Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 07:10
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Zagadki żelaznego mostu

Zagadki żelaznego mostu

W dniu 10 lipca minęła okrągła - 130 rocznica ukończenia budowy pierwszego mostu kolejowego na Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Traf chciał, że również w tych dniach rozpoczęła się rozbiórka najstarszej części tej przeprawy. Zanim żelazna konstrukcja mostu zostanie zupełnie pocięta na złom, warto pokusić się o przypomnienie jego długiej historii. Jest to również dobry pretekst do podjęcia próby wyjaśnienia kilku zagadek tomaszowskiego „żelaźniaka”. Pomocne w tym względzie okazują się materiały źródłowe zgromadzone przez Skansen Rzeki Pilicy. Można się z nich dowiedzieć, że most ten miał wyjątkowo burzliwe dzieje, a w tym kilkakrotnie zmieniał swój kształt, m.in. wskutek aż trzykrotnego wysadzania w powietrze! 17.07.2015 16:50    9
Gdzie jest zamek w Inowłodzu?

Gdzie jest zamek w Inowłodzu?

Dwa lata z "hakiem" minęły od ukończenia częściowej renowacji ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Jednak warownia nadal funkcjonuje w świadomości ludzi jako ledwie wystająca ponad powierzchnię ziemi sterta gruzów, wśród których pasą się kozy. 16.07.2015 22:19    8
III PUŁTUSK FESTIWAL im. Krzysztofa KLENCZONA II (94)

III PUŁTUSK FESTIWAL im. Krzysztofa KLENCZONA II (94)

Druga część relacji z festiwalu im. Krzysztofa Klenczona przygotowanej przez Antoniego Malewskiego 11.07.2015 10:22    2
Prawym okiem: tu się wklei... tam się wytnie

Prawym okiem: tu się wklei... tam się wytnie

Powiat Tomaszowski ma nową stronę internetową. Niby to dobrze, bo poprzednia była średnio atrakcyjna graficznie i mało przejrzysta. 10.07.2015 20:12    2
III PUŁTUSK FESTIWAL im. Krzysztofa KLENCZONA I (93)

III PUŁTUSK FESTIWAL im. Krzysztofa KLENCZONA I (93)

W 12 lat po śmierci Krzysztofa Klenczona w Gdyni, Wiesław Wilczkowiak i Adam Jarzębiński, wielcy miłośnicy twórczości i przyjaciele artysty, w listopadzie 1993 roku powołali o życia Stowarzyszenie Muzyczne CHRISTOPHER im. Krzysztofa Klenczona. W tym samym czasie w Galerii Telewizyjnej w Gdyni organizowano wystawę poświęconą artyście, na którą zaproszono Franciszka Walickiego, Marka Karewicza, Janusza Kondratowicza i dziennikarzy. 10.07.2015 10:06    2
Przez auta szybę: Prezydent sponsorowany

Przez auta szybę: Prezydent sponsorowany

Przeglądając dzisiaj kanał lokalnej telewizji Amazing na Youtube wpadł mi w oko wywiad z prezydentem Marcinem Witko, poświęcony Dniom Tomaszowa Mazowieckiego. 05.07.2015 22:44    25
Prawym okiem: parę słów do mikrofonu

Prawym okiem: parę słów do mikrofonu

Tak zwane taśmy prawdy zamieszały ostro na polskiej scenie politycznej. Prawdopodobnie przyczyniły się one w dużej mierze do klęski wyborczej B. Komorowskiego i spadku popularności PO. Zamieszania zresztą trwa a jutro zostaną opublikowane kolejne nagrania, tym razem rozmów A. Kwaśniewskiego z R. Kaliszem. Karuzela się kręci a ogłupiały tłum ekscytuje się kolejnymi rewelacjami, sprzedawanymi mu przez ludzi, którzy mają w tym interes, który z interesem publicznym ma niewiele wspólnego. 05.07.2015 15:35    29
Prawym okiem: kogo to w sumie obchodzi?

Prawym okiem: kogo to w sumie obchodzi?

Po raz pierwszy w historii naszej miejskiej samorządności mieliśmy w minioną niedzielę do czynienia z uzupełniającymi wyborami do Rady Miejskiej. Formuła to nowa, bo nowe są rozwiązania wynikające z wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Problemem okazała się frekwencja, która wyniosła nieco ponad 25%. Z 2200 uprawionych w głosowaniu wzięło w nim udział niespełna 600 osób. Oznacza to, że do JOW-ów polskie społeczeństwo zwyczajnie nie dorosło. 25.06.2015 23:59    7
Prawym okiem: honoru i godności trudno się raczej spodziewać

Prawym okiem: honoru i godności trudno się raczej spodziewać

Kilka tygodni temu wspominałem o systemie wynagradzania radnych, jaki obowiązuje w Powiecie Tomaszowskim, a który moim zdaniem sankcjonuje patologie i pospolite cwaniactwo. O sprawie pisał też w sposób obszerny Dziennik Łódzki. 12.06.2015 09:59    32
Gdzie się uczyć... gdzie się uczyć... cz. 1

Gdzie się uczyć... gdzie się uczyć... cz. 1

Absolwenci II LO wybierają prawo a kończący I Liceum studiują kierunki techniczne i medycynę. Tak wynika z danych zebranych przez wydział oświaty Starostwa Powiatowego na mój wniosek, złożony w czasie kwietniowej Sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego. Dane te mogą być interesujące szczególnie dla tegorocznych absolwentów gimnazjów, którzy jeszcze do 23 czerwca mają czas na zmianę wyboru deklarowanych na początku preferencji. Jest więc jeszcze chwila czasu na dokładne przemyślenia własnego "pomysłu na przyszłość". 11.06.2015 19:45    50
Gdzie się uczyć... gdzie się uczyć cz. 2

Gdzie się uczyć... gdzie się uczyć cz. 2

Tomaszowskie technika nie mają szczęścia do rankingu Perspektyw oraz Rzeczpospolitej. Żadne z nich nie mieści się wśród 300. notowanych szkół. Ranking w przypadku techników prowadzony jest w kategorii egzaminów maturalnych oraz zawodowych. W rankingu wojewódzkim dwa nasze technika znajdują się pod koniec pierwszej pięćdziesiątki. Mimo to, okazuje się, że ZSP numer 1 jest szkołą, która w pierwszym naborze uczniów miała nadmiar chętnych. Poniżej przedstawiam dane podobne do tych, jakie zaprezentowałem w odniesieniu do liceów. Zachęcam do aktywnej dyskusji, bo chyba co do tego, że wiele w szkolnictwie ponadgimnazjalnym należy zmienić, nikt nie ma wątpliwości. 08.06.2015 18:01    4
Zawładnęła sercami publiczności

Zawładnęła sercami publiczności

3 października 1970 roku sięgnęła po kolejną dawkę heroiny, jak się okazało, ostatnią. Miała 27 lat. Janis Joplin była wtedy u szczytu kariery, była też i wciąż jest najlepszą białą wokalistką bluesową. 08.06.2015 18:00    2
Prawym okiem: partyjniactwo totalitarne

Prawym okiem: partyjniactwo totalitarne

Minęło już pół roku samorządowej kadencji. Po tym czasie jedno mogę stwierdzić na pewno. Jeśli coś trzeba w Polsce zlikwidować, to nie proporcjonalną ordynację wyborczą, ale samorządowe jednostki organizacyjne zwane Powiatami. To nie żart. Właśnie w tym temacie powinno się przeprowadzić referendum ogólnopolskie. Idę o zakład, że i tu obywatele pokazali by lokalnym politykom środkowy palec, czyli tzw. "fucka". Dlaczego? 01.06.2015 23:52    64
Trzeba mieć zdrowie, żeby się leczyć

Trzeba mieć zdrowie, żeby się leczyć

Każdy z nas chciałby być pięknym, młodym, bogatym. Oraz całkiem zdrowym. Jeśli bowiem szwankuje zdrowie, niewiele pomoże uroda, młody wiek. (pieniądze tym razem pominę milczeniem zakładając, że każdemu z nas należy się opieka lekarska, do której nie musimy dopłacać.) 18.05.2015 22:57    2
Prawym okiem: techniczni czy polityczni

Prawym okiem: techniczni czy polityczni

Czy w naszym mieście naprawdę nie można zorganizować czegoś, co nie będzie miało partyjno - polityczno - światopoglądowego kontekstu? Ma rację Paweł Kukiz krytykując wszechobecne partyjniactwo, chociaż wydaje się, że JOW-y wpływać będą na jego umacnianie. 15.05.2015 23:59    46
Prawym okiem: JOW-ialnie przed drugą turą

Prawym okiem: JOW-ialnie przed drugą turą

Wynik niedzielnych wyborów jest zapewne dla wielu osób zaskoczeniem. Dla mnie zresztą również, ponieważ liczyłem na jeszcze lepszy wynik Pawła Kukiza, który jak pokazuje liczba głosów zebrana przez pozostałych kandydatów, był możliwe. W sumie szkoda, druga tura byłaby ciekawsza, a Kukiz byłby zapewne Prezydentem Polski. 12.05.2015 16:00    23
Prawym okiem: czy Was to nie wkurza?

Prawym okiem: czy Was to nie wkurza?

Od samego rana Polska żyje osobistymi relacjami między pewną ponętną 24-letnią dziewoją a wicemarszałkiem województwa łódzkiego, Dariuszem Klimczakiem, równocześnie naczelnym wodzem Polskiego Stronnictwa Ludowego w naszym regionie. I może nie byłoby w tym niczego dziwnego, po pannica jest prywatnie narzeczoną Klimczaka, gdyby nie nagłe odkrycie talentów w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem specjalizującym się w energetyczne cieplnej. 07.05.2015 23:59    53
Czy to na pewno o to chodzi?

Czy to na pewno o to chodzi?

Maj kojarzy mi się dwojako: niezależnie od tego, że to późna wiosna, czas kwitnienia bzów i kasztanów, to przede wszystkim z maturami i komuniami. Jakoś tak się zdarza, że w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych znajdzie się niemal co roku w maju jakiś maturzysta i jakiś .. 9-cio latek przystępujący do Pierwszej Komunii. Jeśli maturzysta, to problem natury technicznej, czyli trzymania kciuków za ukochanego siostrzeńca, córkę kuzynki, da się rozwiązać posyłając w ich kierunku "dobrą energię" czy co tam jeszcze. Natomiast komunia... hm... komunia, to wydarzenie zawsze związane z prezentem. 07.05.2015 20:24
Przez auta szybę: szukał guza znalazł śmierć

Przez auta szybę: szukał guza znalazł śmierć

Trzy dni przelewała się przez internet fala nienawiści do polskiej Policji. Wszystko za sprawą chuligana z Knurowa, który za swoje bandyckie wybryki, zapłacił cenę najwyższą. Śmierć młodego człowieka, szczególnie tak bezsensowna musi budzić emocje. 06.05.2015 13:38    77
Facebook jest dla wapniaków

Facebook jest dla wapniaków

Niemal wszyscy od kilku już lat jesteśmy użytkownikami portali społecznościowych. Pamiętam niedawne czasy, kiedy narodziła się Nasza Klasa i Facebook. Każdy z użytkowników poczuł się poprzez uczestnictwo w tych portalach na tyle interesujący i oryginalny, że zamieszczał zdjęcia z własnych wakacji na Malediwach i w Koziej Wólce. Do dziś mam problem po zalogowaniu się na Fejsie, kiedy patrzę na „news feed” (czyli popularną „ścianę”) własnego profilu. Czuję się często lekko przytłoczona wyskakującymi zdjęciami własnych znajomych: w windzie, w łóżku, w pociągu, w przeciągu, na drągu: słitfocie, relacje o poślubinach, porzucinach, mądrości życiowe, bez ładu, składu, morału tudzież happy endu. 05.05.2015 22:33    2
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 636

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 636

Cena: Do negocjacji Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 636 w kolorze dąb sonoma z dzielonymi barierkami po jednej stronie łóżka. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa. Szczególną cechą modelu łóżka PB 636 jest możliwość opuszczenia leża do poziomu 29 cm. Niska pozycja pozwala na większy komfort użytkowania osobom o niższym wzroście oraz redukuje w znacznym stopniu możliwość odniesienia urazu w sytuacjiprzypadkowego wypadnięcia. Zakres regulacji wysokości, pozwala na pracę opiekunów w optymalnych warunkach. Możliwość stosowania dzielonych barierek powoduje, że użytkownik nie musi być na stałe ograniczony barierami w przestrzeni łóżkaKolory standardowe: Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 29 cm od podłogi4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Dekoracyjna osłona leża5. Podwójne koło z hamulcem3. Nowoczesny napęd podnoszenia leża6. Dzielona barierka (opcja)OPCJE:zmiana długości i wypełnienia leża • zmiana kolorystyki • dzielone barierkiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 29 do 72 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:207 × 106 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:118,6 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-636 [PDF]
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama