Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 21:06
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Wieczornik Mariusza: Zdalna robota i już

Wieczornik Mariusza: Zdalna robota i już

Praca zdalna - magiczne słowo. Ten termin stał się u nas popularny razem z wybuchem pandemii. Czy jest nowy? Nie bardzo. Programiści od lat pracują w tym domowym systemie. Teraz mamy jednak nowość. Forma ta trafiła do sektora administracji publicznej i najczęściej oznacza błogie "nicnierobienie", dodatkowy urlop... jak zwał tak zwał. Oczywistym jest, że praca w administracji publicznej, to głównie praca na dokumentach, których... z biura wynosić nie wolno. Przynajmniej na gruncie formalno - prawnym. W samorządowych instytucjach można ją brać jednak pod uwagę, także ze względów bezpieczeństwa epidemicznego. W wielu z nich zagęszczenie pracowników jest tak duże, że z często nie spełnia wymogów stawianych przez przepisy związane z prawem pracy. Dla przykładu w Starostwie Powiatowym są pokoje, gdzie na kilku metrach kwadratowych siedzi po 5-6 osób. Budynek przewidziany na bodajże 150-180 osób mieści dzisiaj niemalże dwa razy tyle pracowników (po genialnym pomyśle przeniesienia tu Powiatowego Urzędu Pracy). 09.02.2021 21:17    17    15
Chaos i bezmyślność... tak się u nas przygotowuje poważne inwestycje

Chaos i bezmyślność... tak się u nas przygotowuje poważne inwestycje

Dzisiejszy felieton, jaki zamierzałem napisać dotyczyć miał pomysłów związanych z likwidacją, czy raczej wygaszaniem działania Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Polnej. Temat budzi spore emocje nie tylko wśród pracowników DPS. Dyskusji na ten temat poświęciliśmy blisko dwie godziny na ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, której (póki co) przewodniczę. Możecie ją w całości obejrzeć na dołączonym filmie. Zmieniłem jednak zdanie i artykuł poświęcę kolejnej urzędniczej niekompetencji, której w żaden sposób nie da się wytłumaczyć i od której "jeży się włos na głowie" . Łączy się ona niejako z głównym tematem, jednak potraktujmy dzisiejsze moje wywody, jako wstęp. Połączenie obu wątków w jednym artykule może znacząco zamglić obraz rzeczywistości. Zachęcam Was do przeczytania kilku zdań o tym, jak się u nas planuje i przeprowadza bardzo poważne inwestycje, i poszukajmy wspólnie odpowiedzi na pytanie, czy aby na pewno robią to osoby przy zdrowych odpowiedzialne i kompetentne. 09.02.2021 16:15    34    23
Święty Antoni promuje powiat... bo Starosta Węgrzynowski... nie potrafi

Święty Antoni promuje powiat... bo Starosta Węgrzynowski... nie potrafi

Trudno się dziwić, bo w Starostwie Powiatowym, kogoś, kto ma pojęcie o promocji, komunikacji społecznej można szukać długo z gromnicami w obu w rękach. Nawet, jeśli "niedobitki" właściwego wydziału chciałyby zrobić coś na odpowiednim poziomie, szybko zostaną sprowadzone do parafialnej i przaśnej rzeczywistości... warto dodać, że rzeczywistości smutnej, ponurej i wcale niezachęcającej do tego, by u nas inwestować, osiedlać się, pracować i po prostu żyć.... Tymczasem ta promocja kosztowała nas w ubiegłym roku ćwierć miliona złotych. To wcale niemało zważywszy, że mamy do czynienia z pandemią i szalejącym koronawirusem. Do tego doliczyć należy dziesiątki tysięcy złotych ukrytych w paragrafach, kosztach wynagrodzeń i jednostkach podległych powiatowi, w tym koszty organizacji licznych konferencji prasowych zakończonych poczęstunkami itp. 04.02.2021 23:42    60    18
Ludzie z jednej bańki

Ludzie z jednej bańki

Bańka to potocznie w Anglii jedno gospodarstwo domowe. W dobie covid ma to w kraju z "poza Europy" duże znaczenie i to nie tylko w kwestiach dotyczących tzw. restrykcji. Warto uruchomić wyobraźnię, aby poznać system myślenia tutaj. 01.02.2021 23:57    6
Partyjniacki beton i totalna indolencja

Partyjniacki beton i totalna indolencja

A felieton będzie dotyczył... oświaty i dzisiejszej debaty rady miejskiej, która ostatecznie się nie odbyła. Miały być likwidowane dwa przedszkola i obecnie nikt nie wie, czy aby naprawdę będą. Był czas, były narzędzia, była możliwość rozmowy, prezentacji stanowisk i robienia burzy mózgów. A chyba tych ostatnich w niektórych głowach zabrakło. Były też jakieś rozmowy w czasie posiedzenia "resortowej" komisji oświaty. I powiem, że jeśli relacje z nich przekazano mi w sposób nie zniekształcony, to faktycznie skończyć się mogło nerwami. Prezydent Witko zazwyczaj spokojny tym razem nie wytrzymał i dał się ponieść emocjom. Niepotrzebnie. W mojej ocenie pion magistratu odpowiedzialny za oświatę wpuścił go w przysłowiowe maliny. Jak dla mnie, pora na zdecydowane decyzje personalne i chyba pożegnania. Niezależnie od osobistych sympatii, czy antypatii. Widać gołym okiem, że ten tramwaj dalej nie pojedzie 29.01.2021 01:15    8    17
Pety nie takie straszne? Koncerny walczą. Patronuje łódzki kurator oświaty

Pety nie takie straszne? Koncerny walczą. Patronuje łódzki kurator oświaty

Łódzki kurator oświaty, wspiera akcję #rePETujemy, której (jak czytamy w komunikacie prasowy, przygotowanym przez Agencję PR) w głównym celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa odnośnie tworzyw sztucznych, związanego z nimi wpływu na środowisko oraz odpowiedniego ich wykorzystywania i recyklingu. De facto, jako łatwo można sprawdzić, jest ona organizowana przez producenta tego rodzaju opakowań, który jedną ze swoich fabryk posiada w Radomsku., skąd pochodzi posłanka Anna Milczanowska, będąca częstym gościem konferencji prasowych organizowanych przez starostę, Mariusza Węgrzynowskiego, na których obok Antoniego Macierewicza, prezentowana jest jako prawdziwy dobroczyńca naszego miasta i powiatu. Być może to tylko zbieg okoliczności, chociaż wydaje się mało prawdopodobny. 24.01.2021 19:06    5    5
"Jak umieramy"

"Jak umieramy"

Śmierć  - temat tabu, którego większość unika zupełnie niepotrzebnie. Zgodnie z wiarą katolicką, ten kto za życia żył dobrze i w zgodzie w dekalogiem po śmierci winien trafić do nieba. Jeśli zaś nie - skazany jest na wieczne potępienie. W międzyczasie ogłoszono jeszcze doktrynę o czyśćcu (w okolicach 7 wieku) a dogmatem stała ona się podczas soboru florenckiego w 1439 roku. Nie będę się rozpisywał o powodach dlaczego się tak stało, gdyż jest to obszerny temat na inną okazję, tak czy inaczej jest to 3 wariant, który nas może spotkać po śmierci. Więc dlaczego się jej boimy, zamiast oczekiwać z nadzieją ? Co ciekawe, odpowiedź możemy znaleźć w statystyce, a dokładniej rzecz ujmując w danych GUS 18.01.2021 11:52    3    5
Wstydliwie i kompromitująco. Platformę w sondażach zaczną przeganiać... żółwie

Wstydliwie i kompromitująco. Platformę w sondażach zaczną przeganiać... żółwie

"Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?" Ten cytat z Wyspiańskiego pozostanie już z nami na zawsze. Chyba trudno byłoby znaleźć coś równie popularnego i równocześnie ciągle aktualnego. Jakby nie mówić, to patrząc na ostatni sondaż poparcia dla partii politycznych, przeprowadzony przez CBOS, trudno oprzeć się wrażeniu, że nasze lokalne "chińcyki" wciąż się mocno trzymają i żadna zaraza im nie straszna. W sumie trudno się dziwić, skoro mamy wszechobecną izolację. Siła więc w "chińcykach, czy raczej w słabości tych, którzy bynajmniej za "chińcyków " się nie uważają, a predystynują do bycia "nowoczesnymi europejczykami" - cokolwiek by to nie oznaczało. 17.01.2021 14:51    28    11
Kupili setki regałów bo... ktoś się pomylił??????

Kupili setki regałów bo... ktoś się pomylił??????

Odwiedzając w tym tygodniu wyremontowane niedawno budyni w Zespole Szkół Ponapodstawowych numer 3 zwróciłem uwagę na żółte, białe i niebieskie regały magazynowe. Dlaczego przyciągnęły one mój wzrok? Ponieważ były ich SETKI!! To nie jest żart. Ktoś zamówił ogromną ilość (w mojej ocenie) niskiej jakości magazynowanych regałów, które nadają się być być może do przydomowego garażu ale na pewno nie do do warsztatów, nawet tych szkolnych. 15.01.2021 17:31    22    18
Udało się z unijną pomocą

Udało się z unijną pomocą

Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim jest już właściwie gotowe. Dzięki decyzjom podjętym przez poprzednie władze powiatu na czele z Mirosławem Kuklińskim młodzież będzie kształciła się zawodowo według nowoczesnych standardów. Stwarza to jakieś perspektyw na przyszłość. A pięć lat temu było naprawdę źle…. 13.01.2021 22:39    8    8
TTBS najłatwiejszy do bicia

TTBS najłatwiejszy do bicia

Do tego, że radni albo milczą jak zaklęci, albo wygadują (oczywiście mądrym tonem) pospolite głupstwa przez ostatnie lata zdążyliśmy się już chyba wszyscy przyzwyczaić. Często brakuje odpowiedniej wiedzy, zaangażowania i chęci. Wielu po prostu funkcja przerasta. W ten sposób mamy do czynienia z samonakręcającym się samorządowym prawem Kopernika (Greshama). T 10.01.2021 11:49    11    14
Radny na sprzedaż....

Radny na sprzedaż....

Wczorajszy tekst na temat aktywności radnych powiatowych nie był oczywiście zapowiadaną drugą częścią mojego felietonu. To list czytelnika, zawierający jego cenę, opartą o oficjalne dane ze strony internetowej. Warto dodać, że dane mocno uszczuplone, co stanowi kolejny przykład na to, że Starosta nad tym, co się dzieje w Powiecie żaden sposób nie panuje. Aktywność samorządowa to kwestia ocenna. Zdarzają się radni bardzo aktywni, mimo, że ich interpelacji nie znajdziemy w sieci a i tacy, co piszą, byle tylko pisać, bez analizowania odpowiedzi, jakie otrzymali. By zrozumieć mechanizmy funkcjonowania samorządu, warto jednak zajrzeć za kulisy. Mamy do czynienia z patologią, o której na co dzień głośno się nie mówi, bo w samorządzie jest... jak w mafii. Tu rządzi "omerta". Osobiście nie mam większych problemów, by ją opisywać, nawet jeśli słyszę, że niektórzy członkowie Zarządu Powiatu bardzo zainteresowali się moim stanem zdrowia i postanowili sprawdzić, czy osoba tak chora jak ja powinna uczestniczyć w sesja, mam do tego prawo, a co gorsza jeszcze ośmiela się krytykować... głupotę. Przyznam, że właśnie ta sesja jakoś szalę goryczy przelała... Stąd poniższy tekst, do którego lektury zachęcam 07.01.2021 16:42    25    29
Pudrowanie powiatowej rzeczywistości

Pudrowanie powiatowej rzeczywistości

Mijają właśnie dwa lata ostatniej kadencji samorządowej. Tym razem została ona wydłużona do 5 lat. To sporo dłużej, ale może się okazać, że dodany czas będzie prawdziwym przekleństwem. Już wcześniej samorząd ten nie miał szczęścia do włodarzy, jednak oceniając działalność obecnego zarządu powiatu na czele z Mariuszem Węgrzynowskim, należy jednoznacznie stwierdzić, że takiej katastrofy,  odkąd przywrócono struktury powiatowe w całej Polsce, to u nas jeszcze nie było. 04.01.2021 20:00    54    72
Dobrze się bawicie... szkoda

Dobrze się bawicie... szkoda

- Czy ludzie to kompletni debile? – napisała do mnie pewna bliska znajoma. Cóż można odpowiedzieć na takie pytanie? Oczywiście chce się czasem zawołać: Tak! Tak! Tak! I to chyba najdelikatniejsze, co można zrobić. Bo oczywiście w zależności od konkretnego przypadku epitety można mnożyć a i głupota nie jest jednoznacznie wpisywana w konkretną postać. Ci samo ludzie są czasem mądrzy czasem głupi, ważne by bilans wychodził jakoś na plus. Zresztą jak zdefiniować głupotę? Jako brak wiedzy w jakimś temacie? Bezmyślność? Pomroczność jasną? Być może kluczem jest unikanie zadawania niepotrzebnego cierpienia. Nie tylko innym ludziom, ale i zwierzętom. Zapewne domyślacie się, że nasza rozmowa dotyczyła zwierzaków w kontekście szaleństw sylwestrowych (i nie tylko) nocy. 03.01.2021 13:47    33    13
Starosta Węgrzynowski lekką ręką wydaje 40 tysięcy miesięcznie na prawników

Starosta Węgrzynowski lekką ręką wydaje 40 tysięcy miesięcznie na prawników

40 tysięcy złotych miesięcznie Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim wydaje na... prawników. Czyli ok. pół miliona rocznie. Trudno to nazwać inaczej niż skandalem. Jest ich w sumie dziewięciu. Szokujące? Zdecydowanie tak, tym bardziej, że nie obsługują one równocześnie jednostek. Co gorsza, jakość obsługi znajduje się na katastrofalnie niskim poziomie. Niektórych z prawników trudno jest w ogóle w Urzędzie spotkać. Nie są też tajemnicą związki z posłami PiS z naszego okręgu wyborczego. Za co Ci wszyscy ludzie biorą swoje uposażenia? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania zajmie zapewne.... kolejne miesiące. 30.12.2020 18:26    28    32
Ludzie wokół nas po prostu znikają

Ludzie wokół nas po prostu znikają

Covid 19. Niedługo minie rok, odkąd cały Świat toczy walkę z pandemią. Mimo uruchomienia w ostatnim czasie programów szczepień wszystko wskazuje na to, że zostanie on z nami na dużo dłużej. Kiedy zimą docierały do nas katastrofalne informacje z Włoch trudno było znaleźć wśród swoich znajomych kogoś, kto bezpośrednio z chorobą by się zetknął (chociaż setki osób potrafiło twierdzić, że chorobę dawno mają za sobą, utwierdzają samych siebie w przekonaniu, że są bezpieczni - wszak magiczne przeciwciała działają). Przypadki wykrytych zachorowań miały rzeczywiście charakter incydentalny. Od jesieni się to zmieniło. Fala zaczęła narastać. Mimo to nadal słyszymy, że powodów do obaw nie ma i że Covid, to tylko taka trochę inna grypa.... Problem w tym, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia a tym konkretnym przypadku... leżenia. 29.12.2020 15:48    12    28
3 miliony złotych na remont zatęchłego garażu. To możliwe tylko u nas

3 miliony złotych na remont zatęchłego garażu. To możliwe tylko u nas

3,4 miliona złotych wyda Powiat Tomaszowski na remont zagrzybionych garaży przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym by umieścić w nich Warsztaty Terapii Zajęciowej. Pieniądze pochodzić będą z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. Przyznam, że równie idiotycznie wydawanych milionów złotych z publicznej kasy dawno nie widziałem. Trudno to nazwać inaczej niż niegospodarnością. W ramach tego samego funduszu pobliskie Opoczno załatwiło sobie 12 milionów na nowy blok operacyjny w szpitalu. My będziemy remontować ohydną stęchliznę, by wprowadzić do niej osoby niepełnosprawne. To i niegodne i niemądre. Nie wiem kto dokładnie oceniał wnioski ale wydaje mi się , że człowiek ten miał poważne problemy zdrowotne. Równocześnie PiS-owscy decydenci odrzucili wniosek miasta o dofinansowanie budowy drugiego miejskiego żłobka na Niebrowie. 11.12.2020 18:33    18    8
Nie tylko Covid. Starostwo na oddziale psychiatrycznym

Nie tylko Covid. Starostwo na oddziale psychiatrycznym

Świat zwariował? Z całą pewnością. Lekarze od chorób "głowy", czy jak wolą niektórzy "duszy" będą mieli coraz więcej roboty. Nie czas i miejsce na to, by skupiać się nad przyczynami zwiększenia się liczby chorych. Być może uda mi się przeprowadzić wreszcie wywiad z lekarzem specjalistą, z którym próbuję umówić się na rozmowę o współczesnych chorobach społecznych już od niemal roku. Mniej więcej tyle samo czasu trwają moje zabiegi o wybudowanie w Tomaszowie nowoczesnego oddziału psychiatryczno - odwykowego. Ponad rok temu Starosta Mariusz Węgrzynowski powołał zespół, który miał przygotować koncepcję budowy oddziału. Zaproszono mnie również do uczestnictwa w tych pracach. Po 12 miesiącach zrezygnowałem. Dlaczego? Szczerze mówiąc: mam dość. Zrobienie czegokolwiek pożytecznego, co wymaga większego wysiłku, to obecnie w Starostwie Powiatowym prawdziwa doga przez mękę, walka z wiatrakami i "kopanie się z koniem" równocześnie. 06.12.2020 20:40    7    11
Otagować przemoc!

Otagować przemoc!

Bitej i wyzywanej matce znanego lokalnego biznesmena „najwyraźniej się to podobało” skoro wyprowadzała się kilka razy i odejść nie mogła. Szarpana i opluta teściowa szanowanej w mieście pracownicy instytucji publicznej „dostała, co chciała” mogła zamknąć dziób. Zastraszana i okradana przez syna matka jest „idiotką”, która nie wydała typa do kryminału. Została obłożona pięściami wraz ze swoim mężem, bo nie chciała oddać wnukowi wszystkich oszczędności „czego się spodziewała”, mogła gówniarza od razu pogonić. Komentarze pod artykułami o przemocy domowej wobec osób starszych i jej tragicznych skutkach – ludzkich traumach nie pozostawiają złudzeń – ofiara jest sama sobie winna, wystarczy przecież powiedzieć sobie: otwórz drzwi i „Goń” jak w najnowszej piosence Kaśki Nosowskiej. 30.11.2020 10:06    3    27
Światopogląd czy pragmatyzm? Zwycięża zdrowy rozsądek

Światopogląd czy pragmatyzm? Zwycięża zdrowy rozsądek

Samorządowa Karta Rodziny, czy wyznaczenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta w realizacji polityki społecznej na rzecz rodzin i równego traktowania? Po długiej dyskusji radni zdecydowali o uchyleniu rok wcześniej przyjętej Karty i zaakceptowali propozycje Marcina Witko. W ten sposób Tomaszów Mazowiecki dołączył do nielicznych miast, gdzie dokument przygotowany przez Ordo Iuris przyjęto a następnie uchylono. Wbrew pozorom okazało się temat wywołał dużo emocji, zmuszając do zabrania głosu radnych, którzy na przestrzeni ostatnich dwóch lat na sali obrad... milczeli. Nic nie rozpala tak, jak dyskusje o charakterze światopoglądowym, które nie mają żadnego wpływu na jakość życia mieszkańców. 27.11.2020 23:38    55    17
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama