Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 10 sierpnia 2022 00:26
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Protesty na ulicach. Ratownicy medyczni mają dość. Opuszczają szpitalne oddziały ratunkowe. Także w Tomaszowie Mazowieckim

Katowice, Kraków, Olsztyn czy Szczecin. To tylko kilka miast, w których w środę odbędą się protesty. Jeśli nie przyniosą efektu, fala strajków ma zalać całą Polskę. W Jeleniej Górze, Tomaszowie Mazowieckim i Wrocławiu ratownicy medyczni w ogóle nie przyjdą do pracy.
Protesty na ulicach. Ratownicy medyczni mają dość. Opuszczają szpitalne oddziały ratunkowe. Także w Tomaszowie Mazowieckim
Autor: iStock

Pogardliwie nas potraktowano, poobcinano nam dodatki (covidowe), które były konieczne, żebyśmy podjęli kolejny wysiłek i wzięli jeszcze 100 kolejnych godzin. Ja w kwietniu i maju przepracowałem po 500 godzin

- mówi jeden z organizatorów protestu - Adam Piechnik

Należałoby dodać, że nie pierwszy raz. Jeszcze nie tak dawno temu w Tomaszowie Mazowieckim ratownicy pracowali za stawkę wynoszącą 10 zł za godzinę. Są najbardziej niedocenianą grupą zawodową wśród wszystkich medyków. A przecież to oni są na pierwszej linii frontu. Także tego w walce z covidem. 

Przypominamy nasz artykuł Ratownik za "dychę"? W tym roku realnym z kolei stało się zagrożenie przejęcia ratownictwa przez WSRM. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule Na ratunek Pogotowiu.... czy do tomaszowskich chorych przyjadą tomaszowskie karetki? Co ciekawe ratownicy temu pomysłowi przyklasnęli, licząc na to, że zaczną zarabiać jak ich koledzy w Łodzi. W ostatnich dniach ratownicy z Tomaszowa podobnie jak ich koledzy z innych miast zaczęli odmawiać podpisywania umów. 

Mamy dosyć. Przepracowaliśmy niemal cały czas pandemii godząc się na wszystko. Byliśmy świadkami rzeczy, o których trudno jest nawet mówić. Do końca życia zapamiętam, jak przywieźliśmy na oddział pacjenta i mijaliśmy cierpiących i proszących o pomoc ludzi.  

- skarży się jeden z tomaszowskich ratowników. 

Władze powiatu udają, że problemów szpitala nie widzą. Chwalą się natomiast poczynionymi wydatkami, niczym dzieci nowymi zabawkami. Tylko, że one nie stanowią remedium na chorobę jaka dotknęła naszą lecznicę. 

 

 

30 czerwca spotkamy się, żeby zamanifestować swoją obecność w systemie ochrony zdrowia. To jest już pewne. Ministerstwo Zdrowia niekoniecznie jest otwarte na rozmowy, tzn. zaproszenie wysłali (trochę późno, Minister Niedzielski na konferencji podkreślił, że rozmowy z ratownikami medycznymi trwają.....hmmm, może ktoś na nich był, bo nie my). A życie sobie...” – ogłasza Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i zapowiada na środę manifestację w wielu miastach Polski.

W samo południe ratownicy mają wyjść na ulice m.in. Katowic, Krakowa, Szczecina, Olsztyna, Warszawy, Rzeszowa. Lista cały czas się wydłuża. Największa manifestacja ma się odbyć w stolicy pod gmachem Ministerstwa Zdrowia. W pozostałych miastach protestujący przyjdą pod urzędy wojewódzkie.

 

 

Ratownicy medyczni chcą realizacji postulatów, o których mówią już od czterech lat. Chodzi o:

  • otrzymywanie 1 200 zł brutto dodatku do podstawowej pensji,
  • wzrost stawek dla ratowników na umowach innych niż umowa o pracę,
  • wprowadzenie do tabeli współczynników osobnego punktu - ratownik medyczny - ze współczynnikiem 1,5 do końca 2021 r.,
  • wprowadzenia Ustawy o zawodzie i samorządzie Ratowników Medycznych,
  • nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

"W razie braku realizacji postulatów w terminie pilnym rozpoczniemy przygotowania do ogólnopolskiej akcji strajkowej z głównym założeniem absencji ratowników medycznych w ich miejscu pracy."

– grozi w komunikacie Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

 

 

A to oznacza, że jeżeli postulaty nie zostaną spełnione, to – jak mówią sami ratownicy – wysiądą z karetek i wyjdą ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Co na to minister zdrowia? „Jesteśmy w ciągłym dialogu z różnymi przedstawicielami grup medycznych.” – oświadczył w poniedziałek Adam Niedzielski, szef resortu i dodał, że rząd planuje przeznaczyć na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. „Będziemy rozmawiali, jak rozłożyć ten wzrost nakładów tak, żeby gwarancja czy zapewnienie partycypacji dla zawodów medycznych, w tym wzroście nakładów, również był zagwarantowany. Również przedstawiciele ratowników mogą liczyć na to, że tak, jak wszystkie inne zawody, będą docenione w tej ścieżce wzrostu nakładów na zdrowie.” – dodał minister.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Smutne ale pradziwe 05.07.2021 13:51
Zaczęłam pracę w latach 80 oczywiście na jednym etacie .Wtedy nie było takiej mody praca, praca i tylko praca. Oczywiście zarobione pieniądze wystarczały albo nie do tzw pierwszego. Teź byly obiecanki , źe juź będzie lepiej i tak zeszło do emetytury .Dlatego nie dziwię się, źe teraz wszyscy chcą podnosić stopć źyciową nie tylko egzystować .Ale w tym zawodzie jeszcze nikt się nie wzbogacił trzeba to sobie ułwiadomić. Po kilkunastu latach przyjdzie refleksja, źe najlepsze lata spędziło się w pracy i jeszcze po***dlo na zdrowiu.

Piesek. 04.07.2021 08:51
Ratownicy a zwłaszcza ci w naszym mieście to takie p... które wszystkiego się boją. Nigdy niczego nie zwojują. Ratownicy za dychę.

Do...) 03.07.2021 09:30
Powołać to sobie mozesz Dudka do reprezentacji na Euro... Jak ja zaczynałem to były wielkie obietnice i plany w rządzie... Państwowe ratownictwo medyczne. Pieniądze z budżetu państwa przywileje jak w mundurowe... A teraz jeździ się stara karetka i pisze się jacy to jesteśmy be... A bohaterzy narodu jeżdżą bronić kraju w Iraku czy Afganie... Albo ostatnio wysyła się straż graniczna na gra ce do Litwy.... A ty nadal mów że my jesteśmy z powolonia.... Może i z powołania bo kochamy to co robimy a pomoc niesiona ludzi daje nam frajdę... Ale nie może być tak że my będziemy doplacac

...) 04.07.2021 07:39
a co rząd ma do Twojej umowy o pracę z TCZ? .. tyle ile wynegocjujesz i na ile się zgodzisz tyle twojego..nie mówiłem że jesteście BE..Państwowe Ratownictwo Medyczne istnieje od 2006r i kasa na działalność jest płacona a co z tą kasą robią szefowie jednostek to chyba wiesz ...a jakich Ty się spodziewasz przywilejów? przecież jesteście teraz funkcjonariuszami publicznymi Art. 5. [Ochrona prawna osób udzielających pomocy] Dz.U.2020.882 t.j. co byś jeszcze chciał?

...) 02.07.2021 12:05
nikt nikogo do tej pracy nie zmusza... to jest wybór każdego z Was...

Drwal 02.07.2021 13:17
Ciebie pewnie zmuszają... Jak będziesz potrzebował pomocy że strony ratowników to nie zmuszaj się i nie dzwon po pomoc. Większość z nich zarabiając na rękę po 2800 powie dowidzenia. I pamiętaj, karetka bez ratowników to tylko karetka. Dużo zdrowia i poszanowania.

...) 03.07.2021 06:10
nie martw się o obsadę karetki ..jest pewnie wielu chętnych na twoje miejsce. tak było i tak będzie nawet za 2000 zł na rękę

, 03.07.2021 11:26
Może i będą chetni za te 2000 tys na rękę. Pytanie kto, pewnie jakieś niedouki. Dlatego warto się obawiać i obawiaj się o swoje zdrowie.

Do...) 02.07.2021 14:32
No i właśnie o to chodzi to jest wybór każdego z nas. I naszym wyborem było nie przedłużanie umów. To jak teraz w piekarni ludzie nie przedłuża umów to też będzie z tego artykuł? Nie ma w czym szukać sensacji nikt nie prosi o wyrazy współczucia ani o artykuł. Robi sie z nas wielkich buntowników abyśmy wyszli na najgorszych, bezdusznych. A to zwykłe prawo rynku. Każdy wybiera co dla niego najlepsze i tyle.

...) 03.07.2021 06:16
każdy ma prawo walczyć o swoje...ale kosztem cierpiących i umierających ? wybierając ten zawód chyba orientowałeś się jakie są warunki płacowe , do takiej pracy idzie się raczej z powołania

Do...) 03.07.2021 09:43
Czyli jednak nie rozumie Pan że każdy ma prawo walczyć o swoje. My nie podpisaliśmy umów ale jest inny personel na Sor i jak zapewnia naczelny praca nie jest zagrożona więc żadnych ofiar nie będzie. Mam powołanie dlatego ide pracować tam ( oczywiście jako ratownik medyczny w swoim zawodzie) gdzie wystarczy pracować etat. Dobry ratownik to ratownik wypoczety który ma siłę i chęć do pracy. I tego podejścia życzę wszystkim

Pacjent 01.07.2021 23:17
Uroczystość żałobna to się jednak żle kojarzy wiadomo przychodzą czasy gorsze i złe że każdy ma dość ale nekrolog to przecież tak jakby już człowieka nie było a gdzieś jest jeszcze nadzieja która tak szybko nie umiera

Ratownik 01.07.2021 11:27
2654,37.... Oczywiście do ręki... Normalnie tylko możecie mi pozazdrościć....

...) 01.07.2021 14:23
to jest z etatu w TCZ? za 12 dyżurów?

...) 01.07.2021 07:32
no i nikt z ratowników nie napisał ile zarobił z etatu przez ostatnie miesiące...... może jednak ktoś się odważy? dwanaście, trzynaście dyżurów po 12 godzin w miesiącu to nie jest dużo około 160 godzin

Najlepiej to hejtować ! 01.07.2021 16:44
Myślicie że ile się zarabia miliony ?? Każdy myśli że pielęgniarka czy ratownik to po 8 tys zarabia .. zapraszamy na wolontariat zobaczyć jak wygląda praca .. odpowiadamy za życie ludzi i chcemy godnie zarabiać na życie bez kredytów i martwienia się co dalej .. przykre jest to za każdy na nas napada ale z przysłowiowym bólem tyłka to biegiem się leci do szpitala.. po co komentować i hejtowac nie podoba się korzystać z prywatnych placówek a nie ubliżać tym którzy walczą tylko o dobry byt dla siebie o sowich rodzin !!!

RAT-MED 01.07.2021 06:39
Ale wiecie że to nie jest tak, że nagle straciliśmy powołanie i nie przychodzimy do pracy i bunt. Teraz skończyły nam się umowy ze szpitalem a nowe nie były na tyle atrakcyjne, żebyśmy chcieli je podpisać i tyle( Bo każdy ma prawo pracować gdzie chce i na warunkach jakie mu odpowiadają) . Nie ma co sie doszukiwać sensacji. Nadal będziemy " służyć" z powołaniem tylko tam gdzie warunki będą dla nas korzystniejsze. A że miejsc pracy dla ratowników jest więcej niż ratowników to mamy w czym przebierać by wybrać ofertę najkorzystniejszą dla nas. Duzo zdrowia dla wszytskich!

Racja 01.07.2021 13:48
To cała prawda. Człowiek wolny ma wybór i wybiera to co dla niego korzystne.

To nie jest smieszne 30.06.2021 19:19
Ratowikow w sor 2 etatowych, pozostałe osoby to sanitariusze,a sanitariusz to nie ratownik. Pozostały personel to pielęgniarki, z których większośc jest przed emeryturą. Jak dla mnie, to zapaść, do tragedii krok, ale decydenci mogą być spokojni, to nie oni będą padać na twarz, oni i tak zawsze wchodzą tylnymi drzwiami dla VIP, bo to przecież wybrańcy narodu.?

Ratownik medyczny 30.06.2021 16:31
Do T. M. Fajnie jak brałeś potrójna pensje... Tylko zmień kanał z TVPiS na inny.... A i pamiętaj straż, wojsko i policja to służba.. A służby zdrowia już nie ma od dawna tylko ochrona zdrowia.... Czyli bez dodatków, premii, nagród, trzynastek, mieszkaniowej, profitów w kredytach, zniżek na PKP a z *** odpowiedzialności za drugiego człowieka...

T. M 30.06.2021 21:55
Nie brałem podwójnej pensji ale obowiązków przez covic miałem wiecej bo złożyłem przysiege, ale znam ratowników, którzy wcześniej narzekali ze za dużo pracują jak im się zaplacilo to walili na 4 etaty i nie przeszkadzało im. NIE oglądam telewizji tylko wyrażam swoje zdanie

Pragnę wyjaśnić 30.06.2021 23:00
Dlaczego ratownicy nie protestowali podczas covid? Nie protestowali dlatego, że właśnie liczyli się z tym że taki zawód wybrali i ze są na pierwszej lini frontu. Pracowali za POZ które odmawiały wizyty i kazały wzywc pogotowie, pracowali za wszytskich tych którzy odmawiali wizyt domowych i nie było z tym problemu. Taki zawód wybrali. Nikomu nie przyszło do głowy protestować w takich sytuacjach. Dlaczego protestują teraz? Protestowali wcześniej zanim była pandemia. wcale nie chodzi o covidowe. Covidowe zabrali od 1 czerwca i mimo to wszyscy przyszli do pracy. Protestują bo od 1 lipca zabiera im się 10zł od każdej przepracowanej godziny. I to ma być sprawiedliwe? Chyba każdy, niezależnie od tego gdzie pracuje i jaką ma wypłatę i ma mieć zabierane 10 zł od każdej godziny to nie zgadzałby się na to. Niech zmienia zawód a nie płaczą że im źle i ciągle mało!!! Właśnie chyba teraz do tego dorośli że czas zmienić zawód. Nie zrobią sobie tym krzywdy, poradzą sobie. Pytanie kto przyjedzie karetką, kto będzie na SOR jeśli większość zmieni zawód.

Ratownik medyczny 01.07.2021 00:18
Jak bym zarabiał tyle co służby mundurowe i miał tyle przywilejów to bym na te 4 etaty nie musiał pracowac. Mieszkanie trzeba opłacić bo my co do niektórych za swoje musimy a nie płaci nam mieszkaniówki rzad

T. M 30.06.2021 16:00
Skoro przez covid brało się podwójna lub potrójna pensje było ok a teraz trzeba protestowac:) strażacy jakoś nie narzekali jak musieli jeździć często robiąc ich robotę, i jakoś nie protestowali, ale służy się z powołania a nie dla pieniędzy, wstyd.

.. 30.06.2021 17:49
Ale przecież sam naród powiedział " nie podoba się to możecie nie pracować" No to nie pracują :) posłuchali tych co płacą na nich składki więc zupełnie nie rozumiem oburzenia :)

F. 30.06.2021 18:01
Spróbuj za powołanie zapłacić za zakupy w sklepie lub za rachunki :) jeśli Ci się uda to poproszę o instrukcje :)

Ja 30.06.2021 19:23
Proponuję zatrudnić się w tych służbach i służyć. Gdyby pracownicy ochrony zdrowia zaliczani byli do służb, to mieliby podobne przywileje, a nie mają żadnych.

Ratownik medyczny 30.06.2021 16:00
Najniższa krajowa 2500 brutto plus dodatki za pracę w nocy i święta... No i możliwość chodzenia w kombinezonach ochronnych, zalanie się potem, narażanie siebie na zarezenie covidem, i świadomość możliwości zarażenia bliskich osób po powrotach z pracy.... No i oczywiście to wszystko za dziękuję od naszych kochanych władz... Które zakwalifikowały nas do "innych zawodów medycznych"

M 30.06.2021 12:40
Nie dziwię się. Jak widzą ile kasują lekarze z oddziałów covidowych za nic nierobienie to też chcą wykorzystać pandemię póki jeszcze się da.

...) 30.06.2021 11:26
może niech ratownicy powiedzą jakie mieli wypłaty przez ostatnie miesiące z umowy o pracę i bez nadgodzin to będziemy mieli jakiś obraz o wynagrodzeniach tej grupy zawodowej

Szczerze jak jest 30.06.2021 16:15
,, Następnie odejdę z ratownictwa. W innych zawodach, np. kierowcy czy sprzedawcy w supermarkecie dochody są większe niż zarobki ratownika. Ale jeśli nie jesteśmy nikomu potrzebni w naszym kraju, widocznie tak musi być,,

PSP 01.07.2021 09:49
Dokładnie , niech operują konkretnymi kwotami przy podaniu godzin pracy . Ile wychodzi im przy przysłowiowych 168 godzin samego wynagrodzenia zasadniczego bez dodatków , premii, covidów itp.

Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022