Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 03:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Rodzić w Tomaszowie... czy w innym szpitalu? Statystki są bezlitosne

Tzw. porodówka powinna być jednym z najważniejszych oddziałów w każdej placówce medycznej. Po pierwsze jest to w końcu miejsce, w którym witamy nowe życie – więc mama i jej maluszek powinni mieć komfortowe warunki, po drugie – już bardziej przyziemne – porody i opieka nad niemowlakami są nielimitowane – NFZ płaci za każdy poród, a to już sposób na zastrzyk gotówki dla szpitala. Czy te to wykorzystują? Niektórzy chyba zapominają, że minęły już czasy, w których kobiety wybierały najbliższy szpital. Teraz szukają przede wszystkim dobrych warunków. I wydaje się, że widać to w statystykach porodów.
Rodzić w Tomaszowie... czy w innym szpitalu? Statystki są bezlitosne

Coraz więcej szpitali zwraca na to uwagę. Był czas, że dostrzegł to również sektor prywatny – oferując warunki dotychczas niespotykane w placówkach publicznych. Ale to się zmienia. Najlepszym przykładem jest Centrum Zdrowia Matki Polki – panie, które rodziły tam kilka lat temu i ostatnio nie poznają oddziałów i samej porodówki. Szpital przeszedł niezwykłą przemianę.

Poprosiliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia o przygotowanie zestawienia zawierającego liczbę porodów od 2017 do 2021 roku w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, a także w szpitalach w Piotrkowie, Radomsku, Bełchatowie i Opocznie. Okazuje się, że jedynie Radomsko trzyma w miarę stałą liczbę odbieranych porodów, a nawet ją zwiększa. Pozostałe placówki stale tracą. Co ciekawe Tomaszów wśród wymienionych placówek może się pochwalić... mocno dominującą liczbą tzw. cesarek... w żadnej innej placówce różnica między liczbą porodów naturalnych a cesarskimi cięciami nie jest tak wyraźna.

.

Nazwa świadczeniodawcy

2017 r.

2018 r.

2019 r.

2020 r.

2021 r.

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie

307

648

277

571

330

481

261

480

254

398

Szpital Powiatowy w Radomsku

389

358

590

436

553

490

538

490

574

368

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Opocznie

279

266

243

257

190

213

 

1

103

240

POWIATOWE CENTRUM MATKI I DZIECKA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

525

607

574

540

375

428

367

419

424

342

Tomaszowskie Centrum Zdrowia

509

255

515

196

459

175

472

190

387

123

 

Działania szpitala w Radomsku jeżeli chodzi o zachęcanie mam do porodu widać. Szpital uruchomił kampanię „Każdy docenia miejsce rodzenia – Radomsko, Twój Szpital- jak widać po statystyce, działania placówki są skuteczne. - Jednym z priorytetów Szpitala od zawsze było stworzenie przyjaznej przestrzeni do opieki dla kolejnych pokoleniem kobiet i ich nowonarodzonych dzieci – czytamy w nadesłanej do nas odpowiedzi. - Utworzyliśmy nowoczesny Oddział Ginekologiczno-Położniczy, którego integralną częścią jest poradnia ginekologiczna, udzielająca każdego roku ponad 1,5 tyś porad specjalistycznych (…). Dla kobiet ciężarnych powołano bezpłatną Szkołę Rodzenia, Pokoje Rodzinne – zapewniające kobietom po porodzie możliwość przebywania przez całą dobę z najbliższą rodziną, a także Pokój Laktacyjny, w którym każda nasza pacjentka może skorzystać z indywidualnego wsparcia, opieki i porad zatrudnionych w placówce położnych. Zespół lekarsko- położniczy, którego pracę wspiera prof. dr hab. n. med. Przemysław Oszukowski, wybitny ginekologii i perinatolog, zapewnia wszechstronną opiekę medyczną nad pacjentkami zarówno z ciążą fizjologiczną jak i powikłaną. W trosce o najwyższy poziom świadczonych usług przyszłym mamom udostępniamy Salę Porodów Rodzinnych oraz 2 pojedyncze sale porodowe, przeznaczone do porodu drogami natury.

Każda z sal w radomszczańskim szpitalu została wyposażona w najnowszej jakości sprzęt w postaci profesjonalnego łóżka porodowego, łazienki z prysznicem, KTG (kariotokografia – monitorowanie akcji serca płodu), stanowiska do nagrzewania noworodka oraz zestawu piłek i innych przyrządów wspomagających poród. Szpital umożliwia nieodpłatny pobyt osoby bliskiej w trakcie porodu, co niewątpliwie jest ogromnym wsparciem dla rodzącej kobiety. W przypadku porodu siłami natury umożliwia się też parterowi obecność na sali porodowej. Jeśli ojciec dziecka/partner kobiety chce i czuje się na siłach, aby przeciąć pępowinę, z reguły otrzymuje na to zgodę.

Rodzice po zakończeniu czynności medycznych mają możliwość spędzenia wspólnych chwil razem z nowonarodzonym dzieckiem. To tez czas oceny dziecka przez położną oraz lekarza specjalisty z zakresu neonatologii.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku porodu przez cesarskie cięcie. Wówczas ojciec dziecka nie może być obecny na sali operacyjnej. Może natomiast zaraz po przyjściu swojej pociechy na świat przebywać wraz z matka i dzieckiem przez pewien czas w sali pobytowej na tzw. kangurowaniu (tuleniu malucha w bliskim kontakcie skóra przy skórze). Istnieje możliwość skorzystania przez rodzące kobiety i ich partnerów z tzw. pokoi rodzinnych, wyposażonych w ergonomiczne umeblowanie oraz czajnik elektryczny. W takich warunkach ojciec może przebywać z dzieckiem oraz matką aż do wypisu ze szpitala. Pobyt osoby towarzyszącej jest wówczas płatny – 30 zł netto/doba.

- Od pierwszych dni życia noworodek i jego matka objęte są profesjonalną opieką zespołu terapeutycznego Oddziału Neonatologii. Po przeniesieniu mamy i noworodka z Traktu Porodowego wdrażany jest tzw. system rooming in, co w języku medycznym oznacza stałe przebywanie dziecka z mamą a także wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, badań lekarskich i zabiegów w obecności matki. Jest to efekt pracy systematycznie modernizowanego i doposażonego Oddziału Neonatologicznego w tym noworodków urodzonych przedwcześnie, u których prowadzone jest leczenie z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury medycznej i światowych standardów terapii - mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor szpitala w Radomsku. 

Od pierwszych dni Szpital wspiera mamę i uczy ją wszystkich czynności przy dziecku, zwłaszcza w kwestii karmienia piersią, laktacji oraz dbania o piersi w tym szczególnych czasie Zadania realizują położne zatrudnione w ramach Oddziału Neonatologicznego oraz Ginekologiczno-Położniczego posiadające liczne kursy w zakresie laktacji, w tym dwie osoby będące certyfikowanymi doradcami laktacyjnymi.

W przypadku wystąpienia martwo urodzonego dziecka rodzicom proponuje się skorzystanie z pomocy psychologa i/lub kapelana szpitalnego a także przekazuje się pełną informację o przysługujących im prawach, uprawnieniach i przywilejach po stracie dziecka, kontynuacji pomocy dziecka bez względu na czas trwania ciąży. - Mając na uwadze, ze fakt przebiegu pożegnania spotkania ma istotne znaczenie terapeutyczne dla rodziców i rodziny, personel placówki dąży do tego, aby odbywało się ono w ramach oddziału w intymnej atmosferze, bez ograniczeń czasowych i osób trzecich. W zależności od okoliczności jest to pojedyncza sala porodowa lub pojedyncza sala chorych. W ramach placówki nie ma wyodrębnionej Sali pożegnań ze zmarłym dzieckiem, tzw. pokoju pożegnań – opowiada Przemysław Drozdek – kierownik Kancelarii Szpitala w Radomsku.

Jaką opiekę i udogodnienia oferuje mamom Tomaszowskie Centrum Zdrowia? Jak czytamy w nadesłanej do nas odpowiedzi, porody odbywają się w sukcesywnie remontowanych i odświeżanych Salach Porodowych. Oddział ginekologiczny dysponuje aktualnie trzema takimi odcinkami, z których każdy wyposażony jest w nowoczesne łóżko porodowe oraz sprzęt, umożliwiający dobór odpowiedniego sposobu porodu indywidualnie, dla każdej z rodzących kobiet. Wsparcia w każdej fazie udziela wykwalifikowany personel, a stopień organizacji opieki perinatologicznej i noworodkowej umożliwia porody i gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim dzieciom urodzonym po 30 tygodniu ciąży (także tym, które w jej przebiegu obarczone były dodatkowymi czynnikami ryzyka).

Każda Rodząca, zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, ma pełne wsparcie w realizowaniu niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, poprzez m.in. utrzymanie aktywności fizycznej rodzącej i przyjmowanie pozycji zmniejszających odczucia bólowe, w szczególności: spacer, kołysanie się, przyjmowanie pozycji kucznej lub pozycji wertykalnych z wykorzystaniem sprzętów pomocniczych, takich jak: gumowa piłka, worek sako, drabinki. Nie do przecenienia są tutaj techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne, masaż relaksacyjny, ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu i metody fizjoterapeutyczne.

- Dużym ułatwieniem w ich stosowaniu jest wcześniejsze przygotowanie edukacyjne pacjentki, realizowane w trakcie edukacji przedporodowej. Farmakologiczne metody łagodzenia bólu, mające udokumentowaną skuteczność kliniczną w łagodzeniu bólu porodowego stosowane w naszym ośrodku to przede wszystkim analgezja wziewna, dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów oraz analgezja regionalna. Ta ostatnia proponowana jest zależnie od dostępności personelu anestezjologicznego, który musi być dyspozycyjny przez cały czas aktywnej fazy porodu. Niezwłocznie po normalizacji sytuacji epidemiologicznej w kraju Sala Porodowa Oddziału Ginekologicznego przywróciła funkcjonowanie porodów rodzinnych - mówi Konrad Borowski, naczelny pielęgniarz TCZ.  Odbywają się one nieprzerwanie od początku kwietnia bieżącego roku. Może w nich uczestniczyć ojciec dziecka, a w szczególnych przypadkach inna osoba wskazana przez rodzącą. Tuż po porodzie, zgodnie z zasadą „rooming-in”, noworodek trafia do Mamy, która z pomocą personelu medycznego opiekuje się nim i przygotowuje do roli rodzica.

Stałe przebywanie z dzieckiem wzmaga również laktację, zawiązuje i wzmacnia więzi emocjonalne. Dzięki wsparciu personelu położniczego, taki system opieki wdrażany jest także u kobiet po operacjach cięcia cesarskiego, które dzięki szybkiemu uruchomieniu i odpowiedniej pomocy, od pierwszych chwil życia dziecka mogą cieszyć się świadomym macierzyństwem.

Nowym i bardzo cennym udogodnieniem w tym zakresie, jest możliwość przebywania ojca dziecka przez pierwsze 24 godziny po porodzie, wraz z matką na specjalnie przystosowanych do tego salach (wyposażonych w dodatkową leżankę dla drugiego z Rodziców). Wszystkie Kobiety pozostające w Oddziale mają dostęp do wsparcia psychologicznego.

W oddziale zatrudniony jest też doradca laktacyjny, który służy radą i pomocą w fundamentalnej kwestii karmienia piersią. W najbliższym czasie planowane jest też podjęcie współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym tak, by zapewnić jak najszerszy wachlarz usług, które wspierają Mamy, szczególnie w pierwszych dobach macierzyństwa.

- Na początku czerwca powinna wznowić działanie przynależna do Szpitala Szkoła Rodzenia, która będzie odpowiedzią na liczne zapytania i oczekiwania pacjentek. Pozwoli ona na szerszą edukację, przygotowanie i wsparcie wszystkich kobiet pozostających w szczególnym stanie jakim niewątpliwie jest ciąża. Będzie to także z pewnością miejsce do wymiany spostrzeżeń, które w przyszłości sprawią, że nasza porodówka będzie stawała się coraz lepsza i jeszcze bardziej adekwatnie będzie mogła odpowiadać na potrzeby przyszłych mam – czytamy w odpowiedzi Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy również pytania do tomaszowskiego starostwa, czy planuje jakieś inwestycje, mające na celu poprawę warunków na oddziale położniczym – odpowiedzi niestety nie uzyskaliśmy do dziś.

Warto zwrócić uwagę, że zarówno w Szpitalu Powiatowym w Radomsku oraz w Tomaszowskim Centrum Zdrowia  realizowana jest koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC), czyli kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży - co jest nieco inaczej finansowane przez NFZ niż w pozostałych szpitalach, o które pytaliśmy.

Ze statystyk wynika jasno, że w TCZ, podobnie jak w szpitalach w Piotrkowie, Opocznie czy Bełchatowie spada cały czas liczba porodów. Ale jak widać na przykładzie Radomska, to nie musi być norma wynikająca z demografii. Szpitale zaczynają ze sobą skutecznie rywalizować o pacjentki, przygotowując komfortowe warunku i odpowiednio promując porodówki. Wydaje się, że w Tomaszowie jakiś czynnik zawodzi.. jaki? Co o tym sądzicie?


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022
41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 4 września br. ulicami miasta Tomaszowa Mazowieckiego po raz 41. zostanie przeprowadzony bieg im. Bronisława Malinowskiego. Uczestnicy zawodów będą rywalizować podczas Biegu Głównego na dystansie 10 km.Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego - wybitnego sportowca, reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Zawody będą również popularyzować bieganie jako powszechnie dostępną formę rekreacji oraz zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.Start i meta zostaną przeprowadzone na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.Program wydarzenia:• 8 - 8.45 – Przyjmowanie zgłoszeń, wydawanie numerów i kart startowych w biurze zawodów;• 9 - Otwarcie• 9.10 – Bieg Rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej;• 9.25 – Quiz z nagrodami;• 9.40 – Bieg Główny;• Dekoracja – po zakończeniu biegu.Uczestnictwo:Bieg Rekreacyjny: - w biegu mogą uczestniczyć osoby bez ograniczeń wiekowych.- wszyscy zawodnicy biorący udział w biegu są zobowiązani do wypełnienia i podpisania deklaracji uczestnictwa (dostępna także w biurze zawodów).- podpisując deklarację, uczestnik oświadcza, że stan jego zdrowia umożliwia mu udział w biegu i że bierze udział w zawodach na własną odpowiedzialność.- za osoby niepełnoletnie oświadczenie podpisują rodzice lub opiekunowie prawni.- każdy uczestnik powinien posiadać kartę startową.Bieg Główny na 10 km – każdy uczestnik musi posiadać ubiór sportowy, czytelnie wypełnioną kartę startową lub numer startowy oraz oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Udział w Biegu tylko dla zawodników od 16 roku życia (posiadających zgodę rodzica/opiekuna prawnego). W Biegu obowiązuje limit czasu wynoszący 2 godziny.Zgłoszenia: - w Biegu Rekreacyjnym zgłoszenia uczestników oraz wpłaty należy dokonać w dniu imprezy w biurze zawodów (nie na konto organizatora). Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmowane będą do godz. 8:30. Opiekun grupy zobowiązany jest do posiadania listy zawodników oraz wymaganych do biegu deklaracji.- zgłoszenia do Biegu Głównego na dystansie 10 km przyjmowane będą drogą elektroniczną do dnia 31 sierpnia 2022 roku. - wpisowe należy wpłacić w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia, w przeciwnym razie zgłoszenie zostanie anulowane.- zgłoszenia do Biegu Głównego przyjmowane będą również w dniu imprezy w godz. 800 – 845 (w przypadku wolnych miejsc do określonego limitu) w biurze zawodów.UWAGA! Wszyscy uczestnicy biegu na dystansie 10 km muszą zgłosić się do biura zawodów w celu weryfikacji i pobrania numeru startowego. Zawodnik podczas weryfikacji powinien posiadać dowód tożsamości.LIMIT zgłoszeń w biegu na 10 km – 300 osób. W przypadku wyczerpania się limitu zgłoszeń do 15 sierpnia 2022 roku organizator może zwiększyć limit. O limicie zgłoszeń do biegu decydują dokonane wpłaty na konto organizatora.Wpisowe: - uczestnicy Biegu Rekreacyjnego – 5 zł płatne w dniu zawodów przy zapisach,- uczestnicy Biegu Głównego – 60 zł przy wpłacie dokonanej do 31 sierpnia 2022 roku. W dniu zawodów 80 zł.Klasyfikacja: w Biegu Rekreacyjnym nie będzie prowadzona klasyfikacja.W Biegu Głównym prowadzona będzie klasyfikacja generalna mężczyzn i kobiet oraz klasyfikacja w następujących kategoriach wiekowych:• kobiety i mężczyźni 16-19 lat;• kobiety i mężczyźni 20-29 lat;• kobiety i mężczyźni 30-39 lat;• kobiety i mężczyźni 40-49 lat;• kobiety i mężczyźni 50-59 lat;• kobiety i mężczyźni 60 lat i powyżej.Nagrody i wyróżnienia: Bieg Główny - wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet startowy;- zwycięzcy w klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i bony upominkowe:1. w klasyfikacji generalnej mężczyzn: I, II, III miejsce;2. w klasyfikacji generalnej kobiet: I, II, III miejsce;3. w klasyfikacji najlepszy mężczyzna mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce;4. w klasyfikacji najlepsza kobieta mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce.• Zawodnicy, którzy zajmą I, II i III miejsca w poszczególnych klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i dyplomy.• Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe medale oraz będą mieć możliwość wydrukowania dyplomu.• Najstarszy uczestnik i uczestniczka, który ukończyli bieg otrzymują bony upominkowe i dyplomy.Bieg rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej z okazji 55. rocznicy śmierci twórczyni pedagogiki specjalnej, która w swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. Z okazji jubileuszu stulecia utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają dyplomy. Wśród nich przeprowadzony zostanie quiz z nagrodami (nagroda główna – rower).We wszystkich sprawach dotyczących imprezy prosimy kontaktować się z biurem głównego organizatora, które mieści się w Tomaszowie Mazowieckim:Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Niska 81 tel. 512 993 041 e-mail: [email protected] 41. Ogólnopolskiego Tomaszowskiego Biegu im. Bronisława Malinowskiego oraz trasa Biegu Głównego w załącznikach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.09.2022 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.09.2022 17:00
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022 Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar!
Reklama
Reklama
a