Strajki były popierane przez Związek Zawodowy Robotników, Robotnic Przemysłu Włókienniczego „Praca” Oddział w Tomaszowie Maz. Związek wchodził w skład Narodowa Partia Robotnicza. NPR (polska partia polityczna) działała w latach 1920-1937 i powstała z połączenia Narodowego Związku Robotniczego (zaboru rosyjskiego) i Narodowego Stronnictwa Robotników (dawnego zaboru pruskiego oraz na Śląsku).
Pod wpływem NPR pozostawały liczne organizacje społeczne: Zjednoczenie Zawodowe Polskie, Związek Towarzystw Polek, Związek Młodzieży Pracującej „Jedność”, Związek Polskich Stowarzyszeń Spożywców, Polskie Towarzystwo Kultury i Oświaty Robotniczej „Pochodnia” (Adam Laska, Narodowa Partia Robotnicza 1920–1937. Studia z dziejów ruchów społecznych w Drugiej Rzeczypospolitej, Rzeszów 2004, s. 112–133, 177–179, 186–190).
Na terenie miasta Tomaszowa Maz. w związku z kryzysem gospodarczym pogarszały się warunki bytowe mieszkańców. W tym czasie panowało duże bezrobocie. Wśród robotników zaczęły nasilać się ruchy strajkowe. W czasie zmniejszających się zarobków robotnicy musieli ponosić większe wydatki związane z utrzymaniem. Zwiększały się koszty wynajęcia mieszkań przez podnoszenie komornego, wszystkie artykuły drożały.
W latach 30-tych XX wieku wielkim problemem była opieka lekarska. Wśród robotników, biedoty i bezdomnych szerzyły się groźne choroby: gruźlica płuc, tyfus brzuszny, szkarlatyna i inne choroby zakaźne.
Robotnicy w swoich postulatach domagali się: wyższych płac (w zakładach płace były obniżane), płacenia za godziny nadliczbowe, przeciwdziałania zwolnieniom z pracy, przestrzegana praw robotniczych (układów zbiorowych), przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa i pracy, przestrzegania ustawy o urlopach, antysanitarny stan miejsc pracy, zaprzestanie przez właścicieli domów eksmisji za zaległe czynsze.
Ustalenie rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych strajków w Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu w Tomaszowie Maz. nie można dokładnie ustalić ze względu na brak dokumentów.
W indeksie osób ujętych w książce znajduje się ponad 100 nazwisk.
Napisz komentarz
Komentarze