Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 09:12
Reklama
Reklama

Publicystyka

W sferze gigantycznego zadłużania widać coraz większą samowolkę MF i przysłowiową jazdę po bandzie

W sferze gigantycznego zadłużania widać coraz większą samowolkę MF i przysłowiową jazdę po bandzie

Musi być naprawdę bardzo źle z polskimi finansami publicznymi skoro w szczycie sezonu urlopowego, w upale w którym wyginają się kolejowe szyny, a miliony Polaków szturmują glinianki, MF J. V. Rostowski musiał rozpaczliwie pożyczyć blisko 6 mld zł w ramach ostatniej emisji obligacji. 11.08.2013 00:05    19
Zbrodnia to niesłychana (odcinek czwarty z pięciu)

Zbrodnia to niesłychana (odcinek czwarty z pięciu)

Kolejny odcinek opowiadania Edwarda Wójciaka 07.08.2013 21:46
Prawo iście koraniczne

Prawo iście koraniczne

Wielokrotnie mieliśmy już okazję przestrzegać przed nieuczciwymi praktykami, na jakie możemy natknąć się „podróżując” po Internecie. Poszukując interesujących nas informacji możemy natrafić na witryny, których jedynym celem jest wyłudzenie od nas pieniędzy za prawdziwe lub domniemane usługi. Często rejestracja w serwisie może wiązać się z koniecznością wniesienia opłaty abonamentowej. Mówi o tym mało czytelny regulamin, ale kto chciałby sobie zadać trud, by go przeczytać. Co gorsza wiele wyłudzających witryn to klony działających od lat, popularnych serwisów. Dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu zajmują wysokie miejsca w wyszukiwarkach i robią wrażenie, że to właśnie one są poszukiwanym przez nas serwisem. 06.08.2013 21:08    2
Powstanie Warszawskie - w debatach zanika strategia wojskowa

Powstanie Warszawskie - w debatach zanika strategia wojskowa

Powstanie Warszawskie było operacją wojskową. Bitwą o Warszawę 1944 roku. Wojskowo o Warszawę, politycznie – o Polskę. 02.08.2013 20:39    14
Chcesz stadionu? Zbuduj go sam

Chcesz stadionu? Zbuduj go sam

Wiem, że narażę się wielu osobom, tym o czym zamierzam napisać, ale mówi się trudno. Chodzi przecież o dobro wspólne a nie o jakieś dyrdymały lub mrzonki albo chciejstwo tego czy innego pana, który chciałby zabłysnąć a nie wie jak, więc postanawia zmarnotrawić kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów naszych wspólnych pieniędzy. Wspólnych, bo właścicielami budżetu miasta nie jest prezydent, czy grupka wycwanionych, chociaż nie zawsze mądrych radnych. Nie jest nim też anonimowa administracja, ani odhumanizowany aparat urzędniczy. Pieniądze należą do nas a ludzie, których wybieramy, mają obowiązek dbać o ich racjonalne wydawanie. Czy to robią? Wydaje mi się, że nawet jeśli próbują, to nie najlepiej im to wychodzi. 01.08.2013 12:54    23
Zbrodnia to niesłychana (3)

Zbrodnia to niesłychana (3)

Ciąg dalszy opowieści Edwarda Wójciaka poświęconej miłości, zazdrości i zbrodni 30.07.2013 11:12
Jaką wybrać branżę by utrzymać się na rynku?

Jaką wybrać branżę by utrzymać się na rynku?

Firma to nie tylko realizacja naszych umiejętności, pasji, ale też odpowiedź na potrzeby rynku. Zły wybór branży może przynieść straty lub też dać miejsce w szarym szeregu innych dużych firm. Jaki więc wybrać biznes z przyszłością? 30.07.2013 09:42    1
Nie wszędzie jest jak u nas

Nie wszędzie jest jak u nas

W ubiegłym tygodniu na łamach serwisu NaszTomaszow.pl ukazał się felieton krytykujący brak w naszym mieście długofalowej strategii rozwoju gospodarczego. Sfera ta wydaje się dla rządzących Tomaszowem Mazowieckiem praktycznie nie istnieć. Wystarczy porozmawiać z jakimkolwiek przedsiębiorcą, który próbował cokolwiek załatwić z tomaszowskimi władzami miasta. Komentarz jest zawsze taki sam: brak zrozumienia, kompletny brak komunikatywności i całkowita ignorancja. W Tomaszowie można na cały sezon odciąć przedsiębiorcę od dostępu do klientów poprzez remont drogi, dwa albo trzy lata remontować Plac Kościuszki ograniczając przy okazji przychody działających tu firm. Co w zamian? Nic, bo władza z góry zakłada, że przedsiębiorcy nic się od niej nie należy i że sam sobie musi poradzić. Tymczasem nie wszędzie jest tak samo jak u nas. Są miasta, w których dostrzega się, że mamy poważny kryzys gospodarczy i osobom prowadzącym działalność gospodarczą należy pomagać a nie przeszkadzać i szkodzić. 28.07.2013 21:58    2
Rewelacja! Niemcy w ogonie Europy, Polska krajem mlekiem i miodem płynącym…

Rewelacja! Niemcy w ogonie Europy, Polska krajem mlekiem i miodem płynącym…

Jest taki brodaty dowcip o wyścigu Leonida Breżniewa i Ronalda Reagana. Po biegu Amerykańskie media doniosły: Zwyciężył nasz prezydent. Sowiecki komunista był drugi! Nagłówki rosyjskich gazet brzmiały: Sekretarz generalny KPZR zajął drugie miejsce. Reprezentant kapitalistycznej Ameryki był przedostatni! Zgodnie z tą wykładnią, przez niemieckojęzyczne kanały telewizji RTL i Ntv-24, oraz rozliczne gazety i internetowe portale informacyjne z wallstreet-online huknęła rewelacyjna wiadomość: Niemcy są w tyle. Więcej mało zarabiających niż w Polsce i Bułgarii. 26.07.2013 14:39
Zbrodnia to niesłychana (2)

Zbrodnia to niesłychana (2)

Edward Wójciak powraca ze swoją opowieścią 24.07.2013 13:35
O opłatach, które same "wchodzą", lisowych sposobach na szybki wzrost PKB i energii kosmicznej, która zastąpi nam jedzenie

O opłatach, które same "wchodzą", lisowych sposobach na szybki wzrost PKB i energii kosmicznej, która zastąpi nam jedzenie

Dopiero w nocy wróciłem wczoraj po długiej podróży związanej z kolejnym wywiadem do tygodnika "Sieci", przygotowywanym przeze mnie i Jacka Karnowskiego. Gdy więc nieco później niż zwykle zacząłem podsłuchiwać stacje radiowe i podglądać telewizje informacyjne, zacząłem się zastanawiać czy aby nie staliśmy się monarchią? Bo temat jest tylko jeden - narodziny "royal baby". Nie przeczę, że to dla wielu ciekawe. Ale czy nic innego się nie dzieje? 24.07.2013 13:15    2
Gospodarka... do kogo ta mowa?

Gospodarka... do kogo ta mowa?

„Gospodarka, głupcze!” – takie hasło w Owalnym Gabinecie powiesił sobie były prezydent USA, Bill Clinton. Jak się okazuje nawet reprezentant Demokratów miał świadomość, że zadania społeczne można realizować tylko w realiach silnego ekonomicznie państwa. Gospodarka ma podstawowe znaczenie także z punktu widzenia lokalnych uwarunkowań. To ona jest źródłem wpływów podatkowych i dochodów budżetowych a tworzone przez nią miejsca pracy eliminują lub w znacznym stopniu ograniczają wydatki na pomoc społeczną. 21.07.2013 23:41    7
Dzieci w social media – gdzie i jak rodzice piszą o swoich maluchach?

Dzieci w social media – gdzie i jak rodzice piszą o swoich maluchach?

Nie mówią, nie potrafią pisać i czytać, a już są online – rodzice na całym świecie, głównie za sprawą Facebooka, bardzo wcześnie wprowadzają swoje maluchy do wirtualnego świata. O czym najczęściej piszą rodzice w social media, gdzie i kiedy zamieszczają posty zbadał pierwszy prywatny serwis społecznościowy dziecka, Kidla.pl, we współpracy z Brand24. 19.07.2013 10:02
Zbrodnia to niesłychana (1)

Zbrodnia to niesłychana (1)

Miłość i zazdrość to nieodłączne elementy życia każdego człowieka. Niestety, zdarza się, że niekontrolowane bywają motywami zbrodni. W literaturze te emocje bywały atrakcyjnymi tematami od początków jej historii. Także zbrodnie z nimi związane. Polacy mieszkający w Kanadzie może już zapomnieli, że mrożące w żyłach krew i budzące grozę, niemożliwe do zrozumienia historie tego typu zdarzały się również w środowisku polonijnym miasta Mississauga. Jedną z nich autor wykorzystał i literacko zaadoptował w swojej pierwszej, wydanej w Kanadzie powieści „Akademia Politury”, której nakład jest już dawno całkowicie wyczerpany. Edward Wójciak przygotowuje jej wydanie polskie pod nowym tytułem „POLITURA”. Poniższy fragment pochodzi właśnie z tej nowej wersji książki, która zrobiła kiedyś sporo zamieszania wśród kochających czytać Polaków żyjących z Kanadzie. Aby wprowadzić Czytelnika w temat, autor pragnie zapoznać go z definicją objawu pewnej dewiacji, jakże często występującej w związkach: 18.07.2013 08:56
Burzy się krew

Burzy się krew

Pijani kierowcy mordują niewinnych ludzi na ulicach polskich miast. W swoim absolutnym poczuciu bezkarności wsiadają do samochodów w stanie totalnego upojenia alkoholowego, nie zważając na możliwe konsekwencje swojego czynu. Tydzień temu zapijaczone bydle bez uprawnień do kierowania pojazdami, za to z potężną dawką promili w organizmie omal nie pozbawiło życia dwóch młodych mężczyzn, mężów o ojców małych dzieci. Minęło zaledwie siedem dni i kolejny zapijaczony morderca doprowadził do śmierci matki czwórki dzieci. Jej mąż i 5 letnie dziecko walczą o życie w łódzkich szpitalach. 15.07.2013 23:59    35
Pomysł... tylko nie wiadomo na co

Pomysł... tylko nie wiadomo na co

Jak podaje dzisiejszy serwis informacyjny Polskiej Agencji Prasowej, Rząd Donalda Tuska zamierza podjąć działania zmierzające do przeciwdziałania korupcji w Polsce. Polegać one mają na utworzeniu kolejnych urzędniczych miejsc pracy. Do służb takich jak Policja, CBA, ABW dojdą więc jeszcze cywilni agenci antykorupcyjni. Na początek pojawią się oni w ministerstwach ale nietrudno sobie wyobrazić sobie kolejne posady w urzędach wojewódzkich, marszałkowskich, starostwach powiatowych i gminach. Ten sam Rząd odrzucił niedawno projekt ustawy ograniczającej możliwość zatrudniania radnych w jednostkach organizacyjnych podległych samorządowi, co jest jednym z najpoważniejszych przejawów korupcji w naszym kraju. W Polsce absurd goni absurd i rośnie urzędnicza armia, którą ktoś musi wyżywić. Orwell i Kafka są wciąż u nas aktualni. 15.07.2013 23:00    9
Sezonowe wyprzedaże – „nowa świecka tradycja”

Sezonowe wyprzedaże – „nowa świecka tradycja”

Promocje i wyprzedaże rządzą się swoimi rynkowymi prawami. Podstawowa zasada mówi, że im wcześniej z nich korzystamy, tym lepsze okazje mogą na się trafić. Wybór jest większy i rozmiarów nie brakuje. Z drugiej jednak strony, kiedy poczekamy tydzień lub dwa dłużej, możemy skorzystać z większej przeceny, kosztem mniejszego wyboru asortymentowego. Wielu z nas nauczyło się już czekać na te sezonowe „okazje”. Kiedy na witrynach sklepowych pojawiają się wywieszki informujące o przecenach, nie tylko Polaków ogarnia prawdziwy szał zakupowy. Niektórzy potrafią zapomnieć się w gorączce wyprzedażowej na tyle, że zakupy, których dokonują nie zawsze są właściwym wyborem. Przyda się więc chłodna ocena w gorącej atmosferze. 12.07.2013 11:53    4
Wybieramy działkę - co jeszcze musimy wiedzieć?

Wybieramy działkę - co jeszcze musimy wiedzieć?

Jeszcze raz wrócimy do wyboru działki pod budowę wymarzonego domu. Jak dobrze wybrać, by nie być rozczarowanym? Postaramy się Wam pomóc podjąć decyzję. 11.07.2013 13:54    1
„Betliny” Kasi Betlińskiej. Miejsce akcji: Warszawa

„Betliny” Kasi Betlińskiej. Miejsce akcji: Warszawa

Piękny niedzielny poranek. Jedziemy z Wieśkiem Fiszbachem, moim przyjacielem artystą plastykiem, Berlińczykiem z tomaszowskimi korzeniami, na spotkanie z Kasią Betlińską do jej pięknego domu w Sulejówku. Podróż ta sama w sobie ma wymiar magiczny, tak jak każde moje spotkanie i czas spędzony z Wieśkiem Fiszbachem, który obdarzony niezwykłą osobowością obdziela nią otoczenie w taki sposób, że chcesz czy nie chcesz ulegasz jego czarowi i zanim się spostrzeżesz, już tkwisz po uszy w jego aurze. Tym razem tak sugestywnie opowiedział mi o fantastycznym wernisażu „Wystawy portretów pisarzy, których twórczość związana jest ze stolicą” w jego berlińskiej Galerii NaKole, że gorąco zapragnąłem poznać artystkę. Wspólnie uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli spotkamy się z nią w miejscu, w którym powstają jej dzieła. A kiedy poznałem Kasię, od razu poprosiłem ją o wywiad. Przy kawie i domowym cieście rozmawiało nam się znakomicie. Tym bardziej, że Kasia jest osobą ciepłą i skromną, z wrodzonym darem opowiadania historii. 10.07.2013 09:47
Po fecie na cześć Jaruzelskiego w Hyatt'cie - życzę wszystkim zdrowia, bo na rozum za późno...

Po fecie na cześć Jaruzelskiego w Hyatt'cie - życzę wszystkim zdrowia, bo na rozum za późno...

Czyż to nie ironia losu? Oto ten, który kaligrafował i przyozdabiał zdradzieckie meldunki dla sowieckich zaborców, ten, który postawił wojsko z karabinami przeciw własnemu narodowi, ten, który gwałcił i wszelkimi sposobami zwalczał wolnościowo-demokratyczne dążenia obywateli, dziś pełną gębą korzysta z wywalczonej przez nich wolności i demokracji. 08.07.2013 17:19    22
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 19:37 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:32 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:44 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama