Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 08:45
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Turystyka i Rekreacja

Podróż czasoprzestrzenna

Podróż czasoprzestrzenna

Muszę przyznać, że mimo, iż niedługo minie już tydzień jak jestem w Chinach, nadal nie mogę się otrząsnąć z szoku spowodowanego nie tylko wszechogarniającą nowością i nowoczesnością, ale i nagłą zmianą strefy czasowej. Już na północnym-wschodzie Pakistanu zauważyłem, że coś wcześnie zaczyna się robić ciemno. Tam jednak, spędzałem czas w małych wioskach i niebo nie było przysłonięte wielkimi budynkami. 25.04.2017 08:00
Brazylia jako kolebka współczesnych wojowników

Brazylia jako kolebka współczesnych wojowników

„Brazylia jako kolebka współczesnych wojowników” czyli Spotkanie przy Globusie, które odbędzie się 5 maja o godzinie 18, organizowane jest przez koło naukowe Globtrotter i Filie Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. 24.04.2017 20:05
Czy to piwo jest Halal? Czyli jak przyniosłem wstyd ojczyźnie?

Czy to piwo jest Halal? Czyli jak przyniosłem wstyd ojczyźnie?

W Kaszgarze - jednej z dawnych oaz Jedwabnego Szlaku, można spotkać prawdziwą mozaikę kulturową. Najbardziej rzucają się w oczy rodowici Chińczycy (pochodzący przeważnie z innych miast) oraz mniejszość muzułmańska (Uygurowie), zamieszkująca całą, najdalej wysuniętą na zachód, prowincję Chin, Xinjiang (wymowa: [nie śmiejcie się] Śinźiań). Uygurowie plasują się w niższej klasie społeczeństwa. 21.04.2017 22:20    3
Raz jeszcze zadbają o porządek

Raz jeszcze zadbają o porządek

Klub Sportowy ”AMBER” oraz Ośrodek Wypoczynkowy „PRZYSTAŃ” zapraszają do udziału 21 kwietnia 2017r. na terenie miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki oraz gminy Inowłódz w X edycji akcji „CZYSTA i BEZPIECZNA PILICA OD ŹRÓDEŁ DO UJŚCIA” 19.04.2017 15:32
Bez grosza, ale co tam... Do przodu!

Bez grosza, ale co tam... Do przodu!

Po nocy na posterunku policji granicznej dostałem śniadanie. Zastanawiałem się czy może tutaj trochę dłużej nie zostać. Po kilku łykach kawy (herbata na mnie w ogóle nie działa), stwierdziłem, że muszę szybko opuścić rejon pogranicza. Nie żeby ten był jakiś odpychający, ale ogólnie mam jakieś uprzedzenie do tego typu miejsc. A co jeśli znudziłbym się pani celnik i, za karę, był bym deportowany? 19.04.2017 13:50    4
Długa droga, celnicy sadyści i miłe zakończenie ciężkiego dnia czyli Welcome to China!

Długa droga, celnicy sadyści i miłe zakończenie ciężkiego dnia czyli Welcome to China!

Rankiem, z Niko i Mannfredem, poszliśmy do punktu odprawy celno-paszportowej. Granicy pakistańsko-chińskiej, nie da się przekroczyć w inny sposób niż zorganizowanym transportem. Tutaj, celnicy mają ostemplowaną listę pasażerów, Autobus kosztuje ponad 30 dolarów i jest jedyną opcją. Jeśli naszego nazwiska nie ma na liście pasażerów, nie dostaniemy stempla w paszporcie. Dzięki mojemu fuksowi, udało mi się zaoszczędzić pieniądze, których i tak nie miałem (powiedzieli mi, że w Sost jest bankomat - niestety, informacja była nieprawidłowa). 14.04.2017 22:36    2
To, że inny, nie znaczy, że zły - podsumowanie Pakistanu

To, że inny, nie znaczy, że zły - podsumowanie Pakistanu

Kiedy w sierpniu wjeżdżałem do Pakistanu, wydawało mi się, że cofnąłem się w czasie o minimum 100 lat. Przez pierwsze dni, bardzo tęskniłem za Iranem. Po tygodniu pobytu, udało mi się w tym kraju zaaklimatyzować. Gdy zbliżał się moment wyjazdu, posuwałem się tak wolno, żeby przedłużyć sobie pobyt (ale to może ze względu na górskie widoki). 12.04.2017 17:38    1
Początek górskiego szlaku czyli wjazd na Karakorum Highway

Początek górskiego szlaku czyli wjazd na Karakorum Highway

Ciąg dalszy relacji Michała Przybylskiego z podróży przez Pakistan. 11.04.2017 18:27    3
O bezpieczeństwie w Pakistanie

O bezpieczeństwie w Pakistanie

W czasach gdy media trąbią o kolejnych zamachach, podróż do Pakistanu, na pierwszy rzut oka, mogłaby wydawać się kompletnym debilizmem. Oglądając telewizję lub czytając gazety, można odnieść wrażenie, że koniec świata jest bliski - same strzelaniny, wybuchy, porwania, poronienia i rozwolnienia. 09.04.2017 17:38    10
Morsy po sezonie - było świetnie

Morsy po sezonie - było świetnie

Następny wspaniały sezon morsowań za nami, który zakończyliśmy pięknym eventem na Przystani nad Pilicą! 05.04.2017 18:54
Drużyna Klubu Sportowego Amber zajęła I miejsce w klasyfikacji drużynowej w IV Cross Maratonie na Pilicy "Wielka Siła"

Drużyna Klubu Sportowego Amber zajęła I miejsce w klasyfikacji drużynowej w IV Cross Maratonie na Pilicy "Wielka Siła"

W maratonie, który odbywał się dnia 1 kwietnia na 115 kilometrowej trasie Przedbórz - Sulejów - Tomaszów – Domaniewice uczestniczyło 102 zawodników z całej Polski. 04.04.2017 18:24
Hej tam na górze - czyli jak rozróżnić wysoko od za wysoko

Hej tam na górze - czyli jak rozróżnić wysoko od za wysoko

Wysokość? Dla wytrawnych alpinistów, rodowitych górali i doświadczonych amatorów górskiej wspinaczki to żaden problem. Ja niestety do żadnej z tych kategorii nie należę. Z gór, zawsze wyganiało mnie moje własne lenistwo, niskie temperatury (chyba najbardziej) i rozrzedzone powietrze. No właśnie - do czego może w niektórych wypadkach doprowadzić niedostatek tlenu? 03.04.2017 21:42
Święto Ramadan w Pakistanie

Święto Ramadan w Pakistanie

Jak wygląda święto zakończenia Ramadanu w Pakistanie. 01.04.2017 21:00
Kolejne spotkanie przy globusie - Stefan Kamiński

Kolejne spotkanie przy globusie - Stefan Kamiński

Koło naukowe " Globtrotter" i Filia Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają do udziału w cyklu SPOTKAŃ PRZY GLOBUSIE z ludźmi dla których podróżowanie jest pasją. 30.03.2017 21:05    2
Nordic Walking na leśnych ścieżkach

Nordic Walking na leśnych ścieżkach

25 marca, na pierwszy w tym roku rajd nordic walking, organizowany przez MCK, przybyła liczna, blisko 40-osobowa grupa zwolenników obcowania z naturą. Tomaszów Mazowiecki i jego okolice, to wręcz idealne miejsce dla tego rodzaju aktywności. Niemal z każdej strony, miasto otaczają lasy. Razem z Doliną Rzeki Pilicy, stwarzają możliwości dla aktywnego i równocześnie przyjemnego spędzania wolnego czasu. 28.03.2017 10:22
Na morze każdy może!

Na morze każdy może!

W ramach cyklicznych spotkań z podróżnikiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 ruszyliśmy na morza i oceany z Kapitanem STS Pogoria Andrzejem Potulskim. 26.03.2017 20:35
Świątynie, forty i odstraszacze komarów

Świątynie, forty i odstraszacze komarów

Wyjazd terenu z bazy wojskowej okazał się dziecinnie prosty. Na pasie wjazdowym jest gęsta kontrola, ale pas wylotowy jest już wolny. Nie mniej jednak, gdyby przyłapali mnie w tym miejscu, skończyłoby się na wielogodzinnym przesłuchaniu i możliwie deportacji (czego nie chciałbym mieć w papierach). 26.03.2017 11:53
Pakistan - Powrót do Lahore

Pakistan - Powrót do Lahore

W gospodarstwie Adnana niczego mi nie brakowało. Co wieczór sączyliśmy piwo z rolnikami, traktowanymi tutaj jak członkowie jednej wielkiej rodziny. Kilka razy dziennie dostawałem propozycje odbycia głębszej, duchowej wędrówki i wspólnej kontemplacji absurdalnej rzeczywistości w oparach dymu konopnego (oczywiście odmawiałem). 24.03.2017 17:30
Zielony Punjab

Zielony Punjab

Z Lahore, uciekłem od razu na wieś. Po zgiełku, chaosie i paraliżu Karachi miałem ochotę odetchnąć trochę świeżym powietrzem. Zatrzymałem się na jednej z małych wiosek Punjabu, u Adnana, gospodarza wielkiego folwarku i, praktycznie, właściciela całej wioski 22.03.2017 21:53
Michał Przybylski: Czujni agenci pakistańskiego kontrwywiadu

Michał Przybylski: Czujni agenci pakistańskiego kontrwywiadu

Borykający się z rozmaitymi intrygami Pakistan, pomimo ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc, roztacza wokół odwiedzających aurę afery szpiegowskiej. Z jednej strony, głównie przez sprawę Raymonda Davisa, amerykańskiego "dyplomaty", który zimą tego roku postrzelił dwóch Pakistańczyków, na zachodnich turystów i podróżników patrzy się bardzo podejrzliwym wzrokiem. Z drugiej, władze obawiają się o bezpieczeństwo odwiedzających ich kraj. Każde porwanie, każda ścięta głowa zachodniego turysty to dla Pakistanu, który ma już dość swoich wewnętrznych problemów, poważne kłopoty dyplomatyczne. 20.03.2017 19:00    3
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 19:59 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Rys Treść komentarza: Nie ma się czym jarać,Walne odwołane! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:53 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Szczepan Treść komentarza: Wojewoda powinien rozgonić te tuzy, wyznaczyć Komisarza i ogłosić nowe wybory. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 06:50 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama