Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 10:37
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Krasnal na niedźwiedziu

Szybkimi krokami zbliża się Wielka Powiatowa Gala Samorządowa, zwana także Powiatowym Spotkaniem Noworocznym. Tym razem Starostwo Powiatowe organizuje ją w restauracji Arboretum w Studziankach. Najprawdopodobniej, wzorem lat ubiegłym, w trakcie imprezy wręczane będą wyróżnienia "Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego". Czy tak się stanie i kto zostanie wyróżniony tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Rok temu pojawiło się sporo kontrowersji, ponieważ wyróżnienie to otrzymał Antoni Macierewicz. Jego nazwisko zdradzono w ostatniej chwili. Zamiast statuetki, która jednoznacznie kojarzyć powinna się z miastem i powiatem, dla laureatów przygotowano figury przedstawiające Św. Antoniego Padewskiego, które wielu osobom do złudzenia przypominały ogrodowe krasnale. Kto wpadł na ten genialny pomysł marketingowy? Pozostaje to tajemnicą. Na szczęście impreza (mimo że powiatowa) ma charakter kameralny i nie przyjeżdżają na nią dziennikarze ogólnopolskich mediów. Powiat miałby wówczas szansę na zdobycie nagrody za największy samorządowy "obciach" roku.

W ubiegłym roku było tak:

XV Powiatowe Spotkanie Noworoczne. Kolejni Przyjaciele Powiatu Tomaszowskiego uhonorowani

Niestety imprezę, która była kiedyś świętem samorządowców (może czasem nazbyt kosztownym), w tej kadencji upartyjniono maksymalnie. Nikt nie wie czym zasłużył sobie Antoni Macierewicz na tytuł "Przyjaciela Powiatu Tomaszowskiego". Poza licznymi w tym roku spektaklami medialnymi, organizowanymi przez starostę ku czci i chwale mateczki partii, jego uczestnictwo i pomoc w sprawach samorządowych trudno jest dostrzec nawet najbardziej uważnym obserwatorom.

No ale trudno... niech już sobie ma tego "krasnala". W tym roku zapewne podobnym wyróżnieniem cieszyć się będzie posłanka Milczanowska. Tylko czy aby na pewno o to chodzi? 

Na łamach portalu opisywaliśmy wczoraj rankig powiatów przygotowany przez Związek Powiatów Polskich. Pokazuje on smutny obraz bierności naszego samorządu. Wśród licznych, ocenianych kategorii, są takie, w których otrzymaliśmy 0 punktów.

Jedna z nich mówi także o instytucji honorowego tytułu nadawanego w celu uhonorowania osób oraz instytucji za wybitne zasługi dla rozwoju danego powiatu i rozsławienia jego imienia. Mógłby to być "Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego". Chodzi tylko o to, by nadać mu odpowiednią rangę. 

W marcu ubiegłego roku wystąpiłem z wnioskiem/interpelacją w sprawie tego tytułu. 

Przez wiele lat ideą nadania tytułu było uhonorowanie osób, które w szczególny sposób przysłużyły się mieszkańcom naszego regionu. Tytuł ma więc swoją wieloletnią tradycję. Niestety do chwili obecnej nie doczekał się zobiektywizowanych kryteriów doboru laureatów, przez co jego ranga i prestiż nie znajdują się na odpowiednim nobilitującym poziomie.

- pisałem do Zarządu Powiatu. Podkreślałem, że nadanie tytułu nie może stwarzać wrażenia subiektywności czy nawet przypadkowości wyboru. Może się bowiem zdarzyć, że na listę "przyjaciół powiatu" trafi osoba, której obecność będzie stanowiła afront dla innych, wyróżnionych wcześniej osób. 

Pytałem Starostę, jakie kryteria decydują obecnie o nadaniu tytułu poszczególnych osobom? Czy istnieje jakiś regulamin nadawania tytułu? Do dnia dzisiejszego na moje pytania nie otrzymałem odpowiedzi, która zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem powinna do mnie dotrzeć w ciągu 14 dni. Nie pomogło nawet ponaglenie, jakie złożyłem kilka miesięcy po upływie ustawowego terminu.

Cóż, skoro można lekceważyć w naszym kraju wyroki Sądów, to można też nie stosować się do ustaw i mieć interpelację radnych w... głębokim poważaniu. Znaczy to jednak, że w tym samym miejscu ma się także wyborców, bo przecież to ich w Radzie reprezentujemy. 

Równocześnie też złożyłem wniosek o nadanie tytułowi "Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego" właściwej rangi poprzez:

1. Zmiany w Statucie Powiatu wzorem uregulowań zawartych w statucie miasta Tomaszowa Mazowieckiego w zakresie nadawania godności "honorowego obywatela miasta" w tym:

- nadawanie tytułu odbywać powinno się w ramach podejmowania uchwały przez Radę Powiatu Tomaszowskiego

- określenie podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o nadanie tytułu

2. Opracowanie stałego znaku graficznego w formie statuetki i odznaki /neutralnej światopoglądowo by nie miała konotacji wkluczających/

3.   Powołanie kapituły złożonej z przedstawicieli organizacji społecznych, władz miasta i lokalnych autorytetów

4. Opracowanie formuły prowadzenia konsultacji społecznych.

Wniosek także nie doczekał się odpowiedzi do dzisiaj. Kolejny złożę niedługo w ramach inicjatywy uchwałodawczej, jaką posiadają radni. 

Tomaszów i Powiat Tomaszowski obfitują w nazwiska, które przynoszą chlubę wszystkim mieszkańcom. Mamy wybitnych społeczników, naukowców, nauczycieli poświęcających się dla kształcenia naszych dzieci, działaczy sportowych i... także polityków. Zasługują oni na to by ich zauważać i okazywać szacunek dla ich codziennej mrówczej pracy. Zamiast tego mamy tragifarsę i ogrodowe krasnale, którym odpadają głowy.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Baśka M. 29.01.2020 11:59
Panie Mariuszu w 100 % się zgadzam. Początkowe spotkania powiatowe miły jakąś główną myśl, przewodnią. Było zaangażowanych wielu ludzi z pasją w to wydarzenie. a teraz tańce-hulańce w formie wesela. Nie o to w tym chodziło. Pokazywało się "wielkich ludzi, wielkie talenty małych ojczyzn, architekturę małych ojczyzn". I to była wizytówka i promocja naszego powiatu. Ostatnich nie skomentuję....

? 29.01.2020 08:54
Co jest zlego w statuetce katolickiego patrona w katolickim miescie?

Vlad_Palovnick. 30.01.2020 08:27
To polskie miasto. Nie katolickie.

? 30.01.2020 12:47
Polskie miasto przede wszystkim katolików. Patrząc ilość chrzcin podczas niedzielnych mszy. Oczywiście, we własnym mniemaniu tylko ty płacisz podatki :))

Kibic 29.01.2020 08:50
Z wczorajszego rankingu to wychodzi że powiat najmocniejszy jest w... szkoleniach :) Imprezy też dobrze wychodzą.

Katolik 29.01.2020 07:52
Gdyby statuetki ze zdjęcia byly wreczane przez sanktuarium św. Antoniego dla pomagajacych wiernym w parafii miało by to sens i uzasadnienie, nawet bylo by super, a tak... no cóż, biedny urząd, male pensje dla pracowników, bo zbyt duze zatrudnienie, subiektywna ocena, braki na kazdym miejscu, po co wiec wystawne przyjecia i brak szacunku. Takie to smutne.

Reklama
Polecane
3 kluczowe aktualizacje, które natychmiast poprawią twoje świadectwo energetyczneA to pieniacz! Pół roku „paki" dla podejrzliwego SalomonowiczaWiosenne nastroje w MCK TkaczMali Lubochnianie w PCASNiepokonani pod koszamiLokale do wynajęcia. TTBS ogłasza przetargiMoc nowości w kinach HeliosJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Marcin Dulas od dzisiaj nowym komendantem Straży PożarnejDzień Otwarty na Nadrzecznej 2024Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama