Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 18:57
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

LITERACKA - Kultowy lokal marzeń

LITERACKA - Kultowy lokal marzeń

Kolejny fragment mojej publikacji "Rodzina LITERACKA '62" poświęcony w całości lokalowi o tej właśnie nazwie. Czym dla mieszkańców była ta niewielka kawiarnia?  Dzisiaj trudno sobie nawet wyobrazić 16.01.2022 16:07    2    9
Tomaszów Mazowiecki. Muzyczne lata 1959/1962

Tomaszów Mazowiecki. Muzyczne lata 1959/1962

  Ten czas przełomu, lat 50/60-tych minionego wieku, to wielkie przemiany obyczajowe, kulturowe na świecie, także w Polsce czy w Tomaszowie, a wszystko to za sprawą przenikającego zza żelaznej kurtyny stylu muzycznego, o egzotycznej nazwie - Rock’n’Roll.              07.01.2022 20:20    2    4
Wesoła zabawa z mało radosnym finałem

Wesoła zabawa z mało radosnym finałem

Grupka 20 urzędników magistrackich oraz radnych zorganizowała sobie imprezę sylwestrową w kawiarni zlokalizowanej w Arenie Lodowej. Być może byłby to jeden z wielu takich kameralnych "Sylwestrów", o którym wiedzieliby tylko jego uczestnicy, gdyby nie współczesne zdobycze techniki w postaci smartfonów. Zdęcia z imprezy obiegły lokalne "internety", zanim ona sama tak naprawdę na dobre się rozpoczęła. Wywołały prawdziwą burzę i lawinę komentarzy. Jaki miały charakter zapewne większość osób czytających te słowa widziała. Na radnych i urzędnikach nie zostawiono przysłowiowej suchej nitki. Czy ktoś jest tym zaskoczony? Chyba tylko sami radni 06.01.2022 11:24    52    23
Era BIKINIARZY w Tomaszowie Mazowieckim

Era BIKINIARZY w Tomaszowie Mazowieckim

 „Era bikiniarzy w Tomaszowie Mazowieckim” to opowieść o tym, jak młodzież PRL podejmowała próby samoobrony przed utratą wolności, indoktrynowaniem przez działaczy partyjnych organizacji. BIKINIARZE w latch 50-tych byli jedyną ostoją tworzenia w społeczeństwie, wolnej klasy Młodzieży. To im się nie udało. Uczynił to za nich przedzierający się zza „żelaznej kurtyny” wszechobecny, muzyczny styl o egzotycznej nazwie – Rock’n’Roll. 02.01.2022 15:17    1    7
Wypełnianie pustki

Wypełnianie pustki

Moja trzecia wydana książka  „Rodzina – Literacka ‘62”  w rozdziale „Wypełnianie pustki” dotyka bardzo ważnych dla mojego, powojennego pokolenia, dzieci i młodzieży , pytanie – Co zrobić z czasem wolnym i … i jak go zabezpieczyć? Co czyniło z tym problemem państwo w okresie dorastania mojego pokolenia?.  Poniżej subiektywne rozwiązywanie wymienionego problemu w mieście Tomaszów Mazowiecki zawartych w/w publikacji. 29.12.2021 12:30    4    5
Nasza dobroczynność codzienna

Nasza dobroczynność codzienna

Najchętniej potrzebującym przekazujemy pieniądze. Z naszą dobroczynnością nie jest fatalnie, ale organizacje pomocowe narzekają na brak osobistego zaangażowania Polaków. Winna może być pandemia. 24.12.2021 13:00
Wolność słowa zagrożona. Protesty całej Polsce. W Tomaszowie też

Wolność słowa zagrożona. Protesty całej Polsce. W Tomaszowie też

200-300 osób zebrało się dzisiaj wieczorem na Placu Kościuszki, by wyrazić swoje niezadowolenie z powodu regulacji prawnych, jakie wymierzone są w stacje TVN. W piątek sprawa Lex TVN wróciła do sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Stało się to bez wcześniejszych zapowiedzi. Zdominowana przez PiS komisja, po burzliwej dyskusji, opowiedziała się za odrzuceniem uchwały Senatu, który we wrześniu odrzucił znowelizowaną ustawę o radiofonii i telewizji. Ustawa trafiła więc powtórnie pod obrady sejmu, który przyjął ją większością głosów. Sam tryb sejmowego procedowania budzi liczne wątpliwości i kojarzy się z systemem totalitarnym. Uderzenie w prywatnego nadawcę jest oczywiście nieprzypadkowe. Tego samego dnia dowiedzieliśmy się o zeznaniach, jakie składała ochrona Beaty Szydło w sprawie wypadku z jej udziałem 19.12.2021 20:55    68    11
Na samorządowej arenie w mieście i powiecie

Na samorządowej arenie w mieście i powiecie

Zarówno samorząd miejski jak i powiatowy przyjęły budżety na kolejny rok. W obu przypadkach nie zabrakło emocji przy ich uchwalaniu, mimo, że dotyczyły one całkowicie różnych spraw. W obradach Rady Powiatu uczestniczyłem, Radę Miejską oglądałem dzisiaj przez kilka godzin. Przyznam, że w obu przypadkach było to dla mnie bolesne doświadczenie. Skupię się na samej procedurze uchwalania budżetu. 16.12.2021 22:28    10    4
W życiu piękne są tylko chwile.

W życiu piękne są tylko chwile.

W mojej amatorskiej działalności społeczno muzycznej, „popełniłem” dziesiątki  felietonów dotyczących mojego miasta (np. o historycznych, już nie istniejących miejscach), nie tylko z moich spotkań muzycznych cyklu „Herosi Rock’n’Rolla”. W wyniku tych publikacji, powstały trzy książki – „Moje miasto w rock’n’rollowym widzie”, „A jednak Rock’n’Roll” czy najbliższa mojemu sercu,  poświęcona tomaszowskiemu, kultowemu lokalowi jakim była kawiarnia "LITERACKA ”.  Publikacje to mój „tomaszowski tryptyk”. Z pierwszych dwóch wydawnictw, wiele rozdziałów zamieszczałem już na stronach „Nasz Tomaszów”. Ponieważ cały, niewielki nakład w/w pozycji został wyprzedany, ciągle odbieram telefony z pytaniem… Gdzie można  kupić te książki? postanowiłem „wykorzystać” dzisiaj niektóre rozdziały z ukochanej, trzeciej publikacji i zamieszczać stronie „Nasz Tomaszów”. Jako pierwszy rozdział rozpoczynający książkę „Rodzina LITERACKA ‘62”. Zapraszam na „Spotkanie po latach”. 12.12.2021 14:32    3
Miał być symbol nowoczesności. Jest agonia miasta

Miał być symbol nowoczesności. Jest agonia miasta

Coraz więcej lokali użytkowych stoi w mieście pustych. Wiele z nich należy do miasta i jest zarządzanych przez TTBS. Ludzie nie chcą już prowadzić działalności gospodarczej. I trudno się dziwić. To prawdziwa droga przez mękę a stajemy się coraz bardziej wygodni. Chcemy po 8 godzinach wrócić do domu i po prostu... odpocząć. Praca 20 godzin na dobę przestaje być atrakcyjna. Niestety będzie tylko gorzej. Przedsiębiorczość wystrzeliła u nas w latach 90tych niczym kosmiczna rakieta, dzięki ustawom ministra Mieczysława Wilczka, przez kilkanaście lat kwitła, po czym zaczęto ją zabijać. Co gorsza wydaje się, że mord dokonywany na niej był i jest z premedytacją. Gubimy się w gąszczu coraz to nowszych i mniej zrozumiałych przepisów, których sensu nie pojmują nawet najlepsi prawnicy a przecież władza wie lepiej co dla nas dobre, a nas nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Co gorsza to u drobnych przedsiębiorców politycy szukają pieniędzy na realizację swoich niemądrych pomysłów. Co ciekawe nie szukają tam, gdzie pieniądze można znaleźć naprawdę, czyli do korporacji. 27.11.2021 21:25    15    13
Jezu jak się cieszę!

Jezu jak się cieszę!

Mówi się, że polityk nie musi być mądry, za to nie powinien być śmieszny. Może to kogoś zdziwi, ale polskie realia pokazują, że coś w tym powiedzeniu jednak jest. Tyle, że są miejsca, takie jak Tomaszów, gdzie pojawiają się hybrydy. Ludzie niezbyt mądrzy, za to zbyt śmieszni. Co ciekawe, to oni gromadzą najliczniejsze grono wyborców. Na codziennych konferencjach prasowych organizowanych przez Zarząd Powiatu Tomaszowskiego, najczęściej chyba powtarzanym zwrotem jest "cieszę się". Często wypowiada się pięć osób i wszystkie mówią to samo, że się cieszą. Co wywołuje tak intensywne stany euforyczne? Może lepiej nie szukać odpowiedzi na to pytanie i przyjąć, że samo występowanie przed kamerą pobudza polityków zmysły. Tak się złożyło, że dzisiaj na moją skrzynkę mailową przyszło zaproszenie na: otwarcie lądowiska dla śmigłowców LPR przy ul. Podleśnej w Tomaszowie Maz. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że to lądowisko już oddano do użytku.... w styczniu. Myślicie, że to jeszcze śmieszne, czy może śmiać się należy już przestać.... 26.11.2021 21:47    20    26
PiS-owski geniusz nigdy nie zasypia. TIRY na Borki nie będzie tu Majorki

PiS-owski geniusz nigdy nie zasypia. TIRY na Borki nie będzie tu Majorki

Fala negatywnych komentarzy zalała dzisiaj tomaszowskie internety. Wkurzeni ludzie dali upust swoim emocjom. Wszystko za sprawą podwyżek, jakie sobie zafundowali powiatowi radni oraz powiatowy zarząd. Najbardziej wzburzeni są chyba etatowi pracownicy starostwa, którzy o pensji ponad 3000 zł. Mogą tylko pomarzyć. Nic dziwnego, że grożą odejściem od biurek i żądać zamierzają 40% podwyżek. Internauci są w tej sprawie jednomyślni. Nawet piewcy PiSowskiego ładu wstydliwie zamilkli. Co ciekawe litości nie mieli nawet czytelnicy mediów opłacanych z powiatowej kasy, co oznacza, że pieniądze na tzw. promocję wyrzucane są po prostu w błoto. Przyznam, że poczytałem trochę dzisiaj wpisy i mimo, że sam głosowałem przeciw, uważam, że są one bardzo niesprawiedliwe. Doznałem olśnienia, bo zrozumiałem, że te wysokie uposażenia są... zapłatą za geniusz, z którego wszyscy możemy skorzystać. Nie potrafimy docenić tego, co mamy i czego mogą nam wszyscy pozazdrościć. Nie jest tajemnicą dla nikogo, że inwestycja w genialne umysły musi zwrócić się prędzej czy później. Nie wierzycie? No to posłużę się konkretnym przykładem. 25.11.2021 20:49    16    16
400 tysięcy złotych dostaną radni powiatu tomaszowskiego, bo.... dali sobie podwyżkę

400 tysięcy złotych dostaną radni powiatu tomaszowskiego, bo.... dali sobie podwyżkę

Zażenowanie, to chyba nie jest właściwe słowo, które mogłoby opisać dzisiejsze głosowanie, w którym radni zdecydowali, że dadzą samym sobie podwyżki. Każdy z samorządowców dostanie o 1400 zł więcej co miesiąc. Mnie, jako radnemu jest wstyd, tym bardziej, że wiem jak "praca" radnych na co dzień wygląda. Pecunia non olet... mawiał Wespazjan. Chociaż w tym przypadku pieniądz mocno czuć.... biedą. Radni biedę klepią na samorządowych posadach, więc im się należy... podwyżka... To, że za 3 spotkania w miesiącu, trwające łącznie 3-5 godzin otrzymywać będą więcej niż inspektorzy w niektórych merytorycznych wydziałach... to nie ma znaczenia i nie wywołuje poczucia wstydu u nikogo poza mną. Chociaż po głosowaniu kilku radnych mówiło mi, że chciałoby być tak niezależnymi, jak ja 24.11.2021 19:15    21    23
Samorząd na wstecznym po dziurawej drodze

Samorząd na wstecznym po dziurawej drodze

Projekty samorządowych budżetów trafiły już pod obrady w komisjach. Jak co roku w powiecie tomaszowskim dyskusje toczą się jedynie wokół dróg, ulic i uliczek. 22.11.2021 20:54    1    4
W kolejce czy poza kolejnością....

W kolejce czy poza kolejnością....

Agnieszka Drzewoska Kovač zwraca uwagę, że trafia do niej wiele zapytań związanych z prawami konsumentów do bycia obsłużonym poza kolejnością nie tylko w sklepach, ale także w urzędach i innych instytucjach publicznych, jak na przykład domy kultury, czy biblioteki. Odpowiedzi mogą zaskakiwać... czasem budzić oburzenie.... 20.11.2021 20:29    2    3
Bezpieczne słowo na niedzielę

Bezpieczne słowo na niedzielę

Nie lękacie się... nic Wam przecież nie grozi 30.10.2021 18:20    6    11
Zabraknie prądu

Zabraknie prądu

Rejon Energetyczny Tomaszów Maz. zawiadamia, że w związku z pracami eksploatacyjnymi nastąpią przerwy w dostawie energii elektrycznej dla naszych klientów w następujących miejscowościach: 29.10.2021 15:54
Miejskie kamienice pod młotek

Miejskie kamienice pod młotek

Niezwykle ciekawy temat pojawił się na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Dotyczył on sprzedaży należących do miasta nieruchomości, w postaci starych (niekoniecznie zabytkowych) kamienic. Tym razem chodziło o budynek zlokalizowany przy Placu Kościuszki 25. Jednak problem dotyczy niemal wszystkich podobnych obiektów Pytanie, jakie budzi liczne kontrowersje jest stosunkowo proste. Brzmi ono: sprzedawać, czy remontować? Czy samorząd powinien wydawać miliony złotych na remonty zdekapitalizowanych budynków, których koszt przekracza najczęściej kilkukrotnie ich wartość, czy może lepiej jest je sprzedać a pozyskane fundusze przeznaczyć na zupełnie inne cele, jak chociażby budowa całkiem nowych mieszkań 23.10.2021 23:57    12    4
A może byśmy tak najmilsza…

A może byśmy tak najmilsza…

Pewnego wrześniowego weekendu postanowiliśmy poetkę, Alicję Krata, oprowadzić po miejscach, które są w naszej okolicy najpiękniejsze. 22.10.2021 20:53    8
Tłuste koty do roboty

Tłuste koty do roboty

Polskie samorządy zżerane są przez patologiczne mechanizmy, które de facto utrudniają ich sprawne funkcjonowanie. za to generują gigantyczne koszty. System wyborczy powoduje, że najsilniej garną się tu osoby o niskich kwalifikacjach, dla których bycie lokalnym politykiem jest jedyną szansą na przeżycie. Od lat obserwujemy urzędnicze kariery, które były możliwe tylko dzięki załapaniu się na mandat radego. Gdy przyjrzymy się bliżej, to w radach trudno znaleźć kogoś, kto nie byłby urzędnikiem, nauczycielem samorządowym, pracownikiem spółki lub członkiem rady nadzorczej. Niski poziom kompetencji powoduje, że ich główną rolą jest podpisywanie przez kogoś innego "kwitów" i... pozowanie do fotografii w czasie imprez, na których brylowanie gwiazdy samorządowe wprost uwielbiają. Co do jednego możemy być pewni, ci którzy solidnie i uczciwie pracują, nie są kompletnymi leniami, nie mają czasu na wędrówki z uroczystości na uroczystość, z konferencji na konferencję. Sejm na wniosek Pawła Kukiza przyjął niedawno nowe przepisy antykorupcyjne. 22.10.2021 16:23    16    14
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Cena: 385000 PLN Na sprzedaż jasne, funkcjonalne mieszkanie w Tomaszowie Mazowieckim, położone przy spokojnej ulicy Smugowej. Lokal znajduje się na trzecim piętrze trzypiętrowego bloku z 2011 roku. To propozycja dla osób, które szukają ciszy, wygody i dobrej komunikacji z miastem, ale nie chcą rezygnować z bliskości sklepów, szkół, przedszkola czy terenów spacerowych.Mieszkanie ma 46,50 m² powierzchni i składa się z dwóch pokoi, oddzielnej kuchni, łazienki z WC oraz przedpokoju. Do lokalu przynależy duża komórka w piwnicy o powierzchni 11,99 m², co jest dużym atutem dla osób potrzebujących dodatkowej przestrzeni do przechowywania. W mieszkaniu znajduje się także balkon, a sam lokal jest dwustronny, dzięki czemu wnętrze jest dobrze doświetlone.Układ pomieszczeń jest praktyczny i wygodny. Pokoje mają powierzchnię 20,98 m² oraz 10,72 m², kuchnia 6,43 m², łazienka 3,90 m², a przedpokój 4,45 m². Na podłogach w pokojach położono deskę barlinecką, natomiast w kuchni, łazience i przedpokoju gres. W korytarzu i łazience zastosowano ogrzewanie podłogowe. Lokal jest w stanie do wprowadzenia i może zostać sprzedany jako w pełni umeblowany oraz wyposażony.Budynek znajduje się na zamkniętym i monitorowanym osiedlu, zaprojektowanym w sposób estetyczny i przyjazny mieszkańcom. Klatka schodowa jest czysta i dobrze utrzymana. Ogrzewanie pochodzi z sieci miejskiej, okna są PCV, a instalacje określono jako dobre. Czynsz administracyjny wynosi około 728 zł i obejmuje m.in. centralne ogrzewanie, śmieci, fundusz remontowy oraz zaliczki na ciepłą i zimną wodę. Opłaty według liczników dotyczą prądu i wody.Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym za 35 000 zł. To szczególnie ważne w przypadku osób, które cenią wygodę i bezpieczeństwo codziennego parkowania.Lokalizacja przy ul. Smugowej łączy spokój osiedla mieszkaniowego z dostępem do miejskiej infrastruktury. W pobliżu znajdują się markety, szkoły podstawowe, przedszkole, szpital, tereny zielone oraz trasy piesze i rowerowe. To miejsce dobre zarówno dla singla, pary, rodziny z dzieckiem, jak i inwestora szukającego mieszkania pod wynajem długoterminowy.Cena mieszkania wynosi 385 000 zł, czyli 8 279,57 zł/m². Oferta dostępna jest na wyłączność w biurze Nieruchomości Kawaciuk. (nieruchomosci-kawaciuk.pl)
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama