Tak dobrze/źle już nie będzie

  • 23.01.2019, 23:50 (aktualizacja 24.01.2019, 07:13)
  • Joanna Sztymelska
Tak dobrze/źle już nie będzie
Zapewne mało kto wie, ale tomaszowski szpital, będąc spółką prawa handlowego, której jedynym właścicielem jest Powiat Tomaszowski wpłaca do kasy samorządowej czynsz z tytułu dzierżawy zajmowanych pomieszczeń przy ulicach Jana Pawła II oraz Niskiej. W okresie minionych 5 lat była to kwota bliska 10 milionów złotych. Jaka część z tej kwoty przeznaczana była inwestycje w ochronę zdrowia mieszkańców naszego miasta i powiatu? Odpowiedź brzmi: znikoma. Powiat konsumował pieniądze wypracowywane przez szpital i przeznaczał je na inne cele. Tak wynika z zestawienia, jakie w ostatnim czasie sporządzono w odpowiedzi na interpelację radnego Mariusza Strzępka, przewodniczącego komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

-  W minionej kadencji wielokrotnie wnioskowaliśmy o to, aby pieniądze z czynszów szpitalnych inwestować w infrastrukturę. TCZ to najważniejsza w Powiecie jednostka organizacyjna. To, że przybrala formę prawną spółki, jest bez znaczenia, bo cały czas mamy do czynienia z majątkiem publicznym. Jako Komisja uważaliśmy, że czynsze powinny stanowić swego rodzaju fundusz celowy, który służyłby naprawie zdekapitalizowanego majątku. Potrzeby są gigantyczne na każdym ze szpitalnych oddziałów. Zamiast tego budowaliśmy drogi do lasu, którymi jeździ pięć samochodów dziennie. To trend obecny u nas od wielu lat, od którego pora odejść - mówi radny. 

W minionej, czteroletniej kadencji, Starostwo Powiatowe wydało na inwestycje związane ze szpitalem niespełna półtora miliona złotych. W tym czasie zainkasowano 8 milionów czynszu. W tym samym okresie, roczne wydatki na pensje w powiecie wzrosły o 3,5 miliona złotych, a zatrudnienie poszybowało o 40 osób. (czyt. Starostwo pęcznieje w szwach). Kiedy zyski wypracowywane przez medyków pożerała biurokratyczna machina, ratownicy medyczni zatrudniani byli na umowych śmieciowych, często z wynagrodzeniami na poziomie 14 zł za godzinę (czyt. Ratownik za dychę). 

Na co wydatkowano kwoty (składające się na wskazane wyżej 1,5 miliona) w poszczególnych latach?

W 2017 roku zakupiono ambulans sanitarny za kwotę 547.963 złotych. Rok później do TCZ trafiła kolejna karetka (tym razem transportowa) za 191.999. Na wniosek komisji zdrowia sfinansowano także zakup łóżeczek na oddział dziecięcy. W ubiegłym roku natomiast, wydano 206 tysięcy złotych na inne wydatki inwestycyjne oraz 632 tysiące na sprzęt dla oddziału ginekologiczno położniczego. Na wyposażenie szpitala trafiły na koniec grudnia: nowoczesny aparat ultrasonograficzny (199.900), stół operacyjny (119.512), dwa inkubatory hybrydowe (313.200).

Warto jednak zaznaczyć, że pierwszą karetkę sfinansował wojewoda z środków celowych na ratownictwo medyczne, do drugiej dołożyły się okoliczne gminy. 

Polityka inwestycyjna powiatu w odniesieniu do TCZ nie zawsze była tak skromna. W latach 2009-2013 stworzono m.in. za 8,5 miliiona złotych Centrum Diagnostyki Obrazowej z nowej generacji tomografem. Z czynszów spłacano równolegle długi, jakie pozostały po przekształceniu szpitala w spółkę. Planowano także inne inwestcyje, które jednak nie doszły do skutku. Jedną z nich była budowa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Do tej pory szpital sporo inwestował także ze środków własnych, oraz wypracowanych zysków. Teraz sytuacja zmienia się bardzo na niekorzyść. Miniony rok spółka zamknie najprawdopodbniej sporą stratą. Stanie się tak po raz pierwszy, odkąd została ona powołana do życia. Odpowiedzialność za ochronę zdrowia mieszkańców spoczywa nie na Zarządzie szpitala ale bezpośrednio na Starostwie Powiatowym. Trzeba o tym pamiętać.

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 08.02.2019, 07:53
Przytknąć kikra w prawym oku, a najlepiej zalepić je całkiem plastrem, da to możliwość spojrzenia bardziej wnikliwie lewym okiem.
Nowe spojrzenie daje możliwość rozwiązania problemu.
ComTM
ComTM 24.01.2019, 08:49
Szkoda, że tych informacji nie było wcześniej, powiedzmy przed wyborami. Poza tym wydają mi się dosyć jednostronne, oczekiwałbym przedstawienia także racji (konkretów) przez ówczesnego starostę. Zdaję sobie sprawę, że w trakcie urzędowania starosta nie był zbyt otwarty na przekazywanie danych, ale artykuł wydaje się jakoś niekompletny.
Palacz z kotłowni
Palacz z kotłowni 24.01.2019, 08:21
Aby szpital przynosił zyski należy:
1. zmodernizować system grzewczy wszystkich obiektów.
2. kotłownię przebudować na spalarnię zwłok.
3. ustalić niższą niż w Łodzi i Bełchatowie opłatę.
4. podwyższyć opłaty za wjazd na teren szpitala.
To jest plan skuteczniejszy od "Planu Zdzisława".
Albo zlikwidować szpital i zrobić więzienie. Będzie bardziej dochodowe.
M. Kukliński
M. Kukliński 23.01.2019, 23:15
Panie Mariuszu dlaczego ma Pan aż tyle zlej woli, że po raz kolejny okłamuje Pan opinie publiczną na temat powiatu i szpitala? Szpital wpłacając czynsz do powiatu tak naprawdę splacał wlasne kredyty ktore wczesniej zaciadgał, a ktore z czynszu fizycznie splacał powiat. Te pieniądze nie byly wydatkowane na drogi do lasu czy wynagrodzenia. Tymi pieniędzmi powiat splacał kredyty szpitala. To wcześniej kłamano ze szpital nie ma długów. Tych długów do spłacenia bylo ponad 20 mln. Zł. I nadal są ale juz mniejsze. Taka jest prawda i nic tego nie zmieni. Nawet Pan.
M. Kukliński
Suweren.
Suweren. 25.01.2019, 13:30
Proszę przedstawić dowody.
Maniek
Maniek 23.01.2019, 21:21
Brawo panie Mariuszu
gosc
gosc 23.01.2019, 18:46
Masakrrra!!!
rwd
rwd 23.01.2019, 18:24
Miałem napisać co tym myślę, ale szkoda słów.
Jimmy
Jimmy 23.01.2019, 18:17

Komentarz zablokowany

Faktycznie. Czasem z pośpiechu tak się zdarza.


Pozostałe