Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 04:10
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Czy miasto powinno być sponsorem łyżwiarskiej kadry Polski?

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że tomaszowska Arena Lodowa jest sporym obciążeniem finansowym dla budżetu miasta. Sytuacja znacząco się pogorszyła, kiedy w sposób lawinowy zaczęły rosnąć koszty energii elektrycznej. Cena skoczyła ze 180 zł do 1200 zł w bardzo krótkim czasie. Jak czytamy na portalu Interia.pl środowisko łyżwiarskie jest zbulwersowane, ponieważ w Arenie nie będzie mrożenia toru ani w październiku ani też w listopadzie.

- Nie mam środków, więc trudno, żebym mroził lód. Miasto nie jest w stanie płacić milion złotych za każdy miesiąc lodu w hali, bo tyle to kosztuje, a nikt nie chce się dołożyć. Kiedyś płaciłem 180 złotych za megawat, a teraz 1200 zł. To diametralna różnica, a średnio miesięcznie zużywamy około 700 MWh. Do tego dochodzi ciepło technologiczne, które kosztuje 250 tysięcy złotych. Ministerstwo już żyje nową halą w Zakopanem, a ja nie będę mroził lodu tylko na 10 dni, bo to się po prostu nie opłaca. Uprzedziłem zatem PZŁS i uzgodniłem z nimi wszystko. Gdyby znaleźli środki w ministerstwie, to mógłbym mrozić. Za swoje nie będę, bo to jest spółka prawa handlowego i nie mogę jej narażać na starty - powiedział w rozmowie z Interia Sport Roman Derks, były prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, a obecnie prezes spółki Tomaszowskie Centrum Sportu.

Prezes zwraca uwagę na inny poważny problem z jakim przyjdzie się nam borykać. Budowa kolejnego krytego toru łyżwiarskiego w Zakopanem chyba nie do końca została przemyślana. Nie wzięto pod uwagę faktu, że wcześniej z środków publicznych podobny obiekt powstał w Tomaszowie Mazowieckim. Po oddaniu obiektu w stolicy polskich Tatr jego utrzymywanie stanie pod wielkim znakiem zapytania. Rzecz w tym, że pieniądze na utrzymanie lodowiska u nas pochodzą głównie z budżetu miasta i przychodów generowanych przez zarządzającą nim spółkę. Zakopiański COS finansowany jest z pieniędzy z budżetu państwa. Tu nikt o rachunek ekonomiczny martwić się nie będzie musiał. 

Budowę krytego toru łyżwiarskiego w Tomaszowie Mazowieckim zapowiadali przedstawiciele wszystkich komitetów biorących udział w samorządowej kampanii wyborczej. Obietnicę zrealizował Marcin Witko, polityk związany wówczas z PiS. Nowemu prezydentowi miasta udało się pozyskać dofinansowanie na budowę, która ruszyła pełną parą. Przedsięwzięcie udało się szybko zrealizować, a Arena Lodowa stała się wizytówką miasta znaną nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Oddano ją do użytku w 2017 roku.  Koszt inwestycji wyniósł blisko 50 milionów złotych, z czego tylko około 40 procent środków pochodziło z dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turysty

Mimo, że konieczność ponoszenia kosztów utrzymania była od początku znana, to jednak korzyści płynące z jej posiadania były wyższe. Niestety nie dało się przewidzieć kolejnych kryzysów związanych z pandemią i energetyką. 

Jak to się stało, że wszyscy lokalni politycy chcieli otwarcia obiektu lodowego? Nie jest tajemnicą, że ogrzewanie się w cieple sportowych sukcesów jest w polityce codziennością. Tak było i w tym przypadku.  W 2014 roku łyżwiarstwo szybkie odniosło niebywały sukces na arenie międzynarodowej. Nasi sportowcu wywalczyli trzy medale zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Po złoto sięgnął na 1500 metrów między innymi Zbigniew Bródka, srebro wywalczyła kobieca, a brąz męska drużyna. Temat braku krytego obiektu w Polsce, w którym można byłoby uprawiać łyżwiarstwo szybkie. stał się tematem niezwykle nośnym. Działacze sportowi coraz głośniej mówili o konieczności jego budowy. Nikt nie myślał o bieżącym finansowaniu. Sportowcy przecież są od trenowania a nie dbania o finanse. 

Dzisiaj również sportowcy o tym myśleć nie muszą. Związki sportowe co prawda za wynajęcie toru płacą, ale kwoty nie pokrywają kosztów mrożenia. Działacze, trenerzy i zawodnicy mówią więc o skandalu, ponieważ reprezentacja Polski zmuszona jest trenować w niemieckim Inzell. W okresie przygotowań do sezonu, nie ma też gdzie trenować młodzież.

- Dla mnie brak lodu w tej hali jest dużym problemem. Nazwę rzeczy po imieniu. To jest skandal, że jedyny obiekt w kraju z krytym torem lodowym i został zbudowany po to, by rozwijać dyscypliny lodowe: short track, łyżwiarstwo szybkie i łyżwiarstwo figurowe, nie ma lodu. W Tomaszowie Mazowieckim ta hala nazywana jest perełką, bo to jednak wielka promocja dla miasta, kiedy przyjeżdża do nas Puchar Świata, a do tego organizacja jest na bardzo wysokim poziomie. Nagle jednak lód nie jest mrożony. Kto ma w tym interes? Gdzie mamy rozwijać dyscyplinę? Skąd mamy brać następców? Do czego zatem zmierzamy? O co w tym wszystkim chodzi? Mamy halę, na której nie można trenować? My, jako kadra, jesteśmy w szoku. Sytuacją zbulwersowane jest całe środowisko łyżwiarskie 

- mówi były olimpijczyk, a obecnie trener kadry, Paweł Abratkiewicz w rozmowie z Interia Sport.

Co na to Prezydent Miasta? 

Dziś od rana wiele osób prosi mnie o komentarz w sprawie finansowania przez Tomaszów Maz. kadry narodowej w łyżwiarstwie szybkim. O brak mrożenia lodu w październiku w Arenie. Nie wiem dlaczego samorząd Tomaszowa ma ponosić koszty związane z trenowaniem kadry. To nie jest zadanie własne samorządu. Naszym zadaniem jest dbanie o mieszkańców Tomaszowa. Dlatego z myślą o nich będziemy uruchamiać bezpłatne ślizgawki i na to możemy środki dokładać, do tego mogę przekonywać radnych. Ale dlaczego mieszkańcy Tomaszowa mają ponosić koszty treningów kadry?

Kiedy budowaliśmy obiekt megawat kosztował 180 zł. Teraz kosztuje 1200 zł. To chyba oczywiste, że w czasie kryzysu trzeba oszczędzać. Będzie lepiej, będziemy mrozić dłużej. Oczywiście łatwo komuś powiedzieć, że jego nie interesuje jakie są koszty utrzymania lodu, on chce trenować. My jednak w trosce o mieszkańców – pamiętać o tym musimy. Te same osoby, które teraz atakują nas o to, że nie dokładamy do szkolenia kadrze, regularnie atakują nas za to, że dokładamy do utrzymania tego obiektu... Ciężko sprostać ich oczekiwaniom. Czego byśmy nie zrobili… zawsze będzie źle.

Obecnie, mam wrażenie, że wymaga się ode mnie by Tomaszów Mazowiecki był sponsorem kadry narodowej w łyżwiarstwie szybkim i w zasadzie tak jest. Jeśli zsumujemy nasze wydatki to może się okazać, że jesteśmy największym sponsorem łyżwiarskiej kadry. Mimo to trudno znaleźć na ich strojach nasz herb czy logo naszego miasta. Chyba też trenerzy, którzy dziś nas tak zaciekle atakują, zapomnieli, że pieniądze są tam, gdzie są sukcesy – wtedy łatwiej znaleźć sponsorów strategicznych – również na obiekt. Ale na razie tych trenerskich sukcesów nie widać. Ja nieustannie trzymam kciuki za zawodników.

- czytamy w oświadczeniu opublikowanym na portalu Facebook. 

Z kolei Prezes Roman Derks przypomina, że w dniach 8-10 grudnia mamy w Tomaszowie Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim, dlatego tor będzie zamrożony od końca listopada  i od tego czasu będzie już do wiosny. Zaczną się wówczas ślizgawki ogólnodostępne, na których obiekt zarabia. - Na nich mamy największy pieniądz. Jak zatem widać, nie sport wyczynowy jest dla nas dochodowy, a rekreacja. Tak to działa - wyjaśnia prezes Tomaszowskiego Centrum Sportu i dodaje, że hala  jest mrożona średnio sześć miesięcy w roku. Takie też było założenie. W tym roku lód był w lipcu. Latem w Tomaszowie Mazowieckim trenowało wiele klubów z całej Polski.  

 Działaczom związku łyżwiarstwa szybkiego decyzje w sprawie mrożenia toru się nie podobają. Nie chcą słuchać argumentów o wysokich kosztach i konieczności ich pokrywania przez samorząd. Uważają, że skoro obiekt nie należy do prywatnego właściciela, to nie powinno być problemu z jego finansowaniem. Są przecież dotacje na... Koła Gospodyń Wiejskich i na Telewizję Polską.  - PZŁS nie jest jedynym, który ma utrzymywać ten tor. Nie może być tak, że jak my nie zapłacimy, to nie będzie lodu. W Niemczech nie interesują nas koszty mrożenia, wentylacji i inne pierdoły - czytamy wypowiedź trenera Abratkiewicza w Interii. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

GB 18.09.2023 05:09
"Budżet Tomaszowa na 2023 rok zakłada dochody na kwotę 297 mln zł, a wydatki na poziomie 351 mln zł, co oznacza około 54 mln zł deficytu, największego w historii Tomaszowa, który ma zostać sfinansowany z kredytu. W nowym budżecie ponad dwukrotnie w stosunku do obecnego roku podniesiono poziom na wydatki inwestycyjne, na inwestycje ma zostać przeznaczonych w przyszłym roku ponad 90 mln zł. To ogromna kwota, w dużej mierze oczywiście wynikająca z pozyskanych na inwestycje środków zewnętrznych." To cytat z RM grudzień 2022. A co jest teraz???? Pomyślcie Państwo, o jakich kwotach mówimy!!!!!!! Miasto i mieszkańcy - nigdy nie dadzą rady spłacić takiego długu!!!! Chyba że, (tadaaam!!) znów i bęc! znów (np co kwartał) będą podwyżki !!!!!! Hurrrra!!!! Radość w urzędach bo będzie kasa -najprostszym spisobem!!!!! Poczekajmy (nie)spokojnie ... , a za chwilę usłyszymy, że ...np. deszcze padają tylko na działki prywatne (nie na urzędy i zabetonowanee centrum, bo tam inna "boska" władza (chyba?????). A może wreszcie nasi włodarze zrozumieją, że "móc-to chcieć"...!!!! I że rozwój miast i regionów nie od przynależności do jakiejś-tam partii zależy, tylko od gospodarskiego myślenia, działania, zachęcania ludzi do mądrych i rozwojowych projektów ... Naprawy wymaga STARA KANALIZACJA miasta i jego okolic, odbudowa i renowacja ulic i uliczek TM; cykliczna zbiórka śmieci i gabarytów z osiedli (bo leżą i cuchną ...). Można też by sprawdzić i to KONIECZNIE!!! -jak wygląda bezpieczeństwo dróg i przejść dla pieszych!!!! Bo ciemno jest , niewidocznie i bardzo niebezpiecznie!!!! A przecież wystarczy np odblaskowa farba do malowania pasów oraz BIAŁE ŚWIATŁO przy przejściach !!!!!! Przypominam, że ludzie chodzą i jeżdżą do pracy o wczesnych i późnych porach dnia (a nadchodzi sezon jesienno-zimowy!!!!!!). I nie każdy mieszkaniec dojeżdża własnym samochodem -ludzie jeżdżą mpk, rowerem, idą pieszo- często "ciemną " porą dnia. Proszę nie zapominać o nas mieszkańcach, bo płacimy podatki !!!!!! Dużo można mówić o wyglądzie, rozwoju i bezpieczeństwie Miasta - dużoooo!!! Niech wreszcie władze Miasta zrobią systematyczne i comiesięczne narady w tych tematach !!!!! Podobno Miasto (a nawet powiat) ma specjalistów na te tematy ..... tak????

Ujazd 20.09.2023 10:54
Podobnie jest w mieście Ujazd tylko mniejsze trochę kwoty ale nas stać np.na wsparcie dla gminy Opoczno:)bo oni mają mało:)

Czekista 17.09.2023 20:19
Ajdejano garnitur szykuje i szturmowke czerwoną prasuje na wybory

Ajdejano gdzie jesteś? : 17.09.2023 15:20
Coś Ajdejano się nie pojawia ostatnio. Wyjechał na wakacje widocznie. Tylko gdzie? Jak sądzicie? Pewnie pod jakąś polską gruszę by nie paść zachodniego kapitalizmu swoimi ciężko zarobionymi złotówkami, bo przecież gość zna 6 języków, więc nie maiłby problemu tu czy tam. Na pewno pod gruszą siedzi. Internet pewnie z Orange, więc chciałby pisać, ale nie może.

Allek 21.09.2023 10:28
może jad mu sie skończył a poza tym przed wyborami lepiej jadu nie upuszczać tylko byc opanowanym, miłym itd...

Archanioł G 25.09.2023 03:06
Może wypoczywa w Dąbrowie Górniczej na plebanii u znajomych kościelnych dostojników. Podobno dobre imprezy tam robią w męskim gronie.

Łyżwa 15.09.2023 16:52
Robi się tło w koło łyżwiarzy a tak naprawdę to przez wiele lat wybiła się tylko garstka znaczących talentów, czy aż na tyle by tworzyć taki obiekt czy nie taniej wysyłać tych znaczących na zgrupowania

Ggg 16.09.2023 14:11
Łyżwa 15.09.2023 16:52
Robi się tło w koło łyżwiarzy a tak naprawdę to przez wiele lat wybiła się tylko garstka znaczących talentów, czy aż na tyle by tworzyć taki obiekt czy nie taniej wysyłać tych znaczących na zgrupowania Głosowano już na ten komentarz.×
BARDZO DOBRZE NAPISANE

Depilator 15.09.2023 06:54
Lód będzie aż do wiosny,to co prąd wkrótce stanieje?

Adele 16.09.2023 08:16
Depilator 15.09.2023 06:54
Lód będzie aż do wiosny,to co prąd wkrótce stanieje? Głosowano już na ten komentarz.×
Być może jak PiS z tym rozdawnictwem pójdzie do biernej opozycji po wyborach. Oby.

Tm 15.09.2023 06:52
Ważne są wszystkie dyscypliny. Arena jest perełką miasta ale za kadrę miasto nie powinno płacić że swoich środków. Klub Lechia ma 100 lat i wielkie tradycje. Dzięki miastu możemy obchodzić jubileusz. To miasto pomaga piłce nożnej i siatkówce oraz przekazuje dotacje na łyżwiarstwa i inne dyscypliny. Czy ktoś zapomina o kosztach utrzymania obiektów innych. Dla związku łyżwiarzy liczy się tylko aby arena była praktycznie darmowa.

GB 15.09.2023 01:22
ŻĄDANIE : Dość płacenia przez mieszkańców TM !!!!! Przy tworzeniu Areny były chyba "jakieś dziwne" umowy i rozmowy -czyli KTO PŁACI za trenowanie kadry, zawody różnej kategorii oraz energię związaną z tymi powyżej. A kto TO CUDO pidpisywał ??????????? A ponadto wtrynięto Tomaszowowi M.,, że można se organizować "bale, imprezki, kwiatki" -"taki gratis!!!!!". PIC ?????? Jeśli to był "pic"polityczny" ("wicie-rozumicie" typu komunistycznego)- no .... to rozumieta ludziska dlaczego jest problem - i to dotyczy teraz nas wszystkich !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! EWALUACJA dot. zarządu spółki AL: -Tomaszów Maz. (I jego mieszkańcy) NIE UDŹWIGNIE CIĘŻARU OPŁAT !!!!!!! - TOR POWINIEN FINANSOWAĆ RZĄD !!!!!!!!!!!!!!!!!! Na "fanaberie" i WYMYSŁY GOSPODARZY I .... KOLESIOSTWA RZĄDZĄCYCH !!!!!!!!) ludzie z TM NIE MAJĄ JUŻ PIENIĘDZY !!!!!!!!!!!!!!!!!!! - bo ....... LUDZIOM BRAKUJE NA ZAKUPY, OPŁATY, WŁASNY DOM !!!!!!!!! -MIESZKAŃCY CHCĄ NORMALNOŚCI A NIE "CUDÓW-WIANKÓW"!!!!!!!!!!!!!! - LUDZIE W POLSCE CHCĄ I ŻĄDAJĄ, BY ICH RZĄD ZACZĄŁ NARESZCIE DZIAŁAĆ DLA LUDZI -A CI .....ONI ..... "PRACUJĄ" tylko DLA SIEBIE -zbyt wiele i zbyt łatwo dostają gratis Ci .... "wybrańcy". -A NAJLEPIEJ BY BYŁO BEZ PARTII !!!!!!! - OSZCZĘDZAĆ TRZEBA OD GÓRY !!!! (bo ludziom tylko nakazują i wręcz ich straszą!!!!!). -JEŚLI jest MNIEJ LUDZI W POLSCE, TO powinno być MNIEJ POSŁÓW, SENATORÓW, MNIEJ ADMINISTRACJI I INNYCH JST.(CZYLI MNIEJ WYDATKÓW NA NICH !!!!!!!!!!). -Natomiast WIĘCEJ powinno być WIĘCEJ PIELĘGNIAREK, NAUCZYCIELI, LEKARZY, POLICJANTÓW, STRAŻAKÓW, BUDOWLAŃCÓW I ...... PRACOWNIKÓW OPIEKI GERIATRYCZNEJ. ZAMIAST "GŁUPKOWATYCH" DODATKÓW Rządowych POWINNA BYĆ: - PODWYŻKA UPOSAŻEŃ I WYNAGRODZEŃ - WYNAGRODZENIA BUDŻETÓWKI POWINNY ABSOLUTNIE I JUŻ OD ROKU -BYĆ WYŻSZE O TYSIĄC ZŁ NETTO -EMERYTURY POWINNY WZROSNĄĆ O TYSIĄC ZŁ NETTO.

Pasjonat łyżwiarstwa 14.09.2023 23:29
Pamiętam jak wszyscy mówili że Arena będzie Mekką polskiego Łyżwiarstwa I niestety odnoszę wrażenie że z roku na rok coraz trudniej dogadać się z Panem Prezesem Na gokarty i szlabany jest kasa na lód nie. Najgorsze jest to że Prezes świetnie wie jak ważne jest przygotowanie przed sezonem bo sam był prezesem PZŁS. Wstyd i żenada Wizerunkowo arena straciła wszystko na co całe środowisko pracowało przez wiele lat.

D 14.09.2023 22:37
Mrożenie lodu to bańka a prezes mówi że jak jest ślizgawka czynna dla ludzi to arena zarabia... ,,Zaczną się wówczas ślizgawki ogólnodostępne, na których obiekt zarabia. - Na nich mamy największy pieniądz.,, Serio po odjęciu kosztów wychodzi na plus ??? Pytanie serio bo chyba ktoś buja w obłokach....

Antolin 14.09.2023 21:31
Kolejny przykład basen w Niewiadowie otwarty za późno kiedy w czerwcu były upały,zamknięty za wcześniej bo...dożynki ,a ci ludzie z Łodzi przyjechali na weekend i wiele innych zostało wydy....ch.Wiec dla kogo ten basem?wstyd u prywaciarza osoba odpowiedzialna jest wyrzucona z pracy a tu ...oddelegowana na dożynki:)

Szaraczek 14.09.2023 19:41
To po co budowano tą Arenę, z tego co pamiętam miala służyć głównie łyrzwiarzą ,a tak to wyrzucono kupę kasy w błoto tak z strony miasta jak i ministerstwa.A takie ninja, targi itp to czy w mieście brakujące hall.Nie można było pomyśleć wcześniej o sposobach finansowania tego kolosa!

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama