Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 11:06
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Nienawiść jest zaraźliwa i zawsze zabija

- Nie może dobre drzewo wydawać złych owoców ani złe drzewo wydawać dobrych owoców - to ostatnio jeden z moich ulubionych cytatów z Ewangelii Św. Mateusza. Obecnie może bardziej znany jest z piosenki śpiewanej przez Korę z Maanamem. Przynajmniej takiej nieco starszej młodzieży koło "pięćdziesiątki".

Przyznam się bez bicia, że sam często nie potrafię ustrzec się emocji. Podobnie było i w tym przypadku. Kiedy dostałem na maila zdjęcia i linki do filmów z gospodarstwa w Łazisku, krew się we mnie wzburzyła. Szczególnie, że zawarta w nich narracja była całkiem jednoznaczna. Mamy zwierzęta i okropnego sadystę, gotowego mordować sztachetą ludzi, tylko za to, że chcą pomóc nieszczęsnym czworonogom. Wychudzona świnia, martwy źrebak, szarpane przez właściciela psy, które zapewne z głodu zżerają padlinę. Czy ktoś ma wątpliwości, że potrzebna jest jakaś zdecydowana reakcja? Zarówno ta społeczna, jak i administracyjno - prawna. Ja nie mam. Niejeden raz w podobnych sytuacjach (i w tej też) zdarzyło mi się użyć słownictwa mało parlamentarnego. A pamiętam też, że facet, który kiedyś wepchnął psa pod samochód, którym jechałem nie tylko nie dał rady przede mną uciec, ale szybko pożałował tego co zrobił. Reszty się domyślcie. Młody to i mocno narwany byłem swego czasu. Gdyby nie sesja Rady Powiatu, zapewne już we wtorek i środę byłbym na miejscu w Łazisku. Dojechałem tam dopiero w czwartek rano. W międzyczasie emocje zdążyły we mnie ostygnąć. Zanim wybrałem się do wsi, obejrzeć miejsce domniemnej zbrodni, napisałem sobie mały scenariusz. I teraz ze wstydem przyznam, że chciałem pokazać obraz podobny do tego, jaki ukazał się we wszystkich innych mediach. Dlaczego tego nie zrobiłem? Dlatego, że bardzo szybko dotarło do mnie, że nic nie jest czarne albo białe. W tym miejscu muszę to podkreślić i proszę byście zapamiętali. Media pokazują Wam jedynie wycinek rzeczywistości. Obraz, poza który nie wychodzą. Tworzą własne perspektywy. Spójrzcie przez obiektyw aparatu, zobaczycie tylko fragment otaczającego Was świata. 

Nie chcę pisać o samej sytuacji zwierząt w Łazisku. Już gdzieś pisałem, że Hilton to na pewno nie były. Co gorsza nie było to nawet zaniedbane schronisko PTSM. Bardziej pustostan, gdzie koczują bezdomni. Do tematu tej interwencji i jej bohaterów, zapewne niejeden raz będziemy na łamach portalu wracać. W weekend napisałem kilkadziesiąt maili. Póki co Policja usiłuje wyjaśnić co się stało z inwentarzem żywym rolnika. Wystarczyła jedna noc i w gospodarstwie zostały tylko cztery świnie i kaczki. Wersji ich zniknięcia jest wiele. Wszystkie równie możliwe, co nieprawdopodobne. Ocena zawsze będzie obarczona błędem emocjonalnym. Dlatego podyskutować możemy jedynie o faktach. A te są przerażające. I niestety nie pokazują gatunku ludzkiego z tej najlepszej strony, dzięki której sam lubi mówić o sobie "Sapiens", mimo, że wychodzi z niego "Erectus". Niby wyprostowany a jednak prymitywny. O co chodzi? O falę nienawiści, jaką wywołali tak zwani miłośnicy zwierząt. Nienawiści niczym nie pohamowanej. Wulgarnej i brutalnej zarazem. Przyznam, że rzadko się z czymś takim spotykam, nawet w Internecie, bo komentarzy zazwyczaj nie czytam, a strony propagujące nienawiść, zwyczajnie blokuję, podobnie jak ludzi, którzy udostępniają ich treści. Spróbujcie zrobić to samo. Przekonacie się, jak wasza dusza szybko się oczyści. 

Najgorsze jest to, że w mojej ocenie, ta nienawiść była nie tylko świadomie wywoływana ale też z premedytacją podsycana. Nawoływano do przemocy już nie tylko wobec rolnika, ale i urzędników, weterynarzy. Dostawało się każdemu, kto próbował w jakikolwiek sposób przeciwstawić się temu bezmyślnemu zachowaniu, które z człowieczeństwem niewiele ma wspólnego... nawet jeśli warunki w jakich żyły zwierzęta, budzą słuszny i uzasadniony gniew. Ludzie zaczęli masowo zachowywać się niczym mój pies, który gdy widzi kogoś biegnącego za płotem, musi sobie poszczekać. Na nic tłumaczenie, że to nie ma sensu, że ktoś biegnący się go boi. Nie da się go uciszyć... i już. To, że się robi komuś krzywdę nie ma znaczenia. Dzieci? Jakie dzieci? Niech cierpią za rodziców. Naprawdę takie rzeczy czytałem. Trudno w to uwierzyć. Klasyczny przykład mizantropii w najgorszym wydaniu. To, że krzywdzi się czyjąś rodzinę jest, jak się okazuje, akceptowalne i wysoce pożądane. Podanie do publicznej wiadomości służbowego numeru wójta nie jest w sumie niczym nagannym, ale już nawoływanie do nękania go to nic innego jak stalking.  Szaleństwo ma to do siebie, że potrafi eskalować. Dlaczego nikt nie protestuje? Czy nie ma ludzi normalnych? Albo zwyczajnie... dobrych. Ludzie milczą ze strachu. Ludzie myślący inaczej są zaszczuwani i prześladowani, ale to nie znaczy, że ich nie ma. 

Kolejne filmy publikowane przez tzw. inspektorów w Internecie miały na celu tylko tej nienawiści podsycanie. Przecież problemu żadnego nie rozwiązały. Zwierzęta jedynie dodatkowo cierpiały. Pokazywałem te filmy natomiast znajomym psychiatrom, z którymi współpracuję w swojej działalności od kilku lat. Wszyscy są zgodni co do tego, że osoby na nich występujące są silnie zaburzone i wykazują cechy socjopatyczne, czerpiąc satysfakcję z poniewierania innych ludzi. 

Co ciekawe, nazywany sadystą rolnik w tym kontekście okazuje się de facto osobą lepszą od tych, którzy postanowili go tak brutalnie i bezpardonowo zaatakować. Zapewne ostatnie zdanie znów wywoła oburzenie. Trudno. Pamiętajcie tylko, że aby mieć do czynienia z sadyzmem, osoba dopuszczająca się brutalnych czynów musi czerpać z nich przyjemność. Dopiero wtedy wypełnia jego definicję. Raczej wątpliwym jest, by tej konkretnej osobie, a więc rolnikowi z Łaziska,  sprawiało przyjemność znęcanie się nad zwierzętami, i aby celem jego działania było osiąganie tego rodzaju perwersyjnej przyjemności. Tymczasem ludzka masa, oceniła, wydała wyrok i równocześnie postanowiła go wykonać. Przy okazji wyrok wykonano na rodzinach niewinnych ludzi, w tym sąsiadach, sołtysce, dzieciach urzędniczek. 

 

Zaskakujący jest też wpis radnego Adriana Witczaka, lokalnego lidera Platformy Obywatelskiej. Okazuje się, że poziom nienawiści wylanej na jego profilu przekroczyły nawet możliwości percepcyjne radnego. Dostało się nawet jemu samemu. Dzięki Panu Bogu i Barbarze Klatce, którą osobiście poprosiłem o interwencję, wpis z internetu zniknął. Jako ciekawostkę tylko powiem, że ktoś najwyraźniej promocję postu musiał opłacić, bo większość tzw. lajków pochodziła z fałszywych internetowych kont. To też świadczy o tym, że podsycanie nienawiści komuś po prostu się opłaca. 

Podsumowując, napiszę tylko, że użyty na początku cytat ze św. Mateusza jest nieprzypadkowy. Trudno mi bowiem uwierzyć w dobro ludzi siejących równocześnie zło, powołując się na dobro. Jak to jest na przykład, że nikt nie zauważył, że człowiek żył niemal w takich samych warunkach jak jego zwierzęta? Łatwiej było pobić i tak już leżącego. To takie typowe, ktoś leży, to może by go jeszcze kopnąć? A może opluć? Ale pamiętajcie, że każdy z Was może stać się ofiarą internetowego hejtu. Może przytrafić się Waszym dzieciom. Powód może być najbardziej błahym. Wystarczy złe parkowanie lub białe buty, czy różowe skarpetki, a wyleje się na was strumień pomyj. Wszak nikt z nas nie jest bez winy i nad tym trzeba zastanowić się, gdy sięgnie się po kolejny kamień 

Podobnie było w przypadku łowców rzekomych pedofili, którzy przyjechali do Tomaszowa. Pospolici bandyci, urządzający regularne polowania na ludzi, którzy jak się na koniec okazywało żadnych czynności pedofilskich się nie dopuścili, często natomiast cierpieli na deficyty intelektualne. Robiono z nimi dokładanie to samo co z rolnikiem z Łaziska.  

PS

Do tematu jeszcze powrócę. W weekend rozesłałem kilkadziesiąt maili i zapytań do różnych instytucji i organizacji społecznych. Dzisiaj zamierzam skierować pismo do rzecznika praw obywatelskich. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ONA 01.12.2023 00:23
Brawo! Jak ja się cieszę,że trafiłam na Pana artykuły. Teraz wiem,że nie tylko ja widze, że to co robi DIOZ nie jest dobre ani dla zwierząt, ani dla ludzi. Wszystko robione pod publikę i im bardziej dramatyczna historia tym większy hejt generują ich zwolennicy. Czasem się zastanawiam czy faktycznie kieruje nimi miłość do zwierząt, czy tylko możliwość plucia na innych!? Zmanipulowanymi ludźmi steruje się najlepiej.

Ewa 05.04.2023 18:15
Kompletnie się z tym artykułem nie zgadzam. To jak działa dioz wzbudza kontrowersje ale oni właśnie od tego są. Stoją tylko po stronie zwierząt i są bezkompromisowi. A każdy właściciel jakiegokolwiek zwierzęcia powinien mieć świadomość jak zatroszczyc się o zwierzę chociażby w podstawowy sposób. Podanie że rolnik no święty nie był i dodawanie jakiegoś ale jest oznaką że właśnie ma się zwierzęta za istoty gorszej kategorii. To tak jak napisać że ok rodzice może i biją dziecko ale zamiast je odbierać to wystarczyło y nakarmić i umyć i byłoby ok. Nie, to nie byłoby ok... Sam pan redaktor napisał że zwierzęta nie były ani w dobrym stanie ani w akceptowalnych warunkach. A co do samego "hejtu", jestem za tym żeby piętnować tych ludzi, publicznie obrzucać błotem bo to i tak jedyna kara jaka dotyka oprawców zwierząt. Instytucje państwowe,politycy nie są skuteczni. Państwo pozwala na to żeby psa trzymać na metrowym łańcuchu pod blacha falista udajca budę. Urzędnicy, policja ogląda psa z wystającymi żebrami i zwisającym guzem i uznaje że generalnie to jest zadbany pies... Właśnie dlatego taka nienawiść jest w stronę zwyrodnialców. Tak zwyrodnialców bo kto inny z pełną świadomością jest w stanie wyrządzić drugiej istocie tyle krzywdy? W dodatku często bezbronnej żywej istocie. Może jak inni zwyrodnialcy zobaczą że społeczeństwo nie jest obojętne poprawia chociaż odrobinę warunki swoich zwierząt. Tak duża nagonka jest na dioz a nikt nie pomyślał jak ta garstka młodych chłopaków ma obciążenia emocjonalne przeprowadzając ok 600 interwencji rocznie. Widząc tyle zła kompletnie się nie dziwię że przestaje się analizować jednostki a wrzuca się wszystkich oprawców do jednego wora.

Gzie ty u tego psa widziszz 06.04.2023 10:30
Ewa 05.04.2023 18:15
Kompletnie się z tym artykułem nie zgadzam. To jak działa dioz wzbudza kontrowersje ale oni właśnie od tego są. Stoją tylko po stronie zwierząt i są bezkompromisowi. A każdy właściciel jakiegokolwiek zwierzęcia powinien mieć świadomość jak zatroszczyc się o zwierzę chociażby w podstawowy sposób. Podanie że rolnik no święty nie był i dodawanie jakiegoś ale jest oznaką że właśnie ma się zwierzęta za istoty gorszej kategorii. To tak jak napisać że ok rodzice może i biją dziecko ale zamiast je odbierać to wystarczyło y nakarmić i umyć i byłoby ok. Nie, to nie byłoby ok... Sam pan redaktor napisał że zwierzęta nie były ani w dobrym stanie ani w akceptowalnych warunkach. A co do samego "hejtu", jestem za tym żeby piętnować tych ludzi, publicznie obrzucać błotem bo to i tak jedyna kara jaka dotyka oprawców zwierząt. Instytucje państwowe,politycy nie są skuteczni. Państwo pozwala na to żeby psa trzymać na metrowym łańcuchu pod blacha falista udajca budę. Urzędnicy, policja ogląda psa z wystającymi żebrami i zwisającym guzem i uznaje że generalnie to jest zadbany pies... Właśnie dlatego taka nienawiść jest w stronę zwyrodnialców. Tak zwyrodnialców bo kto inny z pełną świadomością jest w stanie wyrządzić drugiej istocie tyle krzywdy? W dodatku często bezbronnej żywej istocie. Może jak inni zwyrodnialcy zobaczą że społeczeństwo nie jest obojętne poprawia chociaż odrobinę warunki swoich zwierząt. Tak duża nagonka jest na dioz a nikt nie pomyślał jak ta garstka młodych chłopaków ma obciążenia emocjonalne przeprowadzając ok 600 interwencji rocznie. Widząc tyle zła kompletnie się nie dziwię że przestaje się analizować jednostki a wrzuca się wszystkich oprawców do jednego wora.
zwisającego guza? Ja owszem widzę, ale zwisający ogon, ale to normalne zachowanie u psa w obliczu takiego zamieszania.

Ewa 06.04.2023 14:18
Czytanie ze zrozumieniem widzę kuleje. Artykuł jest między innymi o nagonkach na rolników tego pokroju i o tym mówiłam. Jeśli uważasz że jestem w błędzie to proszę podrzuć jakieś źródło informacji że za znęcanie się nad zwierzętami padają jakieś rozsądne wyroki. Co do samego rolnika... Nie było tam odpowiednich warunków. Zwierzęta zostały w pośpiechu sprzedane. I wiadomo że sąsiad powie że nie no panie tam było dobrze. Zawsze tak zwierzęta były chowane i nikt nie narzekał. Kiedyś to i ludzie w jaskini mieszkali i też nie narzekali...

Robert Biedroń Dupsk 07.04.2023 00:30
Jesteś chora psychicznie. Jakby temu stulejarzowi kondziowi zależało na pomocy tym zwierzętom, to sam ogarnął by ten obornik a nie kradł cudzą własność.

Ewa 07.04.2023 09:12
Robert Biedroń Dupsk 07.04.2023 00:30
Jesteś chora psychicznie. Jakby temu stulejarzowi kondziowi zależało na pomocy tym zwierzętom, to sam ogarnął by ten obornik a nie kradł cudzą własność.
Serio? A niby dlaczego? To nie firma sprzątająca. Na filmach z interwencji widać że tam sporo rąk.do pracy. I uwierz tam by się nic nie zmieniło bo polska wieś jest mentalnie i intelektualnie w dość głębokim średniowieczu... Tam wielu jeszcze nie doszło do tego że montaż monitoringu jest tańszy niż utrzymywanie psa na łańcuchu przez 15 lat. Na polskiej wsi Pato rolnicy metry gnoju uważają za coś normalnego bo przecież krowa pod siebie sra...

l 04.04.2023 13:17
Przecież ten dios to tacy patostreamerzy

Panie 04.04.2023 13:14
Mariuszu doskonały felieton.

bravo 04.04.2023 12:58
Jedyny obiektywny dziennikarz w tym kraju, który nie poszedł "za falą" zmanipulowanego filmiku.

Bezkrytyczna 03.04.2023 23:25
Panie Mariuszu, uważa Pan, że DIOZowska nomenklatura OPRAWCA /SADYSTA była niewłaściwa. Prawda jest taka, że zwierza przymierały głodem. Nieświadomość czynienia zła nie czyni takiego człowieka dobrym. Z przykrością czyta się takie artykuły. Zupełnie nie zrozumienie tematu i dziwne poczucie empatii. Nieprzekonanych takich jak Pan się nie przekona. Na szczęście są ludzie, który bardziej o dobre imię polityków martwią się o dobrostan „maluczkich”

AG 04.04.2023 09:46
Pisze Pani kompletne brednie. Organizacja ta jest źle oceniana przez większość organizacji walczących o prawa zwierząt. Jest to po prostu kilku cwaniaków, którzy przez internetowe zbiórki zarabiają na krzywdzie zwierząt i niestety ludzi. Zastanawia mnie jak bardzo nie myślącym trzeba być osobnikiem aby tak łatwo dać się zmanipulować i zaślepić. Fakt jest taki, że zwierzęta w tym gospodarstwie (oprócz jednej świni) były w dobrej kondycji co potwierdził nawet lekarz weterynarii który był na miejscu. Tutaj zaszczuto starszego samotnego człowieka który nie radził sobie w swoim gospodarstwie i jedyną ofiarą w całej tej sprawie jest właśnie on...

Ajdejano 03.04.2023 15:27
Szanowny Panie Mariuszu. Nie raz myślałem o Panu: co, to jest za facet: dobry, czy zły. No, dobra, jest jakimś-tam radnym, więc pcha się do tej "wadzy", a zatem, nie jest to pewny facet. Jednak, po tym materiale powyżej, widzę, że jest Pan gościem, przyjaznym dla zwierząt i dla ludzi, opiekującymi się tymi zwierzętami, a więc MUSI Pan być inny od wielu lokalnych, tzw. politycznych cwaniaczków. Więc, piąteczka dla Pana i muszę to dodać: nieszczęściem będzie, jeżeli przygłup, którego Pan wymienił w materiale powyżej, zostanie prezydentem miasta. To jest jakiś niezrównoważony psychopata.

Iwona 03.04.2023 15:12
Bardzo fajny artykuł. A ten DIOZ to jest jakaś masakra-bezkarni , robią sobie co chcą, niszcząc ty wszystkim życie ludzi . Dla nich dobro zwierząt też się nie liczy. Tylko kasa. A głupie pelikany wpłacają.

Bezkrytyczna dla ludzkiej znieczulicy 03.04.2023 23:21
Widać łatwo wystawiać oceny znając tylko cześć faktów. A organizacje takie jak DIOZ mają ustawę dzięki, której nie mają związanych rąk i mogą działać. A te pelikany jak je Pani nazwała pomagając tym organizacją działać. Proszę samej siebie zapytać co Pani ostatnio zrobiła dobrego bezinteresownie dla bliźniego ?

DAS 03.04.2023 14:16
Dziękuję za ten wpis . Brawo

D 03.04.2023 13:43
Brawo Panie redaktorze! Dziękuję za ten wpis

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama