Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 10 marca 2026 01:41
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Dziś w kraju i na świecie (wtorek, 10 marca)

Dziś jest wtorek, sześćdziesiąty dziewiąty dzień w roku. Wschód słońca o godz. 6.05, zachód o 17.29. Imieniny obchodzą m.in.: Aleksander, Cyprian, Eugenia, Piotr.

509 lat temu (1517 r.) w Moskwie został zawarty wymierzony w Polskę i Litwę traktat pomiędzy wielkim księciem moskiewskim Wasylem III a zakonem krzyżackim.

500 lat temu (1526 r.) zmarł Janusz III, ostatni książę mazowiecki. Po jego śmierci Mazowsze włączono do Korony.

458 lat temu (1568 r.) w Poznaniu zmarł Józef Struś, humanista, nadworny lekarz Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta.

216 lat temu (1810 r.) w Nowym Dworze na Litwie urodził się Stanisław Kierbedź, inżynier, budowniczy mostów stalowych, m.in. mostu Aleksandrowskiego w Warszawie.

204 lata temu (1822 r.) w Manieczkach koło Śremu zmarł Józef Wybicki, polityk, pisarz i publicysta; uczestnik Powstania Kościuszkowskiego, współtwórca Legionów Polskich we Włoszech, autor „Mazurka Dąbrowskiego” – polskiego hymnu narodowego.

82 lata temu (1944 r.) w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali Emanuela Ringelbluma, historyka i organizatora Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego – Archiwum Ringelbluma.

32 lata temu (1994 r.) z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Nysie powstał Uniwersytet Opolski.

KRAJ

Dziś o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Karol Nawrocki spotka się z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie przedstawionej przez prezydenta i prezesa NBP Adama Glapińskiego propozycji programu „polski SAFE 0 proc.”. W spotkaniu wezmą też udział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef banku centralnego.

Polski SAFE 0 proc.” ma być – zdaniem Nawrockiego i Glapińskiego – alternatywą dla unijnego programu SAFE, finansowaną z pomocą Narodowego Banku Polskiego.

Szef rządu zapowiedział, że na spotkaniu ws. programu „polski SAFE 0 proc.” zażąda konkretnych informacji na temat tej propozycji. Dodał, że „nie będzie miejsca na żadne podejrzane manewry w tej kwestii”.

#

Dziś rozpoczyna się trzydniowa oficjalna wizyta króla Szwecji Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii w Polsce. Szwedzka para królewska odwiedzi Warszawę oraz Gdańsk.

Przed południem król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia zostaną powitani na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Karola Nawrockiego oraz pierwszą damę Martę Nawrocką. Następnie zaplanowane jest spotkanie pary królewskiej z polską parą prezydencką oraz rozmowy plenarne.

Król Szwecji złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a po południu zaplanowana jest wizyta w Sejmie i Senacie oraz spotkania z marszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym i marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

#

Dziś w południe zbiera się Rada Ministrów, która zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Projekt przewiduje m.in. zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów oraz ograniczenia dotyczące woreczków nikotynowych i produktów zawierających nikotynę.

Rząd planuje też przyjąć projekt uchwały ws. Strategii Cyberbezpieczeństwa RP, która określa cele dotyczące cyberbezpieczeństwa w Polsce oraz działania edukacyjne i szkoleniowe w tym zakresie.

Rada Ministrów zajmie się także projektem zmian w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) oraz nowelizacją ustawy o języku polskim i przepisów dotyczących Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

#

Dziś w Warszawie rozpocznie się 404. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Tematem obrad biskupów będą m.in. działania dotyczące badania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce.

Biskupi zajmą się również funkcjonowaniem parafii w Polsce w czterech wymiarach: duszpasterskim, katechetyczno-ewangelizacyjnym, charytatywnym i organizacyjnym.

Omówiony zostanie także temat 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki oraz przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych Taizé w Łodzi.

#

Dziś o godz. 9 przed Sądem Apelacyjnym w Krakowie rozpocznie się proces odwoławczy pseudokibiców Ruchu Chorzów – Psycho Fans. Sąd Okręgowy w Katowicach w 2023 r. skazał członków grupy na kary od 15 lat pozbawienia wolności do kar więzienia w zawieszeniu.

ZAGRANICA

Ministrowie finansów państw UE omówią dziś podczas posiedzenia Rady ECOFIN w Brukseli pakiet dotyczący integracji rynków finansowych w Unii Europejskiej oraz skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę dla gospodarki i finansów.

Polskę podczas posiedzenia Rady ECOFIN reprezentuje wiceminister finansów Jurand Drop.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama

Dziś w kraju i na świecie (wtorek, 10 marca)

Dziś jest wtorek, sześćdziesiąty dziewiąty dzień w roku. Wschód słońca o godz. 6.05, zachód o 17.29. Imieniny obchodzą m.in.: Aleksander, Cyprian, Eugenia, Piotr.Data dodania artykułu: 10.03.2026 00:00
Dziś w kraju i na świecie (wtorek, 10 marca)

CBOS: 63 proc. Polaków źle ocenia współpracę prezydenta z rządem

63 proc. Polaków uważa, że współpraca między prezydentem Karolem Nawrockim a rządem premiera Donalda Tuska układa się źle; przeciwnego zdania jest 28 proc. badanych – wynika z najnowszego sondażu CBOS. 58 proc. respondentów twierdzi, że największe napięcia dotyczą zmian w sądownictwie i nominacji sędziowskich.Data dodania artykułu: 09.03.2026 21:23
CBOS: 63 proc. Polaków źle ocenia współpracę prezydenta z rządem

Cezary Tomczyk szefem KO w regionie, Hanna Zdanowska w Łodzi

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk został przewodniczącym struktur Koalicji Obywatelskiej w woj. łódzkim. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. W Łodzi ugrupowaniem będzie zaś kierować prezydent miasta Hanna Zdanowska.Data dodania artykułu: 09.03.2026 17:53Liczba komentarzy artykułu: 1
Cezary Tomczyk szefem KO w regionie, Hanna Zdanowska w Łodzi

Ekspert ws. zabójstwa w Kadłubie: sieć sprzyja przestępstwom (wywiad)

Sprawa zabójstwa w Kadłubie wpisuje się w rosnący trend przestępstw dokumentowanych i nagłaśnianych w internecie. Według dr. Krzysztofa Muchy, eksperta ds. cyberprzestępczości, występek coraz częściej przenosi się do sieci, gdzie działają liczniejsze grupy przestępcze niż w realnym świecie.Data dodania artykułu: 09.03.2026 13:43
Ekspert ws. zabójstwa w Kadłubie: sieć sprzyja przestępstwom (wywiad)
Reklama
Otwarcie letniego sezonu jeździeckiego 2026 w Bogusławicach

Otwarcie letniego sezonu jeździeckiego 2026 w Bogusławicach

W dniach 10–12 kwietnia 2026 roku w Stadzie Ogierów w Bogusławicach odbędzie się otwarcie letniego sezonu jeździeckiego 2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą zawody ogólnopolskie, regionalne oraz towarzyskie w skokach przez przeszkody, które co roku przyciągają do Bogusławic zawodników oraz miłośników jeździectwa z całej Polski.To jedna z pierwszych dużych imprez jeździeckich sezonu w tej części kraju, dlatego na starcie spodziewani są zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i młodzi jeźdźcy rozpoczynający rywalizację w nowym sezonie.Tradycja i sportowa rywalizacjaStado Ogierów w Bogusławicach od lat jest ważnym miejscem na mapie polskiego jeździectwa. Organizowane tu zawody w skokach przez przeszkody cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno zawodników, jak i publiczności. Rywalizacja odbywa się na profesjonalnie przygotowanym parkurze, a uczestnicy startują w różnych konkursach – od klas dla początkujących po bardziej wymagające przejazdy dla doświadczonych jeźdźców.Zawody ogólnopolskie pozwalają zdobywać cenne punkty rankingowe, natomiast konkursy regionalne i towarzyskie są okazją do sprawdzenia formy koni i zawodników przed kolejnymi startami w sezonie.Atrakcje dla kibiców i całych rodzinOrganizatorzy zadbali nie tylko o sportowe emocje, ale również o bogatą ofertę dla odwiedzających. Przez cały czas trwania zawodów działać będzie duży bar gastronomiczny, w którym serwowane będą m.in.:domowe posiłkipizza i zapiekankiprzekąski i napojedesery lodoweDodatkowo dostępna będzie strefa Grill Bar z potrawami z grilla oraz Food Truck, w którym będzie można spróbować m.in. lodów świderków, waty cukrowej, popcornu i gofrów.Niedzielna strefa rekreacyjna dla dzieciSzczególnie atrakcyjnie zapowiada się niedziela, kiedy na terenie obiektu powstanie nowa strefa rekreacyjna dla dzieci. Najmłodsi będą mogli skorzystać z wielu atrakcji, w tym:placu zabawdmuchanego zamku i zjeżdżalnidmuchanego toru przeszkódprofesjonalnego pola do minigolfaanimacji i oprowadzania na kucykuZaplanowano także trening hobby horse, przejażdżki bryczką, zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, a także mini zoo z karmieniem kucyków oraz spotkanie z alpakami.Zaproszenie dla zawodników i kibicówOrganizatorzy zapraszają zawodników do zgłaszania udziału w konkursach, a wszystkich miłośników koni i aktywnego wypoczynku – do odwiedzenia Bogusławic. Trzy dni zawodów to nie tylko sportowa rywalizacja na wysokim poziomie, ale także okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w rodzinnej atmosferze.Otwarcie sezonu w Bogusławicach tradycyjnie zapowiada początek intensywnego roku dla polskiego jeździectwa i jest świetną okazją, by z bliska zobaczyć emocjonujące skoki przez przeszkody oraz piękno sportowej rywalizacji koni i jeźdźców.Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2026

Polecane

Policja poszukuje 16-letniej Izabeli Bąbol. Nastolatka wyszła z domu i nie wróciłaNowości w Galerii TomaszówCena paliwa w Polsce / Prawie połowę stanowią podatki, reszta to koszt ropy, rafinacja i marżeStrażacy z OSP Twarda ćwiczyli ratownictwo wodne. Liczy się każda sekundaBezpłatne szkolenie o e-Fakturach. Skorzystają przedsiębiorcy z branży budowlanejSiatkarki z Tomaszowa znów zachwycają. Dargfil w półfinale mistrzostw Polski!Koncert z okazji Dnia Kobiet w Tomaszowie Mazowieckim. Na scenie Jacek Kawalec, TM Orchestra i Mateusz MijalKabaret OT.TO rozbawił publiczność, a róż nie zabrakło dla żadnej z pań21-latek z Tomaszowa Mazowieckiego wpadł z narkotykami. Chciał ukryć je w piwnicy blokuMłode talenty zaśpiewają piosenki legendy! Gala konkursu „Mieczysław Fogg i jego następcy” w Tomaszowie MazowieckimDominacja Lechii Tomaszów Mazowiecki! Juniorzy młodsi z kompletem zwycięstw awansowali do półfinału Mistrzostw PolskiŚwiatowy Dzień Drzemki w Pracy. Jedno z najbardziej „produktywnych” świąt w kalendarzu
Reklama
Tomaszowskie TBS Spółka z o.o. poszukuje osoby na stanowisko DOZORCY.

Tomaszowskie TBS Spółka z o.o. poszukuje osoby na stanowisko DOZORCY.

1. Podstawowym obowiązkiem dozorcy jest dbałość o powierzone jego pieczy budynki i ich wyposażenie w urządzenia techniczne.2. Niezwłoczne zawiadamianie zarządcy nieruchomości i właściwych służb technicznych o dostrzeżonych uszkodzeniach lub wadliwym działaniu instalacji i urządzeń technicznych.3. Podejmowanie doraźnych działań w zakresie ochrony mieszkańców przed niebezpiecznymi skutkami uszkodzeń lub wadliwego działania urządzeń wspólnego użytku.4. Niezwłoczne usuwanie skutków opadów śniegu i gołoledzi w okresie zimowym.5. Sprzątanie, konserwacja i właściwe utrzymywanie przydzielonych terenów zielonych w okresie letnim.6. Udział w organizowanych akcjach sanitarno-porządkowych, odśnieżania, odgruzowywania itp.7. Dbałość o należyty stan wyposażenia nieruchomości, sprzętu ppoż. oraz pojemników do gromadzenia nieczystości, zawiadamianie zarządcy nieruchomości o konieczności ich wymiany.8. Niezwłoczne zawiadamianie zarządcy nieruchomości o konieczności wywozu nieczystości.9. Czuwanie nad sprawnym działaniem wszystkich punktów świetlnych w budynkach mieszkalnych i gospodarczych.10. Zgłaszanie do administratora faktów o samowolnym zajmowaniu lokali.11. Zawiadamianie zarządcy nieruchomości o rażących przypadkach naruszania przez mieszkańców regulaminu porządku domowego.12. Wywieszanie flag z okazji świąt i uroczystości oraz utrzymywanie ich w czystości.13. Rozklejanie ogłoszeń, dostarczanie lokatorom korespondencji dot. zmian wysokości czynszu, upomnień itp.14. Wystawianie pojemników na odpady komunalne, selektywne i biodegradowalne zgodnie z harmonogramem wywozów przedstawionych przez firmę zajmującą się wywozem odpadów; wstawianie opróżnionych pojemników w wyznaczone miejsce.15. Sprzątanie pozostałości odpadów w miejscu składowania pojemników.16. Dbałość o należyty stan sprzętu i narzędzi przeznaczonych do utrzymywania porządku i czystości posesji.17. Wykonywanie innych czynności nieobjętych niniejszym zakresem obowiązków, a wynikających z umowy o pracę, obowiązujących przepisów oraz poleceń administratora. 
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Nie no najlepiej było zamknąć i wysypać taczkę piachu - obatelu!Źródło komentarza: Do końca przyszłego roku w Tomaszowie Maz. ma powstać tunel drogowy pod toramiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: "Jego żona" jak to napisałeś jest notariuszem i ma w głębokim poważaniu te wasze lokalne pseudo bijatyki pomiędzy chłopcami w krótkich spodenkach.Źródło komentarza: Do końca przyszłego roku w Tomaszowie Maz. ma powstać tunel drogowy pod toramiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: A w Tomaszowie ?Źródło komentarza: Cezary Tomczyk szefem KO w regionie, Hanna Zdanowska w ŁodziAutor komentarza: KarolTreść komentarza: Zestawienie ,,ö" i ,,wozów bojowych" to jakoś źle mi się kojarzy ;)Źródło komentarza: Przetarg na budowę strażnicy dla OSP Ujazd ogłoszony. Powstanie nowoczesne centrum ratowniczeAutor komentarza: Będzie jeszcze więcej. Każda wieś że strażą, tylko pożarów co kot napłakałTreść komentarza: Bo są to coraz bardziej intratne miejsca pracy ale przede wszystkim dorobienia dla tych którym marzy się wydawanie rozkazów a w szkole nie szło za dobrze.Źródło komentarza: Przetarg na budowę strażnicy dla OSP Ujazd ogłoszony. Powstanie nowoczesne centrum ratowniczeAutor komentarza: Gadanina i faktyTreść komentarza: Piotrków ma też dużo więcej linii i to częściej kursujących. A miasto jest zaledwie o 10 tysięcy mieszkańców większe. Do tego już od kilku lat ponad 40 autobusów wyłącznie elektrycznych. Prezydent Witko w Tomaszowie je nadal obiecuje.Źródło komentarza: Związkowcy żądają odwołania Pawła Jabłońskiego. „To on pogłębia chaos”
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama