Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 09:09
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Apostazja po włosku, czyli jak wygrać z Kościołem

Z Adrianem Kowalikiem, trzynastą osobą w Polsce, która wystąpiła z Kościoła katolickiego na drodze świeckiej, rozmawia Karolina Ososińska.

Ludzie pragnący dokonać apostazji kierują się różnymi motywami. Często są to osoby wierzące, którzy nie do końca zgadzają się z doktryną Kościoła katolickiego. Co Ciebie skłoniło do wystąpienia z Kościoła?

Przede wszystkim to, że jestem ateistą. Chociaż Kościół też jest mi całkowicie obcy, jeśli chodzi o poglądy.

 

Jesteś trzynastą osobą w Polsce, która wystąpiła z Kościoła „po włosku”, czyli na drodze świeckiej. Próbowałeś dokonać aktu apostazji według oficjalnej instrukcji episkopatu?

Próbowałem. Chciałem zrobić to w miarę spokojnie i łagodnie. Poszedłem do kościoła tomaszowskiej parafii, do której przynależę według miejsca zamieszkania. Udałem się tam z dwoma świadkami – z rodzicami [instrukcja KEP zaleca, aby przynajmniej jeden ze świadków był rodzicem lub chrzestnym odstępcy – przyp. red.] oraz z wypełnionym formularzem aktu apostazji. Jak ksiądz usłyszał o tym, co chcę zrobić, wyzwał nas od psycholi i kazał iść do szpitala, a nie do kościoła. I w sumie tyle było dyskusji.

 

Ksiądz nie wykazał żadnej chęci przyjęcia dokumentu?

Nie, w ogóle nie było rozmowy. Wyzwał mnie, wyzwał moich rodziców.

 

W oficjalnej instrukcji episkopatu, można znaleźć punkt nakładający na proboszcza wymóg odbycia z parafianinem rozmowy w której winien „z miłością i roztropnością podjąć wysiłki, by odwieść go od tego zamiaru i obudzić wiarę zaszczepioną w sakramencie chrztu”. Takiej dyskusji również nie było?

Nie, niestety. A szkoda, szkoda…

 

Piekłem też ksiądz nie straszył?

Nie. Wątpię czy oni sami wierzą w to piekło.

 

W związku z niepowodzeniem w przeprowadzeniu formalnego aktu apostazji według instrukcji KEP-u zdecydowałeś się na wystąpienie z Kościoła drogą świecką.

O tym, że istnieje alternatywa dla aktu apostazji, wiedziałem już wcześniej.

 

Świecka procedura opiera się na Ustawie o ochronie danych osobowych i domaganiu się sprostowania danych nieaktualnych. W razie odmowy ze strony Kościoła, sprawę kieruje się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jak to przebiegało w twoim przypadku?

Dowiedziałem się dokładnie co i jak muszę zrobić, wydrukowałem papiery. Wysłałem dokumenty listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, tak jak jest to zalecane, jednak do innej parafii, niż ta, w której wcześniej byłem. W ciągu dziesięciu dni otrzymałem odpowiedź – akt chrztu z adnotacją potwierdzającą wystąpienie z Kościoła katolickiego aktem formalnym.

 

 

Książa się nie odwoływali?

Nie. Często takie sprawy kończą się odwołaniami i lądują w sądzie, często też ludzie, którzy chcą wystąpić z Kościoła, takie sprawy przegrywają. Mnie się udało, od razu. Na szczęście.

 

Jaki sens ma w ogóle występowanie z Kościoła? Czy bycie ateistą „w duchu” nie byłoby łatwiejsze? Czy ten papierek rzeczywiście jest tak istotny?

Dla mnie jest istotny. Jest to papierek, ale jest też świadomość, że już nie uczestniczę w tym wszystkim i to jest dla mnie najważniejsze. Samoświadomość, wolność sumienia i potwierdzenie swojej niezależności. Mógłbym oczywiście dalej ciągnąć swoje bycie w Kościele – „jestem, bo jestem, ale nie wierzę”, ale wolę jednak mieć to udokumentowane, postawić na swoim.

 

W zasadzie korzyści żadnych z tego nie masz?

Nie mam.

 

Raczej ograniczenia?

Czy ja wiem? Jestem objęty ekskomuniką, tak jak w przypadku formalnej apostazji według instrukcji episkopatu i wszystkie konsekwencje odnoszą się także do mojego przypadku. Ale dla ateisty to nie są ograniczenia [skutkami kanonicznymi ekskomuniki są: niemożność sprawowania i przyjmowania sakramentów oraz sprawowania sakramentaliów, zakaz udziału ministerialnego w obrzędach kultu, zakaz wykonywania funkcji w Kościele oraz pozbawienie pogrzebu kościelnego - przyp. red.].

 

Jak najbliżsi zareagowali na Twoją decyzję? Rodzina wie, że jesteś odstępcą?

Wszyscy wiedzą, nie ukrywam tego. Rodzina przyjęła to bardzo lekko, w sumie większa jej część to osoby „antykościelne”. Rodzice też chcą wystąpić z Kościoła.

 

Spotkałeś się z krytyką ze strony osób wierzących?

Z rodziny nie. Każdy to akceptuje na swój sposób.

 

A znajomi?

Parę osób miało z tym problem. Ale to już są byli znajomi.

 

Czy uważasz, że wyznanie i przynależność religijna powinna być w ogóle odnotowywana? Czy powinna być wyłącznie wyborem sumienia?

Powinna być wyborem sumienia i nie powinna być odnotowywana, chociaż ja jestem dumny z tego, że jestem ateistą i chciałbym to podkreślać. Nie ukrywam się z tym nigdzie i fajne jest to, że mogę to otwarcie przyznać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

AK-47 06.08.2015 15:14
Tak. Jestem członkiem Kościoła. Tylko nie rozumiem co w tym złego? Czyn aby był uznany przez ogół za odważny wiąże się z zagrożeniem życia, zdrowia, osobistego bezpieczeństwa. Mieć motywacje altruistyczne. Ty nazywasz czynem odważnym wypisanie się z Kościoła. Jeśli ktoś stracił wiarę i Kościół jest dla niego zwykłą organizacją do której nie chce należeć ma prawo. Tylko, że to nie ma nic wspólnego z odwagą. Bo takich decyzji każdy człowiek w swoim życiu podejmuje setki jeśli nie tysiące. Decyzji na poziomie przynależenia do czegoś. Zapisujemy się do partii, różnych związków, organizacji ale też i rezygnujemy z przynależności. Czy możemy nazywać to czynem odważnym? Bez przesady. " On na pewno sobie ze wszystkim poradzi"-skąd ta pewność? "... ty zmieniasz zdanie jak ci wygodnie i jesteś jak listek na wietrze"- podaj przykłady. "...a na dodatek jesteś bardzo strachliwy i to jest twój wielki problem"- na jakiej podstawie oceniasz mnie jako strachliwego? Bo nie wypisałem się zgodnie z modą z Kościoła tylko staram się bronić wspólnoty do której należę? O jakim problemie piszesz? Znalazł się psychoterapeuta, cholera! Próbujesz mnie stygmatyzować. Będę się za Ciebie modlił.

tak 06.08.2015 00:47
Ty i tak tego nie zrozumiesz bo jesteś podszyty strachem i pod wielkim wpływem kościoła jak widzę . Trzeba mieć cywilną odwagę aby zakłamaniu powiedzieć dość .Z tobą nie ma co dyskutować bo ty zawsze i wszystko potrafisz obrócić jak to ktoś napisał kota ogonem,bo tylko twoja racja to święta racja . On na pewno sobie ze wszystkim poradzi a ty nie bo ty zmieniasz zdanie jak ci wygodnie i jesteś jak listek na wietrze a na dodatek jesteś bardzo strachliwy i to jest twój wielki problem .

AK-47 05.08.2015 22:48
Człowieku, Ty się dobrze czujesz??? Apostazja jest przeciwstawieniem się Kościołowi??? To co? Na złość Kościołowi stanę się apostatą? No proszę! Tu się kolesie produkują nad filozoficznym umotywowaniem odejścia z Kościoła a to się okazuje, że wystarczy być "silnym psychicznie" i zrobić na złość. " Taki człowiek poradzi sobie i z końcem żywota"- W jaki sposób?......

tak 05.08.2015 22:11
Jesli miał siłę i odwagę to zrobić to jest pewny tego i na pewno nie zrobił tego bez namysłu . bo tylko człowiek silny psychicznie mógł przeciwstawić się kościołowi . Taki człowiek poradzi sobie i z końcem żywota .

ateista 05.08.2015 10:08
tyle że ksiądz to jednak trochę inna profesja niż przykładowy murarz... skoro mówi o życiu wiecznym, o Bogu, o takim postępowaniu w życiu doczesnym aby móc osiągnąć życie wieczne a po zejściu z ołtarza wykorzystuje nieletnich to chyba nie bardzo wierzy w to co mówi; mało księży siedzi w więzieniach, owszem, ale Polskich, poszukaj sobie statystyk, np w USA; w tym naszym katolandzie afery pedofilskie w KK są skrzętnie ukrywane

AK-47 05.08.2015 20:41
"tyle że ksiądz to jednak trochę inna profesja niż przykładowy murarz..."......I to mówi ateista? A co? Dla murarzy jesteś bardziej wyrozumiały? Pedofilia to zbrodnia bez względu na profesję! A czy to czasem nie palikociarnia rzuciła kiedyś projekt aby obniżyć wiek umożliwiający rozpoczęcie współżycia bez odpowiedzialności karnej? Co masz na myśli pisząc: "w tym naszym katolandzie afery pedofilskie w KK są skrzętnie ukrywane" ?

AK-47 04.08.2015 21:50
Żeby o kimkolwiek (ksiądz, murarz rowerzysta wszystko jedno) mówić, że jest pedofilem winien zapaść wyrok skazujący. A w ogóle co to jest "skazywanie z automatu"? "Ilu ich wciąż nie usłyszało wyroku lub sprytnie się wyślizgnęło?"- Pytasz o murarzy? A tak poważnie pytanie to dotyczyć powinno każdej grupy zawodowej.

yatzek 03.08.2015 17:28
Muszę zrobić to jak najszybciej.

ateista 30.07.2015 20:51
@35 - to że tylko jeden siedzi to jest bardzo łatwo wytłumaczyć: SWÓJ SWEGO BRONI; gdyby dajmy na to w grupie 70 murarzy okazało się, ze jeden "lubi" dzieci to po pierwsze dostałby taki wpier..l żeby się nie podniósł a po drugie poszedł by siedzieć; gdy w grupie 70 księży okazuje się ze jeden jest pedofilem to po pierwsze dostaje rozgrzeszenie a po drugie jest przeniesiony......bynajmniej nie do więzienia tylko do innej "parafii"; doskonały przykład: zboczeniec Wesołowski z Dominikany... BTW o godz.18.12 to chyba powinieneś plackiem leżeć w świątynii a nie siedzieć przy tym szatańskim internecie...

AK-47 30.07.2015 21:25
Ale my tu mówimy o skazanych. Osądzonych i skazanych. Cyt.: "SWÓJ SWEGO BRONI; gdyby dajmy na to w grupie 70 murarzy okazało się, ze jeden "lubi" dzieci to po pierwsze dostałby taki wpier..l"- Po pierwsze primo byłby to samosąd. Po drugie primo jednak tych siedemdziesięciu nie dostało! Państwo musiało wyręczyć innych murarzy aż w siedemdziesięciu przypadkach! A ilu murarzy przeniesiono cichcem na inne budowy?...... W świątyni nie leży się plackiem.

AK-47 30.07.2015 17:38
No nie widzę! A czym że były/są krucjaty? A może wypowie się Pani o dżihadzie? Bo mam wrażenie, że unika Pani tematu od drugiej strony.. Czy ma Pani świadomość, że w kraju muzułmańskim taki czyn jaki zrobił bohater Pani artykułu skończyłby się dla niego smutno? Dla Pani samo słowo krucjata jest tak negatywne, że dyskusja o nich jest dla Pani jest nie do przyjęcia. Będzie Pani zawiedziona ale mój stosunek do krucjat jest pozytywny. A to z tego powodu, że wtedy z dala od siebie trzymaliśmy tą muzułmańską hołotę.Niech sobie Pani poszuka na portalu zdjęcia zarzynanej kobiety- chrześcijanki. Rozebranej do naga, związanej. Gdzie tłum rozradowanych muzułmanów poderżnął jej gardło w taki sposób aby się powoli wykrwawiała. Krew zbierano do miski. Nawet mając negatywny stosunek do wojny oglądając takie zdjęcia możemy zwątpić we własny pacyfizm. Tak więc droga Pani krucjaty były, są i będą. Choć dzisiaj są nazywane inaczej. Widząc coś złego w krucjatach to jak złożyć broń przed wrogiem. Ale co tam! Focha można strzelić zawsze!

Ajdejano 30.07.2015 15:33
Mistrzu "zejk" : jak się czyta te twoje wpisy, na język same narzucają się słowa: to twoje pisanie to takie "ble, ble, ble". Właśnie takie "ble, ble, ble" piszą takie prowincjonalne ludziki - bez jaj i przeważnie bez jakichkolwiek zdecydowanych poglądów. Takie ludziki żyją poglądami podawanymi ludowi przez świat mediów, jak właśnie tvn, superstacja, gazeta wybiórcza. Oni zawsze chcą być: O.K., cool i ogólnie "ło jejku, jejku " - zgodnymi z aktualnymi poglądami "tryndy" . I o czym z takimi ludzikami dyskutować? Jednak, mistrzu - nie przejmuj się ! Z wiekiem ci to przejdzie. Kiedy przejdzie ? Jak zaczniesz obliczać twój kapitał początkowy, bo będziesz coraz bliżej emerytury. I jak ci wtedy wyjdzie, że dostaniesz ca 500-600 zł na rękę.

30.07.2015 16:00
Odpowiedz proszę na pytanie, bo wciąż tego nie zrobiłeś. Po co obrażasz osoby o innych poglądach niż twoje, co chcesz tym osiągnąć?

XYZ 05.08.2015 21:31
Ale on ci nie odpowie bo on nigdy nie odpowiada , kręci zmienia temat wprowadza nowe wątki i odwraca kota ogonem , bo tylko jego i jego guru racja to jedyna i święta racja . Nie warto z nim wchodzić w polemikę i czekać na zadane pytania , bo i tak nie odpowie ponieważ nic konkretnego odpowiedzieć nie może . On potrafi tylko obrażać innych , ubliżać innym tylko dlatego że raczą mieć inne zdanie niż ten ...... nie będę się zniżać do jego poziomu i pisać za co ja go uważam .

ewka 30.07.2015 11:01
"w zeszłym roku na Fundusz Kościelny wydano 133,1 milionów złotych. To rekord od 25 lat, od kiedy tylko fundusz istnieje" Kościół powinien utrzymywać się z dobrowolnych datków wiernych, dobrowolnych! - tylko za co grubasy napełniałyby wtedy swoje wielkie brzuchy.

ateista 30.07.2015 09:57
@26 - to samo tyczy się księży, Ty ich nazywasz Wasza Świątobliwość a dla mnie to pedofile i złodzieje.... i tak sobie siedzisz w tej swojej świątynii i słuchasz tych bredni czarnych krwiopijców wmawianych od 2000lat; ja tam też dokonałem aktu apostazji w jednym z tomaszowskich kościołów i jakoś problemu z tym nie miałem

AK-47 30.07.2015 18:12
Z wypowiedzi ministra wynika, że w listopadzie 2013 roku przebywało w zakładach karnych 1454 skazanych za czyny pedofilskie, w tym jeden ksiądz. Tak jest – jeden ksiądz na półtora tysiąca skazanych. Około 900 skazanych pedofilii nie ma zawodu. 70 to murarze, 30 rolnicy, 30 – ślusarze, 25 - mechanicy samochodowi. I jeden ksiądz. Statystyka skazań wskazuje więc, ze pedofilia w kościele to absolutny odosobniony margines. 70 skazanych murarzy i jeden ksiądz... to by znaczyło, ze raczej w budownictwie jest problem z pedofilią, a nie w kościele. Myślę, że jeśli chodzi złodziejstwo księża również stanowią margines. Ty księży nazywasz pedofilami i złodziejami. Statystyki pokazują coś innego. Nieprawdą więc jest, że wszyscy księża to złodzieje, pedofile. Nie wszyscy. Nie masz racji ale masz prawo do własnych wyobrażeń. Co do wypowiedzi Ajdejano.... On osoby homoseksualne nazywa językiem potocznym. Reasumując: Nie wszyscy księża to pedofile i złodzieje. Ale czy nie wszyscy homosie to "pedzie" i "lesby"?

UAZ 04.08.2015 11:53
Czy każdy ksiądz pedofil jest z automatu skazywany? Ilu ich wciąż nie usłyszało wyroku lub sprytnie się wyślizgnęło? Po wypowiedziach hierarchów że ,,KK nie ma obowiązku zgłaszać do sądu księży pedofilów" daje do myślenia z czym obcujemy. Rączka rączkę myję...

pop 30.07.2015 09:48
Nie dziwię się że Tomaszów to taka zapyziała dziura, nie ma tu szans na zmiany. Plotkarska beznadziejna wioska która tworzą tacy ludzie jak Ajdejano zarozumiali, zacofani, sfrustrowani, nie szanujący innych. Ot takie śmierdzące bagienko!

kiki 30.07.2015 09:25
Kijewski pyta "czy formalnie z Kościoła występują np. Świadkowie Jehowy?".... Nie występują, bo Kościół tę Kocią Wiarę za sektę ma. Nie należą do Kościoła KK ani Chrystusowego. To kocia sekta, pedzie, lesby i różnej maści "zwichnięci" psychicznie i fizycznie. Po In Vitro chętnie ich przyjmują...no, to taka palikociarnia grodzka...tzn. insza inoszość w ich mniemaniu, ale my wiemy o co chodzi jak oni nie wiedzą....o co chodzi.

Ajdejano 30.07.2015 08:33
Ciebie można określić jako takiego małomiasteczkowego człowieczka, siedzącego przed telewizorkiem i oglądającego tvn lub czytającego gazetę wybiórczą i łykającego te ich sensacje - jak młody indor kluchy. I nałykasz się tych sensacji i natychmiast to przyjmujesz i natychmiast (w Twoim mniemaniu) jesteś wielki postępowy i światły, nowoczesny filozof. I nie chcesz przyjąć do wiadomości, że ten Twój wielki "postympowy" mózg i "nowocesny" świat - są takie same malutkie i nic nie znaczące, jak i mój - trochę inny świat. To pytam: dlaczego Ty masz prawo do opisywania Twojej rzeczywistości, a ja mam tylko tę Twoją pokrzywioną rzeczywistość, wyłącznie akceptować i wychwalać ? I dodatkowo dorzucę: ty nazywasz homosiów i lesby jako osoby "o innej orientacji seksualnej", a ja ich nazywam tak, jak np. Cejrowski: pedzie i lesby. I tyle w temacie. Nie bądź takim lokalnym, małomiasteczkowym frajerem-filozofem. I nie łykaj wszystkiego, co Ci podrzucą media . Będziesz zdrowszy.

30.07.2015 14:35
Chłopie, kolejny raz ładujesz ślepakami. Nie mam telewizora, wyborczej nie czytam, a ty zaliczasz odjazd w formułowaniu zupełnie nie popartych żadnym faktem wniosków. Nie odmawiam ci prawa do komentowania i opisywania rzeczywistości w sposób, jakim ją postrzegasz. Oczekuję jedynie elementarnego poszanowania godności. Wyzywanie mnie od "pedziów" i "małomiasteczkowych frajerów" nie mieści się w zakresie pojęcia szacunek. W swoich komentarzach do twoich wypowiedzi odnoszę się wyłącznie do faktów i słów, które ty, w tym wątku napisałeś. Nie obraziłem cię ani jednym słowem, a ty kierujesz w moim kierunku inwektywy. Skoro nie masz ochoty zmienić swojego postępowania, nie będę marnował na to więcej swojego czasu i energii. Proszę cię tylko o odpowiedź na pytanie z mojego pierwszego wpisu: Po co obrażasz osoby o innych poglądach niż twoje, co chcesz tym osiągnąć?

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę Żelechlinek ocala pamięć. Stare zdjęcia, listy i rodzinne dokumenty mogą stać się częścią historii gminy
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama