Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 21:59
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Nasze sprawy

"Arbuzy" w ogniu pytań /zobacz video/

"Arbuzy" w ogniu pytań /zobacz video/

II Liceum i. Stefana Żeromskiego to wciąż szkołą, której uczniowie osiągają najlepsze wyniki w naszym powiecie. W ostatnim roku borykała się z trudnościami z naborem oraz musi stawić czoło poważnemu spadkowi w dorocznym rankingu "Perspektyw". Często słyszymy, że absolwenci podstawówek coraz częściej wybierają placówki o mniejszym rygorze, gdzie nauka wiąże się z niższym poziomem stresu. Często rodzice twierdzą też, że ich dzieci muszą korzystać z korepetycji, by osiągać zadowalający poziom. Opinie można oczywiście mnożyć. Niektóre wynikają z doświadczeń, uraz, a czasem także ze zwykłego powtarzania tego, co od kogoś innego się usłyszało... Sytuacji nie ułatwia pandemia. Dzisiaj, na kilka miesięcy przed nowym naborem, to uczniowie odpowiadać będą na najczęściej zadawane pytania i rozwieją wątpliwości 13.02.2021 07:06    6
Kolejny Dom Dziennego Pobytu gotowy! Aktywizujemy seniorów!

Kolejny Dom Dziennego Pobytu gotowy! Aktywizujemy seniorów!

Kolejne miejsce dedykowane seniorom rozpoczyna funkcjonowanie. Nowy Dom Dziennego Pobytu powstał w budynku przy ul. Piłsudskiego 34 - dawny „Tkacz”. To już druga placówka tego typu w naszym mieście. Powstała dzięki uzyskanemu dofinansowaniu. Dom jest elementem programu, którego całkowita wartość to ponad 8 mln zł, a dofinansowanie stanowi aż 90%. Projekt powstał i jest realizowany dzięki współpracy samorządów: miasta, powiatu tomaszowskiego i gminy Tomaszów Mazowiecki oraz Powiatowego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jeszcze kilka lat temu budynek wystawiono na sprzedaż. Teraz będzie służył tomaszowskim seniorom. 12.02.2021 19:45    1    2
Pełnoletni, ale nie gotowi do samodzielnego życia. Z domu dziecka do własnego "M"

Pełnoletni, ale nie gotowi do samodzielnego życia. Z domu dziecka do własnego "M"

Tydzień temu opisywaliśmy sytuację tzw. pieczy zastępczej, z jaką mamy obecnie do czynienia na terenie naszego powiatu. Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie boryka się z problemem braku chętnych do podjęcia trudnego wyzwania sprawowania opieki i wychowania dzieci pochodzących często z rodzin mocno dysfunkcyjnych, które w drodze sądowych orzeczeń odbierane są rodzicom. Niestety w wielu przypadkach mamy do czynienia z wysokim stopniem demoralizacji. Stać się rodziną zastępczą lub prowadzić rodzinny dom dziecka, bywa prawdziwym wyzwaniem, któremu mało kto jest w stanie sprostać. Sukces wychowawczy, pomoc w dojściu do dorosłości, jak podkreślają opiekunowie daje dużo satysfakcji. 11.02.2021 20:42    5
Dotacja na cmentarz wojenny

Dotacja na cmentarz wojenny

Wojewoda łódzki przeznaczył środki w wysokości 136.600 zł, które zostaną przekazane w formie dotacji na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych. 11.02.2021 15:37    2    4
Chaos i bezmyślność... tak się u nas przygotowuje poważne inwestycje

Chaos i bezmyślność... tak się u nas przygotowuje poważne inwestycje

Dzisiejszy felieton, jaki zamierzałem napisać dotyczyć miał pomysłów związanych z likwidacją, czy raczej wygaszaniem działania Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Polnej. Temat budzi spore emocje nie tylko wśród pracowników DPS. Dyskusji na ten temat poświęciliśmy blisko dwie godziny na ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, której (póki co) przewodniczę. Możecie ją w całości obejrzeć na dołączonym filmie. Zmieniłem jednak zdanie i artykuł poświęcę kolejnej urzędniczej niekompetencji, której w żaden sposób nie da się wytłumaczyć i od której "jeży się włos na głowie" . Łączy się ona niejako z głównym tematem, jednak potraktujmy dzisiejsze moje wywody, jako wstęp. Połączenie obu wątków w jednym artykule może znacząco zamglić obraz rzeczywistości. Zachęcam Was do przeczytania kilku zdań o tym, jak się u nas planuje i przeprowadza bardzo poważne inwestycje, i poszukajmy wspólnie odpowiedzi na pytanie, czy aby na pewno robią to osoby przy zdrowych odpowiedzialne i kompetentne. 09.02.2021 16:15    34    23
Mieszkańcy wnioskują... komisja zaopiniuje i co dalej?

Mieszkańcy wnioskują... komisja zaopiniuje i co dalej?

Niedawno na łamach portalu wspominaliśmy o wnioskach o zmiany w organizacji ruchu drogowego, jakie w celu zaopiniowania trafiają do Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Staroście Tomaszowskim. Zwracaliśmy uwagę nie tylko na opieszałość przy ich rozpatrywaniu ale również na brak odpowiedzi dla osób wnioskujących i brak ich realizacji przez zarządców poszczególnych dróg na terenie miasta i okolicznych gmin. Komisja przez ostatnie kilka miesięcy nie obradowała, ale wszystko wskazuje na to, że obecnie wróci do pracy. Na najbliższe, środowe posiedzenie trafiło kilka zaległych wniosków. Przypominamy, że pozytywna lub negatywna opinia nie przesądza o dokonaniu zmian. Ostateczna decyzja leży po stronie zarządcy drogi. 08.02.2021 08:01    1    2
Posprzątali po wandalach... ciekawe na jak długo

Posprzątali po wandalach... ciekawe na jak długo

Zakład Dróg i Utrzymania Miasta po naszej interwencji błyskawicznie uporządkował i wyczyścił plac zabaw w Parku Bulwary. Dziękujemy panu dyrektorowi Szymonowi Michalakowi za pomoc, mimo wolnego sobotniego dni. Jak widac służby miejskie działają na bieżąco 06.02.2021 14:18    11    3
Park niczym melina: za szkody wyrządzone przez dzieci... odpowiedzialni są rodzice

Park niczym melina: za szkody wyrządzone przez dzieci... odpowiedzialni są rodzice

Park "Bulwary" to jedna z wizytówek Tomaszowa Mazowieckiego. Położony w centrum miasta, razem z parkami im. Solidarności i dr Jana Serafina Rode stanowią ochronną strefę zieleni przed wszechobecnym smogiem i przede wszystkim ulubione miejsce spacerów tomaszowian. W ubiegłym roku Bulwary zostały uznane za na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w roku 2019. Nagrodę w kategorii „Zrewitalizowana Przestrzeń Publiczna” przyznała komisja konkursowa łódzkiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Nagroda przyznawana jest co roku dla miejsc, które zyskują nowe życie i służą społecznościom lokalnym. Inwestycja znalazła się też pośród 18 projektów nominowanych do Nagrody na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce 2020. Tego, co potrafili docenić fachowcy, nie potrafimy uszanować sami. Stworzenie przyjemnego parku, który wcześniej był "chwastowiskiem" ze spróchniałymi wierzbami, i miejscem spotkań lokalnych pijaczków wiązało się i nadal wiąże ze sporymi kosztami. 06.02.2021 08:30    59    11
Bunkry z Tomaszowa przeniesione w Bieszczady?

Bunkry z Tomaszowa przeniesione w Bieszczady?

W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego zlokalizowane są olbrzymie bunkry kolejowe, pochodzące z czasów II Wojny Światowej. Mowa oczywiście o bunkrach w Konewce i na Jeleniu. Przez lata obrosły one setkami legend. Produkowano tu rzekomo: tajną broń, ukryto zrabowane skarby a następnie całość w tajemniczy sposób zalano wodą. Da mieszkańców naszego miasta oraz powiatu, mają charakter wyjątkowy unikatowy. Tymczasem podobne, żeby nie powiedzieć bliźniacze schrony budowano też w innych miejscach. Nam udało się trafić w internecie na stronę "Magurskie wyprawy - podróże, góry, fotografia Beskid Niski i okolice w pigułce" - link znajdziecie poniżej. Znajdujemy tam niemal identyczny bunkry zbudowane w Stępinie Cieszynie 03.02.2021 20:52    1    2
Niechciane dzieci

Niechciane dzieci

"Piecza zastępcza" - zapewne każdy z nas zetknął się kiedyś z tym pojęciem. Z pozoru oczywisty do zdefiniowania termin, po delikatnym już pogłębieniu wiedzy okazuje się prawdziwym oceanem, podobnie jak problemy, jakie się wiążą z jej organizacją i prowadzeniem. 30.01.2021 07:24    2    4
Na odpowiedzi czekają całymi miesiącami

Na odpowiedzi czekają całymi miesiącami

W powiecie tomaszowskim, podobnie jak w innych samorządach funkcjonuje tzw. Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Często jest ona mylona z podobną Komisją ds. Bezpieczeństwa Publicznego. Ich zadania są inne. Zakres pierwszej obejmuje jedynie organizację ruchu drogowego na terenie powiatu. To tutaj właśnie trafiają wszystkie wnioski mieszkańców i instytucji, dotyczące zmian w oznakowaniu, montażu luster, wyznaczenia stref parkingowych, miejsc dla niepełnosprawnych itp. Trafiają i.... jak twierdzą sami zainteresowani, znikają... W skład komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, zarządców miejskich i powiatowych dróg i ulic oraz dwóch radnych, jako "czynnik" społeczny. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że komisja nie podejmuje decyzji w zakresie wykonania złożonych wniosków a jedynie je opiniuje. Z tym zastrzeżeniem, że przy opinii negatywnej nie ma szans, by wniosek zrealizować. 27.01.2021 23:54    13    8
Chmielna pełna bicia piany

Chmielna pełna bicia piany

"Harmonia na trzy czwarte z cicha rżnie Ferajna tańczy, ja nie tańczę Z szaconkiem, bo się może skończyć źle Gdy na Chmielnej bawimy się".... no niech będzie... nazwę ulicy zmieniliśmy, i nie jest ona zlokalizowana na warszawskim Śródmieściu, gdzie mieściła się knajpa "Grubego Joska", a w dzielnicy Tomaszowa Mazowieckiego, Wola Wiaderna. Tak czy inaczej konotacje alkoholowe są... i zabawa jest.... może brakuje akordeonu, ale przecież, da się załatwić. Bawią się radni, jakby nie mieli poważniejszych problemów do rozwiązania. 24.01.2021 13:04    16    8
Tomaszów wita pierwszego tomaszowianina 2021

Tomaszów wita pierwszego tomaszowianina 2021

Pierwszym urodzonym w 2021 roku mieszkańcem  Tomaszowa  jest Michał. Chłopiec przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 8.00, ważył 3700g.    24.01.2021 10:00    4    2
I ty możesz zostać strażnikiem miejskim

I ty możesz zostać strażnikiem miejskim

Służba nie jest łatwa, ale może być też źródłem satysfakcji z możliwości niesienia realnej pomocy. Straż Miejska prowadzi właśnie nabór na wolne stanowiska pracy strażnika miejskiego. 20.01.2021 13:37    9    1
Do lekkiej poprawki. Błahe są tylko te sprawy, które nas bezpośrednio nie dotykają

Do lekkiej poprawki. Błahe są tylko te sprawy, które nas bezpośrednio nie dotykają

Opisując tomaszowskie ulice często mamy wrażenie, że projektanci, a następnie wykonawcy swoją pracę wykonują niejako zza biurka. nic więc dziwnego, że w czasie robót pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości i problemy. Wizja lokalna i dokładne pomiary. nie da się ich przecież zastąpić nawet najbardziej fantazyjnymi wykresami, bo może się okazać, że wizją twórcy nie zgodzi się na przykład z rozmiarem jeżdżącego ulicami miasta autobusu. Zdarza się jednak, że ktoś zaplanuje ustawienie znaków w taki sposób zasłoni całkowicie widok z okna i odetnie całkowicie dopływ światła do mieszkania. Może więc warto na etapie montaży też się chwilę zastanowić. Chyba, że komuś wydaje się, że taniej jest poprawiać, zamiast zrobić coś raz a dobrze... No i kto by listy pisał, przy okazji dokumentując sensowność naszego istnienia 18.01.2021 09:39    5    3
Nikomu niepotrzebne zabytki

Nikomu niepotrzebne zabytki

Tomaszów Mazowiecki jest stosunkowo młodym miastem. Niespełna 200 lat, to nie jest zbyt długa historia, ale mimo wszystko warto pokusić się, by jakoś o ten fragment na "osi czasu" nieco bardziej zadbać. Niedawno (przed pandemią) miałem okazję być w jednym niedużym, aczkolwiek z bogatą historią i licznymi zabytkami miasteczku. Siedząc na ryneczku i popijając kawę zastawiałem się czym ono się różni od Tomaszowa, poza swoją leciwością. Przyglądałem się ludziom, którzy zachowywali się (przynajmniej takie miałem wrażenie) nieco inaczej niż u nas. na czym polegała różnica? Sam do końca nie wiem. Być może w pewnego rodzaju serdeczności, otwartości... a może poczucia, że jest się częścią tego samego otoczenia, historii. Taka lokalna tożsamość. Jesteśmy stąd, czujemy się u siebie. W Tomaszowie tego brakuje. Wiele osób jakby wstydziło się, że stąd pochodzi. I to nie jest styl myślenia, który obecny jest dopiero teraz. Obserwuje to od lat. W sumie nie ma się czemu dziwić. Większość tomaszowian, to dopiero drugie lub trzecie pokolenie, tu mieszkające. Trudno więc mówić o jakimkolwiek poczuciu wspólnoty, głębszym niż wspólna klatka schowa w betonowym blokowisku. Tak naprawdę całą naszą historię moglibyśmy oprzeć o przemysł, bo to przecież on był głównym czynnikiem miastotwórczym, w odróżnieniu od miast z bogatą "średniowieczną" historią, które miały zupełnie inny charakter, oparty na funkcjach obronnych ale przede wszystkim handlowych. Co ciekawe śladów przemysłowej świetności Tomaszowa jest już coraz mniej. Fabryk, już praktycznie nie ma. Ostatnie ruiny przy ulicy za chwilę zagospodaruje deweloper. Pozostało nam jedynie kilka pałacyków i willi, które niegdyś należały do najbogatszych właścicieli fabryk i innych znanych osób. Właściwie wszystkie one niszczeją. Są nieliczne wyjątki, które odżyły w prywatnych rękach, ale można je policzyć używając nie więcej niż 2-3 palców 14.01.2021 20:51    7    11
ZUS informuje: Wyższa emerytura dla rocznika 1953 – niecały miesiąc na wniosek

ZUS informuje: Wyższa emerytura dla rocznika 1953 – niecały miesiąc na wniosek

Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, jeszcze mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na bardzo korzystnych zasadach. Czas na złożenie wniosku upływa 11 stycznia 2021 roku. 19.12.2020 13:34
Mamy wreszcie nowy chodnik

Mamy wreszcie nowy chodnik

Pod koniec listopada prowadzono prace nad ułożeniem nowego chodnika przy ulicy św. Antoniego na wysokości osiedla Hubala I. Stara nawierzchnia pamiętała jeszcze lata 70. poprzedniego stulecia, gdy osiedle było oddawane do użytku. 09.12.2020 16:41    2    10
Pieniacze... skargi piszą

Pieniacze... skargi piszą

Pan Waldemar próbował wpisać do dowodu rejestracyjnego instalację gazową. Nie wiedział, że w czasie pandemii w Starostwie Powiatowym zmieniono organizację pracy. Ze względów epidemicznych petenci umawiani są na konkretne dni i godziny. Pan Waldemar tego nie wiedział. Poprosił mimo wszystko o załatwienie swojej sprawy i spotkał się z odmową. Napisał więc skargę, która trafiła do radnych z komisji skarg wniosków i petycji. Skarga jest oczywiście bezzasadna a prawnicy Starostwa twierdzą, że Pan Waldemar jest zwykłym pieniaczem. 27.11.2020 16:12    48    5
Starostwo pomogło producentom chryzantem

Starostwo pomogło producentom chryzantem

W ramach pomocy dla producentów chryzantem, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowiecki nabyło 50 sztuk kwiatów doniczkowych od gospodarstwa ogrodniczego z terenu gminy Czerniewice, które nie sprzedało ich z powodu zamknięcia cmentarzy 1 i 2 listopada. 13.11.2020 17:39    6    2
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Julia Treść komentarza: Zapraszamy do Będkowa, tu się dzieje. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:33 Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Dawno nie zaglądałem do tego portalu. Ale po przeczytaniu tej informacji muszę pochwalić Burmistrza Inowłodza. Dobra robota Szanowny Bogdanie. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 14:10 Źródło komentarza: Inowłódz z nadwyżką i absolutorium. Radni udzielili burmistrzowi Bogdanowi Kąckiemu wotum zaufania Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Mistrzu: ani wojewoda ani komisarz nie zmieni czerwonej mentalności wyborców. Tak już mają i z tym czerwoniastym poglądem zejdą z tego świata. Ktoś będzie im pluł w oczy, a oni będą mówić, że deszcz pada. Tak ich wychowała komuna. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 14:02 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Samorządowe szumowiny uratowali ten samorządowy wrzód na d... I tak będzie w Polsce jeszcze długo. Te samorządy, to zwykła spolaczana szmira. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda Autor komentarza: Tomasz Treść komentarza: Znacznie poważniejsze jest pytanie czy tzw. fachowcy dobrej zmiany mają kwalifikacje i kompetencje zawodowe do zajmowania stanowisk na których pobierają wynagrodzenia? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:48 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 19:59 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama