Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 09:25
Reklama
Reklama

Trwają prace przy odwiercie dla nowego ujęcia wody w Tomaszowie

Tomaszów Mazowiecki obecnie wodę czerpie z ujęcia wody należącego do łódzkich wodociągów. By uniezależnić się od zewnętrznych czynników wpływających m.in. na jej cenę Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej prowadzi prace przy próbnym odwiercie hydrologicznym. Powoli dobiegają one końca.

Roboty geologiczne polegające na wykonaniu hydrogeologicznego otworu badawczo - rozpoznawczego dla ujęcia wody podziemnej z otworów górno-jurajskich wraz z przeprowadzeniem opróbowania, pomiarów, obserwacji i badań hydrogeologicznych prowadzone są przy ul. Milenijnej.

- Własne studnie głębinowe to dla nas jedno z działań priorytetowych. Dzięki nim uniezależnimy się od zewnętrznych czynników dyktujących nam ceny wody – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Prace rozpoczęły się pod koniec 2022 roku, obecnie kończy się odwiert, a wkrótce rozpoczną się szczegółowe badania co do wydajności ujęcia i jakości wody.

Bazą wyjściową dla podejmowanych działań jest zlecona przez Spółkę „Koncepcja budowy stacji uzdatniania wody dla miasta Tomaszów Mazowiecki wraz z ujęciami głębinowymi”. Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy w pierwszej kolejności zostanie wybudowana studnia S-13 przy ul. Milenijnej. Łącznie mają powstać cztery studnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tom 03.07.2023 06:41
Oby przy tym wierceniu nie wystrzelił strumień ropy naftowej. Wtedy nasze spokojne miasto niczym kurort, zamieni się w prężny zysku ośrodek wydobywczy.

Cocolino 03.07.2023 01:45
Na terenie po kurnikach i po działkach na ul. Zawadzkiej są studnie głębinowe. UM i MON o tym wiedzą .

j11 01.07.2023 12:27
Woda głębinowa jest zazwyczaj znacznie lepszej jakości niż obecnie wykorzystywana powierzchniowa pod pewnymi względami jak zanieczyszczenie biologiczne czy zanieczyszczenie różnymi złożonymi związkami chemicznymi tj. WWA iitp. pozostałościami ponawozowymi, dioksynami i pozostałościami po lekach które też ze ściekami trafiają do wody. Natomiast największym problemem wód głebinowych jest ich zazwyczj bardzo wysoka twardość, zażelazienie i mangan dlatego wody te najczęściej wymagają stacji uzdatniania. Tak jest np. w przypadku Rokicin które produkują wodę dla części Łodzi. Po mimo wszystko uważam że inwestycja w wodę głębinową ma sens. Nie wiem tylko czemu miasto robi odwiert akurat w okolicy milenijnej jak już istnieją gotowe studnie głębinowe chyba 3 szt.przy jazie nad Pilicą (może ze względu na bliskość Niebieskich Źródeł) nie wiem. Może taniej by było odkupić od łodzi właśnie te studnie (bo cała sieć już istnieje). Ponadto jakaś studnia jest jeszcze na prawej stronie Pilicy.

Ajdejano 22.07.2023 15:03
Mistrzu pingpongowej piłeczki. Wiesz, że gdzieś dzwonią, ale nie wiesz po co dzwonią. Trochę wiesz na temat różnicy w jakości wody podziemnej w stosunku do jakości wód podziemnych, ale też nic nie wiesz o konkretnych szczegółach. To, co piszesz o "studniach" przy jazie na Pilicy, to już jest tylko Twoja konfabulacja. Też wiesz, że "cóś"jest na rzeczy, ale chcesz się popisać. Dobrze kombinujesz z tym Niebieskimi Źródłami. Ten temat znam "od dechy do dechy" , ale nie będę się tu wymądrzał. Napiszę tylko tyle: te"studnie", to nie jest własność Łodzi. One nigdy nie będą eksploatowane. Napisz podanie do mnie, to Tobie wyjaśnię temat

Mieszkaniec TM 23.06.2023 09:36
"Własne studnie głębinowe to dla nas jedno z działań priorytetowych. Dzięki nim uniezależnimy się od zewnętrznych czynników dyktujących nam ceny wody" Panie Prezydencie co Pan mówi, ceny w zwiku nie zmieniły się od 6 lat ponieważ nie ma taryfy wodnej podpisanej przez wody polskie. Ceny w Tomaszowie się zmieniły. Podnieśliście cenę wody jako pośrednik który tylko kupuje gotowy produkt i go sprzedaje detalistom. Poza tym do studni głębinowych też jest potrzebna cała stacja uzdatniania i nowa infrastruktura. Nie będzie tylko pompa do wyciągnięcia wody, tylko cały proces technologiczny. Koszty wielomilionowe.

Gamoń 24.06.2023 16:08
Zbyt dużo wiem na ten temat i potwierdzam Twoją opinię, że powinniśmy uniezależnić się od Łodzi. Wykonywany odwiert przy ul. MiIenijnej, to tzw. odwiert geologiczno-badawczy, oczywiście, wykonywany dla potrzeb zbadania wodnych zasobów eksploatacyjnych podłoża geologicznego w rejonie Milenijnej. Nie mam rozeznania, kto w 100% płaci za tę zabawę, ale, jak znam szefostwo firmy z ul. Kępa, to mogę potwierdzić, że to są bardzo odpowiedzialni ludzie i doskonale wiedzą, co robią.

Gamoń 21.06.2023 21:35
Napiszę tak: "cóś" na ten temat kumam. Kiedyś mnie pytano o ten temat i swoje powiedziałem i napisałem. W moim archiwum wszystko istnieje. Ten, kto wykonuje te roboty geologiczno-badawcze w rejonie Milenijnej, miał lepsze przebicie od innych, którzy też trochę wiedzą na ten temat. Zarobi parę ładnych złotówek. Jednak, to nie jest jedyna droga dla naszego grajdołu. Koniec. Pożyjemy, zobaczymy.

Shs 21.06.2023 18:57
Czytać że zrozumieniem... Na strzeleckiej był odwiert pod geotermie A na milenijnej wiercą studnie do wody pitnej....

młoda 21.06.2023 14:44
Odwierty, odwierty a Term jak nie było tak nie ma, trzeba kasę wydawać na dojazdy do Mszczonowa.

ludwikowianin 22.06.2023 06:11
Masz Przystań to ci mało??? hmm

plażowicz 23.06.2023 13:03
Lalka wstydzi się pokazywać w bikini na naszej przystani.

Park crossowy na ukształtowanym już terenie po cegielni lub kopalni wapienia 20.06.2023 21:06
Czyli już drugi, po Strzeleckiej, ślepy strzał? Na Strzeleckiej chociaż teren wyrównali, co może że być bazą pod np. park jazdy na crossach (spalinowych lub napędzanych siłą mięśni). Kosztowałoby to 10% tego co gokarty na Arenie Lodowej, bo to jest kwestia jedynie uprzątnięcia i ogrodzenia terenu i czterech latarni dookoła. Miałem kiedyś podesłać taki pomysł, ale wydarzyło się co się wydarzyło :( Na Strzeleckiej albo na Wapiennikach, chociaż lepiej na Strzeleckiej. Byłby cały kompleks sportowo—rozrywkowy. A to jest bardzo popularne na świecie i przybiera na sile od lat 90. Gokarty nie wiem, czy tak nawet tych wszystkich gruziarzy będą kręciły. Taki obiekt na motorki / rowery wyczynowe miałby jeszcze wiele innych funkcji. Mniejsze, średnie, wysokie wzniesienia. Sprzęt własny, korzystanie na własną odpowiedzialność, tylko udostępniony, oświetlony, teren. Z zachowaniem tam oczywiście wszystkich standardów jakie obowiązują obowiązują na czymś takim na świecie.

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama