Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 17:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Zdaniem posła: 13 grudnia – Pamiętamy!

Zdaniem posła: 13 grudnia – Pamiętamy!

Trzydzieści lat temu rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych okresów w historii powojennej Polski a nawet w historii Polski w ogóle. Trzydzieści sześć lat po zakończeniu II wojny światowej nasz kraj po raz kolejny znalazł się w stanie wojny. Nie było tym razem agresora, nie było najeźdźcy ani wroga zewnętrznego. Wbrew powszechnie utartej opinii nie było także żadnego zagrożenia interwencją militarną ze strony Związku Radzieckiego. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzając o północy 13 grudnia 1981 r. stan wojenny w Polsce podzieliła faktycznie społeczeństwo na dwie strony barykady, na tych którzy strzelają i tych do których strzelają. I co najważniejsze, zarówno strzelający jak i ofiary byli Polakami. Po raz kolejny od czasu Wielkiej Wojny do brata strzelał brat. Tym razem jednak w zupełnie innych, jakże dramatycznych realiach geopolitycznych. 13.12.2011 11:35    16
Bardzo dobrze... niedostatecznie

Bardzo dobrze... niedostatecznie

Przygotowywanie szkolnego referatu na lekcję geografii przez jednego z uczniów Zespołu Szkół numer 4 przy ulicy Ostrowskiego, którym kieruje Mirosław Zieliński, równocześnie przewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego, zakończyło się rozprawą w Sądzie Rodzinnym. 13.12.2011 09:30    51
Z wolnej stopy

Z wolnej stopy

Od kilku tygodni toczy się po raz kolejny dyskusja dotycząca przywrócenia kary śmierci za najgroźniejsze przestępstwa, takie jak morderstwa, o których pisała w tym tygodniu Joanna Szczepańska z Radia Strefa FM. Tymczasem zbrodnie tego rodzaju, mimo, że godne najsurowszego potraktowania sprawcy, to jednak przypadki marginalne. Dla przykładu, w Tomaszowie Mazowieckim jest to przedział 2-3 zdarzeń na kilka tysięcy przestępstw, jakich ofiarami stają się mieszkańcy naszego miasta. Dokonuje ich wciąż ta sama grupa osób. Specjaliści od włamań i kradzieży mają na swoim koncie po najczęściej po kilkadziesiąt wybryków dokonywanych w ciągu roku. Tylko część z nich udaje się udowodnić. Tylko nieliczni trafiają do więzienia. 10.12.2011 12:34    5
Internetowe targowisko

Internetowe targowisko

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas , kiedy obdarowujemy naszych bliskich prezentami, o których przecież wszyscy marzą i na które czekają z niecierpliwością i zaciekawieniem. Współczesny świat nie daje nam zbyt wiele czasu na to, by wybrać się na zakupy i spacerując od sklepu do sklepu poszukiwać tego, co może sprawić przyjemność tym, których kochamy. Dlatego obecnie coraz częściej spacery w galeriach handlowych zastępujemy wirtualnym „szałem” zakupowym. Kiedy milknie zgiełk dnia, możemy spokojnie usiąść przed ekranem komputera i „pobuszować” w sieci, wcielając się na jakiś czas w Indianę Jons’a, poszukiwacza skarbów. Klikamy, dodajemy do koszyków i wciąż lekko, nie obciążeni zbytecznymi pakunkami ruszamy na dalsze „łowy”. Prawda, że wygodne? W dodatku nie marnujemy czasu w kolejkach do kasy, nikt nas nie popycha i nie pogania. Może się jednak zdarzyć, że spotka nas rozczarowanie. W dużej liczbie funkcjonujących w sieci sprzedawców trafiają się też prawdziwi „ludożercy”. Znane są przypadki, że opłacony i zamówiony przez nas towar nie dociera do adresata wcale lub otrzymuje on go z dużym opóźnieniem a wiadomo, że radość ze spóźnionego prezentu jest dużo mniejsza. 09.12.2011 20:59    3
Coś nostalgicznego

Coś nostalgicznego

Bazar na Placu Narutowicza wrósł na stałe w krajobraz miasta. Na przestrzeni minionych kilku lat zmienił (i wciąż zmienia) swój wizerunek. W miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się drewniane stoły, stragany i namioty pojawiły się zadaszone ciągi punktów handlowych. Kupujący nie muszą już dreptać w kałużach i stać w kolejkach, pod parasolami. To miejsce ma tak samo wielu zwolenników, co i przeciwników. Mimo hegemoni centrów handlowych i blaszanych supermarketów wciąż duża grupa osób lubi robić zakupy w bazarowych sklepikach. Targowisko to nie tylko element gospodarczej przestrzeni miasta ale również socjologiczny i kulturowy. 03.12.2011 17:51    6
Pływalnia na internetowej Fali

Pływalnia na internetowej Fali

Od jakiegoś czasu wśród opoczyńskich internatów krąży link do serwisu Youtube, po kliknięciu w który możemy obejrzeć krótki filmik, na którym bliżej niezidentyfikowany młody mężczyzna najprawdopodobniej uprawia seks z równie młodą dziewczyną. Być może nie byłoby w tym nic godnego uwagi, gdyby nie fakt, że zdarzenie miało miejsce na miejskiej pływalni a nagrania dokonano za pomocą telefonu komórkowego bezpośrednio z monitora zainstalowanego na obiekcie monitoringu. Nagranie wzbudza sporo emocji i komentarzy. Właściwie wszystkie zagadnięte przez nas przypadkowe osoby o nim słyszały. Wśród wygłaszanych opinii dominowała jedna: nawet jeśli ktoś się w ten sposób wygłupił, to nikt nie miał prawa scenki upubliczniać w Internecie. Okazuje się, że z pozoru mało ważna sprawa staje się prawdziwym, w dodatku wielowymiarowym problemem. 29.11.2011 13:14    19
Z poselskiej ławy: Najkrótsze expose

Z poselskiej ławy: Najkrótsze expose

Donald Tusk jest pierwszym szefem rządu, który nie może odciąć się od poprzedniego premiera i obarczyć winą ustępujący gabinet. Od 1989 roku każdy premier w swoim expose wymieniał błędy poprzedników i zrzucał odpowiedzialność za stan państwa na partie, które przegrały wybory. Cztery lata temu kiedy PO i PSL przejmowały stery rządów od PiSu wystąpienie Donalda Tuska trwało 3 godziny, obecne zajęło tylko 60 minut. Powodów tak skróconego przemówienia jest kilka. 25.11.2011 10:24    5
Nie daj się wkręcić

Nie daj się wkręcić

Niesprawny samochód, mimo dokonanej, kosztownej naprawy? Tani zamiennik, zamiast oryginalnego podzespołu? Wymiana sprawnej części na taką samą, tylko… nieco mniej sprawną? Źle dobrany lakier? Rachunek za naprawę, która nie miała miejsca albo wcale nie musiała zostać wykonana? Trudno uwierzyć, by znalazł się ktoś, kto chociaż raz nie został oszukany przez nieuczciwych bądź mało profesjonalnych mechaników. Coraz więcej skarg na funkcjonowanie zakładów mechaniki pojazdowej wpływa do rzeczników konsumentów. Sprawy związane z dochodzeniem roszczeń nie są proste, ponieważ wielu klientów nie jest w stanie udokumentować dokonanych napraw. 21.11.2011 14:00    6
Najważniejsza jest świadomość

Najważniejsza jest świadomość

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzą od dłuższego czasu w całym kraju kampanię edukacyjną pod nazwą „Bądź świadomym konsumentem”. W Tomaszowie Mazowieckim działania informacyjne prowadzi od kilku lat Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Są one ukierunkowane każdorazowo na różne grupy konsumentów. Tym razem zaadresowano je do seniorów, czyli grupy osób w wieku 60+. Agnieszkę Drzewoską Łuczak wspiera w działaniu również komisarz Katarzyna Dutkiewicz Pawlikowska, oficer prasowy tomaszowskiej Komendy Powiatowej Policji. Pierwsze z zaplanowanych w naszym mieście spotkań odbyło się w miniony wtorek w Sali Obrad tomaszowskiego Urzędu Miasta. Według liczby wypełnionych ankiet uczestniczyło w nim prawie 70 osób. 17.11.2011 22:11    2
To może kosztować

To może kosztować

O tym, że warto czytać instrukcje obsługi zakupionego sprzętu oraz warunki umów dotyczących korzystania z różnego rodzaju usług przekonał się niedawno mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego, który skorzystał z oferty jednej z funkcjonujących na naszym rynku sieci telefonii komórkowych. Mimo, że korzystał z usług operatora jedynie 15 godzin musi zapłacić rachunek w wysokości przekraczającej 10 tysięcy złotych. Nie jest to przypadek odosobniony. W ostatnim czasie do biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów trafiło kilkanaście skarg dotyczących naliczania opłat za transmisję danych za pomocą połączeń internetowych. 14.11.2011 21:00    8
Edukacja, głupcze

Edukacja, głupcze

„Kowal zawinił, a Cygana powiesili” - tak można w skrócie podsumować dyskusję, jaka toczy się wokół wczorajszych wydarzeń, w czasie Marszu Niepodległości, który odbywał się wczoraj na ulicach Warszawy. Wielcy i mali, politycy i komentatorzy prześcigają się w pomysłach, jak w przyszłości nie dopuścić do podobnych zdarzeń. Efektem będzie być może kolejna próba ograniczenia wolności słowa oraz swobód demokratycznych w naszym kraju. Jest tym bardziej prawdopodobne, że powszechnie znana jest skłonność urzędników do nadinterpretacji prawa, którą demonstrują dziennikarzom domagającym się dostępu do informacji publicznej. Nie o tym jednak chciałem pisać. Moim zamiarem jest przypomnienie magicznego słowa, o którym zapomniały wczoraj i dzisiaj „gadające telewizyjne głowy”. Tym czarodziejskim słowem jest oczywiście edukacja. 13.11.2011 22:00    25
Kocie mamy w Tomaszowie

Kocie mamy w Tomaszowie

Od jakiegoś czasu działa u nas w mieście Fundacja Izabeli Milińskiej o ciepło brzmiącej nazwie „Kocia mama”. Jej podstawowym celem jest troska o los bezdomnych kotów, poprawa warunków ich bytowania a przez to ograniczenie ich populacji. Wolontariusze działający w ramach fundacji oswajają „dzikie” kociaki, doprowadzają do ich sterylizacji a następnie poszukują osób gotowych adoptować udomowionego już zwierzaka. Ważnym elementem działalności jest praca oświatowo - wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości, uczenie odpowiedzialności za zwierzęta wokół nas, nie tylko te, które mieszkają w naszych domach. 09.11.2011 22:20    3
Kino "Włókniarz" - inwestować, czy likwidować

Kino "Włókniarz" - inwestować, czy likwidować

Od kilku tygodni toczy się dyskusja dotycząca losów ostatniego w mieście kina „Włókniarz”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce zostanie ono zamknięte. Obiekt wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Dotyczy to wymiany w całości sprzętu oraz przebudowania Sali widowiskowej. Prezydent Rafał Zagozdon podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej stwierdził, że w mieście mają pojawić się centra handlowe, wyposażone m.in. w sale kinowe, należy więc rozważyć zasadność inwestowania dużych pieniędzy w należące do miasta kino Włókniarz. 04.11.2011 00:01    16
Na kompleksy... "galeria"

Na kompleksy... "galeria"

O tym, jak Tomaszowianie są głęboko zakompleksieni, świadczy najlepiej fakt, że za symbol rozwoju cywilizacyjnego miasta i postępu przyjęło się uważać skupisko stoisk handlowych, oferujących do sprzedaży niskiej jakości odzież opatrzoną polskimi etykietami, a produkowaną prawie w całości w Chińskiej Republice Ludowej. Znamiennym jest, że niezwykle uboga jest u nas dyskusja publiczna dotycząca powstawania nowych zakładów produkcyjnych, których niestety u nas nie przybywa, mimo posiadania terenów inwestycyjnych wchodzących w skład Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To ona powinna budzić prawdziwe emocje a nie miejsce sprzedaży fast foodów. 02.11.2011 21:31    52
Temat zastępczy ten sam od lat: aborcja

Temat zastępczy ten sam od lat: aborcja

Obiecałem, że napiszę kilka słów dotyczących proponowanej przez Ruch Palikota liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Kluczowym argumentem przemawiającym za pozostawieniem decyzji kobiecie ma być istnienie podziemia aborcyjnego oraz fakt, że zabiegi wykonywane są w skandalicznych warunkach z narażeniem życia kobiet. Po raz kolejny więc „pomarańczowy”. Ruch zamiast zwalczać przestępczość, proponuje jej legalizację. Promocja państwa bezprawia dla zamaskowania jego rzeczywistej niewydolności. Równie dobrze moglibyśmy zalegalizować łapownictwo, pod warunkiem, że urzędnik lub policjant dobrowolnie wykaże korzyść majątkową i zapłaci od niej podatek na rzecz Skarbu Państwa. Skoro i tak korupcja istnieje, to po co utrzymywać restrykcyjne wobec niej prawo. Jednak nie to tak naprawdę jest ważne. Od dwudziestu lat aborcja stanowi tzw. temat zastępczy, który sprawdza się za każdym razem, kiedy koniecznym jest wywołanie negatywnych emocji. Czy aby na pewno tego właśnie oczekujemy? 21.10.2011 14:19    20
Takie z niego "ziółko"

Takie z niego "ziółko"

Po skrótowej (i jak najbardziej subiektywnej) prezentacji fragmentu programu wyborczego Ruchu Palikota dotyczącego „rozdziału Państwa od Kościoła”, czuję się zobowiązany w podobny sposób odnieść się do innych jego fragmentów, mimo, że w porównaniu z częścią pierwszą sam populistyczny autor swoich tez potraktował je w sposób skrótowy i równie mało przekonujący, co dywagacje dotyczące świeckości Państwa Polskiego, którego nikt, jak dotąd, nie uczynił krajem wyznaniowym. 19.10.2011 23:52    54
Aleksandr Majic - czyli jedna, wielka zagadka

Aleksandr Majic - czyli jedna, wielka zagadka

Początek sezonu 2011/2012. Nowi piłkarze, nowy trener i wielkie nadzieje, które szybko okazały się być płonne. Lechia w dwóch pierwszych spotkaniach zdobywa zaledwie jeden punkt. Gra nie zachwyca, a do czary goryczy dodaje kolejne krople fakt, że przeciwnikiem naszej drużyny byli świeżo upieczenie IV ligowcy wyłonieni rok wcześniej w rozgrywkach lig okręgowych – tzw. beniaminkowie. Decyzja zarządu klubu jest natychmiastowa i były zawodnik Widzewa Łódź Sławomir Majak zostaje zwolniony po zaledwie dwóch spotkaniach. Kibice są wściekli 19.10.2011 18:44    42
Bolszewizacja życia publicznego?

Bolszewizacja życia publicznego?

Na kogo głosowałeś w ostatnich wyborach parlamentarnych? To pytanie zadaliśmy kilkudziesięciu osobom przypadkowo zagadniętym na ulicach Tomaszowa. Duża grupa zapytanych stwierdziła, że nie uczestniczyła w głosowaniu. Większość też nie potrafiła wymienić nazwiska osoby, przy której postawiła swój krzyżyk. Nie ma w tym dla nas nic dziwnego. Od wielu lat piszemy o tym, że ludzie dokonując poważnych w skutkach dla nich samych wyborów, kierują się myśleniem „obrazkowym”, wykreowanym nie przez programy poszczególnych partii politycznych ale przez wizerunki ich liderów. 19.10.2011 16:30    21
Nie stadion a szpital... psychiatryczny

Nie stadion a szpital... psychiatryczny

Dzisiaj kilka słów o stadionowych idiotach, napuszczanych przez różnego rodzaju politycznych cwaniaczków, liczących na osiągnięcie osobistych korzyści. Nie ma to jak zgraja zapijaczonych typów ubliżająca premierowi, ministrowi albo prezydentowi miasta. 12.10.2011 22:07    20
Że też świnie im nie zdechły

Że też świnie im nie zdechły

Czy Tomaszów Mazowiecki i Opoczno to miasta wyjątkowe, czy może podłość leży w naszej ludzkiej naturze i odzywa się w nas niezależnie od szerokości geograficznej na jakiej się urodzimy? Zastanawiam się nad tym od dwóch dni, słuchając komentarzy różnych osób oraz czytając opinie zamieszczone w Internecie na temat niedzielnych wyborów parlamentarnych. Wydaje się, że mimo wszystko draństwo jest niezależne od miejsca pochodzenia, ponieważ w sieci spotkać je można praktycznie wszędzie. 11.10.2011 22:30    18
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama