Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 10 sierpnia 2022 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Szlachetne Zdrowie... nikt się nie dowie. Potrzeb dużo pieniędzy brak

Tomaszowski Szpital oglądamy najczęściej z pozycji pacjenta. Irytują nas kolejki do specjalistów, długi czas oczekiwania na badanie i to, że mimo, iż płacimy obowiązkowe składki na leczenie, to i tak aby się leczyć korzystać musimy z pomocy prywatnej gabinetów lekarskich. Rzadko zastanawiamy się nad tym dlaczego czas oczekiwania na lekarza na SOR-e lub Izbie Przyjęć się wydłuża. Nie mamy świadomości, że brakuje w Polsce lekarzy, pielęgniarek, a ostatnio nawet ratowników medycznych. We wtorek, 5 marca 2019 roku odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych, na które zaproszono przedstawicieli Zarządu Szpitala. Rozmawiano przede wszystkim o bieżacych problemach finansowych.
Szlachetne Zdrowie... nikt się nie dowie. Potrzeb dużo pieniędzy brak

Posiedzenie poprowadził Mariusz Strzępek, przewodniczący Komisji Zdrowia, który na spotkanie zaprosił dr. Wiesława Chudzika, prezesa Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o, który funkcję prezesa pełni od 1 stycznia 2019 roku. Udział w spotkaniu wzięli także: Alina Jodłowska - główna księgowa TCZ-u, Robert Szlachciński - pełnomocnik do spraw medycznych i ordynator Oddziału Neonatologii, Dawid Budny - odpowiedzialny za Pogotowie  Ratunkowe, POZ i Nocno-świąteczną pomoc lekarską oraz Konrad Borowski, naczelny pielęgniarz, Michał Jodłowski - naczelnik Wydziału Zdrowia w Starostwie Powiatowym i równocześnie radny Rady Miejskiej, Michał Czechowicz - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego oraz radni Rady Powiatu, członkowie Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych: Piotr Kagankiewicz - wiceprzewodniczący Komisji i członkowie: Bogna Hes, Mirosław Banasiak, Jan Balcerek, Adam Iwanicki i Sławomir Żegota. 

Wiesław Chudzik omówił sytuację Tomaszowskiego Centrum Zdrowia w chwili, gdy objął zarządzanie placówką. Przewidywana strata spółki według przyjętego planu finasowego (w zależności od wersji z pilęgniarkami lub bez - w związku z nowymi normami liczby białego personelu na ilość szpitalnych łóżek) waha się od 5-7,5 miliona złotych. Sytuacja jest więc bardzo poważna. Szacunki nie obejmują żadnych nakładów inwestycyjnych, tymczasem spółka wymaga sporego zaangażowania środków zarówno w zakup sprzętu, jak i bezpośrednie remonty. 

Dwa lata temu Rząd zmienił zasady finansowania placówek szpitalnych. Wprowadzono ryczałty i zlikwidowano możliwość wykonywania nadwykonań, które w Tomaszowie były podstawowym źródełem dodatniego wyniku finansowego na poziomie  dochodzącym nawet do kilku milionów w skali roku (przy kumulacji wypłat z wirlu okresów). Nie przewidziano wzrostu wynagrodzeń białegoo personelu, a wyceny procedur medycznych pozostawiono na poziomie sprzed 10 lat.

Ratunkiem mogą być zabiegi, które są przez Rząd "nielimitowane". należa do nich porody, procedury związane z chorobami nowotworowymi, endoprotezy kolan i stawów biodrowych a ostatnio także leczenie zaćmy. W Tomaszowie okazało się, że i z nimi mamy problem, ponieważ oddziały, które je wykonują zanotowały w styczniu spore straty finansowe. W TCZ nie istnieje oddział okulistyczny ale Prezes Wiesław Chudzik uważa, że nalezy rozważyć jego utworzenie. 

- Mamy szpital z perspektywami, który mógłby spełniać wiodącą rolę na terenie trzech powiatów: rawskiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego. Aby tak się stało należy najpierw poprawić sytuację sanitarną i techniczną oraz dokonać przekształceń. Trudno jest natomiast mówić o otwarciu nowych oddziałów, chociaż oddział okulistyczny by się przydał. Odziały są duże i nie spełniają warunków szpitala XXI wieku, więc wymagają remontów, poprawiających jakość pobytu pacjentów - mówił Wiesław Chudzik, podkreślając jednocześnie niski poziom ryczałtu (41 mln. zł na 460 szpitalnych łóżek) i wysoki odsetek wynagrodzeń, które są z niego finansowane. 

Prezes TCZ przekonuje, że opracował plan zmian w szpitalu, problemem w ich wdrażaniu jest opór personelu - Poczucie jest takie, że wciąż wszyscy za mało zarabiają. Codziennie któraś z grup zwraca się do nas o podwyżki. Obserwujemy to w całym kraju, ale nie wydaje mi się, by wzrost wynagrodzeń w szpitalu przełożył się na wzrost efektywności pracy - twierdzi, przyznając równocześnie, że w przypadku części grup zawodowych wynagrodznie w innych placówkach jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Największy problem szpitala to obecnie nocna i świąteczna pomoc medyczna, gdzie praca lekarzy jest zbyt nisko wyceniona, co powoduje problemy w obsadzeniu dyżurów.

Wiesław Chudzik chce zmienić sposób patrzenia na funkcje szpitala. Chce na pierwszym miejscu stawiać pacjenta - Niestety dla wielu osób liczą się bardziej osobiste korzyści niż poczucie zbiorowej pracy i misji. 

- Jesteśmy tu trzeci miesiąc, a tłumaczymy się z tego, jak ciężka jest sytuacja w szpitalu. Chce powiedzieć, że w jakiś sposób do tego doszło. Muszę powiedzieć jasno i wyraźnie, że to zasługa poprzedników. Mogę porównać szpital tomaszowski i radomszczański. W 2015 roku kontrakty obu placówek były jednakowe. Od 2012 roku skutecznie goniliśmy szpital w Radomsku. 2,5 miliona nadwykonań, jakie zostawiliśmyw  2014 roku po prostu zostało skonsumowane. Obecnie różnica w kontrakcie jest 13 milionów złotych na korzyść Radomska, a potencjał jest taki sam. To nie stało się w grudniu ale działo się przez 4 lata. Rok po roku uciekał szpital. Wydawało się wszystkim, że jest dobrze. Co niektórzy mówili, że jest bardzo dobrze, a wynik po kadencji jest, jaki jest i mamy dzisiaj nastrój pogrzebowy. Kolejny przykład to Pogotowie i Ratownictwo Medyczne. We wrześniu podpisje się umowę konsorcjum a w lutym zastanawiamy się, czy karetki kupić? Ja pytam: co robili poprzednicy od września do grudnia. Ja w grudniu miałem rostrzygnięty przetarg. Ważna działalność, bo dochodowa  - mówił Piotr Kagankiewicz, wskazując na potrzeby inwestowania w sprzęt medyczny. 

 

Czytaj takżeTak dobrze/źle już nie będzie

Zachęcamy też do obejrzenia całej dyskusji

 

Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
J
jakub_olczyk 09.03.2019 13:17
Jestem laikiem, jeśli chodzi o służbę zdrowia, ale wg mnie, możliwe są dwa scenariusze: albo "uciekamy" do przodu z planem rozwoju oddziałów przynoszących dochód (jakkolwiek to dziwnie brzmi w przypadku placówki, która ma ratować i leczyć), albo ograniczamy działalność do podstawowych oddziałów (4 jeśli się nie mylę: wewnętrzny, chirurgia, ginekologia-położnictwo i pediatria).

normalny 09.03.2019 08:47
nie przewidziano podwyzek bialego personelu haha lekarze bo nie pielegniarkii wydoja caly dochod szpitala a zostawia dlugi

question 08.03.2019 22:52
A dlaczego zwalniać z podatków? Jest to spółka prawa handlowego więc zarząd powinien tak kierować pracą spółka, aby ta przynajmniej nie była na minusie. Ale przecież zarząd kasę bierze za..., no właśnie za co? W zamierzchłych czasach (tych niby gorszych) jak ktoś skończył studia i chciał wykonywać zawód w obozie kapitalistycznym aby mieć możliwość nostryfikowania dyplomu musiał najpierw mateczce Ojczyźnie zapłacić za wykształcenie. I jest to sposób aby było więcej lekarzy i pielęgniarek.

Mariusz Strzępek 09.03.2019 10:51
1. Zwalniać z podatków dlatego, że mimo, iż mamy do czynienia ze spółką prawa handlowego, to wykonuje ona jednak najważniejsze zadanie o charakterze publicznym. W obecnym stanie finansów i tak zobowiązanie jest nie egzekwowalne, poprawia jednak nieco wynik finansowy. Tu nie zgadzam się z Piotrem Kagankiewiczem, który uważa, że szpital miasto w miejsce zwolnienia podatkowego może wesprzeć w sposób rzeczowy. Możemy zamknąć w mieście szkoły i domy kultury, ale szpital jednak jest jednostką bezpośrednio ratującą życie. 2. W gospodarce rynkowej rzeczywiście Zarząd spółki powinien kierować nią tak, żeby się co najmniej bilansowała. Tu niestety ten warunek nie jest spełniony. Nie mamy tu działania rynku poza rynkiem pracownika, który obecnie dysktuje poziom wynagrodzeń. W ten sposób bilansowanie spółki może się zakończyć ograniczeniem liczby świadczonych usług, która poprowadzi do redukcji kosztów. Czy na pewno to chodzi? Zakończy się katastrofą, bo mniejsza liczba świadczeń może skutkować zmniejszeniem ryczałtu. 3. Na studia medyczne niestety współczesna, konsupmcyjnie nastawiona młodzież się nie garnie. Trudne, wymagające dużo poświęceń i ograniczające dostępność do ekranu smartfona. Zarabia się dobrze dopiero w okolicach 40-tki, a tyrać trzeba za dwóch, by rodzinę utrzymać. Prawdziwą gehennę przechodza lekarki, które też chciałyby się realizować jako kobiety i matki. 4. Co do opłat za wykształcenie to się zgadzam, ale jak to zrobić w z zjednoczonym kołchozie?

. 15.03.2019 13:05
4.Tak jak to zrobiła Wojskowa Akademia Techniczna, jeśli po studiach (bezpłatnych), chcesz pracować poza wojskiem płacisz. Z 5 lat temu, to było 20 tysięcy. Można było w ratach. Wtedy swoje biuro rozbudowywały i Samsung j LG. Było sporo sob które zdecydowały sie na to.

leo 08.03.2019 22:43
Cytat ,, ale nie wydaje mi się, by wzrost wynagrodzeń w szpitalu przełożył się na wzrost efektywności pracy,, Chcesz Panie Prezesie przekonać się że tak ? Nie będzie odpowiedniej płacy to nie będzie i pracy. Pracownicy odejdą do innych placówek gdzie nie ma cwaniactwa i zabawy w murzynów i białego pana. Gdzie uciekają pieniądze ? Konsorcja panie mądry prezesie i wszystko. Tylko ze nie powiecie A bo stara gwardia ma już was gdzieś a boicie się że nowa pocałuje w zad.

Milka 10.03.2019 18:29
Konsorcja z tego co redaktor strzępek pisał kilka lat temu miały być forma zabezpieczenia przed ryzykiem niewyrobienia kontraktu przez oddziały. Chyba nadal zależy zarządzającym aby kontrakty były wypracowane bo jak nie będą to spadnie ryczałt. Z tego co mówią to głównie konsorcja odpowiadają za nadwykonania w 2018 a reszta oddziałów ma raczej niedowykonania. Chciałabym się dowiedzieć czy naprawdę to takie zło czy tylko jak to w polskiej tradycji trzeba przekreślić dokonania kuklinskiego i jego koncepcji na szpital bo przyszła „nowa lepsza zmiana”....

polemika czy fakty? 11.03.2019 19:25
dokonania kuklinskiego ? 3 miliony na minusie na koniec kadencji i zero znaczących inwestycji w szpitalu przez cały okres. Organizacja w szpitalu tak ułożona, że szpital dalej w trendzie generowania strat. Zniszczona organizacja krok po kroku.

KanzasTM 08.03.2019 12:47
Zwolnić szpital z podatkow od gruntów i korzystania z pomieszczeń, 8mln dodatkowych będzie :)

Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022
41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 4 września br. ulicami miasta Tomaszowa Mazowieckiego po raz 41. zostanie przeprowadzony bieg im. Bronisława Malinowskiego. Uczestnicy zawodów będą rywalizować podczas Biegu Głównego na dystansie 10 km.Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego - wybitnego sportowca, reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Zawody będą również popularyzować bieganie jako powszechnie dostępną formę rekreacji oraz zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.Start i meta zostaną przeprowadzone na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.Program wydarzenia:• 8 - 8.45 – Przyjmowanie zgłoszeń, wydawanie numerów i kart startowych w biurze zawodów;• 9 - Otwarcie• 9.10 – Bieg Rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej;• 9.25 – Quiz z nagrodami;• 9.40 – Bieg Główny;• Dekoracja – po zakończeniu biegu.Uczestnictwo:Bieg Rekreacyjny: - w biegu mogą uczestniczyć osoby bez ograniczeń wiekowych.- wszyscy zawodnicy biorący udział w biegu są zobowiązani do wypełnienia i podpisania deklaracji uczestnictwa (dostępna także w biurze zawodów).- podpisując deklarację, uczestnik oświadcza, że stan jego zdrowia umożliwia mu udział w biegu i że bierze udział w zawodach na własną odpowiedzialność.- za osoby niepełnoletnie oświadczenie podpisują rodzice lub opiekunowie prawni.- każdy uczestnik powinien posiadać kartę startową.Bieg Główny na 10 km – każdy uczestnik musi posiadać ubiór sportowy, czytelnie wypełnioną kartę startową lub numer startowy oraz oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Udział w Biegu tylko dla zawodników od 16 roku życia (posiadających zgodę rodzica/opiekuna prawnego). W Biegu obowiązuje limit czasu wynoszący 2 godziny.Zgłoszenia: - w Biegu Rekreacyjnym zgłoszenia uczestników oraz wpłaty należy dokonać w dniu imprezy w biurze zawodów (nie na konto organizatora). Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmowane będą do godz. 8:30. Opiekun grupy zobowiązany jest do posiadania listy zawodników oraz wymaganych do biegu deklaracji.- zgłoszenia do Biegu Głównego na dystansie 10 km przyjmowane będą drogą elektroniczną do dnia 31 sierpnia 2022 roku. - wpisowe należy wpłacić w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia, w przeciwnym razie zgłoszenie zostanie anulowane.- zgłoszenia do Biegu Głównego przyjmowane będą również w dniu imprezy w godz. 800 – 845 (w przypadku wolnych miejsc do określonego limitu) w biurze zawodów.UWAGA! Wszyscy uczestnicy biegu na dystansie 10 km muszą zgłosić się do biura zawodów w celu weryfikacji i pobrania numeru startowego. Zawodnik podczas weryfikacji powinien posiadać dowód tożsamości.LIMIT zgłoszeń w biegu na 10 km – 300 osób. W przypadku wyczerpania się limitu zgłoszeń do 15 sierpnia 2022 roku organizator może zwiększyć limit. O limicie zgłoszeń do biegu decydują dokonane wpłaty na konto organizatora.Wpisowe: - uczestnicy Biegu Rekreacyjnego – 5 zł płatne w dniu zawodów przy zapisach,- uczestnicy Biegu Głównego – 60 zł przy wpłacie dokonanej do 31 sierpnia 2022 roku. W dniu zawodów 80 zł.Klasyfikacja: w Biegu Rekreacyjnym nie będzie prowadzona klasyfikacja.W Biegu Głównym prowadzona będzie klasyfikacja generalna mężczyzn i kobiet oraz klasyfikacja w następujących kategoriach wiekowych:• kobiety i mężczyźni 16-19 lat;• kobiety i mężczyźni 20-29 lat;• kobiety i mężczyźni 30-39 lat;• kobiety i mężczyźni 40-49 lat;• kobiety i mężczyźni 50-59 lat;• kobiety i mężczyźni 60 lat i powyżej.Nagrody i wyróżnienia: Bieg Główny - wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet startowy;- zwycięzcy w klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i bony upominkowe:1. w klasyfikacji generalnej mężczyzn: I, II, III miejsce;2. w klasyfikacji generalnej kobiet: I, II, III miejsce;3. w klasyfikacji najlepszy mężczyzna mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce;4. w klasyfikacji najlepsza kobieta mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce.• Zawodnicy, którzy zajmą I, II i III miejsca w poszczególnych klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i dyplomy.• Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe medale oraz będą mieć możliwość wydrukowania dyplomu.• Najstarszy uczestnik i uczestniczka, który ukończyli bieg otrzymują bony upominkowe i dyplomy.Bieg rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej z okazji 55. rocznicy śmierci twórczyni pedagogiki specjalnej, która w swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. Z okazji jubileuszu stulecia utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają dyplomy. Wśród nich przeprowadzony zostanie quiz z nagrodami (nagroda główna – rower).We wszystkich sprawach dotyczących imprezy prosimy kontaktować się z biurem głównego organizatora, które mieści się w Tomaszowie Mazowieckim:Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Niska 81 tel. 512 993 041 e-mail: [email protected] 41. Ogólnopolskiego Tomaszowskiego Biegu im. Bronisława Malinowskiego oraz trasa Biegu Głównego w załącznikach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.09.2022 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.09.2022 17:00
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: UjazdTreść komentarza: Masz rację;)jeszcze niech zaproszą tuleje i kurdej szatan męczenniczke:)i może Pawlaka ;)Data dodania komentarza: 09.08.2022, 21:48Źródło komentarza: Kolejny przystanek Tour de Konstytucja w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: MarioTreść komentarza: Oduczycie się używania w negatywnym odniesieniu słowa "rajd"?Data dodania komentarza: 09.08.2022, 21:10Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: Ambroży sam przełożyTreść komentarza: Implant w mozgu? Chyba implant mozgu i sie przeszczep nie przyjął 😅😅Data dodania komentarza: 09.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: Psikusa bez sTreść komentarza: Policja stoi w krzakach i czeka żeby wlepić łatwy mandat a nie bedzie uganiała się za jakimś zj**emData dodania komentarza: 09.08.2022, 18:49Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: woodyTreść komentarza: tomaszow to stan umyslu jak sie czyta komentazeData dodania komentarza: 09.08.2022, 18:27Źródło komentarza: Kolejny przystanek Tour de Konstytucja w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: PATOLATreść komentarza: Na co czeka policja? Aż się wydarzy tragedia? Widac że idiota jest w stanie spowodować wypadek i zagraża otoczeniu powinien do końca życia siedzieć w kaftanie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:07Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,
Reklama
Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022 Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar!
Reklama
Reklama
a