Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 05:30
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Piotr Kagankiewicz: Szpital jest diametralnie inny niż kiedyś

Piotr Kagankiewicz: Szpital jest diametralnie inny niż kiedyś

Nikt nie miał wątpliwości, że najbardziej burzliwym punktem obrad wczorajszej Sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego będzie informacja na temat bieżącej działalności spółki Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Było to tym bardziej oczywiste, że dwa dni wcześniej jej władze złożyły w Sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Decyzja ma związek z ogłoszonym niedawno wyrokiem, na mocy którego koniecznym stało się wypłacenie odszkodowań w wysokości około 400 tysięcy złotych grupie ponad dwudziestu lekarzy. Zarówno prezes Elżbieta Błaszczyk jak i starosta Piotr Kagankiewicz spodziewają się kolejnych pozwów oraz wyroków nakazujących wypłatę następnych odszkodowań. Ich wartość oszacowano na kwotę około 20 milionów złotych. Na jakiej podstawie? Nikt tego ani radnym ani mieszkańcom miasta i powiatu w sensowny sposób nie był w stanie wyjaśnić. 22.06.2012 23:55    10
Dowiesz się więcej

Dowiesz się więcej

Łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswistymi Zapaleniami Jelita "J-elita" zaprasza na cykl wykładów dotyczących żywienia w nieswoistych chorobach zapalnych jelit. Wykładowcami będą specjaliści na co dzień pracujący z osobami chorymi na tego typu choroby. Spotkanie odbędzie się w dniu 23 czerwca w Łodzi w Klubie bilardowym "Frame" przy u. Narutowicza 7/9. Wykłady rozpoczną się o godz. 11.00. Wstęp wolny. Towarzystwo zaprasza w szczególności osoby chore oraz ich bliskich." 12.06.2012 15:20    2
Zapobiegać zamiast leczyć

Zapobiegać zamiast leczyć

Pod koniec maja w sali kolumnowej Sejmu miała miejsce debata zatytułowana „Zdrowa Kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”. Jej organizatorem była Parlamentarna Grupa Kobiet, Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły marszałek Sejmu Ewa Kopacz i wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. Do dyskusji zaproszono autorytety medyczne, polityków oraz organizacje społeczne zajmujące się profilaktyką zdrowotną. Na zaproszenie poseł Platformy Obywatelskiej, Doroty Rutkowskiej, w konferencji uczestniczyła także Małgorzata Nowak, radna Powiatu Tomaszowskiego. 09.06.2012 12:07    1
Szpital może ogłosić upadłość

Szpital może ogłosić upadłość

Powiat Tomaszowski przegrał proces z lekarzami. Tomaszowskie Centrum Zdrowia będzie zmuszone wypłacić odszkodowania. Ich wielkość może sięgnąć nawet 20 milionów złotych. Tak olbrzymich zobowiązań spółka nie jest w stanie udźwignąć a jej majątek nie pokrywa ich nawet w 10 procentach. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie władze powiatu rozważają możliwość ogłoszenia upadłości szpitala. Tym samym pierwszy oddłużony przez Państwo i sprywatyzowany zakład opieki medycznej w Polsce przestanie istnieć. To co ogłoszono mega sukcesem okazuje się być mega klapą. 06.06.2012 11:14    64
Twoje dziecko ciągle choruje? Podaj mu colostrum!

Twoje dziecko ciągle choruje? Podaj mu colostrum!

Twój maluch nieustannie psika i kaszle? Gorączka stała się niemal codziennością, a kolejne kuracje antybiotykowe tylko osłabiają organizm dziecka? Jest na to sposób – podaj dziecku colostrum, naturalną substancję wzmacniającą odporność, bezpieczną dla najmłodszych. 31.05.2012 21:23    2
Szpital na plusie za 2011 rok

Szpital na plusie za 2011 rok

Spółka Tomaszowskie Centrum Zdrowia osiągnęła w minionym roku zysk netto w wysokości prawie 580 tysięcy złotych, przy całkowitych kosztach działalności na poziomie 49 milionów 675 tysięcy złotych. Tak wynika z informacji, jaką zarząd spółki przedłożył radnym powiatu tomaszowskiego. Zysk być może byłby wyższy, gdyby Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił tomaszowskiemu szpitalowi zaległe kwoty z tytułu tzw. nadwykonań, czyli świadczeń zdrowotnych wykonanych poza podpisanym kontraktem. Wyniosły one ogółem 3,6 miliona złotych, z czego aż 2,33 miliona z tytułu „przyjęć nagłych”. Prezes Elżbieta Błaszczyk wystąpiła w imieniu spółki z ostatecznym wezwaniem do zapłaty zaległych kwot nie należy się jednak spodziewać, by odniosła ono jakikolwiek skutek. Najprawdopodobniej sprawa trafi do Sądu, chociaż jak przyznaje sama Prezes nie są jej znane przypadki pozytywnych rozstrzygnięć sądowych w podobnych sprawach dotyczących innych szpitalu w Polsce. 26.04.2012 13:17    2
Temat nie całkiem wstydliwy

Temat nie całkiem wstydliwy

Postęp cywilizacyjny w znacznym stopniu ułatwił ludzkie życie. Niestety pogoń za pracą, pieniędzmi i codzienny stres niosą ze sobą rozwój wielu chorób cywilizacyjnych. Koniec XX i początek XXI wieku to znaczący przyrost osób ze schorzeniami układu pokarmowego. Diagnoza choroby Crohn'a - Leśniewskiego, wrzodziejącego jelita grubego, czy nowotworu złośliwego dla wielu osób oznacza konieczność przeprowadzania zabiegu operacyjnego wyłonienia stomii. Szacuje się, że po takich zabiegach w Polsce żyje około 40 tys. osób. Są to zarówno osoby młode, jak i starsze, dla których wiadomość o chorobie jest jak wyrok śmierci. 20.04.2012 00:02
W tomaszowskim magistracie potrafią „migać”

W tomaszowskim magistracie potrafią „migać”

Jak można przeczytać w danych statystycznych wśród Polaków jest około 470 tysięcy osób z uszkodzonym słuchem, w tym liczba osób głuchych sięga aż 150 tysięcy. Dotychczas osoby te miały problemy z komunikacją w kontaktach nie tylko związanych z codzienną egzystencją ale przede wszystkim w czasie załatwiania spraw w różnego rodzaju urzędach i instytucjach. Od 1 kwietnia jednak weszła w życie nowa ustawa o języku migowym. Dzięki jej zapisom, głusi będą mogli uniknąć stresu związanego z kontaktem z urzędnikiem. Od poniedziałku to na organach administracji publicznej spoczywa obowiązek zapewnienia do obsługi osoby znającej Polski Język Migowy. Podobna obsługa powinna być zapewniona w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, na posterunkach Policji. 04.04.2012 19:56
Nowe Centrum Diagnostyki Obrazowej powstanie w szpitalu

Nowe Centrum Diagnostyki Obrazowej powstanie w szpitalu

Jeszcze w tym roku do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafią nowe: tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Koszt zakupu aparatury medycznej to około 8,5 miliona złotych. Z tego ponad 50% stanowić będzie dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju. Pozostała cześć pokryta zostanie ze środków własnych. Władze Powiatu, zapewniają, że Nowe Centrum Diagnostyki Obrazowej znacznie poprawi jakość usług świadczonych przez szpital oraz pozwoli uniknąć oczekiwania w długich kolejkach w placówkach leczniczych poza Tomaszowem . 23.03.2012 19:01    11
Tomaszowskie Centrum Zdrowia wśród "Pereł Medycyny"

Tomaszowskie Centrum Zdrowia wśród "Pereł Medycyny"

Tomaszowskie Centrum Zdrowia otrzymało niedawno wyróżnienie w konkursie „Perły Medycyny”, organizowanym co roku przez firmę Europa 200 Consulting, Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu i Usług oraz Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług. Była to już piąta edycja plebiscytu a tomaszowski szpital wyróżniono w kategorii „Niepubliczne Zakłady Lecznictwa Zamkniętego”. 22.01.2012 17:07    5
Spotkanie parlamentarzystów  w łódzkim oddziale NFZ

Spotkanie parlamentarzystów w łódzkim oddziale NFZ

Parlamentarzyści ziemi łódzkiej uczestniczyli dzisiaj w spotkaniu z Janem Bieńkiewiczem, dyrektorem łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Omawiano zagadnienia dotyczące ochrony zdrowia regionu łódzkiego. Jednym z tematów była sprawa przetargu na świadczenie usług ratownictwa medycznego, które to usługi w kilku powiatach wygrała prywatna duńska firma 18.01.2012 18:28
Z podatkiem lub bez

Z podatkiem lub bez

Piszę do Was w sprawie artykułu, jaki ukazał się wczoraj na łamach portalu NaszTomaszow.pl. „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Problem w tym, że nie zawsze daje się go wziąć. Co gorsza, opór stwarza też wystawienie rachunku. Jakiś czas temu poprosiłam o wystawienie rachunku mojego lekarza, u którego się leczę, w jego prywatnym gabinecie. Gdy pan doktor usłyszał moją prośbę omal z krzesła nie spadł, bo chyba pierwszy raz spotkał go taki „afront” ze strony pacjenta. 14.01.2012 14:07    8
"Do decyzji NFZ"

"Do decyzji NFZ"

Przyznam, że śmieszy mnie niezmiernie zamieszanie, jakie wywołali swoimi pieczątkami stawianymi na receptach lekarze. Od lat wiadomo, że środowisko należy do jednego z najbardziej zdemoralizowanych. Nie wiem, czy jest inna grupa zawodowa, w której korupcja jest zjawiskiem nie marginalnym ale powszechnym. Wszelkie próby uporządkowania tej sytuacji i ukrócenia arogancji spotykają się ze sprzeciwem. Pacjent jest oczywiście na dalszym planie. Przy okazji podnoszone argumenty są delikatnie mówiąc infantylne, bo czy można traktować poważnie kogoś, kto twierdzi, że barierą dla lekarza jest posiadanie komputera? Szczególnie jeśli ten sam lekarz za 15 minutową poradę pobiera od nas 100 zł. Za pięć godzin pracy można więc kupić bardzo dobrej jakości laptop. Kolejne pięć minut i mamy sfinansowany całomiesięczny dostęp do Internetu. Oczywiście o samej jakości świadczenia usług medycznych się nie mówi. 11.01.2012 21:27    43
NIK skontrolował prywatyzację szpitala

NIK skontrolował prywatyzację szpitala

Tuż przed świętami NIK opublikował wyniki kontroli, jakie zostały przeprowadzone na terenie całego kraju w sprywatyzowanych (przekształconych w spółki) szpitalach. Jedną z placówek, które poddano weryfikacji był Szpital Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim, przeistoczony w 2009 roku w spółkę prawa handlowego o nazwie Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Najwyższa Izba Kontroli wytknęła organom założycielskim szereg nieprawidłowości. Zdaniem inspektorów Izby komercjalizacja nie spełniła pokładanych w niej nadziei. W większości szpitali nie udało się powstrzymać generowania strat. Nie poprawiła się także dostępność do usług medycznych. Na tle wszystkich piętnastu skontrolowanych jednostek, tomaszowska spółka wypadła w sposób więcej niż zadowalający. 27.12.2011 19:19    7
Ptasia grypa -  jak się bronić

Ptasia grypa - jak się bronić

Coraz częściej chorujemy, na co wskazują statystyki epidemiologiczne. Szczególnie atakują nas schorzenia układu oddechowego. Najbardziej narażeni na nie są mieszkańcy dużych miast, rejonów przemysłowych, pracownicy zakładów chemicznych produkujących nawozy, osoby ze schorzeniami metabolicznymi takimi jak cukrzyca, lub innymi jak alergia czy obniżona odporność organizmu. 29.11.2011 13:04    1
Nowa prezes w tomaszowskim Szpitalu

Nowa prezes w tomaszowskim Szpitalu

W pierwszych dniach sierpnia dobiega końca kadencja prezesa Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Od kilku tygodni wiadomo już, że na to stanowisko zostanie powołana nowa osoba, ponieważ Jan Krakowiak zdecydował, że nie będzie ubiegał się o powierzenie funkcji na kolejną kadencję. Oficjalnie mówi się, że prezes zrezygnował w związku ze startem w jesiennych wyborach parlamentarnych. Nieoficjalna wersja, mówi że nowym miejscem pracy Krakowiaka ma być szpital w Poddębicach. Piotr Kagankiewicz stanął przed wyzwaniem znalezienia w krótkim czasie nowego prezesa TCZ. Mimo, że rozmowy w tej sprawie trwały od prawe dwóch miesięcy, dopiero w czwartek oficjalnie ogłoszono, że stery tomaszowskiej placówki przejmie Elżbieta Błaszczyk. Tak, jak zapowiadał Starosta, jest to osoba nie pochodząca ze środowiska lekarskiego. 23.07.2011 11:04    23
Sposób na domowe alergeny

Sposób na domowe alergeny

Powietrze, jakim oddychamy decyduje o naszej zdrowotnej kondycji. Dookoła aż roi się od przeróżnych alergenów. Uczulać może wszystko - alergeny zwierzęce, pyłki, kurz domowy, grzyby i pleśnie. Wszystko, co alergik wdycha i powoduje u niego atak alergii jest także w jego mieszkaniu. Alergia to obok chorób nowotworowych i AIDS jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Jak się przed nią bronić? 25.04.2011 12:55    1
Ciąża i alergia. Czym karmić dziecko?

Ciąża i alergia. Czym karmić dziecko?

Czasami można sobie nie zdawać sprawy, że możemy chronić nasze dzieci przed alergią od najmniejszego, a nawet już w łonie matki. Odpowiednie odżywianie ciężarnej, karmienie piersią niemowlęcia, dbanie o selekcję pokarmów podawanych dziecku to podstawowe zasady. 21.04.2011 14:49
Szpital - pytania i odpowiedzi

Szpital - pytania i odpowiedzi

Radni Rady Powiatu Tomaszowskiego mieli wczoraj okazję zapoznać się ze sprawozdaniem z działalności Tomaszowskiego Centrum Zdrowia w pierwszym kwartale 2011 roku. Jak zwykle, nie zabrakło pytań dotyczących funkcjonowania spółki. 01.04.2011 11:29    11
W szpitalu inwestują

W szpitalu inwestują

Lądowisko coraz bliżej. Wniosek Tomaszowskiego Centrum Zdrowia został pozytywnie rozpatrzony i otrzymał status projektu podstawowego, tym samym znajduje się w grupie dotowanych. Obecnie trwają prace nad pełną dokumentacją, którą do końca kwietnia należy złożyć w Ministerstwie Zdrowia. 01.04.2011 08:32    7
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 19:59 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Rys Treść komentarza: Nie ma się czym jarać,Walne odwołane! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:53 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Szczepan Treść komentarza: Wojewoda powinien rozgonić te tuzy, wyznaczyć Komisarza i ogłosić nowe wybory. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 06:50 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama