Poduszka i... po bólu

  • 08.04.2020, 20:40 (aktualizacja 08.04.2020, 20:50)
  • Mariusz Strzępek
Poduszka i... po bólu
Niemal każdemu z nas zdarza się uskarżać na bóle kręgosłupa. Najczęściej skargi te dotyczą dolegliwości na jego odcinku szyjnym. Związane one są m.in. z aktywnością zawodową związaną z pracą przy biurku, ale dotyczą tak naprawdę wszystkich grup zawodowych. Mięśnie szyi i barków są napięte przez cały dzień a kiedy wieczorem kładziemy się spać także nie pozwalamy im odpocząć, używając najczęściej miękkich puchowych lub poliestrowych poduszek. W ten sposób zamiast odpoczywać męczymy się także w nocy. Jak sobie pomóc? Specjaliści mówią: kupując dobrą poduszkę ortopedyczną.

Wiele osób słysząc propozycję zakupu poduszki ortopedycznej zastanawia się czy warto wydawać pieniądze? Czy rzeczywiście w naszym przypadku istnieje potrzeba ich używania? 

- Często z takim podejściem spotykamy się w naszej pracy - mówi Kinga Jarząbek z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim. - Jeśli mamy jednak wątpliwości warto skorzystać z porady lekarza, bądź wyspecjalizowanego rehabilitanta. Zaleceń medycznych nie należy lekceważyć. Poduszki ortopedyczne mają jednak też zastosowanie profilaktyczne. Nieduży i niebyt kosztowny przedmiot może w znaczący sposób wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie.

Jaką poduszkę kupić? W internecie aż roi się od ofert

- Odpowiedni dobór poduszki ortopedycznej to klucz do sukcesu. Źle dobrana, może być powodem nie ulgi a wręcz nasilenia się dolegliwości bólowych.  Poduszkę  powinno dobierać się pod okiem specjalisty (fizjoterapeuty lub profesjonalnego personelu sklepu medycznego).

Z tego, co zdążyłem się zorientować, istnieje wiele rodzajów poduszek ortopedycznych. Czym różnią się one między sobą?

- Przede wszystkim rozmiarem, czyli wysokością poduszki a także zastosowanym wypełnieniem. Są więc poduszki konturowe, które stosuje się podczas spania.  Dopasowują się one do konturu głowy, szyi, a także ramion.  Łagodzą bóle głowy, sztywność karku i eliminują bóle szyi. Co ciekawe łagodzą objawy chrapania lub bezdechu sennego. Ciekawą propozycją są też poduszki turystyczne, kształtem przypominające podkowę.  Można używać ich w biurze, w czasie podróży autem lub w samolocie.  

Poduszki tylko pod głowę?

- Oczywiście nie tylko. Często stosowane są na przykład poduszki kolanowe w kształcie klepsydry. Umieszczone  między nogami utrzymują prostą, boczną pozycję podczas snu oraz poprzez rozdzielenie nóg zwiększają przepływ krwi. Są też poduszki klinowe i lędźwiowe,  

Jakie elementy bierzecie pod uwagę dobierając poduszkę dla konkretnej osoby?

- Przede wszystkim ważna jest budowa  anatomiczna ciała. To od niej zależy dobór rozmiaru poduszki ortopedycznej. Właściwie wszyscy producenci, oferują poduszki w kilku różnych rozmiarach (wysokościach). Największe znaczenie ma tu szerokość barków. Zgodnie z zasadą, że im szersze, tym większy rozmiar poduszki.  

li poduszkę przypisujemy do konkretnej osoby?

- Tak jest najlepiej, chociaż zdarzają się poduszki o regulowanej wysokości. Posiadają one wkładki, które można wyjmować lub umieszczać w poszewkach, dostosowując do osoby, lub indywidualnych odczuć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

- Na wrażliwość i siłę nacisku. Poduszki ortopedyczne wykonane są z pianki poliuretanowej lub visco-elastic.  Pierwsza z nich ma właściwości wentylacyjne i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zachowując sprężystość. Polecamy je osobom  o większej potliwości okolic głowy i szyi, lubiących poduszki elastyczne i twardsze.

Czym różni się od termoplastycznej (visco-elastic)?

- Tego rodzaju pianki pozwalają na równomierne rozłożenie  nacisku na poduszkę.  Jednocześnie w sposób optymalny podtrzymuje szyję. Pianka ta reaguje na temperaturę ciała. Dopasowuje się  do pozycji podczas snu.  Takie poduszki polecamy  dla osób o większej wrażliwości okolic szyi i głowy.

 

Porad udzielała

Kinga Jarząbek

Twój Sklep Medyczny

ul. Słowackiego 4

97-200 Tomaszów Mazowiecki

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Eeeeee
Eeeeee 31.08.2017, 23:51
Ta pani na foci, ładna
pomaga
pomaga 14.11.2015, 14:47
nasza świadomosc i uziemienie -chodzić boso po ziemi -trawie i robić wirtualne pozzytywne przesłanie energii do wnętrza ziemi jak i w górę te energie pomoga wszystkim ,jeśli się tylko chce

Pozostałe