Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 20:51
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

Słowiańskie królestwo Zety, a ja w nim od kuchni…

Słowiańskie królestwo Zety, a ja w nim od kuchni…

Obecnie Czarnogóra czy jak kto woli Montenegro zaczyna przeżywać ekspansję turystów w dużej mierze z Polski, a chociaż z budownictwa zeckiego i historii tamtejszych Słowian zostało już parę wspomnień (ruiny twierdzy w Starym Barze oraz kilka budowli w Kotorze) czy  imiona króli (Radosław, Włodzimierz, Dobrosław, Michał, Stefan, Jerzy) oraz naleciałości językowe to warto  nam Słowianom pobyć tam choć na trochę. 13.07.2021 18:06    1    7
Prymitywne, przaśne, śmieszne i głupie

Prymitywne, przaśne, śmieszne i głupie

Polityk może głupi. Nie wierzycie? Naprawdę tak jest. Popatrzcie na wypowiedzi niektórych "tuzów" nie tylko naszej krajowej polityki. Kiedy się ich słucha, to każdej przeciętnie inteligentnej osobie słabo się po prostu robi. Gdyby nie przygotowywane przez centrale partyjne przekazy dnia, nie wiedzieliby co mają mówić. Posłuchajcie w trakcie dnia kilkunastu posłów tego samego ugrupowania. Wszyscy plotą te same androny i to bez jakiegokolwiek cienia zażenowania. Kto więc ich wybiera? To w sumie dobre jest pytanie. Wszystko wskazuje na to, że Ci mądrzejsi od nich samych. Dlaczego? A cholera wie.... może dzięki temu czują się lepsi i mądrzejsi. Mogą sobie powiedzieć ale ten poseł jest głupi i pytać retorycznie: kto na niego głosował. Inna sprawa jest to, że ten poseł uchwala prawo, które jest poza jego zdolnością percepcji... ale cóż... poseł nie kuma ale obywatel musi. Polityk może być złodziejem. Nie wierzycie? Serio tak jest. Mało tego wiedza o jego nieuczciwości może być powszechna. Żyjemy w kraju, gdzie okradanie własnej firmy było zawsze normą, a złodziej to osoba "godna szacunku" bo... jest zaradna. Politycy w przeważającej większości cwani, co nie znaczy że są inteligentni i mądrzy. To jaki polityk nie powinien być - zapewne zapytacie. Otóż nie powinien być śmieszny. Dlaczego? Bo z błaznów ludzie się śmieją... a polityka to przecież taka poważna sprawa.... Starostwo 16.06.2021 15:42    13    22
Najnowszy ranking miast. Sprawdzili 3 najważniejsze rzeczy.

Najnowszy ranking miast. Sprawdzili 3 najważniejsze rzeczy.

Działania na rzecz środowiska i mieszkańców oraz dokładne prześwietlenie gospodarcze. W taki sposób powstał ranking miast Arcadis. 07.06.2021 15:48    1    2
Potęgi klucz? Nauczycielu ucz się sam

Potęgi klucz? Nauczycielu ucz się sam

Niemal trzy dekady temu popularne stało się.... studiowanie. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać "uczelnie", które masowo zaczęli pojawiać się tzw. studenci. Poziom wielu z nich pozostawiał wiele do życzenia.... Łatwo więc tytuł magistra (a więc mistrza) zdobywały osoby, które z trudem radziły sobie z nauką w szkole średniej. I tak jest do dzisiaj. Z jedną jednak różnicą... O ile poziom liceów był dosyć wysoki, to od jakiegoś czasu szybuje on lotem koszącym w dół. Co gorsza tam, gdzie zostaje on utrzymywany pojawiają się kłopoty z naborem. Przykładem jest ubiegłoroczny nabór do tomaszowskiego II LO. Dotąd prestiżowa placówka miała kłopoty z pozyskaniem absolwentów podstawówek. Okazuje się, że młodzież wychowywana "bezstresowo" chce też przez czas licealnej nauki przejść bez jakiejkolwiek "napinki". No przecież część zadań domowych wykonywali za nich rodzice, przez niemal cały czas trwania podstawówki. Problemy pojawiają się, kiedy chce się wybrać poważniejsze studia. Bo na nich nie ma taryfy ulgowej, a młodzi ludzie nie przyzwyczajeni do codziennej ciężkiej pracy, zwyczajnie sobie nie radzą. I nie chodzi tylko o umiejętność przyswajania wiedzy (wciąż popularny jest system zakuć, zaliczyć, zapomnieć), ale także o stany emocjonalne z tym związane, bo wychowując dzieci zapominamy, że stres jest nieodłącznym składnikiem ludzkiego życia i nie tyle należy go od najmłodszych lat unikać, co uczyć sobie z nim radzić. No i nagle okazuje się, że wydział prawa w prywatnej szkole, nie jest tym samym co jego odpowiednik na publicznym Uniwersytecie. Że na tym pierwszym znowu jest "lajtowo" ale to z tego drugiego studenci zdaje egzaminy na aplikacje.... Presja jest taka, że już po pierwszym roku odpada połowa studentów. 05.06.2021 11:51    14    2
Bez złości

Bez złości

Jednym z najważniejszych zapisów, mądrości, kto wie czy nie NAJWAŻNIEJSZYM dzięki któremu WSPÓLNOTA  AA przetrwała i z ogromnym, społecznym zapotrzebowaniem trwa do dzisiaj w nieustającym dbaniu o utrzymywanie POKORY, poprzez jej ćwiczenie jest, cytuję: 04.06.2021 07:44    3    2
Trzeźwienie, czy tylko w AA???

Trzeźwienie, czy tylko w AA???

Przekonywanie, „głaskanie”, nakłanianie usilne do niepicia, a nawet współczucie wobec osoby dotkniętej chorobą alkoholową, rozbudza w niej często coś gorszego niż sama ochrona przed napiciem się alkoholu. Jest to egoizm.. „Widocznie jestem bardzo ważną personą, skoro tak o mnie ktoś zabiega” - takie jest myślenie każdego alkoholika. 30.05.2021 21:25    3    1
Dobra zmiana w plenerze

Dobra zmiana w plenerze

Chyba jednak nie tędy droga 24.05.2021 16:05    5
Moje „dziś” w AA

Moje „dziś” w AA

 Pośmiertne wspomnienie o Włodku, to nie tylko pożegnanie ukochanego PRZYJACIELA, również pożegnanie pewnej, romantycznej epoki we WSPÓLNOCIE AA wiernej do bólu ZASADOM i TRADYCJOM, tak rozumianych i stosowanych przez „pierwszych” aaowców w naszym kraju, kiedy jeszcze nie istniało Biuro Służby Krajowej a Wspólnotą AA zarządzała tzw. „Poznańska Siódemka”. 21.05.2021 10:17    3    1
Był taki ktoś

Był taki ktoś

WŁODEK FIGLEWICZ – jedyna osoba w mojej publikacji, którą postanowiłem upublicznić z imienia i nazwiska. Zasłużyła sobie na to. Włodek jako alkoholik, stały mieszkaniec Warszawy czyli warszawiak z krwi i kości był w moim, i nie tylko moim życiu, osobą szczególną, którą będę pamiętał, wspominał z wdzięcznością z rzędu niespotykanych, do końca moich dni. 18.05.2021 09:17    7    8
Na urlop, ach na urlop. Byle bez niemiłych niespodzianek.

Na urlop, ach na urlop. Byle bez niemiłych niespodzianek.

Lato już tuż tuż... Wiele osób szuka innych form zakwaterowania na wymarzony urlop niż dotychczas. Do lamusa odchodzi all inclusive w krajach arabskich. Trendy w obecnym sezonie znacznie się zmieniły. Zaczynamy jako turyści szukać ciekawych kawalerek w centrach dużych miast, luksusowych domów z ogrodem, tarasów z bezkresnym widokiem na ocean, jurty w lesie, domków na drzewach, zamków, stadnin, czy po prostu czegoś z tzw. duszą… 17.05.2021 20:41    8
Mieszkania w Tomaszowie jak "świeże bułeczki". Patio Park wśród zieleni

Mieszkania w Tomaszowie jak "świeże bułeczki". Patio Park wśród zieleni

Wciąż poszukujemy odpowiedzi na nurtujące wielu z nas pytanie: czy warto mieszkać w Tomaszowie Mazowieckim. Niedawno rozmawialiśmy na temat rynku nieruchomości (przede wszystkim mieszkaniowego) z Grzegorzem Zaniem. Okazuje się, że w naszym mieście mieszkania, które pojawiają się w ofertach sprzedażowych na rynku wtórnym znikają, jak przysłowiowe "ciepłe bułeczki". Czy podobnie jest na rynku pierwotnym? Obecnie deweloperzy realizują u nas kilka inwestycji. W sumie kilkaset lokali. Nowe mieszkania pojawią się między innymi na ulicy Długiej, Rolnej i Farbiarskiej (na terenach po dawnej drukarni). Trzy budynki z 99 mieszkaniami realizuje też przy ulicy Chopina Firma Artom. Doświadczony, nie tylko na rynku tomaszowskim, deweloper stawia sobie ambitne zadanie stworzenia oferty lokali najwyższej jakości w dobrej lokalizacji. 17.05.2021 06:44    10    8
Sondażowa POrażka. Lepiej z mądrym w swetrze niż z głupim w garniturze

Sondażowa POrażka. Lepiej z mądrym w swetrze niż z głupim w garniturze

Tak nisko, jak ma to miejsce obecnie nie udało się Platformie Obywatelskiej spaść w sondażach niemalże od początku swojego istnienia. 12 procent to próg, przy którym wcale nie jest pewne uzyskanie mandatu poselskiego w naszym okręgu wyborczym. Jeszcze gorzej może to wypaść w wyborach samorządowych. Nawet nośne nazwiska, takie jak Sławomira Żegoty, na tzw. jedynkach nie zapewnią wyborczego sukcesu. O mandacie radnego sejmiku województwa łódzkiego można jedynie pomarzyć. Nie ma w tym niczego dziwnego, bo lokalna polityka w Tomaszowie jest niestety odzwierciedleniem tej ogólnokrajowej. Tego trendu już się chyba nie da odkręcić, nawet zmieniając lidera (swoją drogą pomysł na Borysa Budkę był wyrazem kompletnego ignoranctwa - Trzaskowski przynajmniej podobałby się kobietom). Przed takim scenariuszem przestrzegałem od wyborów samorządowych 3 lata temu. Zamiast refleksji i chwili zastanowienia obrzucano mnie obelgami i napuszczano na mnie internetowych czubków o niejasnej i mało chwalebnej przeszłości udokumentowanej w ubeckich aktach zmagazynowanych w IPN. Te ataki wciąż mają miejsce, chociaż w mniejszym natężeniu. Wystarczy słowo krytyki, by zostać sponiewieranym na internetowych forach przez ludzi, którzy myślą, że wiedzą wszystko, bo uprawiają zawód fryzjera. Od razu ma się przyklejoną naklejkę z napisem "PiS". Nie odbierzcie tego, co piszę, jako przejaw arogancji, ale czasem zastanawiam się, jak ludzie z pozoru całkiem inteligentni łatwo potrafią wyłączyć myślenie. Widać garnitur nie czyni nikogo mądrym, może to zrobić natomiast rozciągnięty hippisowski sweter... :D. Spróbujcie razem ze mną przyjrzeć się opozycyjnemu światkowi... Oczywiście z odniesieniami lokalnymi 16.05.2021 23:57    9    7
Dlaczego PiS nienawidzi tych, którzy sobie radzą

Dlaczego PiS nienawidzi tych, którzy sobie radzą

W czasie, kiedy Platforma Obywatelska, zamknięta w szczelnej bańce bije kolejne rekordy spadku popularności, PiS zdaje się triumfować, sam będąc lewicą socjalną, wykiwał gładko lewicę obyczajową, która za swój sukces uznała głosowanie razem z ludźmi Kaczyńskiego w sprawie unijnych pieniędzy. Zrobiła to chyba tylko po to, by przypodobać się brukselskim biurokratom, bo przecież nie w trosce o obywateli kraju, których prawnukowie jeszcze będą spłacać zaciągane dzisiaj gigantyczne długi. Tak czy siak oligarchowie PiS-u mogą nie skrywać zadowolenia. Wciąż liderują w sondażach, do tego mają teraz kasę, za którą kupować będą wyborczą kiełbasę. To nic, że stanowi ona wyrób mięsopodobny, ciemny lud i tak wszystko kupi.... Edward Gierek byłby dumy.... 16.05.2021 13:46    29    30
Na „barykadzie” stagnacji

Na „barykadzie” stagnacji

Dzięki wdrażaniu w życie "Sześciu Prawd Billa" uświadomiłem sobie, odkrywając zasadniczą różnicę między opowiadaniem o sobie, o swoich wadach, niedoskonałościach charakteru a dzieleniem się tymi samymi niedoskonałościami, wadami na mityngowych spotkaniach. Przekonany jestem, że nigdy nie złożyłbym ofiary ze swoich wad,  złości „na ołtarzu WSPÓLNOTY AA”. A wręcz przeciwnie, czyniąc tak, bardziej wzmocniłbym swój egoizm 15.05.2021 05:29    1    3
MOJE ZMARTWYCHWSTANIE 

MOJE ZMARTWYCHWSTANIE 

Kolejny odcinek cyklu o chorobie, która może pojawić się niepostrzeżenie 12.05.2021 08:11    4    2
SZEŚĆ PRAWD BILLA cz.2

SZEŚĆ PRAWD BILLA cz.2

Elementarz AA opowiedziany przez Antka Malewskiego 08.05.2021 10:23    3    2
Osobliwość roku

Osobliwość roku

"Przepadam" wprost za plebiscytami na tzw. "osobowość roku" organizowanymi cyklicznie przez Dziennik Łódzki. Wielu osobom (szczególnie nie wyrośniętym karakanom) zastępują one buty na obcasach, mające dodać kilka centymetrów wzrostu ich posiadaczami. Kurdupel niby ten sam, ale z lepszym samopoczuciem. 07.05.2021 20:39    9    8
SZEŚĆ PRAWD BILLA

SZEŚĆ PRAWD BILLA

 W naszej Wspólnocie AA jest wiele życiowych mądrości, wskazówek powstałych z mityngowych doświadczeń zapisanych w aaowskiej literaturze, które są bardzo ważne, pomagające w procesie trzeźwienia. Stanowią one niezbędne MOTTO. Nie ma w nich żadnej gradacji, ważności czy kolejności zapisu. Wszystkie są jednakowo ważne i pomocne w procesie zdrowienia. 02.05.2021 18:53    3    3
Piorun w konstytucję strzelił

Piorun w konstytucję strzelił

W przededniu trzeciego maja, dnia zdawać by się mogło ważnego dla nas Polaków, naszły mnie mocno filozoficzne przemyślenia. Czyżby tylko moje? Czy umielibyście sobie dziś bez zastanowienia odpowiedzieć na proste pytanie: „Dlaczego jesteśmy aspołeczni?”. Czyżby bardziej interesowały nas bieda i brak wody w Afryce niż nasz doczesny byt w kraju, w którym mieszkamy? 02.05.2021 18:19    6    13
Tomaszowianki w Ravensbrück (w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet)

Tomaszowianki w Ravensbrück (w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet)

30 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Ravensbrück, znajdujący się w pobliżu Fürstenberg na północy Brandenburgii (przy granicy z Meklemburgią - stąd często można spotkać informacje, że znajdował się w tym kraju związkowym Niemiec). Przybywały w nim także mieszkanki Tomaszowa Mazowieckiego  01.05.2021 08:57    2    3
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama