Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 08:20
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Terror w tomaszowskim DPS-ie. Przemoc, zastraszanie wymuszenia i seksualne molestowanie

To, co się dzieje w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Farbiarskiej sami pracownicy określają mianem horroru. Dyrekcja i personel sobie nie radzą, piszą więc dramatyczne pismo do Rady Powiatu. Chcą zmiany charakteru placówki i zatrudniania większej liczby pracowników. Tymczasem z treści pisma wynika, że potrzebni są tu raczej silni ochroniarze niż pielęgniarki i opiekunki

O tym, że Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Polnej, którym zarządza dyrektor Anna Pawlak, a dokładniej jego filia przy ulicy Farbiarskiej boryka się z problemem osób nadużywających alkoholu pisaliśmy już wielokrotnie. Od kilku lat wdaje się być nierozwiązywalnym a różne osoby i instytucje przerzucają się odpowiedzialnością za taki stan rzeczy.

Dyrekcja DPS wskazuje na MOPS który kieruje do placówki uzależnionych alkoholików, a Pomoc Społeczna odpiera te argumenty, twierdząc, że nie ma możliwości prawnych, by osób potrzebujących pomocy nie kierować do DPS.  Uzależnieni powinni być może trafiać do placówek specjalistycznych, których jednak w całym kraju brakuje. W tych, które istnieją, brak jest miejsc, a koszty utrzymania pensjonariusza są gigantyczne, sięgają 8-10 tysicy złotych za miesiąc. Teoretycznie powinny być one pokrywane przez pensjonariusza z części jego dochodów oraz rodzinę. W praktyce kwoty te pokrywa miasto. W skali roku w Tomaszowie Mazowieckim jest to kwota sięgająca 1,5 miliona złotych. 

Osoby notorycznie nadużywające alkoholu stanowią zagrożenie dla innych mieszkańców, wymuszają pieniądze, zastraszają, stosują przemoc fizyczną i psychiczną. Zakłócają ciszę i spokój chorym mieszkańcom, wymagają ciągłej opieki i kontroli ze strony personelu. Ponadto używają wulgarnych słów pod adresem osób pracujących, zastraszają, jak również spraszają "szemranych" znajomych, którzy również stanowią zagrożenie dla pozostałych 

- czytamy w piśmie pracowników DPS do radnych. Trudno nie odnieść wrażenia, że w DPS rządzi nie dyrekcja i personel ale pijani i agresywni pensjonariusze, a zarządzający placówkę stracili nad nią całkowitą kontrolę. Dyrektorka na jednym ze spotkań z radnymi, na których omawiano temat, podkreślała, że nie ma możliwości wprowadzenia regulaminu, który zakazywałby spożywania alkoholu, bo ograniczałby on prawa i wolności pensjonariuszy. Czy aby na pewno? 

Normą jest wysuwanie niemoralnych propozycji względem kobiet, poklepywanie, podśmiewanie się, 

- czytamy. Pracownicy podkreślają, że mieszkańcy DPS sami organizują sobie alkohol, przemieszczają się po całym mieście. Nie zgłaszają też personelowi dyżurującemu swoich wyjść. W placówce dochodzi też do bójek i awantur, które wszczynają pijani pensjonariusze. Wielokrotnie wzywana była Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. 

Dyrekcja stosuje wobec agresywnych pijaków "represje" w formie "pisemnych upomnień". Nie przynoszą rezultatu próby kierowania alkoholików do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i terapeutów. Tymczasem agresywne zachowania, zakończone interwencjami policyjnymi powinny kończyć się postępowaniami sądowymi. 

Rzeczywiście, część osób kierowanych do DPS ma w swojej dokumentacji medycznej ZZA, czyli Zespół Zależności Alkoholowej oraz zaburzenia zachowania z powodu spożywania alkoholu. Według danych przekazanych przez DPS stanowią oni 70% mieszkańców. Muszą być oni konsultowani psychiatrycznie, a nowo przyjmowani w trybie pilnym kierowane na oddział psychiatryczny 

Skierowanie do domu pomocy społecznej wymaga oceny stanu zdrowia oraz możliwości korzystania przez daną osobę z pomocy środowiskowej, w tym zbadania możliwości zorganizowania usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania lub w ośrodku wsparcia. Prowadząc postępowanie w sprawie umieszczenia osoby w domu pomocy, organ (czyli w naszym przypadku MOPS) obowiązany jest ustalić, czy osoba ta może otrzymać konieczną pomoc w miejscu zamieszkania. 

W przypadku ustalenia, że udzielenie pomocy jest możliwe, ale w rozmiarze niewystarczającym, należy przyjąć zaistnienie przesłanki uprawniającej do umieszczenia w placówce opieki społecznej. Przy czym umieszczenie osoby w domu pomocy społecznej traktowane jest co do zasady jako ostateczność. O umieszczeniu osób nadużywających alkoholu często orzekają też Sądy. 

Destrukcyjne zachowania i agresja mieszkańców powoduje konieczność ciągłej uwagi całego personelu. Zaabsorbowanie ich postępowaniem, ciągłe uspokajanie wiąże się z bezwzględną potrzebą poświęcenia dużej ilości czasu, co wpływa na ograniczenie czasu opieki dla pozostałych pensjonariuszy. 

- dowiadujemy się z pisma. Rozwiązaniem ma być zmiana profilu placówki, która pozwolić ma na zwiększenie ilości pracowników. Tylko czy rozwiąże to na pewno problem? W specjalistycznych domach pomocy społecznej, do których kieruje się alkoholików prowadzone są programy terapeutyczne i zajęciowe, stworzone specjalnie na potrzeby miejsca i zgodne ze specyfiką DPS.  Są one dopasowane do możliwości uczestników i uwzględniają ograniczenia wynikające z ich wieku i współistniejących chorób. Terapia trwa wiele miesięcy, a często sięga lat. Zabezpiecza się stałą opiekę psychiatryczną, lekarzy POZ, terapeutów, terapeutów zajęciowych. 

 Dyskusja toczy się od lat. Pytanie jakie należy postawić dyrekcji DPS brzmi: jakie działania podjęto, by jej w jakikolwiek sposób zaradzić. Być może koniecznym byłoby bliższe przyjrzenie się procesom zarządczym w placówce, a nawet wymiana kierownictwa. Zmiana profilu, zwiększenie liczy personelu być może są warunkiem koniecznym, ale nie wydaje się by był on wystarczającym 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

. 13.08.2023 18:06
Mimo wszystko nie zapominajmy, że nadal jest to praca jak każda inna i zawsze można z niej odejść. Gadanie o stażu nabytych przez to kompetncjach, jest żałosne. To nie są ludzie jakoś szczególnie wykfalifikowani, nawet jeśli po studiach. Pedagogia, resocjalizacja – najłatwiejsze kirunki studiów, ale tutaj personel w większości nie ma żadnych studiów. DPS to nie ośrodek wypoczynkowy i śwadomość tego powinna mieć i jedna i druga strona. Ogłoszeń ws opiekunek do pracy w Niemczech nie brakuje. Warunków wejściowych, oprócz często płci, nie ma żadnych. Pieniądze dużo wyższe. W Tomaszowie o warunkach pracy bidoli nawet działacz sportowo–reakreacyjny (nie wiem jak to inaczej nazwać bo do końca ani to sport, anie rekreacja), bo ze stanowiska posunął go inny z jeszcze dłuższym stażem a dodatkowo wyższym wykształceniem kierynkowym. To są takie małomiasteczkowe przyzwyczjenia, że praca w budżetówce czy na samorządowym musi być jedna do końca życia. Dla siebie z automatu dla żony w tym samym urzędzie.

Anonim 12.08.2023 19:35
Osobiście wzywałem policję do DPS przy ulicy Farbiarskiej... interwencja nie dotyczyła jednak problemów z pensjonariuszami, a złapania na gorącym uczynku pracownicy DPS przy ul. Farbiarskiej, która wg wskazań badania przez policję miała 2,5 promila we krwi. Problem pani dyrektor polega nie na braku możliwości ograniczenia swobód pensjonariuszy, a na braku kontroli nad własnym personelem. Arogancja i cynizm sięga tam zenitu, a jednak ... wg najnowszej ustawy jeszcze po 600 zł dodatku dostaną pracownicy, wśród których są alkoholicy i złodzieje. Ryba psuje się od głowy. Radni powinni kontrolować ten obiekt raz w tygodniu, żeby nauczyć ów zarozumialców, że mają do czynienia z chorymi, potrzebującymi wysokiej jakości opieki.

Antoni Malewski 08.08.2023 11:47
Komentatorzy, fachowcy, terapeuci nie alkoholicy, branżowi naukowcy, sponsorzy i tym podobni "uzdrowiciele" z najbardziej, śmiertelnej choroby jakim jest "alkoholizm" ... ZAPAMIĘTAJCIE określenie, diagnozę tej niewyleczalnej CHOROBY. Czym jest ta choroba - JEST TO CHOROBA KŁAMSTWA, ZAKŁAMANIA I ZAPRZECZANIA. A kim jest osoba dotknięta alkoholizmem - TO OSOBA, KTÓRA ZATRACIŁA KONTROLĘ W TRZECH, PODSTAWOWYCH DZIEDZINACH ŻYCIA - tj PRACA, ODPOCZYNEK, SEN. Jak się pozbyć tej, alergicznej choroby i czy jest na nią jakieś antydotum ??? TAK, JEST - to drugi, uczciwie transparentny w pozbywaniu sie swoich skostniałych wad charakteru, kłamstw, hipokryzji, już nie pijacy ALKOHOLIK. którego można spotkać w istniejacych w Polsce od 50 lat we Wspólnocie AA.

Antoni Malewski 08.08.2023 11:05
W odpowiedzi do "ajdejano". W MKRPA uczestniczyłem w "czasach nowożytnych" czyli po przemianach polityczno gospodarczych tj. "26" lat (1989 - 2015) pełniąc przeróżne funkcje, od członka, vice-przewodniczacego do prewodniczącego MKRPA. Jako osoba "z alkoholowym problemem" od ponad 34 lat do dzisiaj (w abstynencji) jestem - nierozerwalnym członkiem Wsponoty AA istniejacej przy ASKWP "ALA". Nie chcę popisywać się "branżową" mądrością, zdobytą wiedzą, bo takowa w tej dziedzinie nie istnieje a jeśli istnieje to od niej NIE wraca się do zdrowia bo na "alkoholizm" jest się "chorym" do końca swojego życia ale ... ale jako śmiertelnie, alergicznie uczulony na "pierwszy kieliszek" niosąc posłanie na nie wprowdzanie do organizmu tzw "pierwszego" czy pracując w MKRPA czy działam we Wspólnocie AA, odpowiedzialnie stwierdzam, że dzięki m.in. mojemu działaniu w "branży", SETKI TOMASZOWIAN OBOJGA PŁCI ŻYJĄCYCH Z PROBLEMEM chodzi TRZEŹWA z dumnie podnieioną głową po ULICACH MIASTA TOMASZÓW MAZ.

Edek 28.07.2023 20:16
Tylko paralizator na wyposażeniu opiekuna rozwiąże ten problem

Ja 25.07.2023 13:32
Jedna uwaga. Pijany i agresywny to nie sprawa dla psychiatry tylko dla Policji. To że Policja i inne służby robią sobie darmową izbę wytrzeźwień ze szpitala to już norma w naszym mieście. A kto za to płaci? Pan płaci i Pani płaci i Ja płacę bo to zwykle osoby nieubezpieczone - bo po co pracować jak Państwo musi dać i dupy za friko podcierać, lepiej sie nachlać. Wracając do słów o tym że personel sobie nie radzi....Poradził by sobie jak by mógł, ale personel nie ma uprawnień Policji i szarpać się z ludzmi nie może. Pisać o alkusah można bez końca. Jest ich coraz wiecej tak jak monopoli w naszym mieście. A rozwiązań żadnych, nawet bata na nich nie ma, za to wszystkim sie należy. Osobiście nie uważam alkoholizmu za chorobę wbrew temu co sie mówi powszechnie nikt nikomu na sile nie leje, alkohol jest dla świadomych dorosłych ktorzy wiedza jakie sa skutki i zagrożenia przynajmniej w teorii Alkoholikiem nie zostaje się w 1 dzień, nagle, czy po 1 piwku. Uważam że z premedytacja powinny byc pisane rachunki mandaty i inne platnosci jegomosciom po wódzie. Płatna wytrzezwiałka tez by sie przydała.

Antoni Malewsk 25.07.2023 12:00
Nie chcę oceniać kadry DPS-u (tak przy ul. Farbiarskiej i ul. Polnej - jedna dyrekcja) opiekuńczo-wychowawczej, jej regulaminowej, zgodnej z zasaadmi i prawem działalności bo .... bo to nie moje kompetencje i ... i nie moja rola. Ale .... ale kiedy piastowałem w mieście funkcję przewodniczącego i vice przewodniczącego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowyh (MKRPA - za prezydentury pana Kuklińskiego i pana Zagozdona) miałem zaszczyt i okazję poznać osobiście mi znany i doświadczony, ogromny problem alkoholowy, nie tylko bliskiej mi Wspólnocie AA, ale również w/w placówkach DPS. Przez okres co najmiej rok a ... a może i dłuższy, raz w tygodniu (jeden tydzień na Polnej, jeden tydzień na Farbiarskiej i tak na przemian) uczestniczyłem w przybliżaniu problemu alkoholowego i próby wychodzenia (choć nie były to klasyczne mityngi jak we Wspólnocie AA) z tej najbrdziej śmiertelnej i niszczącą ludzkość "społeczną epidemią". Czy była to skuteczna metoda dla samego zaprzestania picia pensjonariuszy DPS ??? Nie mnie to oceniać ale ... ale to co było subiektywnie wyczuwalne przeze mnie, to tak. Z mojej współpracy z tym problemem w DPS zrezygnowano. Znając przez osobiste, NIEUSTANNE doświadczenia niewyleczalnej CIĘŻKOŚCI PROBLEMU, autorytatywnie stwierdzam, że wymaga to tak zwanej PRACY CIĄGŁEJ, żadna pogadanka, usilne, naukowe starania na niepicie nic nie pomogą jeżeli zaistnieje przez KADRĘ DPS szczypta tolerancji na picie w ośrodku czy powrót z przepustki pensjonariusza pod wpływem .... Trzeba usilnie pamiętać, że PIERWSZY KIELISZEK (dla osoby alergicznie uczuloenej na alkohol) JEST ŚMIERTELNY a SETNY TO ZA MAŁO!!!

Ajdejano 25.07.2023 20:51
Szanowny Antoni, czyli dla mnie Tolo: "Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych". Mogę stwierdzić, że Ty byłeś najlepszym, możliwym szefem takiej komisji. Obydwaj wiemy, dlaczego. Jednak, z całym szacunkiem do Ciebie, w miarę krótko wyjaśnij: najważniejsze zadania tej, zupełnie zbędnej komisji oraz osiągnięcia tej bezprzedmiotowej komisji. Wydaje mi się, że jeśli powstałby Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Gotowania Na Gazie, osiągnięcia tej komisji byłyby równie ważne i pożyteczne dla mieszkańców miasta, co osiągnięcia MKRPA. Tego typu twory, to jest jeden wielki pic na wodę-fotomontaż oraz wydawanie publicznych pieniędzy na te bezprzedmiotowe twory. Tolo: opowiem Tobie małą historyjkę. Mam pracownika, który pracuje u mnie ponad 35 lat. Około 15 lat temu, przychodził rano do pracy ciągle nawalony. Pewnego razu, zrobiłem jemu niespodziankę: o 7:00 pojechałem z nim na komendę i zbadałem na alkomacie. Wynik - 3,7 (!). Został wyrzucony, a po tygodniu, razem z żoneczką przyszli do mnie i na kolanach prosili o przywrócenie do pracy. Przywróciłem, ale pod pewnymi warunkami. Od tamtej pory, człowiek u mnie pracuje i nie namówisz go do wypicia nawet jednego piwa. Ale u mnie nie działa żadna MKRPA, a człowiek jest zdrowy jak byk ! Pozdrowienia od starego czekisty.

:( 24.07.2023 17:33
Nic się nie zmieni . W 19 roku był artykuł i kić się nie zmieniło , wręcz jest gorzej.

Ajdejano 25.07.2023 10:27
Masz rację: nic się nie zmieni, mimo, że wszyscy święci od tego tematu maja wszystko. Mają wszystkie, niezbędne przepisy, mają możliwość korzystania z tych przepisów, ale NIE MAJĄ CHĘCI do korzystania z takich możliwości , bo zarówno dla urzędników, jak i dla tzw. radnych samorządowych, to jest ostatni temat, którym będą chcieli się zająć (mój wpis poniżej). Jeżeli w szpitalu (nie tylko u nas, bo w całej Polsce) można w każdym momencie i w każdej ilości nachlać się gorzały, to, co tu mówić o takich dps-ach?!

Ajdejano 24.07.2023 17:31
Szanowny Panie Mariuszu. Dotyka Pan tematu, który NIGDY nie będzie rozwiązany przez zwykłych urzędasów (DPS, urzędnicy powiatowi i miejscy). Ta cała swołocz tych urzędasów, to zwykłe odpady społeczne, które o 7:30 przychodzą do "pracy", następnie idą z czajnikiem po wodę na kawę, układają na biurku jakieś papiery, piją pierwszą kawę o godzinie 8:00, potem ploteczki, coś-tam poprzewracają w tych durnowatych papierach, druga kawa o 11:00, potem wyjazd np. na rynek lub na inne zakupy, o 13:00 następna kawusia, ploteczki i patrzenie na zegarek - ile zostało do tego, ciężkiego fajrantu. We wstępniaku pisze Pan: "Dyrekcja i personel sobie nie radzą, piszą więc dramatyczne pismo do Rady Powiatu." Jeżeli sobie nie radzą, to niech nie jęczą i niech się zwolnią. Ta sama uwaga dotyczy nygusów z powiatowego samorządu (urzędników i radnych - Szanowny Panie Mariuszu). Wszyscy, bez przerwy jęczą, że nic nie mogą. Weźcie się wszyscy do konkretnej roboty i nie kombinujcie, jak koń pod górkę. Kto ma za Was wszystkich zapier..... ?! Może znów Kaczyński -co?!

Zrozpaczony 24.07.2023 14:13
Może wreszcie się coś zmieni, na picie przyzwolenie jest .Ludzie tam mieszkający nie zasługują na takie warunki , mówię o tych pijakach. Może ktoś mądry się tym zajmie, albo ucichnie , jak to zazwyczaj bywa. A może by ujrzało światło dzienne żeby nagłośnić te sprawę. A nie tylko jak są jakieś uchybienia w stosunku do mieszkańca , to jest głośno . Pomyślmy o personelu

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama