Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 14:23
Reklama
Reklama

Szczegóły dotyczące utrudnień w ruchu drogowym

Niestety mapy jakie otrzymalismy sa bardzo nieczytelne

I ETAP - remont ulicy Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania Warszawskiej z ul. Ujezdzką do skrzyżowania Warszawskiej z ulicą Dzieci Polskich:

Reklama

 

Ponadto w rejonie skrzyżowania ulic Warszawska, Barlickiego i Konstytucji 3 Maja będą prowadzone prace wymagające wprowadzenia ruchu wahadłowego (w godzinach szczytu ruchem kierować będą służby wykonawcy).

 

Początek prac remontowych nastąpi na przełomie listopada i grudnia br., (pierwszy możliwy termin to 24 listopada br.) w związku z remontem sygnalizujemy zakres zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

 

Na czas I ETAPU ulegnie zmianie rozkład jazdy i trasy przejazdu dla linii Nr 2, 5, 8, 9, 11, 13, 22 i N. Celem zabezpieczenia podstawowych relacji przejazdów (szczególnie dowozu do (z) zakładów pracy w Starzycach i „za torami”) ulegnie korektom rozkład dla większości linii (przyspieszenie dotychczasowych kursów umożliwiające dowóz „na czas” trasami objazdowymi) łącznie z ograniczeniem dotychczasowej ilość kursów. Większość zmian rozkładowych pozostanie na wszystkie etapy remontu, ulegać będą trasy przejazdowe zgodnie z kolejnymi zamkniętymi odcinkami drogi 713.

 

Opis podstawowych zmian dla I ETAPU:

 

-  objazd dla zamkniętego odcinka Warszawskiej dla linii Nr 8, 9, 11,22, N i 2 (dla kursów do (z) ZBiEDiM) wyznaczony jest ulicą Milenijną do Ujezdzkiej. Mając świadomość dzisiejszych korków na Warszawskiej w rejonie przejazdu kolejowego, wyjazd z podporządkowanej ulicy Milenijnej na Ujezdzką będzie z pewnością dużym problemem, stąd wyznaczone dla autobusów objazdy ulicą Milenijną będą poddane szczególnemu dozorowi i mogą wymagać dodatkowych korekt. Trasa objazdu dla linii Nr 2, 8, 9, 11- od Warszawskiej przejazd ulicami: Dz. Polskich, Milenijna, Ujezdzka i dalej stałymi trasami,

 

- dla kursów linii Nr 2, 8, 9 do Starzyc i ze Starzyc wprowadza się przystanek krańcowy (z tymczasową pętlą) w okolicach skrzyżowania ulic Zawadzka i Warszawska zwany „Dekorator – pętla”. Będzie to najbliższy przystanek dla wyłączonych przystanków w Starzycach na zamkniętym do ruchu odcinku Warszawskiej. Dla linii z trasą przejazdową przez ul. Milenijną do Wysokiej (przykładowo linia Nr 8 do ZBiEDiM-u) autobusy zatrzymają się na przystanku m.in. Warszawska –Cmentarna i Ujezdzka-Tomtex, z których dojście do zamkniętego odcinka jest już niestety długie,

 

- dla linii Nr 13 trasa przejazdu z wykorzystaniem przejazdu dla komunikacji miejskiej od Zawadzkiej ulicą Główną do dworca (jak na rys. poniżej)

- przy otwarciu dla komunikacji przejazdu od Zawadzkiej do Głównej możliwa dotychczasowa obsługa linii Nr 22 łącznie z dowozem do szkoły w Komorowie (w dni szkolne), jednocześnie w przypadku utrudnień w pokonaniu skrzyżowania Milenijna i Ujezdzka, możliwy przejazd dla linii Nr 8 kursami „za tory”. Nastąpi wtedy odwrócenie trasy dowozu linii Nr 8 począwszy od ul. Luboszewskiej poprzez  Piaskową i Wysoką z pętlą przy drobiarskich (FM Logistic),

 

- dla linii Nr 5 – przejazd od centrum do Popiełuszki b/z i dalej przejazd ulicami : Dworcowa, Spalska, Luboszewska i dalej wg stałej trasy po strefie z pominięciem przystanków w Starzycach i przy ulicach Wysokiej i Piaskowej. Uwaga kursy do pracy na godz.: 6:00, 14:00 i 22:00 i po pracy będą skomunikowane z odjazdami (i przyjazdami) linii Nr 8 z (do) krańcówki przy ZBiEDiM, dla części kursów możliwa trasa objazdu z przejazdem od dworca Główną (łącznikiem), Zawadzka, Milenijna, Ujezdzka, dalej stałą trasą,

 

- autobusy nie będą obsługiwały dotychczasowych przystanków w rejonie Starzyc, uruchomione zostaną dodatkowe przystanki zabezpieczające w największym możliwym zakresie dotychczasowy układ komunikacyjny. Pasażerowie posiadający bilety okresowe na jedną linię będą mogli również korzystać z innych linii docelowych w nowym układzie komunikacyjnym,

 

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w rozkładzie jazdy zostaną podane po podaniu dokładnej daty rozpoczęcia prac dla I ETAPU. MZK zakłada możliwość korekty rozkładu jak i tras jazdy w/w linii po zebranym doświadczeniu po wprowadzeniu I etapu prac.

 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tom 20.11.2015 12:45
Panie Mariuszu po otrzymaniu tych mapek od kogoś należało je przejrzeć i sprawdzić czy są zgodne z zapowiedziami (otrzymanymi informacjami). Jeszcze odnośnie mapy to mapka zapisana na stronie internetowej Dziennika łódzkiego o Tomaszowie można ją powiększyć.

Reklama
20.11.2015 12:50
Też jest to mało czytelne. Takie dostaliśmy, nic nie poradzę. Władze miasta powiatu i województwa powinny o to zadbać. Skończyło się na konferencji prasowej ch... wie po co. W czasie obrad komisji bezpieczeństwa zwracałem tez uwagę na cykl wydawniczy TiT-u i że numer jest zamykany w środę i oddawany do druku. Należało wczęsniej miejsce zarezerwować. Mówiłem też, że na NT tego rodzaju informacje publikujemy nieodpłatnie.

Michał 20.11.2015 07:35
Redakcja miała się postarać zrobić mapkę a tu: "Niestety mapy jakie otrzymalismy sa bardzo nieczytelne" - znaczy nie chce się samemu. A chciałbym zaznaczyć, że w poprzednim artykule (https://www.nasztomaszow.pl/p olityka/koszmar-komunikacyjny- w-gwiazdkowym-prezencie/) gdy się upomniałem o mapki dostałem odpowiedź: "Mariusz Strzepek : Mapy będą jutro. Te, które otrzymaliśmy nie uwzględniają niektórych "poprawek"" - liczyłem na zaangażowanie portalu i wykonanie tych mapek, żeby były czytelne. Pozdrawiam

20.11.2015 08:55
Człowieku! Po....ało ci się w głowie? To znaczy kto ma te mapki wykonać? Chyba nie my? Ktoś za to kasę bierze i jest zobowiązany poinformować mieszkańców o utrudnieniach. My robimy uprzejmość publikując informacje nieodpłatnie. Ale zachęcam, możesz samodzielnie w wolnej chwili takie mapki przygotować, akurat się zbliża weekend. Będzie więc sporo czasu. Ja osobiście nie mam najmniejszego zamiaru tego robić. Nic na to nie poradzę, że zamiast obiecanych czytelnych grafik przesłano nam kiepskiej jakości skany w postaci pdf.

20.11.2015 05:33
sam piszesz głupoty !!! Art 47 Prawo o Ruchu Drogowym mówi wyrażnie jezeli chodnik jest przeznaczony także do jazdy rowerem musi mieć minimum 2 metry ... szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych ma być nie mniejsza niż 1,5 m.

varan 19.11.2015 22:17
"Mając świadomość dzisiejszych korków na Warszawskiej w rejonie przejazdu kolejowego, wyjazd z podporządkowanej ulicy Milenijnej na Ujezdzką będzie z pewnością dużym problemem" Niekoniecznie musi tak być. Przecież Warszawska będzie zamknięta więc od strony Łodzi do Starzyc będą się "pchać" tylko jadący w kierunku Spały, ewentualnie do węzła "Północ", jadący do centrum skręcą w Milenijną, natomiast na samym skrzyżowaniu z Warszawską nikogo nie trzeba będzie przepuszczać z prawej i lewej strony więc korki będą się tworzyć tylko w momencie zamkniętego przejazdu kolejowego.

do kiki 19.11.2015 20:03
No i patrzcie ludziska głąb się odezwał , a nawet się przedstawił że jest głąbem - Głąbie czy ty nie potrafisz pisać z odrobiną KULTURY !!!

Stefa 19.11.2015 19:38
---jeszcze czego!!! a jak jo tero dojadę do mojego ulubionego Lidla od strony Lubochni--- wiele kilometrów przyjdzie nadrabiać a tylko tam się zaopatruję--- i nic tu nie miarkuje z tych bazgrołów!

Gość1811 19.11.2015 19:12
Już widzę jak sobie skracają drogę przez Dzieci Polskich oraz ile stłuczek jest na Orzeszkowej.

Gość1811 19.11.2015 19:33
Jednak Dzieci Polskich będzie można sobie skracać drogę i nikt nie powinien mieć do tego pretensji.

filonka 19.11.2015 19:09
dziwię się że ,,kiki ''jeszcze może tu obrażać innych-sama złość i g...o w nim jak mówił mój dziadek zwykły drwal - a kulturę miał

Reklama
kiki 19.11.2015 19:40
filonka, kikrem cię uraczono a zezem poprawiono ślepoto cholerna.

przechodzień 19.11.2015 17:40
Czy poszerzą Warszawską? Wtedy można byłoby zrobić dwa pasy ruchu w jednym kierunku, chodniki i tak są szerokie. Ulica zasługuje na wygląd reprezentacyjny.

rwd 19.11.2015 17:58
Ulica będzie zwężona, chodniki poszerzone na ścieżki rowerowe.

19.11.2015 18:00
niema możliwości poszerzenia ulicy jak i gdzie ???? chodniki maja po 2,5 metra niema gdzie poszerzyć , dla pieszego musi zostać1,5 metra takie są wymogi !!!!

Adek 19.11.2015 23:21
Głupoty piszesz nie musi zostać 1,5 m tylko do 1,5 metra a to wielka różnica. Jest wiele miejsc w tym popranym mieście gdzie chodniki nie mają 1 metra szerokości ba nawet w tym miejscu jest ciąg rowerowo-pieszy.

Marek 19.11.2015 18:02
to by musieli mosty poszerzyć a ten na Wolbórce to przedwojenny jeszcze

Tom 19.11.2015 17:32
Pokazana mapka jest chyba z przed kilkunastu lat. Brak jest nowej ul. Chopina. Czy ul. Warszawska zostanie zamknięta do ul. Dzieci Polskich czy do ul. Głównej. Brak jest: możliwości powiększenia mapy, legendy (oznaczeń pokazanych na tej mapce).

19.11.2015 17:58
Przecież napisane jest do ul.Dzieci Polskich czytaj chłopie dokładniej !!!!!

Ja 19.11.2015 18:30
Jakmwol napisane do Dzieci Polskich

Tom 19.11.2015 22:36
To se chłopie popatrz na mapę (trzeba umieć czytać mapy) i zobacz gdzie ustawiono znak zakazu.

Reklama
Komorów 19.11.2015 17:21
Proszę o rozważenie możliwości skierowania linii 11 do Komorowa i z Komorowa ulicą Orzeszkowej prosto nad "Drogą szybkiego ruchu " i wyjazdu na rondzie na Ujezdzkiej i dalej do Komorowa . Taka trasa pozwoli uniknąć opóźnień spowodowanych wjazdem "11" na Ujezdzką przy Ceramice Paradyż .

Znawca 19.11.2015 15:49
To eobie monitor przekrec

Adek ;) 19.11.2015 15:29
Może jakby mapa nie była do góry nogami to coś by się z niej wyczytało. ;)

19.11.2015 15:32
Niestety niewiele się z niej wyczyta nawet poprawnie.

kiki 19.11.2015 18:37
Trzeba było głąby się uczyć topografii, nie byłoby problemu z odczytywaniem map.( do @1 i @2 ).

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

57,8 proc. Polaków popiera przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą

57,8 proc. Polaków popiera decyzję rządu o czasowym przywróceniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą – wynika z najnowszego sondażu Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie RMF FM. Decyzję tę krytycznie oceniło 10,2 proc. respondentów.Data dodania artykułu: 14.07.2025 11:08
57,8 proc. Polaków popiera przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą

Prezes UOKiK: w 2025 r. z tytułu kar przedsiębiorcy wpłacili do budżetu ponad 160 mln zł

Od początku 2025 r. przedsiębiorcy wpłacili do budżetu państwa ponad 160 mln zł w formie kar, które nałożył na nich UOKiK - poinformował PAP prezes Urzędu Tomasz Chróstny. W 2024 roku UOKiK nałożył kary w wysokości blisko 1 mld zł.Data dodania artykułu: 14.07.2025 10:52
Prezes UOKiK: w 2025 r. z tytułu kar przedsiębiorcy wpłacili do budżetu ponad 160 mln zł

Politycy PiS: po wyborach parlamentarnych w 2023 r. w PiS nastąpiła ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. zarówno w partii jak i w strukturze klubu PiS nastąpiła zmiana pokoleniowa, która odbywa się w sposób spokojny, ewolucyjny, nie na zasadzie „szarpanin” w ugrupowaniu - podkreślają w rozmowie z PAP politycy Prawa i Sprawiedliwości.Data dodania artykułu: 13.07.2025 12:21
Politycy PiS: po wyborach parlamentarnych w 2023 r. w PiS nastąpiła ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.Data dodania artykułu: 11.07.2025 09:04
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Słodka Niedziela w SkansenieRusza remont betonowego odcinka trasy S8 – od poniedziałku utrudnienia34. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze pod hasłem „Jesteśmy nadzieją”Dietetyczka: w wakacje łatwiej zadbać o zdrowie i sylwetkęMinister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowejKamil Cyran odchodzi z LechiiGrad bramek na NowowiejskiejKoncert zespołu Arete - Letnia Scena ArtystycznaSondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.Zapraszamy na zajęcia do szkoły rodzeniaPrzewodnik po włoskich winach – najważniejsze regiony„Pętla taktyczna” w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – sprawdzian gotowości kandydatów na żołnierzy WOT
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Kamil Cyran odchodzi z Lechii

Kamil Cyran odchodzi z Lechii

To koniec pewnej ery. Po niemal 15 latach w zielono-czerwonych barwach z Lechią Tomaszów Mazowiecki żegna się Kamil Cyran – zawodnik, który przez lata był symbolem wierności, oddania i piłkarskiej pasji. Jego historia to coś więcej niż statystyki – to serce, charakter i tysiące minut walki dla tomaszowskiego klubu.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama