Dlaczego łupież może nawracać?

  • 28.09.2021, 14:06 (aktualizacja 28.09.2021, 14:09)
  • redakcja
Dlaczego łupież może nawracać?
Łupież to choroba, która dotyka skóry głowy, a z którą zmagają się przeróżni ludzie: w różnym wieku i każdej płci. Mówi się o niej często, ponieważ skutki jej rozwoju są łatwo rozpoznawalne i sprawiają, że przestajemy czuć się komfortowo. Na temat łupieżu pojawiło się też wiele mitów, które warto zweryfikować i sprawdzić, czy mają w sobie ziarenko prawdy. Czy to jednak prawda, że tej choroby nie da się całkowicie wyleczyć i dlatego nawraca? 

Złuszczanie skóry oraz wypadanie włosów – czy to łupież?

Tak charakterystyczna choroba skóry głowy jak łupież często jest prosta do zdiagnozowania i to nawet w domowym zaciszu. Nie oznacza to co prawda, że możemy zrezygnować z wizyty u specjalisty, ale zawczasu jesteśmy w stanie samodzielnie rozpoznać, z czym mamy do czynienia. Przy bliższej obserwacji dowiemy się także, czy jest to faza zaawansowana, czy dopiero początki (z czasem może pojawić się nawet wypadanie włosów). Zazwyczaj jednak zaczyna się od delikatnego osadu w postaci białych płatków (złuszczonej skóry głowy) osiadających na naszych ramionach. 

Co na wypadanie włosów i problemy z łupieżem? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej zacząć od włączenia do codziennej pielęgnacji specjalistycznego szamponu oraz konsultacji z lekarzem. Bardzo ważne okazuje się znalezienie przyczyny aktualnego stanu. 

Czy łupież da się całkowicie wyleczyć?

Łupież jest chorobą, która lubi nawracać. Uzależnione jest to jednak od wielu czynników, z jakimi mamy kontakt w czasie dnia. Niekiedy jesteśmy w stanie wyeliminować to, co działa drażniąco, co w rezultacie oznacza poprawę stanu skóry głowy. W takim przypadku możemy odetchnąć z ulgą. Warto jednak pamiętać, że łupieżu nie da się całkowicie wyleczyć. Dodatkowo może on występować pod różnymi postaciami, a niektóre z nich to choroby przewlekłe. 

Wiele osób pyta, co na wypadanie włosów i łupież będzie najlepsze, skoro taki stan może nawracać. Przede wszystkim należy skupić się na eliminacji czynników drażniących, ale wcześniej warto je poznać i sprawdzić, które z nich rzeczywiście na nas oddziałują. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet stresujące sytuacje mogą doprowadzić do stanu, w którym skóra głowy zacznie się nadmiernie łuszczyć. W wielu przypadkach są to natomiast zmiany hormonalne, inne choroby skóry, niewłaściwa pielęgnacja czy problem z przesuszonym skalpem. Starajmy się więc w miarę możliwości nie dopuszczać do takich sytuacji, w których konieczne będzie stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. 

Jak często może nawracać łupież?

Trudno jest stwierdzić, jak często może nawracać łupież. U niektórych osób już jedna kuracja przy użyciu szamponu przeciwłupieżowego i systematyczne do niego wracanie sprawi, że problem ten przestanie nam doskwierać. Tak naprawdę zależne jest to przede wszystkim od tego, czy zadbamy o siebie i o stan skóry głowy. Może jednak zdarzyć się i tak, że łupież będzie nawracał wraz z konkretną porą roku – a dokładnie tą, w której dopuścimy do przesuszenia skalpu. Czasami jest to mroźna zima, podczas której chowamy włosy pod czapki wykonane ze sztucznych materiałów albo lato, kiedy zapominamy o noszeniu kapelusza bądź chusty i pozwalamy, aby słońce regularnie przesuszało skórę. 

Najważniejsze jest systematyczne monitorowanie sytuacji, aby w przyszłości nie pytać, co na wypadanie włosów będzie najlepsze oraz jak zminimalizować łuszczenie skalpu. Pamiętajmy również o tym, jak ogromne znaczenie mają poprawnie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe