Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 21:27
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Tymon Tymański wspiera razem z nami budowę hospicjum

Tymon Tymański wspiera razem z nami budowę hospicjum

Przypominamy o naszej akcji wspierania budowy tomaszowskiego hospicjum. Tym razem dołącza do nas Tymon Tymański. Posłuchajcie, bo warto... Przypominamy też, że przedsiębiorcy, którzy zadeklarują przekazanie 1% procenta swojego podatku na cel budowy hospicjum mają u nas gwarantowany bezpłatny pakiet reklamowy na pół roku. Jeśli zdecydujecie się na przekazanie procenta podatku 28.03.2018 11:02
Wczesne wykrywanie nowotworów płuc. Bezpłatne badania w NU-MED

Wczesne wykrywanie nowotworów płuc. Bezpłatne badania w NU-MED

W Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU - MED w Tomaszowie Mazowieckim można wykonać bezpłatne badania w ramach „Programu wczesnego wykrywania nowotworów płuc”. Pacjenci mogą skorzystać z dwóch konsultacji lekarskich (pulmonologicznej i torakochirurgicznej) oraz wykonać niskodawkowe badanie tomografem komputerowym (LDCT) klatki piersiowej. 27.03.2018 09:42
Czy białaczka jest uleczalna?

Czy białaczka jest uleczalna?

Jedyną szansą na pełne wyleczenie chorego na białaczkę jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Inne metody mogą doprowadzić do remisji choroby (co nie zawsze gwarantuje jej trwałość), a ich celem jest przedłużenie życia i utrzymanie dobrego stanu ogólnego pacjenta. Nie u każdego chorego można jednak wykonać transplantację szpiku. A jeśli dany Pacjent zakwalifikuje się już do przeszczepienia – trzeba wyszukać dla niego zgodnego Dawcę, co jest bardzo trudne. Tylko 25 procent chorych ma zgodnego dawcę rodzinnego. Szanse na znalezienie niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego” wynoszą w najlepszym przypadku 1: 20 000. Dlatego tak ogromny wpływ na rezultat leczenia, mają decyzje pojedynczych osób. Im więcej osób zadeklaruje się jako potencjalny Dawca szpiku, tym łatwiej można znaleźć zgodnego Dawcę dla chorego. 27.03.2018 09:19
Pacjenci w podróży. Krótkowzrocznie w okulistyce

Pacjenci w podróży. Krótkowzrocznie w okulistyce

Kolejka oczekujących na zabieg w poradni okulistycznej "Optica" w Tomaszowie Mazowieckim sięga 1500 osób. To najczęściej pacjenci z jaskrą, mocno niedowidzący. Prawie wszyscy ci chorzy, to ludzie w podeszłym wieku. Teraz nie będą mieli możliwości wykonania zabiegu na miejscu, w swoim mieście. Będą musieli szukać pomocy gdzieś indziej. Nie będzie się też liczył dotychczasowy okres oczekiwania. Będą musieli w kolejce ustawić się raz jeszcze. Być może wielu zrobienia zabiegu nie doczeka. Wszystko za sprawą konkursu, jaki ogłosił i rozstrzygnął niedawno NFZ. 25.03.2018 21:33    1
Udają, że pomagają. Rodziny chorych zapłacą więcej

Udają, że pomagają. Rodziny chorych zapłacą więcej

Od 1 marca obowiązują nowe limity dotyczące zaopatrzenia medycznego pacjentów. Rząd postanowił zwiększyć limit przysługujący pacjentowi pieluch. Dotychczas lekarze mieli możliwość wypisywać wnioski na zakup 180 szt. pieluchomajtek na kwartał. Obecnie tę liczbę zwiększono do 270. Problem jednak w tym, że pozostawiono na dotychczasowym poziomie limit kwotowy. Oznacza to, że za jednostkową sztukę należy zapłacić więcej. O ile dla chorych wykorzystujących w pełni podwyższony limit nie ma większej różnicy, to już osoby, które mieściły się w maksymalnym przedziale 180 szt., będą płacić więcej. W ten sposób rząd sięga do kieszeni ludzi chorych, wmawiając im, że czyni to dla ich dobra i z korzyścią dla nich samych. 25.03.2018 17:10    3
Warsztaty pielęgnacyjne w Kawiarni artystycznej "Sploty"

Warsztaty pielęgnacyjne w Kawiarni artystycznej "Sploty"

Katarzyna Rutkowska-Bernacka - właścicielka Kawiarni artystycznej "Sploty" zaprasza na Warsztaty pielęgnacyjne, które odbędą się w piątek, 23 marca 2018 roku, w godzinach 18.00-21.00. 22.03.2018 09:00
„Ars, czyli jak dbać o miłość”

„Ars, czyli jak dbać o miłość”

W dniu 14 marca 2018 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach programu profilaktycznego, miały miejsce niecodzienne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli, a także smokolizera. 21.03.2018 21:56
Pielęgniarki ze szpitala zakończyły spór zbiorowy

Pielęgniarki ze szpitala zakończyły spór zbiorowy

W minionym tygodniu udało się doprowadzić do zakończenia sporu zbiorowego toczącego się od blisko trzech lat pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych – Zakładową Organizacją Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o., a Zarządem Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. 21.03.2018 19:36    12
Tomaszowianie rządzą w Radomsku

Tomaszowianie rządzą w Radomsku

Były prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Artur Flejterski, został wybrany przez komisję konkursową na stanowisko zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Radomsku. W ten sposób były prezes szpitala w Tomaszowie został zastępcą byłego tomaszowskiego starosty. Artur Flejterski jest neurologiem. Obecnie pracuje w Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim. Radomszczański szpital to bardzo nowoczesna placówka, która do niedawna borykała się z poważnymi problemami finansowymi. Przyspieszyła mocno, kiedy stanowisko dyrektora objął Piotr Kagankiewicz. Obecnie odnotowuje sporą nadwyżkę finansową i jest uznawana za najlepszy powiatowy szpital w województwie łódzkim. 19.03.2018 18:20    5
Dzień Otwarty w SOSW

Dzień Otwarty w SOSW

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy zaprasza w czwartek 22 marca 2018 roku w godzinach 1200-1600na Dzień Otwarty. Nauczyciele i terapeuci będą czekali na wszystkich zainteresowanych w punkcie konsultacyjnym w budynku przy ulicy Majowej. 16.03.2018 13:18
Udar mózgu każdego dnia

Udar mózgu każdego dnia

Do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafia każdego miesiąca ponad 30 pacjentów z udarem mózgu. Każdego dnia do szpitala trafia 1-2 pacjentów, dla których liczy sie szybka pomoc. Ta liczba w najbliższych latach wzrośnie ze względu na procesy demograficzne i starzenie się społeczeństwa. Oblicza się, że ten wzrost osiągnąć może w ciągu ok. 10 lat nawet 37 procent. Obecnie w całej Polsce notuje się 80 tysięcy przypadków rocznie. 15.03.2018 23:00
Lekarze wystawiają coraz więcej e-ZLA

Lekarze wystawiają coraz więcej e-ZLA

Rośnie liczba wystawianych elektronicznie zwolnień lekarskich. Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. Od tego dnia do końca lutego br. w całym kraju wpłynęło 2,26 mln e-ZLA. W województwie łódzkim do 9 marca w sumie wpłynęło ponad 151 tys. e-ZLA, z czego prawie jedna trzecia przez ostatnie trzy i pół miesiąca. Wzrost jest bardzo dynamiczny. Obecnie w tygodniu do oddziałów ZUS w województwie łódzkim wpływa średnio ok. 5 tys. e-ZLA, co stanowi 10,43 % wszystkich przekazywanych zwolnień. 14.03.2018 18:51
„Głos matek ma moc zmiany”

„Głos matek ma moc zmiany”

Kobiety w całej Polsce wypełniają ankietę o swoich doświadczeniach na porodówkach – ruszyła akcja „Głos matek ma moc zmiany” 01.03.2018 19:35    1
Dla niepełnoletnich lampy niedostępne

Dla niepełnoletnich lampy niedostępne

Już od dwóch niemal tygodni, osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie mają możliwości korzystania z solariów. Tak wynika z przepisów, które weszły w życie w połowie lutego. Dodatkowo w miejscach, w których świadczone są tego rodzaju usługi, obowiązkowo powinny być zamieszczane ostrzeżenia o tym, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry. Spacer po tomaszowskich punktach pozwala stwierdzić, że bywa z tym różnie. 28.02.2018 08:40
W ZSP nr 8 polała się krew…

W ZSP nr 8 polała się krew…

...w ramach kolejnej akcji Szkolnego Koła HDK-PCK;)! 28.02.2018 01:14
O sercowych problemach w tomaszowskim magistracie

O sercowych problemach w tomaszowskim magistracie

W piątek, 23 lutego 2018 roku, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie zatytułowane "Zadbaj o swoje serce", poświęcone profilaktyce chorób układu krążenia, a także zapobiegania zawałowi serca. Uczestników spotkania powitał Marcin Witko - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego razem z Krzysztofem Kuchtą - przewodniczącym Rady Miejskiej i sekretarzem miasta - Katarzyną Marchewką. 24.02.2018 20:37
Dlaczego potrzebne jest hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim?

Dlaczego potrzebne jest hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim?

W piątek, 23 lutego 2018 roku, słuchacze Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli możliwość wysłuchać wykładu księdza Grzegorza Chirka, psychoonkologa z zakonu Filipinów, którzy w naszym mieście działają w kościele przy ulicy Niskiej, na temat "Potrzeby hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim. 24.02.2018 11:40
Do chorych z ograniczeniami

Do chorych z ograniczeniami

Informuję, że dnia 22 lutego 2018 roku, Zarząd Tomaszowskiego Centrum Zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu ograniczenia odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w placówce medycznej. Podobne działania podejmowane są w większości szpitali w Polsce. Uzasadnieniem dla tych działań jest sytuacja epidemiologiczna związana ze zwiększoną liczbą chorych zgłaszających się do lekarzy z powodu infekcji grypopochodnych. Decyzja został podyktowana w szczególności troską o zdrowie pacjentów przebywających na oddziałach TCZ. Ograniczenie zostaje wprowadzony do odwołania. 22.02.2018 13:12    2
Program Otwarte Strefy Aktywności

Program Otwarte Strefy Aktywności

Program Otwarte Strefy Aktywności rusza już od początku 2018 roku. Dzięki niemu każda gmina będzie mogła cieszyć się własną przestrzenią relaksu. 20.02.2018 18:28    1
Dron niczego nie zmieni. Na SMOG nie ma mocnych

Dron niczego nie zmieni. Na SMOG nie ma mocnych

SMOG, to chyba najbardziej palący temat, jaki tej zimy, poruszany jest w naszym mieście. Tomaszów czeka na odwierty, które mają zweryfikować możliwość skorzystania z ciepła płynącego prosto z ziemi. O geotermii mówi się od początku obecnej kadencji samorządowej. Zanieczyszczenie powietrza jest na poziomie dramatycznym, a pamiętać należy, że tegoroczna zima nie należy do najcięższych. Co byłoby, gdyby termometry wskazywały -10 lub -20 stopni Celsjusza? Aż strach o tym myśleć. 19.02.2018 11:01    11
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama