Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 05:19

Koszykówka: IUKS Lider w Ogólnopolskim Turnieju Koszykówki w Zgierzu

W dniach 10 – 12 września 2010 roku w Zgierzu odbył się VIII Ogólnopolski Turniej Koszykówki dziewcząt będący także Memoriałem Janusza Sokoła w kategorii kadetki U 16. Turniej był bardzo silnie obsadzony. Wzięło w nim udział sześć zespołów a wśród nich reprezentacja Województwa Opolskiego U 16, MKS Basket Bydgoszcz, MKS Zabrze, UKS Trójka Sieradz. Nasze miasto reprezentował oczywiście IUKS Lider. Gospodarzem imprezy był Mag Rys Zgierz. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”. Tomaszowianki zajęły w nim trzecie miejsce.

Nasze kadetki w meczu otwarcia turnieju spotkały się z MKS Zabrze. Po słabej grze Liderek w pierwszych kwartach wydawać się mogło, że przegrają spotkanie ale dzięki bardzo dobrej obronie w ostatniej kwarcie doprowadziły do remisu i w końcówce meczu odskoczyły przeciwniczkom na 5 punktów. Dalej mecz toczył się już pod dyktando naszych koszykarek. Całe spotkanie skończyło się wynikiem 34:29.

W drugim meczu Tomaszowianki zmierzyły się z reprezentacją Województwa Opolskiego. Do przerwy mecz był zacięty i wyrównany wynik po dwóch kwartach wynosił 20:20. W ostatnich dwóch kwartach bardziej doświadczone i ograne zawodniczki z Opola wyszły na prowadzenie i nie oddały go do końca meczu. Mecz zakończył się wynikiem 48:39.

W trzecim meczu turnieju przeciwniczkami Tomaszowianek były koszykarki z UKS Trójki Sieradz. Tomaszowianki już w pierwszych minutach zdeklasowały rywalki. Większą część spotkania grała druga piątka naszego zespołu i to ona ustaliła wynik na 46:15.

W czwartym spotkaniu nasze koszykarki potykały się na parkiecie z MKS Basket Bydgoszcz. W pierwszych minutach spotkania wydawać się mogło, że bardziej renomowany zespół z Bydgoszczy rozgromi Liderki. Mecz był do końca zacięty i wyrównany. W końcówce tylko na dwa punkty odskoczyły bydgoszczanki i wygrały pojedynek 33 do 31.

Mając tylko dwa zwycięstwa, żeby nie wrócić z pustymi rękoma Liderki musiały wygrać swój ostatni mecz z gospodyniami turnieju. Koszykarki z Tomaszowa wyszły na parkiet jakby nie rozgrzane. Prawie wszystkie piłki „leciały” im z rąk.

Po pierwszej kwarcie prowadziły koszykarki ze Zgierza 10:6. W następnych kwartach nasze dziewczęta wyszły już skoncentrowane. Efektywnie grały w obronie i raz po raz kontrowały. W ciągu 2 minut trzeciej kwarty zdecydowanie odskoczyły rywalkom 10 punktami i do końca meczu kontrolowały przebieg gry i wynik. Mecz skończył się zwycięstwem Tomaszowianek 47:36, które w całym turnieju wywalczyły trzecie miejsce.

Na I miejscu uplasowały się koszykarki z Opola, drugie przypadło Bydgoszczy, czwarte zajęły koszykarki ze Zgierza, piąte Zabrze a ostatnie Trójka Sieradz.

-  Wypadliśmy, jak na pierwszy start po wakacyjnej przerwie  w przekroju całego turnieju w Zgierzu poprawnie – mówi trener Sławomir Żegota. - Był to jeden ze sprawdzianów przed startem w rozgrywkach ligowych w sezonie 2010 / 2011. . Przed nami jeszcze próby przed startowe w turniejach  w Głuchołazach i w Łodzi. Wszystkie zawodniczki zasługują za grę na dobre noty. Poza wymienionymi zawodniczkami na pochwałę za koszykarską postawę zasługuje najmłodsza koszykarka Paulina Grzywka. Jeśli zespół  poprawi grę w obronie i grę w ataku bez piłki może być pretendentem w tym sezonie do awansu do rozgrywek centralnych”.

Nasz zespół za III miejsce otrzymał z rąk prezydenta Zgierza okazały puchar i dyplom. Wszystkie dziewczęta otrzymały okolicznościowe brązowe medale, okazjonalne koszulki. Najlepszą zawodniczką Tomaszowskiego zespołu wybrano Darię JÓŹWIK, a do pierwszej piątki  najlepszych koszykarek turnieju została wybrana Kamila PEŁKA.

Punkty dla naszego zespołu rzuciły : Martyna MARTYKA 2, Kamila PEŁKA 38, Alicja PIERZCHAŁA 9, Daria JÓŹWIK 36, Małgorzata JAKÓBCZYK 33, Paulina GRZYWAKA 21, Justyna WÓJCIAK 20, Aleksandra MĘKARSKA 4, Kinga GOŁASZEWSKA 9, Beata KALINOWSKA 2, MOKWIŃSKA Adrinna 2, Agata ZDANOWSKA 16. Trenerem jest Sławomir Żegota.