Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:43
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Publicystyka

Antoniego Malewskiego historie subiektywne: Mirek Orłowski (71)

Antoniego Malewskiego historie subiektywne: Mirek Orłowski (71)

Jesienią 1961 oraz wiosną 1962 roku do Tomaszowa Mazowieckiego dwukrotnie przybył rock’n’rollowy zespół, drugi w historii po „Rhythm and Bluesie”, reprezentujący ten styl w Polsce, czyli „Czerwono Czarni”. Koncert połączony był z nowatorskim na tamte czasy przedsięwzięciem muzycznym, jakim był organizowany dla miejscowej młodzieży otwarty konkurs pt „Szukamy Młodych Talentów”. 20.06.2019 15:22    2    2
Prawym okiem: śmierć za śmierć?

Prawym okiem: śmierć za śmierć?

Zabójstwo 10 letniej dziewczynki wstrząsnęło całą Polską. Mamy kolejną historię, gdzie (jak wynika z medialnych doniesień) zbrodnie starannie (można mieć tu sporo wątpliwości) zaplanowano i doprowadzono do skutku. Czy nie przypomina Wam ta historia czegoś, co słyszeliście już wcześniej? Pamiętacie Katarzynę W., która zamordowała swoją 1,5 roczną córeczkę. Kiedy jej sprawstwo wyszło na jaw miliony ludzi pałało żądzą zemsty. Podobnie jest i teraz. Obserwuję na profilach internetowych moich znajomych, z pozoru rozsądnych ludzi "wlepki" nawołujące do przywrócenie kary śmierci. Ze zdziwieniem można wyczytać, że kara taka ma wymiar humanitarny... 18.06.2019 21:40    13    4
Posągi naszej cywilizacji, nic więcej....

Posągi naszej cywilizacji, nic więcej....

Czy kupować samoloty F-35? Czy wybudować port lotniczy w Baranowie? Czy odkrywka węgla brunatnego w Złoczewie to dobry pomysł? Na wszystkie te pytania rząd PiS odpowiada „tak”. A ja odpowiem Wam historię Wyspy Wielkanocnej. 18.06.2019 19:39    6    3
Z myślenia o Polsce wyłączyć trzeba emocje

Z myślenia o Polsce wyłączyć trzeba emocje

Z Dominikiem Kupisem administratorem strony Tomaszow Yizkor Book rozmawiamy na temat... no właśnie. Zachęcamy Was do lektury i wyrażania swoich opinii 16.06.2019 22:05    11    2
Prawym okiem: lepiej było za "komuny"

Prawym okiem: lepiej było za "komuny"

Do napisania tego felietonu zainspirował mnie artykuł z lokalnego tygodnika poświęcony wysokim cenom mieszkań w naszym mieście. Ciekawe są też internetowe komentarze, z których wynika, że wiele osób nie pojmuje najprostszych praw ekonomii. To prawda, że ceny znajdują się na gigantycznie wysokim poziomie, czemu jednak nie należy się dziwić, bo reguluje je prawo popytu i podaży. Jak czegoś brakuje, to jest drogie i... już 10.06.2019 19:51    33    7
Gdy jem mięso gorzej się czuję

Gdy jem mięso gorzej się czuję

Fleksitarianizm to stosunkowo młody, ale powoli, także w Polsce, wkraczający do mainstreamu trend żywieniowy. Związany nie tylko ze stylem życia, czy wyższą świadomością, niebywale aspiracyjny, przez co chyba coraz bardziej popularny. 05.06.2019 12:51    22    6
Nie umiemy rozmawiać w taki sposób, w którym można siebie wzajemnie wysłuchać

Nie umiemy rozmawiać w taki sposób, w którym można siebie wzajemnie wysłuchać

Z okazji Dnia Dziecka proponujemy Wam niezwykle pouczającą rozmowę o budowie relacji z własnymi dziećmi. Naszą rozmówczynią jest pani Alicja Kuczyńska-Krata 01.06.2019 11:05    2    7
Temat dnia: szkoła, czy klubokawiarnia

Temat dnia: szkoła, czy klubokawiarnia

Kilka dni temu zadzwoniła do mnie nauczycielka z jednej z tomaszoskich szkół ponadgimnazjalnych. Postanowiła się do mnie odezwać, ponieważ oglądała w internecie moją wypowiedź na temat funkcjonowania m.in. szkoły, w której pracuje. - My już nie jesteśmy szkołą, My już nie uczymy. Jesteśmy placówką kulturalną, która żyje od imprezy do imprezy, od akademii do akademii. Impreza goni imprezę, nie ma czasu na naukę. Myśli Pan, że to jest każda impreza to kilka godzin lub jeden dzień? Nieprawda. Za każdym razem to kilka dni wyjętych z procesu dydaktycznego. Próby, przygotowania, pieczenie ciast, ustawianie krzeseł, a później ich sprzątanie. Przecież to wszystko robią uczniowie, którzy w tym czasie powinni być na lekcjach. A programów nie można zrealizować, bo... nie ma kiedy - mówiła nie kryjąc emocji. 29.05.2019 23:23    10
Prawym okiem: oświata na oślep

Prawym okiem: oświata na oślep

Na portalu mamy dzisiaj prawdziwie oświatowy dzień (obiecuję, że jutrzejszy poświęce zdrowiu). Nie jest to przypadek. W moim przekonaniu oświata w powiecie tomaszowskim jest źle zarządzana i przyszła pora, by zrobić  z tym porządek. Nad edukacją ponadgimnazjalną nikt nie panuje od dłuższego czasu. Nie ma spójnej wizji uwzględniającej współczesne trendy, demografię, oraz geolokalizację miasta. 29.05.2019 23:19    3
Czy komuś przeszkadza radny Batorski?

Czy komuś przeszkadza radny Batorski?

W ostatnim numerze TIT ukazał się artykuł pt. "Radny Batorski powinien stracić mandat?". Co prawda na końcu tytułu postawiono znak zapytania, jednak zapomniano poprzedzić go zaimkiem pytającym. Z pozoru jest to pytanie ale jednak mocno sugerujące odpowiedź. Odpowiedź zresztą nieprawdziwą. Dlaczego? Zaraz spróbuję to w miarę przystępnie wyjaśnić na konkretnych, tomaszowskich przykładach. O wiele ważniejsze wydaje się pytanie postawione przeze mnie w tytule. Sam Batorski nie ma sobie nic do zarzucenia i uważa, że przeszkadza radnym PO, bo to jeden z nich składał zapytania w jego sprawie. Jest to dosyć dziwne, bo de facto jedyną osobą, co do której ważności mandatu w tomaszowskiej Radzie Miejskiej można mieć jakiekolwiek wątpliwości jest jego koleżanka partyjna. Do rzeczy jednak.... 28.05.2019 21:27    24    8
J. Batorski: To tylko Bąbelek... nic więcej

J. Batorski: To tylko Bąbelek... nic więcej

Rozmawiamy z Jarosławem Batorskim. 28.05.2019 15:51    9    20
Prawym okiem: jak się dba, tak się ma

Prawym okiem: jak się dba, tak się ma

No to się narobiło.... Wczorajsze wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły druzgocącą klęskę Platformie Obywatelskiej... To kolejna porażka a politycy tej partii nadal nie wyciągają żadnych wniosków. Co gorsza porażkę próbują prezentować jako... sukces. Tymczasem należy odważnie spojrzać prawdzie w oczy. Zajrzeć do własnego politycznego kotła, zamiast opowiadać o korupcji politycznej, kupowaniu wyborców i tym podobne androny. Jest to zwyczajnie niepoważne. Nie chcę specjalnie rozwodzić się i wymądrzać, komentarzy (dużo mądrzejszych od mojej głów) usłyszycie zapewne dzisiaj co niemiara. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę na pewne analogie lokalne, ponieważ są one dosyć charakterystyczne dla całego obozu, który sam siebie określa mianem "antypisu". 27.05.2019 16:42    8    8
Prawym okiem: zbliża się bunt mrówek

Prawym okiem: zbliża się bunt mrówek

Zaintrygował Was tytuł? I bardzo dobrze, bo właśnie o to chodziło. Niestety rozczaruję wszystkich tych, którzy liczyli na felieton o tematyce ekologicznej. Wskazane w nim owady stanowią metaforę. Symbolizują ludzi, których często nie dostrzegamy, a dzięki którym wiele urzędów i instytucji nadal sprawnie funkcjonuje. Dzięki, którym politycy mogą brylować w mediach. 23.05.2019 23:57    12    4
Prawym okiem: klawiatura za kratami

Prawym okiem: klawiatura za kratami

W polskim prawie karnym istnieje przepis, który zdarza mi się często określać mianem "reliktu komunizmu". Jest to art. 212, na mocy którego można zostać ukaranym za "pomówienia" (prawdziwe lub domniemane). Kodeks przewiduje tu nawet karę pozbawienia wolności.  Co prawda, o ile dobrze pamiętam był w Polsce w okresie ostatnich 30 lat tylko jeden (nagłośniony) przypadek skazania na karę bezwzględnego więzienia dziennikarza,  świadczy on jednak o tym, że taka realna groźba istnieje. 23.05.2019 13:58    4    3
Cztery dni w Edynburgu II (87)

Cztery dni w Edynburgu II (87)

Na prośbę Antoniego Malewskiego powtarzamy jeden z jego felietonów. Powodem jest fragment poświęcony kapralowi o imieniu Wojtek. Wojtek był osieroconym niedźwiadkiem, którego podarowano stacjonującej Armii Polskiej gen. Andersa w Iranie. Przeszedł z armią cały szlak bojowy docierając z żołnierzami z Iranu aż na Wyspy Brytyjskie. Niedźwiedź był najbardziej wytrwałym żołnierzem podczas okrutnie krwawej bitwy o Monte Casino (podawał pociski dla polskiej artylerii). Kapral Wojtek (dożył 1963 roku) wrócił właśnie na łamy mediów i ... o tym warto przeczytać 15.05.2019 15:28    2    1
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o MZK... a bałeś się zapytać

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o MZK... a bałeś się zapytać

O funkcjonowaniu Miejskiego Zakłądu Komunikacji mieliśmy okazję porozmawiać z prezes spółki Wiolettą Magin. Dowiecie się dzisiaj co nieco o zmianach w rozkładzie i wakacyjnych kursach. Czy autobusy dojadą latem nad Zalew? 15.05.2019 11:22    16    3
Podróżować, podróżować... jest bosko

Podróżować, podróżować... jest bosko

Jest możliwość? To czemu nie skorzystać. Tak w skrócie można podsumować mentalność samorządowców z Powiatu Tomaszowskiego. W ubiegłej kadencji podróżowali w bardziej lub mniej egzotyczne miejsca. Przywozili kości świętych, nadzorowali właściwe zachowanie młodzieży w czasie wymiany międzynarodowej. Na liście zagranicznych wojaży są Włochy, Białoruś, Holandia.... Były starosta szczególnie upodobał sobie Izrael, gdzie towarzyszył uczniom z I Liceum Ogólnokształcącego aż dwukrotnie. W tym roku dwójka powiatowych urzędników wyskoczyła na parę dni do Grecji, bo... możliwość stworzył im program Erazmus... Konia z rzędem temu, kto będzie w stanie wskazać jakikolwiek efekt tych podróży, poza przywiezieniem kawałka kości zmarłego kilkaset lat wcześniej św. Antoniego z Padwy. 10.05.2019 23:09    8    4
STB Zygi: Serce mi zadrżało... rap, alkohol i narkotyki

STB Zygi: Serce mi zadrżało... rap, alkohol i narkotyki

Tomaszów oczyma lokalnego rapera. STB Zygi o osiedlach, narkotykach i alkoholu. 05.05.2019 23:57    8
Szpital pod kosztownym nadzorem

Szpital pod kosztownym nadzorem

Rady Nadzorcze publicznych, a więc samorządowych i państwowych spółek to miejsca, gdzie lubią trafić politycy. Są miejsce dodatkowego zarobku, sięgającego często kilku tysięcy złotych miesięcznie. Wynagrodzenie trafia na konta członków niezależnie od ilości spotkań i posiedzeń, w których uczestniczą. Może się zdarzyć, że nastąpi to raz w miesiącu, a może się zdarzyć raz w kwartale. Mimo jakiejś nie do końca określonej przepisami odpowiedzialności, faktyczne konsekwencje złego sprawowania nadzoru są właściwe żadne. Do tego Rady Nadzorcze często są jedynie ślepym narzędziem w rękach zarządu danej spółki lub reprezentowanego podmiotu właścicielskiego. Co gorsza zdecydowana większość członków, mimo zdanych egzaminów, nie ma najczęściej pojęcia o podstawowej działalności spółki, którą mają nadzorować. Dobrym przykładem jest Tomaszowskie Centrum Zdrowia, które ubiegły rok zamyka stratą finansową, a obecna perspektywa nie napawa optymizmem. 16.04.2019 23:54    5    3
Wszystkie ręce na pokład

Wszystkie ręce na pokład

O strajku nauczycieli i egzmianach szkolnych rozmawiamy z Prezydentem Marcinem Witko 10.04.2019 08:43    14    7
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:32 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:44 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:22 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:38 Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama