Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 13:56
Reklama
Reklama

Publicystyka

Czy to tylko przebudzenie?

Czy to tylko przebudzenie?

Do dzisiaj nie jestem w stanie sobie wytłumaczyć z jakich powodów moja żona utrzymywała nasz związek małżeński przez ponad 20 lat mojego, czynnego picia.  25.04.2021 13:35    4    4
W cywilu... ptakom podobni

W cywilu... ptakom podobni

  Nigdy nie przypuszczałem, że opuszczając bramę koszar Jednostki Wojskowej wychodząc do cywila po 24-miesięcznej służbie, pomimo młodego wieku, stanę się człowiekiem alergicznie uczulonym na alkohol, czyli zachorowałem na alkoholizm. 23.04.2021 08:18    6    10
W armii... jak to w armii

W armii... jak to w armii

Kolejny odcinek publikacji Antoniego Malewskiego. Wojskowe klimaty, których nie można już poznać 21.04.2021 09:49    3    4
Proces uzależniania się

Proces uzależniania się

Nauka z dala od domu. Uczy samodzielności ale nie tylko 16.04.2021 22:51    1    3
Alkoholowa inicjacja na poziomie podstawowym

Alkoholowa inicjacja na poziomie podstawowym

To nie żart. Autor niniejszej publikacji po raz pierwszy spróbował alkoholu w szkole podstawowej 15.04.2021 20:30    1    6
Będą nas leczyć z.... litości

Będą nas leczyć z.... litości

Od kilku lat trwa zażarta dyskusja na temat braków kadrowych w polskiej służbie zdrowia (nadal chcę ją tak nazywać, chociaż obecnie właściwszym byłoby mówienie o biznesie zdrowotnym). Mało osób dostrzega, że nie jest to jedynie nasza narodowa specyfika. Wcześniej podobny kryzys dotknął inne kraje tzw. starej Europy. Między innymi to polscy lekarze, fizjoterapeuci i pielęgniarki łatali dziury w unijnej, zdrowotnej dziurze. O ile kolejne rządy mają tego świadomość, jednak udawały, że problemu luki pokoleniowej nie ma to, to już samorządowcy tkwili w ciemnej otchłani nieświadomości. Teraz dopiero (chociaż nie wszędzie) zaczynają otwierać oczy i przecierać je ze zdumienia. Kiedy kilka lat temu przekonywałem, że trzeba ściągać młodych medyków oferując im godziwe warunki życia (w tym mieszkania w odpowiednim standardzie) uśmiechano się tylko pod nosem. Doktor, niezależnie czy młody, czy stary jakoś sobie poradzi. Wszak okrzyk: a niech jadą, albo pokaż lekarzu, co masz w garażu.... wciąż znajdują społeczny akcept, żeby nie użyć słowa poklask. 15.04.2021 17:40    6    3
Tomaszowianie w covidowskiej podróży

Tomaszowianie w covidowskiej podróży

To prawdziwe biuro "turystyki" Covid Tavel. Podróże w czasach covid są dla wielu osób kontrowersyjne. Jest wielu ich zwolenników, ale i oponentów. Jedni uważają, że trzeba korzystać z życia, oglądać opustoszałe miejsca kiedyś tętniące swym rytmem, drudzy unikają ich jak ognia w obawie przed możliwością zarażenia. Ryzyko jest jednak bardzo realne. W marcu  zdarzyło mi się podróżować dwa razy i nie ukrywam, że poczynione obserwacje są smutne, chociaż moje wyjazdy nie miały charakteru rekreacyjnego "wypadu". 15.04.2021 14:49    2    9
„Moje miasto”

„Moje miasto”

Kolejna część opowieści Antoniego Malewskiego w cyklu "MOJE ZMARTWYCHWSTANIE". 09.04.2021 14:17    1    5
Odroczony wyrok śmierci

Odroczony wyrok śmierci

Już ponad rok przyszło nam żyć z pandemią wywołaną nieznaną dotąd odmianą koronawirusa. Każdego dnia jesteśmy niemalże "bombardowani" informacjami na temat liczb zachorowań, zgonów, zajętych łóżek i respiratorów. Przestały one nawet robić na nas wrażenie. Według danych przekazywanych codziennie przez ministerstwo zdrowia, od marca ubiegłego roku zachorowało w całej Polsce 2,5 miliona osób. Wyzdrowiały 2 miliony. Obie te liczby nie są w najmniejszym stopniu wiarygodne. Ale już one powinny skłaniać do refleksji. Za pół roku, zapewne będziemy mieli do czynienia (i to mimo masowych szczepień) z kolejną falą zarażeń połączoną z dużą liczbą udarów oraz osób zgłaszających niewydolność serca. Zarówno jedne, jak i drugie związane oczywiście z przejściem Covid 19, zarówno tym objawowym, jak i "bezobjawowym". Te teoretycznie lekkie przypadki zarażenia mogą paradoksalnie stanowić największy problem. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista: nie są oni objęci żadną formą opieki "postcovidowej". Zresztą "objawowcy" również mają z tym problem. 07.04.2021 06:38    6    5
Moje zmartwychwstanie

Moje zmartwychwstanie

Jeśli ta publikacja dopomoże choćby jednemu alkoholikowi naprostować życie i złagodzić cierpienia, na które naraził bliskich i przyjaciół będę przekonany, że odniosłem sukces 06.04.2021 16:29
Remont zaplanowany ale nieprzygotowany. Za brak kompetencji urzędników zapłacą jak zwykle pacjenci

Remont zaplanowany ale nieprzygotowany. Za brak kompetencji urzędników zapłacą jak zwykle pacjenci

Trwa chaos związany z remontem szpitalnego budynku przy ulicy Niskiej. Okazuje się, że planowana od lat inwestycja, jest faktycznie nie do końca zaplanowana. Zarząd powiatu, który jest inwestorem nie przewidział, że szeroki zakres prac budowlanych i ich rodzaj wymagają przeniesienia 40 pacjentów Zakładu Pielęgnacyjno Opiekuńczego. W normalnych warunkach nie byłoby większego problemu, chorzy trafiliby na oddział wewnętrzny i być może częściowo na neurologie. W czasie pandemii jednak łóżka na oddziałach stały się niezwykle cenne i zostały zarezerwowane dla chorych na Covid 19. Obok ZPO w remontowanym obiekcie działa także oddział rehabilitacyjny. Jego funkcjonowanie można jednak na jakiś czas zawiesić. 18.03.2021 09:38    10    10
Wszystko to z myślą o młodzieży... bicie piany i lanie wody

Wszystko to z myślą o młodzieży... bicie piany i lanie wody

Prawie 2 godziny trwała w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej dyskusja na temat Młodzieżowej Rady Miejskiej. Wszystko za sprawą wprowadzonego do porządku obrad punktu dotyczącego jej rozwiązania. Powodem jest fakt, że gremium to upływie roku od wyboru wciąż nie ma możliwości funkcjonować. Konieczna jest zmiana statutu i dostosowanie go do trwającej pandemii. Komisja Spraw Społecznych skierowała wniosek o odłożenie głosowana i zorganizowanie spotkania, na którym młodym radnym wyjaśniono by powody takiej decyzji. Projekt uchwały stał się okazją do narcystycznych popisów oratorskich, bo przecież wszystkim zależy na losie emigrującej masowo z Tomaszowa młodzieży. Pytanie tylko, czy aby na pewno.... 05.03.2021 07:40    7    8
Wieczornik Mariusza: Pogotowie w magistracie

Wieczornik Mariusza: Pogotowie w magistracie

Oglądając dzisiejsze posiedzenie Rady Miejskiej, John Stuart Mill, zapewne zawołałby z przerażeniem: co za banda paskudnych złodziei. Tak, tak, ojciec liberalizmu niczego nie znosił tak bardzo jak złodziejstwa. Najbardziej nie tolerował złodziei, którzy dokonują rabunków nieodwracalnych. Doradzał nawet, by za wszelką cenę trzymać się od nich z daleka. O co chodzi? O osoby, które okradają nas z rzeczy najbardziej cennej? Wiecie jaka to rzecz? Liberałowie powinni to wiedzieć, ale cóż.. dzisiaj liberalizm niestety coraz częściej mylony jest z libertynizmem, a wolność kojarzy się z lekkością obyczajów. Oczywiście chodzi o czas... Według Milla najcenniejsze ze wszystkich dóbr, jakie posiadamy. Ktoś, kto nam część tego dobra odbiera nie dając nic w zamian zasługuje na miano paskudnego złodzieja. Tak uważał J.S Mill i trudno się z nim nie zgodzić. D 25.02.2021 21:11    19    13
Tomaszowianie na studiach w Tajlandii? To możliwe. To się dzieje.

Tomaszowianie na studiach w Tajlandii? To możliwe. To się dzieje.

Studia w Tajlandii okiem tomaszowskiego studenta studiów dziennych na publicznym uniwersytecie w Bangkoku. Co może nas tu zaskoczyć i czy naprawdę potrzebujemy zgody od rodziców na studiowanie? Czy warto i co potrzebne do studiowania? Jak wygląda proces rekrutacji. Opowie Wam o tym wszystkim Michał Zieliński 25.02.2021 14:20    5
Na ratunek Pogotowiu.... czy do tomaszowskich chorych przyjadą tomaszowskie karetki?

Na ratunek Pogotowiu.... czy do tomaszowskich chorych przyjadą tomaszowskie karetki?

Sesje, zwoływane w trybie nadzwyczajnym, stały się codziennością odkąd funkcje Starosty sprawuje Mariusz Węgrzynowski. Zwoływane są niemal co miesiąc, za każdym razem z okrojonym porządkiem obrad z ograniczoną możliwością dyskusji itd. Co do zasady jest to zła praktyka. Sesje tego rodzaju powinno się zwoływać tylko w wyjątkowych okolicznościach. I taką właśnie było poniedziałkowe posiedzenie. Tym razem zwołane na wniosek radnych z komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. Warto dodać, że jest to komisja, która od początku kadencji wykazuje się największą aktywnością. Temat posiedzenia był niezwykle ważny, ponieważ dotyczył bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego miasta i powiatu. Kilka dni temu pisaliśmy dosyć obszernie o planach przejęcia Zespołów Ratownictwa Medycznego przez łódzki WSRM. Radni protestują. To nie tylko duża strata finansowa, ale również utrata kontroli nad ważną częścią systemu ratownictwa. Ma sesji jednogłośnie przyjęli stanowisko w tej sprawie... Co będzie dalej... kontrakt zawarty z NFZ kończy się w czerwcu. 23.02.2021 22:03    10    2
Wieczornik Mariusza: wolni, czyli jacy... słów kilka o rzekomym "kneblowaniu mediów?

Wieczornik Mariusza: wolni, czyli jacy... słów kilka o rzekomym "kneblowaniu mediów?

Niemal od samego rana otrzymywałem wiadomości zawierające pytanie: czy NaszTomaszów.pl nie bierze udziału w proteście mediów związanych z planami wprowadzenia nowego podatku od reklam. Oczywiście, że za każdym razem, kiedy słyszę o nowych obciążeniach podatkowych, to rodzi się we mnie wewnętrzy sprzeciw. Kiedy jednak dowiaduję się, że podatek służyć am "kneblowaniu mediów", "ograniczaniu wolności słowa", to przyznam, że czuję się kompletnie ogłupiały. Zwiększa koszty, ogranicza dopływ reklamodawców, być może w jakimś stopniu wyeliminuje część wydawców z rynku, ale nie róbmy sobie jaj... 10.02.2021 22:45    42    9
Wieczornik Mariusza: Zdalna robota i już

Wieczornik Mariusza: Zdalna robota i już

Praca zdalna - magiczne słowo. Ten termin stał się u nas popularny razem z wybuchem pandemii. Czy jest nowy? Nie bardzo. Programiści od lat pracują w tym domowym systemie. Teraz mamy jednak nowość. Forma ta trafiła do sektora administracji publicznej i najczęściej oznacza błogie "nicnierobienie", dodatkowy urlop... jak zwał tak zwał. Oczywistym jest, że praca w administracji publicznej, to głównie praca na dokumentach, których... z biura wynosić nie wolno. Przynajmniej na gruncie formalno - prawnym. W samorządowych instytucjach można ją brać jednak pod uwagę, także ze względów bezpieczeństwa epidemicznego. W wielu z nich zagęszczenie pracowników jest tak duże, że z często nie spełnia wymogów stawianych przez przepisy związane z prawem pracy. Dla przykładu w Starostwie Powiatowym są pokoje, gdzie na kilku metrach kwadratowych siedzi po 5-6 osób. Budynek przewidziany na bodajże 150-180 osób mieści dzisiaj niemalże dwa razy tyle pracowników (po genialnym pomyśle przeniesienia tu Powiatowego Urzędu Pracy). 09.02.2021 21:17    17    15
Chaos i bezmyślność... tak się u nas przygotowuje poważne inwestycje

Chaos i bezmyślność... tak się u nas przygotowuje poważne inwestycje

Dzisiejszy felieton, jaki zamierzałem napisać dotyczyć miał pomysłów związanych z likwidacją, czy raczej wygaszaniem działania Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Polnej. Temat budzi spore emocje nie tylko wśród pracowników DPS. Dyskusji na ten temat poświęciliśmy blisko dwie godziny na ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, której (póki co) przewodniczę. Możecie ją w całości obejrzeć na dołączonym filmie. Zmieniłem jednak zdanie i artykuł poświęcę kolejnej urzędniczej niekompetencji, której w żaden sposób nie da się wytłumaczyć i od której "jeży się włos na głowie" . Łączy się ona niejako z głównym tematem, jednak potraktujmy dzisiejsze moje wywody, jako wstęp. Połączenie obu wątków w jednym artykule może znacząco zamglić obraz rzeczywistości. Zachęcam Was do przeczytania kilku zdań o tym, jak się u nas planuje i przeprowadza bardzo poważne inwestycje, i poszukajmy wspólnie odpowiedzi na pytanie, czy aby na pewno robią to osoby przy zdrowych odpowiedzialne i kompetentne. 09.02.2021 16:15    34    23
Święty Antoni promuje powiat... bo Starosta Węgrzynowski... nie potrafi

Święty Antoni promuje powiat... bo Starosta Węgrzynowski... nie potrafi

Trudno się dziwić, bo w Starostwie Powiatowym, kogoś, kto ma pojęcie o promocji, komunikacji społecznej można szukać długo z gromnicami w obu w rękach. Nawet, jeśli "niedobitki" właściwego wydziału chciałyby zrobić coś na odpowiednim poziomie, szybko zostaną sprowadzone do parafialnej i przaśnej rzeczywistości... warto dodać, że rzeczywistości smutnej, ponurej i wcale niezachęcającej do tego, by u nas inwestować, osiedlać się, pracować i po prostu żyć.... Tymczasem ta promocja kosztowała nas w ubiegłym roku ćwierć miliona złotych. To wcale niemało zważywszy, że mamy do czynienia z pandemią i szalejącym koronawirusem. Do tego doliczyć należy dziesiątki tysięcy złotych ukrytych w paragrafach, kosztach wynagrodzeń i jednostkach podległych powiatowi, w tym koszty organizacji licznych konferencji prasowych zakończonych poczęstunkami itp. 04.02.2021 23:42    60    18
Ustawa wolnościowa może zwiększyć ilość szkodliwych treści w sieci. Przed usuwaniem wpisów administratorów odstraszy groźba 50 mln zł kary

Ustawa wolnościowa może zwiększyć ilość szkodliwych treści w sieci. Przed usuwaniem wpisów administratorów odstraszy groźba 50 mln zł kary

Ustawa wolnościowa została 22 stycznia przesłana do KPRM i czeka na wpis do wykazu prac Rady Ministrów. Nowy akt prawny ma chronić prawo do wolności słowa w sieci, nad czym czuwać będzie pięcioosobowa Rada Wolności Słowa. Będzie ona rozstrzygać kwestię zasadności usunięcia przez administratorów danego wpisu czy zablokowania konta użytkownika. W razie niekorzystnych rozstrzygnięć serwis społecznościowy musi liczyć się z karą do nawet 50 mln zł. Adwokat Xawery Konarski ocenia jednak, że ustawa może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i nie przysłuży się ani mediom internetowym, ani samym internautom. 04.02.2021 11:21    4    1
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:32 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:44 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:22 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:38 Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama