Zdrowia mieszkańcom nie wymodlimy

  • 21.03.2020, 14:00 (aktualizacja 21.03.2020, 15:22)
  • Mariusz Strzepek
Zdrowia mieszkańcom nie wymodlimy
Rząd wprowadza dzisiaj stan epidemii na terenie kraju. Tymczasem w naszym powiecie mam wrażenie, że sytuacją kryzysową zarządzają osoby całkowicie nieodpowiedzialne. Świadczy o tym krótka dyskusja, jaka wywiązała się w czasie dzisiejszej sesji Rady Powiatu. Okazało się, że Starosta Mariusz Węgrzynowski, będący de facto Szefem Sztabu Kryzysowego nie był w stanie samodzielnie odpowiedzieć na żadne z zadanych przeze mnie pytań. Nawet te najprostsze, dotyczące ilość zakupionych dla szpitala maseczek w okresie minionych 2 tygodni.

Zaczęło się od braku odpowiedniego komunikatu, który powinno opublikować Starostwo Powiatowe, w temacie zakażenia wirusem pielęgniarki zatrudnionej na odddziale wewnętrznym Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. O fakcie wykrycia wirusa wiemy już od wczoraj, od godzin popołudniowych. Wieczorem zwołano w tej sprawie Sztab Kryzysowy. Podjęto jakieś decyzje. Komunikat do publicznej wiadomości podano dopiero po godzinie 15. Do tej pory już całe miasto wiedziało, że "interna" jest w kwarantannie.

Jest to skandaliczna opieszałość, stwarzająca dodatkowe zagrożenie dla wszystkich mieszkańców powiatu. Starosta najwyraźniej nie pojmuje, że informacja taka nie tylko nie wywołuje nadmiernej paniki, ale powoduje, że osoby, mające kontakt z zakażoną osobą mogą zgłaszać się do SANEPID-u i zachowywać ostrożność, by nie zarażać innych ludzi. Z drugiej strony nie sprawdzone plotki tą panikę nadmiernie podkręcają.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że komunikacja społeczna w Powiecie Tomaszowskim (delikatnie ujmując) kuleje. Zamiast rzeczowych i ważnych dla mieszkańców informacji mamy serwowane relacje z kolejnych uroczystości i prezentacje indywidualne i zbiorowe członków Zarządu na schodach w Pałacu Prezydenckim itp. Przepływ informacji jest tym ważniejszy, że komunikaty, jakie przesyla nam rzeczniczka wojewody, rozmijają się często ze stanem faktyczym. Do tego zaprzestano prezentacji liczby chorych w poszczegolnych powiatach. Nie wszędzie jest tak jak u nas. Starosta Opoczyński publikuje dane na bieżąco. Jak to jest ważne, właśnie mamy okazję się przekonać. Źródłem tomaszowskiego przypadku jest... Nowe Miasto nad Pilicą. 

Kolejną szokującą sprawą są zmiany w budżecie, które dzisiaj głosowaliśmy. Na próżno szukaliśmy w nich przesunięć obejmujących finansowanie działań związanych z epidemią. Po co więc było zwoływac sesję nadzywczajną? Żeby narażać ludzi na zarażenie? Czy tlko po to, by sprawozdanie kwartalne zrobić. Część radnych zresztą na posiedzeniu się nie zjawiła (ponoć niektórzy mają kwarantannę). Ostatnie dwa tygodnie w tym względzie Zarząd Powiatu zmarnotrawił. Zwracaliśmy z Piotrem Kagankiewiczem uwagę na konieczność dokonywania przesunięć między paragrafami w części obejmującej wydatki bieżące oraz na prawdopodobne niskie wpływy z tytułu udziału w podatkach dochodowych i zagrożenie wskaźnika dotyczącego zadłużenia. Miałem wrażenie, że mówimy do ściany i ludzie, którzy za finanse powiatu odpowiadają nie pojmują "ni w ząb" o co nam chodzi. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Idąc dalej. Dopytywałem Starostę o ilość materiałów ochrony osobistej zakupionych w okresie ostatnich dwóch tygodni. Mariusz Węgrzynowski próbował mnie zbyć sugerując, że udzieli informacji na piśmie. No przecież to już słów na takie coś brakuje. Są to dane, którymi Starosta, jako głównodowodzący Sztabem Kryzysowym powinien znać. Cóż, trzeba było wezwać Michała Czechowicza, by odpowiedzi na proste pytanie udzielił. O ile dobrze zrozumiałem, w tym okresie żadnych materiałów nie zakupiono a z rządowego magazynu dostarczono 500-600 maseczek ochronnych. Za to rozstawiono dzisiaj namiot, o który prosiłem na konferencji prasowej.... dwa tygodnie temu. 

Pod koniec ubiegłego tygodnia wysyłałem do Zarządu Powiatu interpelację/wniosek dotyczący objęcia opieką szpitalnego personelu, przygotowania właściwych procedur, właściwego wyposażenia zespołów wyjazdowych. Nie tylko tych "kowitowskich" ale wszystkich. Dzisiaj uzyskałem zapewnienie, że wszyscy ratownicy zostali wyposażeni w sprzęt. Czy aby na pewno? Może ktoś podzieli się spostrzeżeniami

Starosta nie rozmawia z personelem medycznym średniego szczebla. To duży bład, bo może warto byłoby zasięgnąć informacji od pielęgniarek i ratowników medycznych a także zapoznać się z ich obawami. Zabawa się skończyła. Tańce, hulanki, swawole. Karnawał za nami. Nadszedł czas postu. A przyjaciel powiatu Antoni Macierewicz milczy (przepraszam, nie mogłem się powstrzymać). 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zachęcam do obejrzenia całości obrad, a przynajmniej dyskusji o koronawirusie i przepraszam za niską jakość dźwięku. Poniżej też mój wniosek/interpelacja

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)

Komentarze (82)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MMOR
MMOR 28.03.2020, 08:57
Modlitwa wyglada na to ze to najlepsze rozwiązanie
Modlitwa nam tyle pomoże
Modlitwa nam tyle pomoże 28.03.2020, 13:29
co umarłemu kadzidło. Tylko wspólny wysiłek i surowe przestrzeganie zaleceń lekarzy pomoże nam przetrwać ten kataklizm. U nas nie jest jeszcze tak źle.
Weźmy bogatą Szwajcarię. Mieszkańców - 8,57 mln. Zarażonych - 13187. Zmarło - 241 osób..
Polska - 37383 mieszkańców. Zarażonych - 1436. Zmarło - 16 osób. Nie wierzycie? Wejdźcie na panel
https://www.arcgis.com/apps/op… tam pokombinujcie na przypadkach w danych kraju, a zobaczycie wyniki. Chyba, że ...
Dr Ask
Dr Ask 23.03.2020, 23:52
Oby nie było tak w naszym TCZ:

https://wiadomosci.onet.pl/tyl…
Pawełek
Pawełek 25.03.2020, 10:53
@dr Ask jak nie będzie tak w TCZ ☣️ ?
To wtedy też będziesz wstawiał linki, że się przypadkiem pomyliłeś :-)
A może celowo je wstawiasz?
Patrząc z Łodzi
Patrząc z Łodzi 23.03.2020, 12:37
Radzę zmienić zarząd tcz i to na dniach bo Tomaszów wyludni się
WHO
WHO 22.03.2020, 22:58
TYLE W TEMACIE https://www.facebook.com/group…
pracownikszpitala
pracownikszpitala 22.03.2020, 21:13
Zgadzam się z DrASK to tylko część problemów świadczących o braku zainteresowania i niekompetencji /wszystkich nadzorujących TCZ/
w oddziałach pielęgniarki mają mężów pracujących za granicą , którzy wrócili do domu- jedne idą na kwarantannę inne udają że się nic nie stało . Brak zabezpieczenia i przeszkolenia tzw kuchenkowych które jeżdżą z posiłkami po oddziałach. Będąc w środku widać , że zostali pracownicy pozostawieni sami sobie. Jesteśmy tykającą bombą.
Pewnie poniedziałek przyniesie nowe wieści. Ciekawe czy odnajdzie się na tym pokładzie pilot.
?
? 23.03.2020, 12:58
Moze nie sypiają ze sobą?
..
.. 22.03.2020, 21:02
Jak założymy temat ,science fiction, to możemy się rozpisywać.Tymczasem nie sporu nam potrzeba,a zrozumienia wspólnego.Co też nie znaczy ,że trzeba się zgadzać ze wszystkiem.Jak mój przyjaciel rzekł; wszystko jednak nas łączy w jednym wielkim teraz...bez początku i bez końca,bez wyjątku....
Zdziwiony
Zdziwiony 22.03.2020, 20:23
Panie Mariuszu trafny tytuł dziś przeżyliśmy szok kiedy zobaczyliśmy że na stronie urzędu transmitowane są msze.... Czy ten Starosta całkiem postradał zmysły???? dokąd to zmierza.... Obłęd tego człowieka zaczyna przerażać....
Dr ASK
Dr ASK 22.03.2020, 17:22
Cyfra dla tych co się nie boją - 793 ofiary CVid-19 w przeciągu 24 h., we Wloszech, bo zignorowali zagrożenie (4825 od początku). Najbardziej dotknięty najbogatszy region Włoch z super wyposażonymi szpitalami!!!

Apelujcie do Starosty o zajęcie się tym do czego został powołany, na politykę przyjdzie czas kiedy indziej.
Doktur
Doktur 24.03.2020, 14:04
To nie cyfra tylko liczba! Nie uczyli w szkole????
Zaniepokojona
Zaniepokojona 22.03.2020, 16:13
Witam,
złe samopoczucie skłoniło mnie,że byłam w tcz. W namiocie przyjęła mnie pani, która jak się okazało,to sekretarka.Czy taki pracownik dobrze oceni nasz stan zdrowia i odpowiednio pokieruje? W innych szpitalach są lekarze i pielęgniarki w takich śluzach !
Gosc
Gosc 22.03.2020, 16:35
Może są na kwarantannie.
Zaniepokojona
Zaniepokojona 22.03.2020, 17:13
Media podają o piel.z oddz.wew.,a nie z Sor, czy tych na dole...?No chyba,że obawy Gosc-a są trafne - nie daj Boze.
Dr ASK
Dr ASK 22.03.2020, 15:33
Do SA.
Ja się martwię, bo widzę co się dzieje. Tylko głupcy się nie martwią sytuacją w RP (także w EU). Niestety my cieszymy się że mamy tak mało zachorowań, ale wszyscy wiedzą, że przeprowadziliśmy najmniej w UE badań osób w kwarantannie.
A swoją drogą to czemu SA nie odnosisz się do pozostałych znaków zapytania, a tylko do kwestii ewentualnych odszkodowań. Czytaj ze zrozumieniem problemu,.
SA.
SA. 22.03.2020, 20:01
ASK ty chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem.
II cz. odp. dot. twoich pozostałych znaków '?' Znasz inne metody rozwiązań tych sytuacji wprowadź je w życie, realizuj lub przekaż, gdzie trzeba - czego nie zrozumiałeś?
A nie bij piany. Każdy potrafi negować lub wytykać błędy, nawet ty :-)
Ja też się martwię jak większość społeczeństwa, żeby była jasność.
Brzozowski
Brzozowski 22.03.2020, 12:55
"przyjaciel powiatu Antoni Macierewicz milczy" - Raczej poci się nad "Raportem". Kolejny 10 kwietnia tuż tuż. Śmiało, zmieścisz się .....
&&
&& 22.03.2020, 13:28
Przeprowadza badanie brzozy w Smoleńsku...
Dr ASK
Dr ASK 22.03.2020, 12:12
Chyba w końcu trzeba zdać sobie sprawę, że Szpital w T.M. jest tykającą bombą. Czy osoby odpowiedzialne za TCZ wiedzą, że są wspólne szatnie dla oddziałów? Za chwilę może być tak, że 90-100% personelu i pacjentów będzie zarażone CV-19!!! Brakuje maseczek dla personelu, bo tak trzeba odczytać, że personel otrzymuje 1 szt. maski na 12 godz. dyżuru podczs, gdy skuteczność działania jej jest 2-3 godziny (że nie wspomnę o przyłbicach). Kolejne pytanie gdzie się podział Prezes TCZ, można zobaczyć tylko Dyrektora ds. Medycznych, ale ... w lokalnej TV? Tak de facto TCZ rządzi Naczelny Pielęgniarz, ale widać że tego młodego człowieka sytuacja przerasta i wcale nie ma w tym jego winy. Na koniec ostatnie pytanie, czy Powiat jest ubezpieczony na wypadek ewentualnych pozwów pracowników i pacjentów w sprawie odszkodowań będących skutkiem nieudolnych działań lub ich braku w sprawie CV-19? Panika to rzeczywiście brak wiedzy o stanie faktycznym, a więcej można usłszeć z innych miast o tym co w Tomaszowie niż z Tomaszowa.
Przerażony
Przerażony 22.03.2020, 16:22
Maseczka na 12 godz.?! Którzy tacy szczęściarze ?! Inni w tej placówce mają 1 na cały okres epidemii !!!
SA.
SA. 22.03.2020, 13:09
Nie wydaje ci się dr ASK, że martwisz się trochę na wyrost o niektóre rzeczy.
Jesteś poszkodowany, składaj JUŻ pozew do sądu przeciwko Powiatowi w związku z nieudolnością ich działań jak twierdzisz. Będziesz pierwszy do kasy. Czy są ubezpieczeni to już przecież nie twój problem, jak wygrasz i tak zapłacą... prawda?
Jeżeli masz jakieś pomysły zgłoś to w TCZ lub umów się na rozmowę ze Starostą, z-cą. Może ktoś skorzysta z twoich innowacyjnych pomysłów.
Panie Starosto i kierownicy TCZ
Panie Starosto i kierownicy TCZ 22.03.2020, 09:18
Zapraszamy Starostę, zapraszamy zarząd, zapraszamy kierownictwo do pracy na oddziałach i w systemie. Nie zza biórka a tu do nas. Wy nie macie serca, nie macie sumienia, nie kochacie ludzi. Kochacie stołki, jak powiedział Pan Mariusz zdjęcia na schodach w pałacu prezydenta, kochacie lans, kasę i łatwe życie. Bierze was za serce?
LCM.
LCM. 22.03.2020, 08:31
Panie Mariuszu mam prośbę , proszę odesłać władze naszego miasta jak również rządzących naszym TCZ do wiadomości TVN.Tam dowiedzą się jak postępować w momencie dodatniego wyniku koronawirusa na oddziale szpitalnym.W szpitalu chorób płuc w Wolincu koło Kalisza.Tam nikt z personelu nie opuścił oddziału a wszyscy pozostali zostali objęci kwartanną.A u nas personel oddziału wewnętrznego porusza się po mieście i na oddziale każdego dnia pojawia się nowy skład.Czy w momencie braków kadrowych nie można wziąć przykładu z dr.Slomki i utworzyć małych zespołów.
!
! 22.03.2020, 10:33
LCM. dlaczego nie przeszedłeś do szpitala za dr Słomką jak jest taki rewelacyjny? Jest wolność wyboru miejsca i pracy. Miałbyś ten super komfort. Nie musiałabyś teraz prychać, krzywić nosa i odsyłać nas do TVN.
Niektórzy dobrze pamiętają jak wyglądał układ panujący w TCZ w tamtym okresie. Była rewelacja??? Ale pamięć ludzka jest mocno zawodna, prawda? Dlatego też przestał istnieć :-) Mniej hejtu, a więcej ZDROWIA dla wszystkich.
Ajdejano
Ajdejano 21.03.2020, 19:07
Te Pańskie powyższe relacje: tekstowa i filmowa pokazują patologię tego naszego powiatowego samorządu. Ci ludzie (dwa, no może trzy wyjątki) w ogóle nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć, o czym jest mowa.
Jak można było wybrać takich bezmózgowców. Szkoda słów.

Wypłacić tym bezmózgowcom (za wyjątkiem dwóch, trzech radnych) oraz zarządowi powiatu po 50 -100 tysięcy złotych, ale pod warunkiem, że zrezygnują z mandatów samorządowych. I może nie będziemy słuchać i oglądać takich szopek.
No jeszcze czego?
No jeszcze czego? 28.03.2020, 12:57
Bezmózgowcom płacić tam ogromne sumy 50 - 100 tys złotych? Może im jeszcze podarować willę z basenem i wypasione auto? Pytam się za co? To ja nie mam tyle emerytury brutto w ciągu 8 lat.
xyz
xyz 21.03.2020, 17:54
w kontekście ewakuacji szpitala w nowym mieście w dniu dzisiejszym. ilu pacjentom z oddziału wewnętrznego wykonano testy w naszym szpitalu? i czy opinia publiczna zostanie poinformowana o ich wynikach?
zb.k.
zb.k. 21.03.2020, 17:47
Panie radny Strzępek - brakuje pieniędzy na maseczki i środki dezynfekcyjne w szpitalu - daj Pan przykład i przekaż roczną dietę radnego na ten cel. Żyjesz przecież Pan na koszt społeczności Tomaszowa. Łatwo jest "pyskować" w internecie - słynie Pan z tego lania wody. Życzę Panu zdrowia.
Tak to widzę...
Tak to widzę... 22.03.2020, 08:07
Szanowny Panie. Starosta po to nim został, aby koordynować takie stany jaki mamy obecnie. Powinien się przejść i porozmawiać z lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami co jest potrzebne .Nie z dyrektorami, bo ci w trosce o swoje stanowisku zaciemniają sprawy bieżące, bo mają w tym swój interes. Pan Starosta nie ma czasu na taki bohaterski czyn, aby iść do szpitala i do innych służb jemu podległych, ale ma za to czas latać po targowisku w Ujeździe jak się wybory zbliżają i w godzinach swojej pracy powiatowej rozdawać ulotki Macierewiczowi, czy po to go wybrano. Może przy okazji by od miejskich pizzerii kilka wziął porozdawał, to by się nam usługi gastronomiczne rozwinęły bardzie Jeżeli by był odpowiedzialnym człowiekiem to porozmawiałby z inwestorami i przedsiębiorcami powiatowymi aby przeznaczyli w ramach sponsoringu jakieś środki na taki cel. Nie wierzę, że by nie dali !!! Ale Pan Starosta woli olewać ich ,bo to nie Polskie, bo ten to Niemiec, ten Włoch ten taki i sraki. Na figurki, medalioniki jest ale żeby tyłek ruszyć i czymś się wykazać to nie ma chęci. Przez wideo relację z obrad, jeszcze nikogo nie uleczono, ale jeżeli miał objawienie że da radę , to życzę powodzenia.
tomaszowiak
tomaszowiak 21.03.2020, 21:54
Pan Strzępek , to coś robi . Dietę niech przekaże ten co nic nie robi między innymi ,,pan,,SIEDZICIE JAK TAKIE MATOŁY i myślicie kiedy się skończy , nie jeden a ,,was,,nie zabrał jeszcze głosu , przez całą ,,waszą kadencję,, A pan WĘGRZYNOWSKI jak był radnym to potrafił rozliczać innych. I był jednym z tych aktywnych . A teraz siedzi i maży o św. Antonim
MS
MS 21.03.2020, 18:45
Nie ma problemu. Proszę o telefon. Mam nadzieję, że i pan przekaże swoje roczne wynagrodzenie.
pracownik
pracownik 21.03.2020, 16:52
Jak to to jest, że pielęgniarki pracujące w TCZ nie mogą mieć nadgodzin. Sprowadza się pielęgniarki z Opoczna, Łodzi, Nowego Miasta, dla których to jest druga a nawet trzecia praca. "Nasze" natomiast jeżdżą tam. Czy to jest odgórne zarządzenie, czy też chodzi o kolejną głupotę, żeby tylko papierki się zgadzały ? Może ktoś sprawdzi po ilu dyżurach (i gdzie i ile godzin pracowała) jest zmęczona pielęgniarka na dyżurze.
Zakaźnik
Zakaźnik 21.03.2020, 15:54
W przyszłym tygodniu przylatuje na stałe rodzina z Włoch. Muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Czy ktoś się orientuje, czy jest taka przygotowana i gdzie będą się aklimatyzować?
M.
M. 21.03.2020, 20:48
Pewnie u siebie w domu bo gdzie. Te kwarantanny to o tylek potłuc. Jak można kudiz objąć kwarantanna we własnym domu. Wracając z zagranicy już tam powinni być przetrzymywani 14 dni. Taka kwarantanna. A nie pół polski przejechać do własnego domu na kwarantannę i przy okazji pozarażać
sceptyk
sceptyk 21.03.2020, 16:42
Skoro przyjeżdżają na stałe tzn. że już wcześniej pomyśleli o lokum albo mieli zamiar mieszkać w hotelu
Tak to widzę...
Tak to widzę... 21.03.2020, 15:02
Panie Węgrzynowski, nie neguję tego że są organizowane przez mieszkańców jakieś zbiórki na TCZ bo brakuje środków higienicznych itp., każdy wydaje swoje pieniądze na co chce. Tylko do jasnej cholery (jak czytam taki artykuł "Zrzutka na TCZ", to mnie szlag trafia), na co idą moje podatki,za co bierzesz Pan pieniądze w tym Starostwie i Pana zastępcy,co Wy tam robicie oprócz porannej mszy odprawianej chyba obowiązkowo przez Pana i cogodzinnych modlitwach. Na wszystko brakuje, na nic nie ma, drogi nie porobione, niedługo to furmanką przejechać za Drobiarskimi to będzie sukces, to samo droga do Smardzewic. Jest zrzutka na "nasztomaszów" na TCZ, a Panu nie wstyd aby w tych ciężkich czasach społeczeństwo musiało się zrzucać na jakieś maseczki ,rękawiczki,środki dezynfekcji bo Pan starosta woli dać na mszę i inne dewocjonalia. Kiedy to dziadowanie się skończy, jak podwyżkę wypłaty to sobie dacie w jeden dzień ale kużwa zaopatrzyć szpital to musi społeczeństwo się zrzucić bo Starosta Węgrzynowski woli kupić figurki św.Antoniego, niż maseczki. Weź Pan w końcu ogarnij to swoje stanowisko, jak się pcha na stołek to trzeba mieć trochę pojęcia o zarządzaniu,finansach i doborze pracowników - jak się samemu nie ma pojęcia o tym co się robi i po co się jest. Żerujecie na społeczeństwie, jesteście jak pasożyty. Dziadostwo.
wiem
wiem 22.03.2020, 16:55
Starosta,ani Prezes TCZ nie mają pojęcia, że OLBRZYMIE straty finansowe generują pracownicy na umowie-zlec. na wszystkich szczeblach. Pracują po 8godz.(znamiona stosunku pracy na etat).Często jednak mają dodatkowe godz.,by etatowy nie dostał. Co niektórzy swoją pracę mają na 5-6 godz,ale układy pozwalają na więcej niż 8godz.Siedzą sobie na głowie i nie ma kto się tym zająć. Z każdej zaoszczędzonej godziny byłoby na maseczki itp.i jak powyżej społeczeństwo nie dokladałoby do szpitala.

Pozostałe