Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 23:04
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

25 zł za wjazd do centrum miasta? To dobry pomysł

Pod obrady Rządu trafił właśnie projekt ustawy, której część dotyczy wprowadzenia opłat za poruszanie się w tzw. „strefach czystego transportu” Proponowane zmiany zakładają, że wyłączeni z opłat zostaną kierowcy samochodów na gaz, wodór i elektrycznych. To dobry, choć trudny społecznie pomysł. Mimo to nieustannie powinno się ponawiać próby jego wprowadzenia, a ludzi wręcz zmuszać do zakupu / załatwienia sobie w inny sposób roweru.

W nowej ustawie o biokomponentach i paliwach ciekłych, którą proponuje resort energetyki, znajduje się zapis, że to rada gminy będzie w uchwale ustanawiać "strefę czystego transportu", a za pobieranie opłat odpowiedzialni będą: wójt, burmistrz bądź prezydent. Te nie mogą być wyższe niż 2,5 zł za godzinę i 25 zł za dobę. Podobne prawo próbowano już przemycić w styczniu jednak na etapie parlamentarnym utrącono zapis o opłatach.


Samochód jako symbol sukcesu


Zmiany w prawie będą trudne do przeprowadzenia i osobiście zakładam, że Prawo i Sprawiedliwość ostatecznie się z nich niestety wycofa. Warto jednak o nich pamiętać i wprowadzić je „cichaczem” na początku drugiej – mam nadzieję - kadencji PiSu.

Wprowadzenie opłat jest społecznie trudne dlatego, że budowę liberalnego społeczeństwa osadzono na micie dobrobytu napędzanego prywatną motoryzacją. Kto w niej nie uczestniczy jest albo biedakiem albo dziwakiem. Nie wiadomo co gorsze.

Pierwsze wyklucza ze wspólnoty (wg liberalnego mitu), oddalającej się od katolickiej idei dobrego Samarytanina, zmieniając wektor dążeń na mix judeoprostestancki w których to albo jesteś „KIMŚ” albo jesteś „nikim” Twoja podmiotowość redukowana jest do statusu materialnego, który – w Polsce nadal często pozorowany – manifestowany jest marką i rocznikiem samochodu, a wśród młodszych smartfona.

Natomiast bycie„dziwakiem” jest bardziej płynne. W komentararzach na Pudelku – najpopularniejszym portalu plotkarskim - na temat Jarosława Kaczyńskiego jeszcze z rok temu dominowały opinie odsądzające go od czci i wiary, za to że mieszka bez kobiety a tylko z kotem i nie ma konta. Dziś – na przykład pod tekstem – o tym jak wybrał się z palemką do kościoła – dominuje pogląd, że to sympatyczny starszy pan i że właściwie nikomu nie wadzi. Już nawet nie ma natrząsania się nad kosztami ochrony i dlaczego sam nie prowadzi. Rodzicie piszących widocznie odczuli pozytywne zmiany z ostatnich dwóch lat, to i atmosfera w kręgu gimbazy jest bardziej dla pana Jarosława przychylna.

Zatem - bycie „dziwkakiem” to najczęściej pozostawanie w mniejszości, bycie nie na topie, świadomie lub nie dystansując się od tego co modne. W tym kontekście samochód od czasów umasowienia go przez Henryka Forda nieprzerwanie zajmuje pierwszą pozycję wśród punktów honoru dla każdego kto dziwakiem, a tym bardziej biedakiem nie chce być. Kogoś kogo można bez ryzyka, że narobi obciachu jakąś flanelową koszulą zaprosić na grilla a już niedługo by pośmigać wypożyczoną motorówką na Zalewie.

 

 

Kopalnie do kasacji! Ludzie na bruk. Z dnia na dzień jesteśmy eko!
 

Często krytykuje się, obecną ekipę za obronę polskiego górnictwa na arenie międzynarodowej jako głównego źródła energii w Polsce. Krytyka opiera się głównie na argumentach ekologicznych, czasem na utracie prestiżu Polski jako osamotnionego marudera, skazanego na klęskę.

Jednak póki co „za węglem” w Polsce nadal stoi grupa zawodowa, która wraz z rodzinami stanowi populacje największej polskiej aglomeracji. Po wprowadzeniu limitów emisji CO2, czyli de facto przymusowego zmniejszenia wydobycia węgla z dnia na dzień, mogłaby ona stracić jedyne źródło utrzymania. Skutki społeczne byłby na tyle dotkliwe, że nierentownych kopalń w Polsce nie zaknęły nawet ultraliberalne rządy.

Między bajki włóżmy opowieści, że - nawet wysokie - odprawy pozwolą górnikom przekwalifikować się w ciągu roku czy dwóch, nawet jeśli w tym czasie mieliby nie płacić żadnych podatków od prowadzonego interesu. Mały biznes, a tego typu inicjatywy proponowano górnikom zwalnianym w minionych latach, mały biznes prowadzi się w Polsce coraz trudniej. Tym bardziej nie oczekujmy od każdego prostego robotnika, że po roku stanie się przedsiębiorcą.

Osobiście uważam również, że zbyt gwałtowne wygaszanie kopalń, nie dające ludziom żadnej innej alternatywny godnego życia, sprzyjałoby śląskiemu separatyzmowi, a de facto postawom proniemieckim. Martwicie się, niektórzy z Państwa, że PiS wyprowadzi Polskę z Unii? Obyśmy wcześniej nie stracili Śląska. Bezrobocie, przymusowa emigracja za chlebem, prostytucja zamężnych kobiet próbujących zrekompensować utraconą górniczą pensje będzie bezpośrednio wiązane z polskością. Ze sflaczałym, nieudolnym „Polnische Wirtschaft” („poskie gospodarzenie”)
Już dziś 30 % młodzieży stamtąd emigruje. Po Brexicie głównym kierunkiem dla nich będą Niemcy.
 

Zanim przestaniemy dopłacać do kopalń przesiądźmy się do komunikacji miejskiej



Zaproponowałbym w śródtytule – przesiądźmy się na rower, ale przy siąpiącym za oknem deszczu, już widzę Państwa czytających ten tekst pukających się w głowę :)
Jakoś ja codziennie pod tym względem radzę sobie. Na swojej damce, którą dostałem za darmo od pani która chciała jej się pozbyć z korytarza przed mieszkaniem w bloku.
Ok, nie jeździłem podczas tygodnia największych mrozów w tym roku. Ale jeśli temperatura jest plusowa, jazda na rowerze codziennie zastępuje mi poranną kawę.
Nie jest ani zimno (jeżdzę bez kaleson, bo piją w kroku), a jeśli ubierzemy się tak jakbyśmy mieli iść piechotą, to na rowerze zimą nawet się spocimy.

Na rowerze, tylko z jednym koszykiem nad tylnym kołem jeżdżę po zakupy, najczęściej późnym wieczorem. Na rowerze jeżdżę do kościoła i do wszystkich miejsc położonych dalej niż 15 minut piechotą.

Jedynie w co na początku trzeba zainwestować to solidniejsze mrygadełka na przód i tył, i – co jest najdroższe – solidniejsze zapięcia. Najlepiej u-locki, niekoniecznie renomowanych marek. Zawsze musimy sami ocenić przed zakupem czy dane zamknięcie da się łatwo przeciąć ręcznymi nożycami do metalu czy nie. Grubość jak i droga marka, nie daja gwarancji. We francuskim markecie budowlanym w sprzedaży są grube łańcuchy, które nawet krótkimi nożycami,, może przeciąć nawet 14 latek..

Jednak po dwóch tygodniach przemyślanego surfowania w internecie, każdy z nas jest w stanie zdobyć wiedzę, która pozwoli mu cieszyć się rowerem przez całe lata. Mój nawet gdy zostałby skradziony nie przedstawia wartości wyższej niż 100 zł.

Systematyczna jazda rowerem wzmacnia mnie, mimo że ma „siedzącą” pracę, palę papierosy, nie uprawiam regularnie żadnego sportu. W ciągu 6 miesięcy od kiedy zacząłem codziennie jeździć zrzuciłem … pewnie nikt nie uwierzy, ale to prawda ...26 kilogramów. Jedząc to samo, często śmieciowe jedzenie a czując się znaczenie lepiej. Także bez dwóch zdań, jazda rowerem – tym bardziej w małym Tomaszowie, który można przebiec w ciągu 45 minut, - jest możliwa jako sposób na codzienną podróż do pracy.

Nie, nie jestem cyklistą ideologicznym. Nie jeżdżę na żadne masy krytyczne, zorganizowane wycieczki przełajowe, inne eventy kojarzone z deklaratywną, kawiarnianą lewicą z dużych miast. Moim zdaniem to są bzdury. Bliżej mi jest do tytułowego ojca Mateusza z telenoweli TVP kręconej w Sandomierzu. Jeżdżę sobie po prostu rowerem unikając opłat za bilety, które w miejscu gdzie mieszkam nie są tanie.

W Tomaszowie w sytuacji kiedy teraz mamy darmową komunikacje miejską, czyste autobusy w których – póki co – aż przyjemnie się jeździ, korzystanie z prywatnego samochodu jedynie by przetransportować samego siebie jest tym bardziej nieuzasadnione.

 

Większość z nas to zakompleksieni piesi. Zerwijmy te mentalne dyby!
 

W projekcie ustawy Ministerstwa Energetyki podoba mi się przede wszystkim duch prawa. Postrzegam go jako próba zmiany postawy. Wstyd z nieposiadania samochodu powinien ustąpić poczuciu, że nasze życie jest łatwiejsze a jednocześnie dostrzegamy skutki społeczne naszego życia. Nie będę już powtarzał ogólnie znanych argumentów o szkodliwości motoryzacji. o których można by się długo rozpisywać. Wypadki na drodze – jako pierwsza przyczyna zgonów, emisja trującego smrodu, w końcu coraz dłuższe szukanie miejsca do zaparkowania i ciągłe jęczenie o poszerzenie parkingów. Osiedla wyglądałyby jak te niektóre warszawskie z lat 90tych. Dookoła kostka bauma, jedno drzewko w donicy i nic poza tym. Za taką nowoczesność dziękuję i mam wrażenie, że nie jestem sam. Co więcej jest nas – nie korzystających z prywatnych samochodów dużo więcej, nie rozumiem dlaczego polityka miejska ma – wzorem takich miast jak białoruski Mińsk – preferować auta. Na szczęście tendencje w dużych europejskich miastach sprzyjają nam. Opłaty za wjazd do centrum nie są żadną nowością w Rzymie czy Londynie. To dobrze, lubimy się wzorować na tamtejszych modelach życia, spróbujmy przeszczepić i modę na codziennie korzystanie z roweru.


PS
Jakoś dwa-trzy lata temu jeden z moich sąsiadów ok czterdziestki uderzył pięścią w twarz innego sąsiada ok 70tki. Powód? Jeden zaparkował samochód ponoć tak, że na miejscu zajmowanym przez jedno auto, można było zaparkować dwa.Nie wiem czy uprawnionym jest łaczenie tych faktów, ale dziadek niedługo potem umarł na serce. Być może to nie ma związku, chociaż życie w poczuciu, że klatkę obok mamy młodego agresora, który zawsze może wpaść w szał i coś nam zrobić, parkowanie kilka metrów od niego, takie życie nie jest łatwe.

Z tym kojarzy mi się ostatnio słowo samochód i miejsce parkingowe.

PS 2

Pamiętacie Państwo akcje społeczną „„karny k....” - nalepiania trudnych do zerwania naklejek na szybach źle parkujących Dlaczego w tym środowisku dochodzi do takich napięć które motywują do używania tak ostrego języka? Dlaczego w środowisku kierowców dominuje gest wyciągniętego palca „środkowego” a my – rowerzyści - zazwyczaj pozdrawiamy się z serdecznością?

Którą mniejszość – bo i samochodziarze i rowerzyści to nadal mniejszość – należy promować, a której rozrost czy to przez kolejne opłaty, podwyższanie mandatów, warto ograniczyć? 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Qucik 01.04.2018 13:33
Dobrze napisałeś anonimie,ale ci którzy myślą ,że są eko to niestety tak nie jest i nikt mi nie wmówi,że te eko auta mniej trują,bo rzeczywsitość jest zupełnie inna i chodzi tylko o propagowanie trendu na hybrydy ,które defacto trują i to niemiłosiernie.Produkcja baterii a później ich utylizacja w krajach takich jak Polska na przykład.Utylizacja najczęściej odbywa się pod osłoną nocy na żwirowni lub w innym biednym kraju gdzie wywozi się tam tego syfu w tysiącach ton i udaje się ,że ja jestem czysty bo u mnie tego syfu nie ma.Podobnie sprawa wygląda z produkcją tego eko syfu czyli prdukcję tego eko syfu zleca się za granicą np. w Chinach i wmawia się wszystkim dookoła,że zmniejszyłem emisję CO2 co jest kolejnym przykładem hipokryzji i oszustwa.Jezeli chodzi o węgiel i kopalnie to okazuje się,że Niemcy w 80% energię opierają na węglu,więc to im najbardziej zalezy na zamknięciu naszych kopalń a następnie je kupić i eksplowrować na swoje potrzeby i to też jest kolejną giga hipokryzją z ich strony gdzie oskarżają nas o zbyt wysoką emisję CO2

06.04.2018 18:38
Będzie produkcja masowa, będzie profesjonalna utylizacja. Ze śmieciami też tak było. Najpierw przyjeżdżała śmierciarka i wszystko lądowało w jednej komorze. Teraz jest podzielone na dni. Szkło co dwa tygodnie, plastik w czwartki, reszta częściej. W sortowniach zatrudnieni ludzie, którzy mieliby gdzie indziej problem z pracą. Ale nie o nowsze generacje aut mi chodzi. Nie bronię ich tutaj. Chodzi mi głównie o to by coraz częściej decydować się na rezygnacje auta. Można zacząć od weekendów.

anonim 31.03.2018 22:10
Wszyscy piejący z podziwu nad elektrycznymi pojazdami może doczytajcie jakie są koszty i ile co2 jest emitowane do atmosfery przy produkcji akumulatorów do jednego autka

fctm 30.03.2018 14:00
Pomysłjuż teraz jest niestety skazany na porażkę i nie przejdzie w naszym pięknym kraju. Milicja będzie się ganiać z kierowcami a ci wiadomo że ze swoją słowiańską fantazją będą omijać przepisy. Zawsze można zrobić z miast Bastiony i nie wpuszczać żadnego auta a ludziom dać darmową komunikację rowery itp. tylko wtedy to kosztuje państwo a takto miasta się wzbogacą i będzie kolejna kasa dla grubasów na stołkach a szary człowiek jak zawsze w du.. bity ;-)

Rio 30.03.2018 10:48
A ja proponuję obowiązkową opłatę za durnowate pomysły podnoszone zarówno przez obywateli jak i polityków. Opinię wydawałoby niezależne grono specjalistów (np. logików), które podejmowałoby ostateczną decyzję. Recydywa powinna być karana dwukrotnością poprzedniej kary a kolejna, trzecia, więzieniem na okres minimum 25-lat. W ten sposób można by pozbyć się osobników, którzy nie zostali wyeliminowani przez dobór naturalny (nie jest jeszcze tak szalenie inteligentny by "wycinać" idiotów i ich pomysły). Podejrzewam, że gdyby ww wprowadzono to baaaaaardzo szybko skończyłoby się takie pier...e jak tekst tu. Od tej ekologii komuś się we łbie pokręciło, bałagan na strychu, że hej! Ja rozumiem dbałość o środowisko, ale idziemy w skrajność a te należy tępić z całą bezwględnością.

06.04.2018 18:39
Ktoś Ci broni pisać? Dlaczego chcesz mnie blokować, zaganiać gdzieś?

Opinie

26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

Dziś jest piątek, 26 czerwca, sto siedemdziesiąty siódmy dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.15, zajdzie o 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Dawid, Jan, Jeremi, Jeremiasz, Paweł i Pelagia. Data dodania artykułu: 26.06.2026 08:23
26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Zakończenie roku szkolnego powinno być świętem uczniów, nauczycieli i rodziców. Powinno pachnieć wakacjami, świadectwami, kwiatami niesionymi trochę z wdzięczności, a trochę z tradycji. Powinno być momentem, w którym młody człowiek słyszy: „dobrze pracowałeś, odpocznij, idź dalej”. Tymczasem coraz częściej szkolna sala gimnastyczna zaczyna przypominać nie tyle miejsce edukacji, ile scenę objazdowego teatru politycznego. Z dekoracją z biało-czerwonych flag, z mikrofonem w ręku, z obowiązkowym przemówieniem i z tą dobrze znaną lokalną przypadłością: polityk musi być wszędzie, nawet tam, gdzie nikt go nie zamawiał. Data dodania artykułu: Dzisiaj, 14:59 Liczba komentarzy: 4 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 5
Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia Prognoza pogody na 27 i 28 czerwca. Tomaszów pod czerwoną lampą upału Ponad milion złotych na ratowanie zabytków w powiecie tomaszowskim. Od Krzemienicy po Inowłódz Rowerem do Skansenu i Grot. Tomaszów Mazowiecki z nową inwestycją turystyczną za 120 tysięcy złotych Jaki hotel SPA w łódzkiem wybrać na weekendowy relaks Ponad 6,2 mln zł z KPO dla szpitala onkologicznego w Tomaszowie. Dane, sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo pacjentów Kiedy najlepiej umówić wymianę opon w Warszawie Czerwony pasek, czyli polska szkoła w krzywym zwierciadle. Nagradzamy oceny, a potem udajemy, że nie o oceny chodzi Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Jaki hotel blisko Łodzi wybrać na spokojny wypoczynek Ruszył nabór do Akademii TMF Tomaszów Mazowiecki. Małe kroki, wielkie piłkarskie marzenia Jaki piasek budowlany wybrać do betonu a jaki do tynku
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Zdziwiony Treść komentarza: Niech mi ktoś wytłumaczy, jak można glosować za udzieleniem bądź nie absolutorium Zarządowi powiatu, który powołano w tym roku i nie realizował budżetu, będącego przedmiotem oceny Rady za ubiegły rok. Jak mnie pamięć nie myli przez cały rok budżetowy 2025 Zarząd powiatu był inny i to oni powinni być oceniani. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Pit Treść komentarza: W koncu madry artykul. Zgadzam sie w 100% Bycie radnym, miejskim czy powiatowym, to sluzba mieszkancom. Dlatego do samorządu powinniśmy wybierać ludzi z doświadczeniem zawodowym, niezależnych finansowo, mających własne firmy. Niezależnie od barw partyjnych. Źródło komentarza: Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda Autor komentarza: Monika Treść komentarza: Nie mają kompetencji czy kwalifikacji ale plecy u rozdającego posadki, by przytulać co miesiąc ogromne wynagrodzenie jak na Tomaszów. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: woody Treść komentarza: poprosze o taka analize dla UJAZDU Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: JuZek Treść komentarza: A żem myślał, że Pan Mariusz jesr na L4. Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: Leon Treść komentarza: Sam się wprosił, aż się zapocił. Był w kilku szkołach (biegiem). Cieszta się, że Macierewicza nie przyprowadził :-) Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?
Reklama
Reklama
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama