianek naczyń i zastawek, nasz organizm wypracował reakcję obronną: zawarta we krwi woda przenika przez ścianki naczyń do tkanek – dzięki temu ciśnienie krwi spada, ale nogi stają się opuchnięte. Tak właśnie wygląda mechanizm powstawania obrzęków.

Gdy często znajdujemy się w sytuacji, w której krążenie krwi w nogach jest osłabione, zastawki w końcu nie wytrzymują siły napierającej krwi i przestają być szczelne: krew cofa się, a jej nadmiar „rozdyma” odcinkowo ściany naczyń. W miejscach, gdzie żyły się poszerzyły, tworzą się mini żylaki popularnie zwane „pajączkami”. Jeśli krew zbyt długo zalega w naczyniu, to z czasem żyły wydłużają się i rozciągają coraz bardziej, i jak rozciągnięta sprężyna nie wracają do pierwotnego kształtu. Niewydolność pogłębia się i w miejscach nieprawidłowego poszerzenia tworzą się zgrubienia, czyli żylaki. Wypełniony niedotlenioną krwią żylak widoczny jest pod skórą jako niebieskawa, kręta linia ze zgrubieniami

 

Jak unikać żylaków?

 

Mamy dla Was kilka porad. Stosując je profilaktycznie, możecie zapobiec wystąpieniu żylaków.
 

- unikaj długiego stania lub siedzenia, a jeśli to niemożliwe, wypompowywuj nadmiar krwi z naczyń ruszając stopą w górę i na dół

- odpoczywaj i śpij z lekko uniesionymi nogami, a gdy siedzisz opieraj je na podnóżku

- nie dźwigaj ciężkich rzeczy

- prowadź aktywny styl życia wykonuj ćwiczenia każdego dnia, pływaj, chodź na spacery

- nie wkładaj uciskającej i krępującej ruchy odzieży, ani skarpet czy podkolanówek ze zbyt obcisłym ściągaczem

- unikaj nadmiernego przyrostu masy ciała

- noś wygodne obuwie

- dbaj o odpowiednią dietę: produkty bogate w błonnik oraz witaminy (szczególnie Wit. C i PP), ogranicz ilość soli

- unikaj gorąca,

- wskazane są masaże stóp szorstką myjką oraz naprzemienne polewanie ich zimną i ciepłą wodą

- profilaktycznie noś specjalne medyczne produkty przeciwżylakowe

 

Produkty dostępne są w Twoim Sklepie Medycznym w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Słowackiego 4. 

 
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe