Mobilni, kompetentni, wykwalifikowani. Erasmus z tomaszowską Fundacją

  • 30.12.2021, 17:59 (aktualizacja 30.12.2021, 18:52)
  • redakcja
Mobilni, kompetentni, wykwalifikowani. Erasmus z tomaszowską Fundacją
Głównym założeniem projektu organizowanego przez Fundację Europejskich Inicjatyw Społecznych z Tomaszowa Mazowieckiego było odbycie zagranicznych praktyk zawodowych przez każdego z uczniów biorącego udział w projekcie.

W lutym 2020 r aż trzydziestu dwóch uczestników ZSP nr w 4 z Piotrkowa Trybunalskiego wyjechało do hiszpańskiej Granady, aby rozwijać się zawodowo, językowo i społecznie, oraz aby poznawać hiszpańską kulturę. Organizacją przyjmującą uczniów i opiekunów było Universal Mobility SL.  

Uczniom technikum gastronomicznego i logistycznego, przyświecał jeden cel - by zrealizować praktyki zawodowe i wynieść jak najwięcej wiedzy. Podczas mobilności każda osoba miała przydzielone miejsce odbywania praktyk, zgodnie z kształconym zawodem. Wszyscy uczestnicy starali się rzetelnie poszerzać swoje umiejętności zawodowe.   Z dwutygodniowych praktyk uczniowie obok certyfikatów, przywieźli praktyczną wiedzę dotyczącą swojego zawodu, poznali rynek pracy i lepiej przygotowali się do wejścia na rynek pracy.

Był to okres optymalny dla uczniów, w którym to poznali system organizacji pracy i strukturę zagranicznego przedsiębiorstwa, zaaklimatyzowali się do innych warunków kulturowych, zdobyli kolejne umiejętności zawodowe, jak również językowe i społeczne. W takcie pobytu uczniowie mogli poznać także kulturę oraz tradycję hiszpańską. Odwiedzili min.: Sacromonte – zabytkową dzielnicę cygańską, zamek w Salobreña, malowniczą Nerje, dzielnicę Albaicnin – wraz ze swoją zapierającą dech w piersi panoramą na Grandę, Alhambrę, katedrę oraz ośnieżone szczyty Sierra Nevada na horyzoncie.

Ta podróż była również niesamowitą przygodą i lekcją empatii dla młodzieży, gdyż podczas 4 godzinnej akcji ratunkowej ocalili życie małego delfina, którą opisały lokalne media hiszpańskie, jak również polska telewizja.   Niestety, z uwagi na rozpoczynającą się w tym okresie epidemię COVID 19, wszyscy uczniowie wraz z opiekunami, zostali po powrocie z Hiszpanii objęci dwutygodniową kwarantanną. Z tego też powodu kolejne wyjazdy dla grupy uczniów technikum gastronomicznego oraz ogrodniczego przełożone zostały na sierpień 2021. 

 

Praktyki zawodowe w Rimini – sierpień 2021  

Uczniowie obu techników bardzo entuzjastycznie podeszli do szansy rozwoju zawodowego jakie umożliwiał im projekt „Mobilni, kompetentni, wykwalifikowani” oraz praktyki w firmach w Rimini. Organizatorem pobytu we Włoszech był partner zagraniczny – VolontaRomagna. Z dwutygodniowych praktyk uczniowie obok certyfikatów, przywieźli wzbogaconą wiedzę dotyczącą praktycznej nauki swojego zawodu, oraz lepiej przygotowali się do wejścia na rynek pracy. Był to okres optymalny dla uczniów, w którym to poznali system organizacji pracy i strukturę zagranicznego przedsiębiorstwa, zaaklimatyzowali się do innych warunków kulturowych, zdobyli kolejne umiejętności zawodowe, jak również językowe i społeczne.  

- Podczas odbywania dwutygodniowych praktyk, uczniowie poznawali pracę we włoskich firmach, zdobywając bezcenne doświadczenie zawodowe. Obok praktycznej nauki zawodu, uczestnicy mobilności poznali kulturę śródziemnomorska w trakcie urozmaiconego programu kulturalnego, podczas którego odwiedzili min.: Florencję i Ravennę, podziwiali San Marino, oraz zwiedzali malownicze uliczki Rimini pod okiem lokalnego przewodnika. Z całą pewnością wszyscy uczestnicy wyjazdu będą przez długie lata wspominali swój wyjazd do Rimini - zapewniają organizatorzy.

Uczniowie po powrocie do Polski mogli pochwalić się swoim kolegom nowo nabytą wiedzą, z którą będą mogli ruszyć w świat. Poza tym w dorosłe życie wkroczą z nowymi certyfikatami oraz dokumentem Europass Mobilność. Certyfikatem rozpoznawanym i uznawanym przez całą Unię Europejską. Są bardzo zadowoleni, że brali udział w tym projekcie, ponieważ poznali zasady organizacji i pracy hiszpańskich i włoskich firm. Poznali nowe podejście do rozwiązywania problemów zawodowych. Nauczyli się korzystać z nowych źródeł branżowej wiedzy. Dużym atutem tego wyjazdu było sprawdzenie i rozwinięcie kompetencji językowych uczniów. Docenili oni możliwość poznawania nowych ludzi, zwiedzili ważniejsze zabytki Granady i Rimini oraz poznali kulturę i historię Włoch oraz Hiszpanii. Mamy nadzieję, że dobre wrażenia, jakie pozyskali pozostaną w ich sercach

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe