Nagroda Prezydenta RP dla wieńca z województwa świętokrzyskiego

  • 16.09.2019, 22:32
  • Joanna Sztymelska
Nagroda Prezydenta RP dla wieńca z województwa świętokrzyskiego
W sobotę i niedzielę, 14 i 15 września 2018 roku, w Spale odbywały się Dożynki Prezydenckie 2019. W sobotę w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbył się tradycyjny już konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Nagrodę ufundował Prezydent RP, Andrzej Duda.

Udział w konkursie wzięły grupy wieńcowe z wszystkich szesnastu  województw  Polsce.  Celem organizowania konkursu jest między innymi kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych  tradycji regionalnych,  najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

W skład komisji konkursowej, oceniającej wieńce weszli: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, etnograf, socjolog, przewodnicząca Komisji, Stanisława Dłużewska-Pawlik – etnograf, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Michał Pająk – etnograf i Ewa Mendyk – specjalista w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, sekretarz Komisji. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przy ocenie pod uwagę były brane: zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania, różnorodność użytych do wykonania wieńca dożynkowego podstawowych materiałów naturalnych, takich jak: kłosy i ziarna zbóż, owoce, warzywa, zioła, kwiaty, walory estetyczne, w tym: kompozycje, dobór barw, architektura bryły, ogólny wyraz artystyczny nawiązujący do tradycyjnych wieńców dożynkowych, sposób prezentacji wieńca, w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie. 

Przygowanie wieńców jest niezwykle pracochłonne. Wiele grup rozpoczęło pracę już w kwietniu i maju. Dlatego zaangażowanych do ich wykonania jest wiele osób. Jak podkreślali członkowie Komisji konkursowej, każdy wieniec był piękny. Byłe więc niemały problem, który wieniec wybrać. Drogą eliminacji odrzucono wieńce, w których był np. klej i przyklejane ziarna, następnie te, w których znajdowały się elementy nienaturalne. Komisja podkreślała, że wieniec powinien wyglądać tak, jak był wykonywany w dawnych czasach, a więc mieć charakter tradycyjny. Wieńce wykonywano z czterech zbóż. Mogły znajdować się w nich owoce i warzywa, ale nie te egzotyczne, tylko pochodzace z polskich sadów.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pierwsze miejsce i nagrodę 10 000 złotych zajął zespół z województwa świętokrzyskiego, powiat sandomierski, miasto i gmina Koprzywnica, sołectwo Krzciny, drugie miejsce i nagrodę 6000 złotych otrzymała grupa z województwa lubelskiego, powiat puławski, gmina Żyrzyn, miejscowość Zagrody i trzecią nagrodę, 4 000 złotych otrzymał zespół z województwa wielkopolskiego, powiat ostrowski, miejsc, gmina Raszków, miejscowość Głogowa. Pozostałe trzynaście grup otrzymało nagrodę po 1500 złotych. 

W czasie, kiedy komisja konkursowa obradowała, na scenie wystąpiły zespoły ludowe. Byli przedstawiciele powiatu tomaszowskiego: Brzustowianie z Brzustowa i Mali Lubochnianie z Lubochni. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe