Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 21:51
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Dyrektorem szpitala zostanie... katecheta

Dyrektorem szpitala zostanie... katecheta

Dzisiejszy felieton miał dotyczyć zupełnie innego tematu. Tymczasem na DGP ukazał się artykuł, którego autor sugeruje, że w najbliższym czasie dojdzie poważnych zmian w systemie ochrony zdrowia. Najkrócej to ujmując, Prawo i Sprawiedliwość, zamierza przejąć szpitale powiatowe i pozbawić władztwa nad nimi samorządy. Kolejny pomysł na centralne zarządzanie przez partyjnych fachowców od… wszystkiego. 10.09.2020 11:23    15    5
Emocje i rozgoryczynie

Emocje i rozgoryczynie

Od 1 września Sławomir Żegota nie jest już dyrektorem w Zespole Szkolno Przedszkolnym w skład którego wchodzi także Szkoła Podstawowa numer 14. Obowiązki dyrektora powierzono dotychczasowej zastępczyni, Pani Ewie Brzezińskiej. Dotychczasowy dyrektor sprawował funkcję przez 30 lat. Zmiana jest kontrowersyjna i musi budzić ożywioną dyskusję. Tym bardziej, że Żegocie do emerytury pozostało zaledwie kilka lat… niepełna dyrektorska kadencja. 28.08.2020 21:29    20    10
Policja Polityczna w czasach pandemii

Policja Polityczna w czasach pandemii

Często słyszy się o tym, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest niczym innym jak policją polityczną. Faktycznie niektóre podejmmowane dzialania mogłyby nasuwać takie skojarzenia. Niedawno miałem okazję sprawdzić sam jak działa to zbrojne ramię partii Jarosława Kaczyńskiego. Złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy wydawaniu pewnej decyzji administracyjnej w jednej z gmin powiatu tomaszowskiego. 27.08.2020 21:04    10    1
Trzeba się uczyć i do nauki mieć chęć

Trzeba się uczyć i do nauki mieć chęć

Panie Boże! Widzisz i nie grzmisz! – Chciałoby się zawołać, kiedy w lokalnej prasie czyta się wypowiedzi samorządowych gwiazd Koalicji Obywatelskiej. Tym razem rzecz dotyczy planowanej budowy centrum hotelowo konferencyjnego na tomaszowskich błoniach w bezpośrednim sąsiedztwie Areny Lodowej. Cały kontekst, który dotyczy odwiertów geotermalnych, skwituje krótko. 21.08.2020 14:51    22    6
Zbiorowe potrzeby w samorządowych spółkach

Zbiorowe potrzeby w samorządowych spółkach

Już prawie 15 lat prowadzę portal NaszTomaszow.pl. Dorobiłem się w tym czasie licznego grona "fanów" ale i osób, które za mną nie przepadają. Z uwagi na to, że mój telefon jest ogólnie dostępny czasem telefonują do mnie i jedni i drudzy. Czasami zgłaszają jakieś problemy, a bywa, że chcą po prostu porozmawiać lub wylać kubek gorzkich żali. Niezwykle ciężko jest czasami wyjaśniać sprawy dla nas oczywiste, którymi zajmujemy się na co dzień. Dodatkowo ja sam używam często skrótów myślowych, nie zawsze całkiem zrozumiałych dla ogółu. Ten sam problem większość osób opisujących rzeczywistość z własnego punktu widzenia (lub jak ktoś woli perspektywy). No ale do rzeczy. Jeden z dzisiejszych telefonów dotyczył samorządowych spółek. Temat, można powiedzieć: rzeka. No i można na nim nieźle "popłynąć". Dlaczego? Otóż dlatego, że spółka spółce nie jest równa. Dla zwykłego mieszkańca miasta to byt najczęściej obcy. Reaguje więc na "sprzedawane" mu hasła: strata, długi, pożyczki, kredyty, zadłużenie itd. To te, które wywołują największe emocje. Do tego dochodzą radni, którzy o spółkach nie mając pojęcia chętnie się tymi hasłami posługują. Być może sami sobie wydają się mądrzejsi. 20.08.2020 23:57    20    7
Polaków jakby tam nie było

Polaków jakby tam nie było

Być może będzie to najkrótszy felieton, jaki kiedykolwiek napisałem. Będzie to tym razem raczej zwrócenie uwagi na pewną prawidłowość, bez głębszej analizy. O co chodzi? O protesty związane z ostatnimi wyborami na Białorusi. Temat pozornie obcy nam lokalnie, ale chyba nie do końca, skoro szereg polityków (także u nas) wyraża ochoczo poparcie dla protestujących Białorusinów. Ponadto w Tomaszowie mieszka wiele osób z białorusią związanych rodzinnie. W tym i ja sam. Pomijając cały szereg geopolitycznych uwarunkowań i dyskusji na temat legalności i prawidłowości prezydenckiej elekcji, wsłuchuje się w głosy dziennikarzy, komentatorów i polityków. Z przykrością stwierdzam, że przez ten ostatni tydzień z ust tych ważnych i mądrych osób właściwie nie usłyszałem ani słowa o Polakach zamieszkujących Białoruś. Według oficjalnych danych mieszka ich tam około 300 tysięcy. Nieoficjalne dane mówią o prawie półtora miliona. To 1/6 wszystkich obywateli Białorusi, którzy przez całe lata byli szykanowani przez reżim Łukaszenki. Czy mówienie o Polakach za wschodnią granicą jest u nas passe? Wszystko na to wskazuje. 18.08.2020 10:40    1    1
Oświata.... no właśnie... kogo to obchodzi?

Oświata.... no właśnie... kogo to obchodzi?

Znamy już wyniki matur oraz naborów do szkół ponadpodstawowych w powiecie tomaszowskim. Od rana dzwoni redakcyjny telefon. Przeprowadziłem szereg rozmów ze zbulwersowanymi rodzicami. Sytuacja jest tragiczna. Może wreszcie czas, aby ktoś powiedział wprost: oświata w Tomaszowie pozostaje w totalnym chaosie, będącym już na granicy rozkładu. Nie odpowiadają za to w sposób bezpośredni radni, ani nawet członkowie Zarządu Powiatu, którzy swoje decyzje opierają przecież na danych, które są im prezentowane zapewne z konkretnym komentarzem przez naczelniczkę wydziału oświaty panią Beatę Stańczyk. Od dłuższego czasu powtarzam, że pora na dobrą zmianę, bo ta którą wprowadzono w ubiegłej kadencji jest zła i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej. Aby coś się zmieniło potrzebny jest ktoś kreatywny, z nowatorskimi pomysłami, energiczny i potrafiący współpracować na co dzień z dyrektorami. W mojej opinii taką osobą z całą pewnością nie jest wspomniana wcześniej Beata Stańczyk. Jest to o tyle ważne, że dla niektórych szkół mądra strategia wieloletnia to ich "być albo nie być". Powiem może nawet więcej. To być albo nie być dla całego miasta. 12.08.2020 20:27    40    18
Pro-life, czyli ludzie do bicia

Pro-life, czyli ludzie do bicia

Arkadiusz Gajewski, jeden z lokalnych liderów Platformy Obywatelskiej w ostatnich latach, zwykł był mawiać, że lewicowość jest "cechą umysłów prostych". Było to w czasach, kiedy partia reprezentowała tradycyjny system wartości oparty na chadeckiej formule. Wyobrażam sobie, jak trudno mu dzisiaj odnaleźć się w partyjnym środowisku, zdominowanym przez obyczajową lewicę. Trudno ale i łatwo zarazem. Ta prostota bowiem ma też swoje zalety. Ludźmi, którzy swoje funkcjonowanie opierają na kilku zaledwie prostych hasłach niezwykle łatwo jest manipulować. Po co to robić? Oto właśnie jest pytanie. Chociaż tak naprawdę i tu odpowiedź jest prosta. Dla bieżących politycznych i osobistych korzyści.  10.08.2020 15:12    68    29
Tylko u nas: "budujta jak chceta"

Tylko u nas: "budujta jak chceta"

Na łamach naszego portalu pisaliśmy już na temat planowanej przez firmę Tompol inwestycji w miejscowości Dąbrowa. Zgodnie z informacją na stronie internetowej dewelopera powstać ma tutaj 12 (3 kondygnacyjnych) budynków wielorodzinnych, gdzie znajdzie się łącznie 700 mieszkań. Inwestycja budzi sporo wątpliwości, ponieważ niesie ze sobą liczne problemy, o których władze gminy Tomaszów, wydające decyzję o warunkach zabudowy najwyraźniej nie pomyślały. Obecnie powstaje już pierwszy etap, czyli budynek z 33 lokalami o łącznej powierzchni użytkowej prawie 2000 metrów. Inwestycji warto się przyjrzeć bliżej. Pokażemy Wam też wspomnianą "wuzetkę". 04.08.2020 17:10    35    3
Wakacje na półmetku. Pora porozmawiać na poważnie

Wakacje na półmetku. Pora porozmawiać na poważnie

W minionym tygodniu poruszaliśmy na łamach portalu temat tomaszowskiej oświaty. Okazuje się, że nie jest różowo. Świadczą o tym komentarze pod opublikowanymi tekstami. To czego brakuje najbardziej to spójna miejsko - powiatowa strategia. Tej nie ma kto przygotować, bo wezmą się za nią albo urzędnicy (z całym do nich szacunkiem), albo nauczuciele (nie odmawiając i im należnego szacunku). Rzecz w tym, że z doświadczeń dotychczasowych można wnioskować, że albo będą reprezentowac jedynie własną grupę zawodową, albo postawę "tego się nie da zrobić". Dzisiaj jednak spojrzymy na nauczycieli nieco inaczej, ponieważ są oni także beneficjentami systemu. By tak jednek było trzeba im stworzyć odwpowiednie warunki oraz system motywacyjny oraz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. I to nie tylko te wynikające z "karty nauczyciela" ale też takie, które może zapewnić pracodawca. Aby jednen z moich ulubionych dziennikarzy TIT nie miał znowu okazji napisać, że powinienem więcej konkretów a mniej filozofii w swoich tekstach zawierać, posłużę się liczbami, które zbierałem. Dziękuję dyrektorom szkół, którzy mi je przygotowywali, chociaż czuję się rozczarowany tym, że nie były one dostępne ad hoc w Wydziale Oświaty Starostwa Powiatowego. Przepraszam, że nałożyłem na Was dodatkowe zajęcia, ale zapewniam, że w dobrej wierze. 30.07.2020 08:27    18    7
Polityczny zamiast społeczny... A chyba nie o to chodzi

Polityczny zamiast społeczny... A chyba nie o to chodzi

Udostępniając te zdjęcia z "extra" charakteryzacją... dzielę się moimi subiektywnymi przemyśleniami. Napis na nich jest skierowany dla tych, co nie lubią podejmowanych przez obecny rząd decyzji. Polityczny, co więcej wulgarny. Zgadzam się, że zawsze o jeden raz za dużo jeśli chodzi o treść w poście. Oczywiście nie powinni, żadna kobieta czy mężczyzna dawać przyzwolenia na przemoc, nie tylko tą fizyczną. 29.07.2020 12:30    20    14
Komisarz Alex, czy Ojciec Mateusz?

Komisarz Alex, czy Ojciec Mateusz?

Noblesse oblige... no tak, pojęcie dzisiaj trącące "myszką". Mało kto je rozumie a jeszcze mniej osób stosuje. Samorząd to miejsce w naszym ustroju dosyć wyjątkowe. Za założenia ma on stanowić element tzw. małej ojczyzny, ale jak sama nazwa mówi, daje możliwość samostanowienia lokalnym społecznościom. W tym roku mija 30 lat od wprowadzenia reformy samorządowej. Wiele osób twierdzi, że jest to jedna z najlepszych zmian jakie udało się w tamtym okresie wprowadzić. To prawda, ale nie można zapominać, że ma ona też swoje ciemne strony. Dlaczego? Otóż niemal natychmiast partyjne kliki połapały się, że samorządy mogą być łupem, dzięki któremu można poddkarmiać całe grupy osób, często pozbawione jakichkolwiek kwalifikacji. 25 lat temu, jako osoba rozpoczynająca swoją przygodę z działalnością publiczną, reprezentowałem jednego z kandydatów, ubiegających się o poselski mandat z listy tworzącej się Platformy Obywatelskiej. Na jednym ze spotkań komitetu wyborczego w okręgu piotrkowskim usłyszałem z ust jednej z kandydatek, że za rok są wybory samorządowe i tam dopiero trzeba będzie powalczyć, bo.... w samorządach jest kasa. Szczerze powiem, że nie za bardzo wtedy załapałem o co dokładnie chodzi. Dzisiaj już wiem i niestety mam wrażenie, że przez te ćwierć wieku priorytety partyjnych gangów się nie zmieniły. Kiedyś pisałem już o synekurach, które nazywam "srołkami". Miejscach, gdzie dostaje się pieniądze, a niczym nie trzeba potrafić się wykazać. 25.07.2020 21:01    6    3
Tomaszowska oświata za żorżetową kotarą

Tomaszowska oświata za żorżetową kotarą

Dwa tygodnie temu upłynął termin zapisów do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści za pomocą systemu teleinformatycznego deklarowali swoje preferencje edukacyjne na kolejne lata. Uczniowie mieli możliwość zaznaczenia szkół tzw. pierwszego wyboru, oraz szkół alternatywnych. Ku zaskoczeniu wielu osób, brakuje chętnych do najbardziej renomowanego w naszym mieście II Liceum Ogólnokształcącego. Najbardziej zaskoczeni są Ci, którzy oświatą zarządzają, chociaż właściwiej byłoby powiedzieć administrują. Zdziwienie może budzić zdziwienie, bo mamy do czynienia nie z przypadkowym zdarzeniem ale procesem, który dzieje się już od dłuższego czasu. Z zespołem zdarzeń przyczynowo skutkowych, które nie zawsze wynikają z winy edukacyjnych administratorów. Ponoszą oni jednak winę bierności, braku myślenia wizjonerskiego, opartego o wieloletnie strategie. Być może prawo oświatowe jest wyjątkowo skomplikowanym, ale która jego gałąź nie jest. Osobiście przed postępującą degradacją szkolnictwa ostrzegam od kilku lat. Zamiast rzeczowej dyskusji, obserwuję ironiczne uśmieszki tych, którzy wiedzą lepiej. 25.07.2020 08:45    34    4
Kaszubskie klimaty... bez reklamacji

Kaszubskie klimaty... bez reklamacji

Nasza ponad tygodniowa wyprawa „do Kaszubów”, autochtonicznie odrębnej części Polski, a może po prostu na naszym wymarzonym szlaku Amber Gold była dla nas wyzwaniem logistycznym, nie tylko w związku z pandemią, ale przede wszystkim ze względu na miejsca, które chcieliśmy zobaczyć. 23.07.2020 17:29    3
Pora skończyć z mobbingiem. Co na to Prezydent?

Pora skończyć z mobbingiem. Co na to Prezydent?

Niniejszy felieton nie jest próbą zdyskredytowania niezrównoważonego emocjonalnie radnego. Dlatego poza opisem zdarzeń nie znajdziecie tu jego nazwiska. Jest natomiast krytyką Prezydenta miasta, który w mojej ocenie nie podejmuje właściwych działań aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy swoim pracownikom. A chyba najwyższa pora, by zacząć to robić, bo niedopuszczalnym jest, by ludzie w magistracie i jednostkach mu podległych skarżyli się, płakali po kątach i równocześnie bali się poprosić o pomoc. 22.07.2020 19:15    24    7
Palec w ropiejącej ranie

Palec w ropiejącej ranie

Jedną ze zmarłych dzisiaj osób, zarażonych koronawirusem, jest tomaszowski prawnik, który uczestniczył w przedwyborczym szkoleniu w gminie Mniszków. Ognisko korononawirusa, jakie tam się pojawiło należy chyba do najbardziej śmiertelnych w województwie. Nie wiadomo z jakim szczepem wirusa mamy do czynienia, okazuje się on jednak wyjątkowo złośliwy i agresywny. O ile wspomniany radca prawny był w wieku 60+, to jestem w stałym kontakcie z dwoma młodymi osobami, które zaraziły się z tego samego źródła. 21.07.2020 18:00    25    16
Polska wersja dobrobytu

Polska wersja dobrobytu

Czy Państwo zauważyliście, że siła nabywcza złotówki spada, a za tą samą kwotę możemy kupić coraz mniej produktów niż trzy – cztery lata temu? 20.07.2020 20:32    10    13
Ta ostatnia niedziela.... subiektywny komentarz powyborczy

Ta ostatnia niedziela.... subiektywny komentarz powyborczy

Przyszła pora na krótkie i subiektywne podsumowanie wyborcze. Wyniki oficjalne poznaliśmy już wczoraj. Które to już z rzędu wybory sromotnie przegrane przez Platformę Wyborczą? Każde kolejne niczego nie uczą. Co gorsza utwierdzają działaczy tej partii w mylnym przekonaniu o swojej wielkości, mądrości i ważności. Dzisiaj ekscytują się "sukcesem" Rafała Trzaskowskiego, który de facto żadnym sukcesem nie jest, bowiem poparcie dla niego samego, jak i macierzystego ugrupowania to wciąż poziom okolo 20-30 procent. Już wyniki pierwszej tury były nieco zawyżone dla kandydata PO. Jak zwracają uwagę działacze lewicy (gwoli infantylnego usprawiedliwienia własnej sromotnej porażki) część ich wyborców głosowała na RT upatrując w nim większe szanse na zwycięstwo. Ja dodałbym, że nawet dla podkreślającej swój liberalizm obyczajowy socjaldemokracji Robert Biedroń, manifestujący swój homoseksualizm, był jednak zbyt daleko posuniętą ekstrawagancją. De facto, jak się zna różne postacie z tych kręgów, oczywistym jest, że trudno o środowiska bardziej seksistowskie. Tylko na co trzecią jedynkę na liście (w 41 okręgach wyborczych) trafiła kobieta. Podobnie było w koalicyjnym komitecie PO. No i gdzie to równouprawnienie? No ok, w PIS było ich jeszcze mniej. 14.07.2020 15:47    44    6
Nie z nami, czyli przeciw nam?

Nie z nami, czyli przeciw nam?

Ostatni mój felieton przed ciszą przedwyborczą. Szczerze mówiąc miałem już spuścić zasłonę milczenia na żenujący a często rynsztokowy poziom "ludożerki" kampanijnej. Obserwując co się dzieje, dziwię się, że ktokolwiek w ogóle chce w tym cyrku brać udział. Do stukania zachęcił mnie ultrademokratyczny Facebook, który ni z tego ni z owego mój wpis usunął. Jeśli ktoś miał wątpliwości, co do tego, że jakieś "szemrane postacie" manipulują opinią publiczną, to chciałbym go ich pozbawić. No więc o co chodzi? O kolejny mój wpis zniechęcający do uczestnictwa w 2. turze tzw. wyborów prezydenckich. 10.07.2020 18:00    24    6
Totalna dekapitacja. Jeszcze tylko 2 dni

Totalna dekapitacja. Jeszcze tylko 2 dni

Wczoraj kilka gorzkich słów skierowałem w kierunku sztabowców Andrzeja Dudy. Dzisiaj pora na kamyczek do drugiego ogródka. Pisząc felieton zasugerowałem, że być może ulotka, jaką opisywałem, budziłaby mniejsze zdiwienie i odrazę, gdyby jej autorem była np. Gazeta Polska, co do której chyba nikt nie ma wątpliwości, że bierze udział w grze wyborczej po bardzo konkretnej stronie. Okazuje się, że nie jest ona jedyna. Po publikacji otrzymałem serię zdjęć prezentujących wydawnictwo równie niskich lotów. Tym razem sygnowane przez Gazetę Wyborczą. "Bibuła" stanowi ciąg ataków na Andrzeja Dudę, prowadzonych w mało sympatycznym stylu. Jedna z czołowych gazet w Polsce zeszła do poziomu, o którym zwykło się mówić, że trudno na nim usłyszeć pukanie w podłogę. Osobną sprawą jest fakt, że gazeta dystrybuowana m.in. przez zwolenników kontrkandydata to oczywiste nielegalne finansowanie kampanii wyborczej. Wczoraj usłyszałem, że ktoś nie zaglosuje na Dudę, bo tak bardzo nienawidzi PiS-u. Wyborcy Dudy to samo mówią o Rafale Trzaskowskim. Mamy więc elekcję opartą o negatywne emocje. Najkrócej jak można powiedzmy sobie wprost: kampania rynsztokowa. Poniżej wklejam zdjęcia, byście sami mogli ocenić. Nadal stukacie się w głowy, kiedy piszę i mówię, że pora zaprotestować? Ja się na taki styl uprawiania polityki nie zgadzam 09.07.2020 10:37    10    1
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama