Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 21:01
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

Euforia i co dalej...

Euforia i co dalej...

No cóż, być może napiszę coś mało popularnego, a nawet kontrowersyjnego, ale chyba warto przez chwilę się nad tym zastanowić. Wiele osób dziwi się skalą obecnych protestów ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak dla mnie nie ma w tym niczego dziwnego. Jeśli pamiętacie „pospolite ruszenie” z początków pandemii, oklaski dla pracowników służby zdrowia, masowe szycie maseczek i ogólną euforię, które w dużej mierze wynikającą z izolacji, to być może zauważycie pewną analogię. 02.11.2020 10:02    76    34
Szpital i pandemia na dalszym planie

Szpital i pandemia na dalszym planie

W ubiegłym tygodniu dziennikarz TIT, Krzysztof Krasnodębski poprosił mnie o opinię na temat przygotowań do drugiej fali pandemii. Artykuł ostatecznie się nie ukazał, ale ja kilka zdań jednak napisałem i odrobinę szkoda mi poświęconego na to czasu, więc to, co przygotowałem opublikuję tutaj w formie rozszerzonej o informację o tym, co wydarzyło się w czasie środowej sesji Rady Powiatu. 30.10.2020 13:00    16    7
Nad Starzyckim Stawem

Nad Starzyckim Stawem

 Staw Starzycki jest dla mnie świętością, nad nim się wychowałem, to jedyne miejsce (pochodzę z tej dzielnicy) nad którym spędziłem całe dzieciństwo i młodość. Oto fragment mojej pierwszej książki z Tryptyku Tomaszowskiego - "Moje miasto w Rock'n'Rollowym widzie", "A jednak Rock'n'Roll", "Rodzina LITERACKA '62" - poświęcony temu miejscu  30.10.2020 10:24    6    5
Nie ma miejsca dla lewaków i prawaków

Nie ma miejsca dla lewaków i prawaków

Zarówno Rada Powiatu Tomaszowskiego jak Rada Miejska miały okazję przyjąć uchwały wyrażające ich opinie dotyczące trwających obecnie w całej Polsce protestów. O każdym z samorządów napisze osobne felietony, ponieważ przebieg obrad w obu przypadkach był różny. Wspólnym elementem była treść stanowisk i niezrozumienie radnych PiS-u tego, o czym one mówiły. Radni obu samorządów mnie mocno rozczarowali. Wyjątkowo smutne jest to, że najbardziej rozczarowali radni KWW Marcina Witko. Szczególnie po dzisiejszym oświadczeniu medialnym Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego 29.10.2020 17:01    12    10
Listy z Nowego Jorku - IV

Listy z Nowego Jorku - IV

Antoni Malewski wspomina 27.10.2020 22:03    1    2
Listy z Nowego Jorku - III

Listy z Nowego Jorku - III

Tomaszowskich wspomnień czar 24.10.2020 17:17    3    4
Pandemia aborcją zamglona

Pandemia aborcją zamglona

Rząd nie radzi sobie z pandemią. Sytuacja epidemiczna z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza. Trudno się dziwić, skoro politycy ostatnie pół roku zajmowali się samymi sobą. Wybory, tropienie afer, wzajemne obrzucanie błotem. To samo na szczytach tak zwanej władzy, jak i na poletku lokalnym. 24.10.2020 11:29    184    19
Listy z Nowego Jorku - II

Listy z Nowego Jorku - II

Do pierwszego spotkania z Wojtkiem doszło po blisko 20 latach w 2001 czy 2002 roku w domu Janka Koziorowskiego przy ulicy Brzozowej. Dziś dokładnie nie mogę sprecyzować, który był to rok, moja pamięć również jest ulotna. Przy tym spotkaniu nie zakładałem, że tak potoczą się nasze nowe losy, że będzie to tak trwała, pomimo oceanicznej przestrzeni jaka nas dzieli, przyjaźń porównywalna do tej z okresu lat 50/60-tych, że z Szymonem spotkam się jeszcze wielokrotnie, że dzięki niemu będę organizował w mieście cykl „Herosi Rock’n’Rolla”. Jedno jest pewne, że do naszego, pierwszego spotkania po latach, doszło jeszcze przed śmiercią naszego przyjaciela, Andrzeja Tokarskiego (zm. 1999 roku). 20.10.2020 18:29    1    4
Niedawno oklaski, teraz zaszczuwanie. Ludzie, co się  z Wami dzieje?

Niedawno oklaski, teraz zaszczuwanie. Ludzie, co się z Wami dzieje?

Od samego rana otrzymuję od dziesiątek ludzi 20-sekundowy filmik nagrany na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Niestety także od pracowników TCZ. Co on przedstawia? Właściwie nic. Lekarza atakowanego przez emocjonalnie niezrównoważonego typa. Inaczej się tego podsumować nie da. Mimo to, scenka obiegła nie tylko lokalne Internety. Lekarza – ginekologa zaczęto publicznie masowo linczować. Posypały się obelgi i groźby karalne. Warto podkreślić, że doktor ma dobrą opinię i jest osobą szanowaną przez swoje pacjentki. Chyba nie ma w języku kulturalnych ludzi słów, które w dostateczny sposób wyraziłyby moje oburzenie. Najwyższa pora powiedzieć w sposób zdecydowany: dość! Nie może być tak, że ludzie wykonujący swoją pracę (nie ważne czy jest to lekarz, czy kasjerka w markecie) są nagrywani, a następnie bezkarnie zaszczuwani w Internecie. Doktorowi i jego rodzinie z całego serca współczuję, ponieważ wiem doskonale jak się Państwo czujecie. Jako osoba, kierująca komisją zdrowia Rady Powiatu Tomaszowskiego, osobiście dopilnuję też, aby szpital wystąpił z pozwem i cywilnym i karnym wobec autora skandalicznego nagrania. Jesteśmy, jako samorząd, zobowiązani dbać nie tylko o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców ale również wykazywać troskę o personel. Inaczej, jako pracodawcy niewiele będziemy warci. 16.10.2020 19:06    42    25
Listy (pierwszy) z Nowego Jorku

Listy (pierwszy) z Nowego Jorku

Człowiek, którego osoba przewija się praktycznie w każdym z odcinków Subiektywnej Historii Rock’n’Rolla,  Wojtek Szymon Szymański, od ponad 50 lat mieszka w Nowym Jorku. Po 1971 a może 1972 roku, kiedy jeszcze mieszkał na warszawskiej, Saskiej Kępie, słuch o nim zaginął całkowicie. Pytaliśmy o niego w rodzinnym Tomaszowie (Janek Szymański – kuzyn), w domu, w którym ostatnio mieszkał przy ulicy Walecznych na Saskiej Kępie, u babci Zofii zamieszkałej w naszym mieście przy Placu Kościuszki 17. Nikt nie wiedział co się stało, albo nie chciał nikomu z nas powiedzieć prawdy. Były to czasy w tym kraju o największej inwigilacji obywatela, ubezwłasnowolnień tak w pracy zawodowej jak i poza nią. Wielu, nie tylko młodych ludzi, za wszelką ceną chciało wydostać się z owianego propagandą, socjalistycznego eldorado. 16.10.2020 11:20    1    2
Spokojnie... to tylko pandemia

Spokojnie... to tylko pandemia

Podobno „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”. Czasem ważne, a czasem budzące uczucia takie jak nadzieja, ale i obawy. Często zapominamy, że na to, jakie one będą, mamy wpływ my sami. Od kilku dni mamy lawinowy przyrost zachorowań na Covid-19. Słyszę więc powtarzające się pytania: co robią radni, zarząd powiatu, władze szpitala itd. Staram się zazwyczaj takich wątków nie dotykać, ale powiem wprost: nie robią nic. Do tego niektórzy pozatrudniani zostali w szpitalu i biorą co miesiąc po kilka tysięcy złotych. Pracownicy TCZ łapią się za głowy, bo nikt nie wie, jaką rolę ci samorządowcy spełniają, a w spółce brakuje pieniędzy na wszystko. Jest mi zwyczajnie wstyd, a jak słucham pielęgniarek, które te pytania mi zadają, to odwracam wzrok.   15.10.2020 23:57    23    8
Gdy szumi szumi woda...

Gdy szumi szumi woda...

W niedzielę 16 sierpnia 2009 roku, nasze Stowarzyszenia Abstynenckie ALA i AZYL zorganizowało spływ kajakowy Pilicą na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Zakościele. Uczestnictwo w wodnej imprezie okazało się dla mnie znakomitym pomysłem, jako, że był to jedyny racjonalny sposób na rozładowanie wewnętrznego napięcia, z jakim, od co najmniej miesiąca się borykałem. Nigdy w swoim życiu nie miałem okazji – lub, jak kto woli, nie starałem się - brać udziału  w tak pięknej, odprężającej imprezie. Za co dziękuję ówczesnym prezesom stowarzyszeń (Sławek Łaski i Rysiek Juda). 13.10.2020 15:11    4    2
Lockdown na miękko czy na twardo

Lockdown na miękko czy na twardo

„Koronaściema”, „plandemia” takie i im podobne słowa usłyszeć możemy niemal na każdym kroku. Ludzie nie chcą (nie wiedzieć czemu) nosić maseczek i jako argument przywołują pseudonaukowe wywody zaczerpnięte z Internetów. 13.10.2020 11:14    4    1
  Młodzieżowe wypełnianie pustki

  Młodzieżowe wypełnianie pustki

TOMASZÓW Maz. Lata 1950/60. 12.10.2020 19:59    1    2
Tomaszów ofiarą lewicowych terrorystów

Tomaszów ofiarą lewicowych terrorystów

Lewicowy radykalizm nie jest zjawiskiem nowym. Jego początków można doszukiwać się już XIX wieku. Przez niemalże 200 lat ewoluował. Zawsze jednak miał charakter agresywny. Co przejawiało się nie tylko w głoszonych hasłach ale także w czynach. W latach 60,70-tych ubiegłego wieku jego skrajnym przejawem były zamachy bombowe i polityczne mordy. Terroryzm lewicowych organizacji nie różnił się niczym od obecnie najczęściej spotykanego zbrojnego terroryzmu islamskiego. 11.10.2020 12:06    122    46
Twoja śmierć będzie taka jak Twoje życie

Twoja śmierć będzie taka jak Twoje życie

W tym roku przypada stulecie urodzin jednego z najciekawszych i najbardziej charyzmatycznych a zarazem kontrowersyjnych postaci II Rzeczypospolitej i wczesnego PRL-u, przyjaciela i rówieśnika ojca chrzestnego polskiego rock’n’rolla i jazzu, Franciszka Walickiego, a także autor "pomysłu na życie" zawodowe Marka Karewicza, Leopolda Tyrmanda. Uchwałą Sejmu RP rok 2020 uznano rokiem tego pisarza, autora powieści "Zły". 10.10.2020 10:44    4
Galeria  ARKADY

Galeria  ARKADY

Artykuł poniższy, pisałem 11 lat temu (2009 rok). Jest fragmentem książki, mojego autorstwa - „Moje miasto w rock’n’rollowym widzie” - i dotyczy jednego z niewielu, jeszcze istniejących historycznych budynków, które powstawały za panowania (XIX wiek) rodziny założyciela naszego miasta, hrabiego Antoniego Ostrowskiego (w tym roku -2020- mija 190 lat od założenia naszego grodu). Zamieszczam ten artykuł, gdyż aktualnie w magistracie, rajcowie mają podjąć bardzo trudną i ważną decyzję - Czy sprzedać obiekt (byłe „Końskie jatki”), która stanowi dzisiaj miejsce krzewienia tomaszowskiej kultury czy zostawić ją nadal w jurysdykcji miasta 09.10.2020 13:01    2    3
Sopot/Człowiek-ze-Złotym-Obiektywem    

Sopot/Człowiek-ze-Złotym-Obiektywem    

Krótko po wyjeździe Wiesia Śliwińskiego z Tomaszowa otrzymałem od prezesa Fundacji Sopockie Korzenie, pana Wojtka Korzeniewskiego telefon, bym swoją książkę “Moje miasto w rock’n’rollowym widzie” przysłał na konkurs "Wspomnienia Rówieśników Rock’n’Rolla", co uczyniłem. 28.09.2020 10:37    1
Nasze pierwsze spotkanie

Nasze pierwsze spotkanie

Mój cykl spotkań, jaki organizowałem, w tomaszowskiej Galerii pod Arkadami spowodował, że aby przekazać jak największą wiedzę na temat prezentowanych przeze mnie w ramach cyklu “Herosi Rock’n’Rolla” wykonawców, zmuszony byłem do nieustannego "samokształcenia się". Sięgałem do różnego rodzaju periodyków, muzycznych wydawnictw, encyklopedii, leksykonów i oczywiście do największej bazy informacyjnej, jaką stał się w XXI wieku, Internet. Trafiały do mnie również artykuły ilustrowane przepięknymi zdjęciami muzyków, zespołów zamieszczane w naszych kolorowych czasopismach. Wiele z nich było autorstwa polskiego artysty fotografika, pana Marka Karewicza. 25.09.2020 09:05    3    2
Jak tomaszowskie szkoły reagują na agresję wobec uczniów

Jak tomaszowskie szkoły reagują na agresję wobec uczniów

Jakiś czas temu, będąc gościem u dyrektora jednej z tomaszowskich podstawówek byłem świadkiem pewnej scenki, która zwróciła moją uwagę. Otóż jedna z nauczycielek przyprowadziła ucznia, który zachowywał się agresywnie w stosunku do koleżanek. Chłopiec dostał „reprymendę”, spuścił głowę i wyszedł bez słowa. Kolejnego dnia trafiłem na sytuację identyczną. Uczeń znowu trafił do dyrektora. Po raz kolejny komuś dokuczał. Zapytałem, jak często takie zdarzenia z udziałem dzieciaka mają miejsce. Usłyszałem, że codziennie…. Byłem w szoku. Pomijam już nawet sam fakt, że dyrektor szkoły, nie powinien stanowić „straszaka”. Chodzi o to, że w systemie oświatowym coś nie działa. 12.09.2020 11:08    2
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama